ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2010
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 1an 4 luni

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Foarte frumos!

Este primul an in care mergem in vacanta cu bebele si am hotarat sa alegem Turcia pornind de la toate recomandarile facute de cunoscuti vis-a -vis de raportul calitate pret. Eu si sotul meu suntem in general adepti ai vacantelor destul de active, ne place sa vizitam locuri noi si parcuri de distractii asa ca eram putin nelinistiti la ideea de a petrece 7 zile inchisi intr-un resort.

Am ales Delphin Botanik datorita recenziilor pozitive de pe site-uri dar mai ales datorita gradinii hotelului - ne doream umbra pentru plimbari si joaca cu bebeii [am calatorit cu alti prieteni cu copii] si nu concepeam ca intre 11 si 4 sa ne retragem in camera sau sub vreo umbrela ca "vine caldura".

La plecare totul a decurs super ok, desi am ales o agentie de care nu mai auzisem-zbor ok, am fost preluati prompt de un mini bus si dusi la hotel. La dus transferul a durat aprox. 2 ore pt. ca am mai trecut si pe la un alt hotel, din fericire bebe a dormit aproape non stop si pe avion si pe autobuz:).

La intrare am fost intampinati cu racoritoare si chiar cu un prosop parfumat scos de la gheata [nice touch] dar am asteptat cam 1 ora pt eliberarea camerei-pt. noi nu a fost sfarsitul lumii ci o ocazie buna pentru prima bere de vacanta.

Camera - cum au mai spus si altii - nimic spectaculos si da - nu e de 5 stele. Micutza, ingramadita [cine calatoreste cu copii de 1 an cu tot arsenalul stie]. Am schimbat-o a 2-a zi pt. ca era la parter, urmatoarea camera exact la fel dar la etajul 3. In schimb curatenia impecabila, mini bar refilled in fiecare zi cu apa/suc/alune si ceva ciocolatzele. Depasind problema "camera" tot restul a fost fantastic.

Servicii ireprosabile - o armata de oameni gata sa te serveasca, luna park super pentru copii, tobogane pentru adulti adulti si copii, 3 piscine pentru copii, mini disco si spectacole foarte bune.

Mancare pentru toate gusturile. Exista si children buffet dar avea burger & fries :) asa ca la bebe ii alegeam mancare de la adulti - tot timpul era pui, peste, orez, legume asa ca nu a fost nici o problema. Exista chiar si un baby corner cu laptic UHT pentru cine nu are formula si biscuiti sau budinci pentru bebei.

Gradina, cea pentru care am ales hotelul, e fantastica. O multime de tipuri de copaci si de plante intretinute impecabil unde il adormeam pe bebe dupa amiaza plimbandu-ne cu caruciorul. Noi nu suntem niste parinti din aceia super stresati si cu program super strict [acasa da, dar am zis ca e si bebe in vacanta:) ] si noi nu am intrat cu bebe ziua in camera - fie il adormeam in gradina si ne plimbam pe la umbra cu o bere sau o wafa in mana :) fie in baldachinele de pe malul piscinei asezate si ele sub palmieri - unde iti era mai mare dragul sa dormi. Mi-a placut foarte mult ca sunt extrem de dragutzi cu copii - de la tanti care face curat la seful de sala toti au retinut cum il cheama pe bebe si incercau sa vorbeasca romaneste ceea ce mie mi s-a parut foarte frumos.

Una peste alta, la 1200 de euro totul inclus, a fost o vacanta fantastica... si nu, nu suntem dintre cei care au iesit prima oara in lume :).

In septembrie planuiam o vacanta doar eu si sotul dar ne-am simtit atat de bine ca probabil ne vom intoarce cu bebe in Turcia.

De la anul incercam si altceva... sau cine stie poate devenim "Turkey addicted" cum vad ca sunt si altii pe site :)

Trimis de flaviutza in 06.07.10 18:10:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2610 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flaviutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

presario
    [06.07.10 19:33:29]

Foarte bine scris - felicitari !

Claussa*
    [07.07.10 13:26:51]

Buna Flavia, vroiam sa te intreb daca exista distractie si seara/noapte sau se inchide tot la 23.00? Imi poti spune in care din corpuri ai stat si daca camerele difera in functie de cladire?

