ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.07.09
JAN-2010

Pizzeria SAN MARCO

După cum scriam şi aici click aici despre Restaurantul Doripesco, atunci când merg la Bucureşti, în interes de serviciu, cu maşina de serviciu, mă las pe mâna şoferului, în ce priveşte locul în care să servim masa, pe drum.

Nu a dat greş niciodată. Pe bune, că au şoferii ăştia, un nas, în a descoperi locuri unde se mănâncă ieftin/bine/rapid/mâncare proaspătă, cum n-am mai văzut.

La Pizzeria San Marco, din Sighişoara am mâncat de mai multe ori, prima şi ultima dată, sigur împreună cu şoferul, cu pricina, client al casei deja (se şi vede că-l cunosc toţi pe acolo).

Deci, să revenim, adresa oficială este Sighişoara, strada Mihai Viteazu, nr. 10 (GPS-ul nu o găseşte, aşa că vă dau eu Coordonatele GPS: N 46. 22671º x E 24. 81124º).

Cei ce călătoresc spre Bucureşti, după OMV, la primul semafor, trebuie să ia la dreapta, apoi încă de 2 ori la dreapta şi au ajuns în faţa pizzeriei.

În faţa Pizzeriei o să găsiţi oricând loc de parcare (este vorba de fapt despre o curte de bloc), aşa că din partea asta nu sunt probleme.

Pizzeria are şi terasă vara, acoperită, cu vreo 5-6 mese mari (de 6 persoane), foarte bună pentru acestă perioadă. La interior, sala este amenajată cu gust, scaune ergonomice, suficient de mare, încât să găseşti loc oricând.

De ce recomand această pizzerie? Pentru că, este pe drumul spre Bucureşti (nu trebuie să te abaţi prin oraş) şi pentru că, se mănâncă foarte bine.

De exemplu, pizza este făcută pe loc, în cuptor cu lemne.

Însă, trebuie să recunosc că, după ce am mâncat, de câteva ori pizza delicioasă, întro zi, am deschis şi eu Menu-ul şi m-am uitat (aşa cum fac de fiecare dată) la specialitatea casei. Ce credeţi că au drept specialitate a casei? Tocăniţă de Burtă. Sigur că am comandat (întotdeauna caut mâncarea mai altfel, decât celebrul grătar, de exemplu, la Şura Dacilor, în Poiana Braşov, am mâncat fudulii, vezi aici click aici) şi după mine s-au luat şi colegii, aşa că, am servit o delicioasă tocănită de burtă, picantă, căreia-i duc dorul şi azi. N-am mai văzut-o în meniul altor restaurante.

Din păcate nu am poze, dar AmFostAcolo şi o să mai merg, aşa că o să fac şi poze.

Sau, poate ne ajută maestrul @Andox cu câteva poze, când mai merge acolo (aşa mi-a şoptit o păsărică, că ştie şi el pizzeria).

Trimis de creivean in 06.07.10 23:32:45

VIZUALIZĂRI: 6115 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[06.07.10 23:46:34]

Nu mai editez, pentru că o dată, am făcut asta şi am stricat editările webmasterilor (am inactivat link-urile), aşa că doresc doar să vă spun, că au un meniu destul de variat adică de la ciorbe (un coleg a luat o dată o ciorbă de bută şi a lăudat-o), la mâncăruri gătite (şniţel, grătare, garnituri, salate), la deserturi (n-am luat niciodată aşa că nu am ce recomanda), pe partea de bar stau foarte bine, aşa că, să nu vă imaginaţi, că o să găsiţi doar pizza.

În altă ordine de idei, la un moment dat, unul dintre ospătari a vrut să ne dea numărul de telefon, ca să comandăm de pe drum şi să nu mai aşteptăm, până se face pizza când ajungem.

Nu am recurs la această posibilitate, deoarece ne-a făcut plăcere, de fiecare dată, să ne întindem picioarele după drum, dar este şi ăsta un exemplu despre cum îşi tratează clienţii.

Andox
[07.07.10 00:55:29]

Macar de eram maestru in prepararea acelei tocanite ca maestru fotograf nu sunt in nici un caz

Dar daca ajung pe acolo o sa fac cateva poze.

In schimb o sa caut cateva poze de la pastravaria Doripesco sa le atasez in completarea review-ului tau.

[07.07.10 06:27:39]

Nici nu-mi doream mai mult.

Multumesc.

presario
[07.07.10 09:24:39]

Na, ca data viitoare ma opresc si eu la o pizza cand merg spre Bucuresti.

biancuta
[07.07.10 10:41:05]

@creivean, pizzeria nu e departe de bunicii mei. Promit sa trec pe-acolo cu prima ocazie!

mirelutza
[07.07.10 14:14:21]

ah draga creievean, ai adus vorba fie si doar tangential de Sighisoara mea draga unde am fost acum 8 ani la cel mai inedit festival la care am participat vreodata ca spectatoare - Festivalul de Arta Medievala. Interesanta locatia mentionata de tine... de tinut minte la o noua revenire a mea pe acele meleaguri... ; SB .

[07.07.10 16:31:18]

@all

Multumesc mult pentru aprecieri si voturi.

Cu ajutorul vostru tocmai am trecut de bariera de 200.000 PMA ALL-TIME. Nu-i neaparat un scop in sine, dar este totusi o realizare, pe care v-o datorez, in mare parte. Multumesc.

magdalena
[17.07.10 19:27:03]

De cand nu am mai mancat o pizza...

Sighisoara e un oras in care musai trebuie sa ajung! Si mai mult ca sigur si aici!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.08.10 20:40:50]

tocăniţă de burtă am văzut (n-am luat, nu-s deloc fan!) la Terasa Lacul Ursu, în Sovata.

biancuta, creivean, magdalena, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? :