Multumesc

flaviutzaAUTOR REVIEW
    [14.07.10 09:41:06]

Buna Claussa. Scuze pentru raspunsul tarziu, sper sa te mai ajute. Noaptea totul se inchide la ora 24. Exista totusi un club de noapte/discoteca unde chiar nu am fost cu bebe dar sincer nu imi imaginez o super distractie pe acolo avand in vedere ca 99% din oaspeti erau familii cu copii.

Noi am stat in corpul Tropic [cred ca-i zicea] unde toate camerele erau exact la fel. Pe din-afara toate corpurile de cladire pareau cam la fel, unul singur, Rose cred, arata parca mai bine. Dar nu iti imagina te rog ca sunt horror camerele-sunt chiar super ok si super curate dar intr-adevar nu de 5 stele europene, dar gandindu-ma la cat am platit ma bucur ca nu am dat 6-700 de euro in plus doar pt. o camera mai frumoasa/mare. Daca ai rezervare la acest hotel sa nu ai emotii-sunt convinsa ca o sa va placa mult. Vacanta frumoasa! Flavia

cris74cri*
    [03.02.11 19:50:37]

Buna Flavia, vroiam sa te intreb de unde ai cumparat biletele pt. ca ai platit putin in comparatie cu ce mi-au cerut cei de la agentie. Multumesc anticipat!

flaviutzaAUTOR REVIEW
    [04.02.11 12:40:13]

Buna,

le-am cumparat din Timisoara de la o agentie din piata unirii-sincer nu mai stiu cum se cheama-dar biletele erau de la Premium Holidays. Am inteles ca abia anul trecut au intrat pe Timisoara [nu stiu daca e neaparat adevarat] ideea e ca fata de Tez Tour a fost mai ieftin cu app. 200 de euro. De asemenea taxele de aeroport au fost 0 cu aceasta agentie. [din nou nu stiu de ce ]

M-am uitat si eu anul acesta la oferte si preturile mi se par exorbitante-vad ca nu se simte criza la toata lumea. Chiar am comparat si eu-pt Botanik anul asta ar trebuie sa pregatesc aproape 2000 de euro [avand in vedere ca bebe nu mai e infant] ceea ce mi se pare enorm.

By the way-ca acum e la moda asta cu early booking-noi am facut asta anul trecut si am zis ca nu mai repetam vreodata-cu 1 luna/o saptamana/1 zi inainte sa plecam noi pretul de lista era exact acelasi pe care l-am platit noi in luna februarie. Poate la last minute se merita dar asta cu early booking mi se pare o tzeapa. Vacanta minunata!

[04.02.11 18:09:26]

Avand in vedere ca hotelierii turci au marit preturile fata de anul trecut este normal sa nu mai gasesti anul acesta pentru iunie cu 1200 euro/2 adulti. Totusi nici 2000 de euro nu costa un sejur la acest hotel.

De exemplu un sejur pentru 2 adulti cu zbor din Timisoara (cum ati fost voi anul trecut) costa acum in jur de 1400 euro cu toate taxele incluse pentru membrii AmFostAcolo care beneficiaza de preturi speciale pentru vacanta la acest hotel.

Cat despre last minute, avand in vedere si evenimentele din Tunisia si Egipt, eu unul nu ma astept la oferte prea bune.

Iti dai seama ca din sutele de mii de turisti vestici care mergeau in Tunisia si Egipt o parte se vor orienta spre Turcia asa ca hotelierii turci nu cred ca se vor plange de musterii.

popasorin
    [11.03.11 22:18:18]

Buna seara cris74cri, referitor la pretul biletelor eu am facut rezervare prin agentia [ o agentie ], pret foarte bun

in comparatie cu alte agentii, sau mai incearca la agentia [ o agentie ].

[11.03.11 22:22:36]

@popasorin

Ce, din ce scrie MARE, cu ROSU mai jos nu intelegi???

ATENTIE! referirile pozitive la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt considerate RECLAMA NEAUTORIZATA si sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Ai avertisment, iar ecoul a fost editat. Trimite astfel de elemente pe PM.

Nu insista!!!

Claussa*, cris74cri*, flaviutza, popasorin
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]: