ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2010
ÎNSCRIS: 05.07.10
JUN-2010

Moraitika - Fire Fly

Moraitika - Fire Fly. Am niste sugestii pentru potentiali turisti:

- inchiriati masina pentru vreo 2/3 zile si/sau ATV. Merita din plin sa explorati insula, aveti ce vedea. Sugestii pentru un drum cu ATV-ul ar fi drumul pe serpentine spre Chlomos, de-a lungul falezei spre Petriti sau pe partea de vest a insulei spre Aghios Mattheos. Fiecare drum dus-intors inseamna cam 25-30 km maxim. Nu prea exista indicatoare la drumurile secundare, insa e placut sa te "ratacesti" prin padurile interminabile de maslini. Oricum, drumurile sunt perfecte. nu vezi gropi, ci, eventual, doar soparle traversand in viteza strada

-Sidari si Kavos sunt statiunile cu discoteci, Moraitika e cam lesinata, exista un singur club de noapte pe nume VeryCoco, dar cam putin frecventat

-Corfu town e intersant, merita sa vezi stradutele aglomerate si cetatile

-In Corfu Town se poate merge aproape de pista de aeroport pentru a vedea aterizarea avioanelor.

-Paleokastrita e obligatoriu de vazut, peisaje superbe

-Din excursiile optionale Paxos&Antipaxos e obligatorie, Laguna albastra nu prea se merita. In Albania nu m-am dus, mi s-a parut cam scump. Turul insulei puteti sa-l faceti singuri daca inchiriati o masina (25-35 euro pe zi). La mai multe zile o luati mai ieftin per zi. Benzina e 1.55 - 1.60 euro.

-Nu mi-a placut ca majoritatea plajelor au pietricele. In apa e nisip. Intrarea in apa e lina la Moraitika sau Ipsos si abrupta la Paleokastrita. La 10-12 metri de mal deja apa e peste cap

-Apa relativ calda (iunie), mai rece la Paleokastrita probabil din cauza curentilor

-Snorkeling obligatoriu pentru amatorii de acest gen

-Preturile in magazin (supermarket) sunt in general mai mari ca la noi cu mici exceptii. Pentru cei interesati: Sticla 1.5 l apa = 36 eurocenti, berea 67 eurocenti, ouzo 2 litri ~ 17 euro.

- La taverna Firefly as recomanda preparatele grecesti: Kleftikos si Stifado. Pita Gyros in oras e cam 1.80 euro. O recomand.

- Multumit de conditiile de cazare. La cati bani am dat, nu puteai sa ceri mai mult. Nu am avut nevoie de aer conditionat in camera.

- E periculos sa stai la soare intre orele 11 si 18. Recomandarea ar fi evitarea acestui orar, eventual stat doar la umbrela.

Trimis de Andrei81 in 05.07.10 18:40:36

VIZUALIZĂRI: 3523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andrei81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mariana
[05.07.10 19:07:57]

Cat a costat excursia in Albania? In perioada 1-8 iunie era 19 euro cu plecare din moraitika la ora 9, vaporas, autocar pt. transport la obiective si o masa de pranz (nu a fost asa scump, zic eu), comparativ cu 35 euro in Paxos.

La Petriti ai fost cu masina? Noi am fost si cu masina si pe mare, cand am fost la Laguna Albastra.

Cat despre preturile din magazin este greu sa faci comparatie pt. ca in mai am fost la Radauti si preturile de acolo difera de la cer la pamant cu cele din Timisoara (la noi sunt de 2 ori mai mari) asa ca si in Corfu zic eu difera de la magazin la statiune.

Exemplu, mie personal Paleokastrita mi s-a parut o statiune scumpa si atat, nu vorbim despre culoarea apei sau peisaj.

Parerea mea acum este ca preturile sunt destul de mari (si nu vreau sa fac comparatie cu alte tari).

irinuca*
[05.07.10 19:34:20]

Poti sa-mi spui cat a costat tot sejurul, fara transport? Ai avut demipensiune?

Iti dau si un vot, cu ocazia ecoului.

[05.07.10 21:10:22]

@mariana

19 euro organizat de agentie? La 19 euro ma duceam imediat. Noua cand ne-a spus ghidul si am inceput sa adunam pretul excursiei + taxa intrare Albania + nu-stiu-ce-bufet suedez la Butrint ne-a iesit peste 50 de euro

La Petriti am fost cu ATV-ul pe drumul cel mai apropiat de mare, dupa aia Notos si am iesit la drumul care leaga Lefkimmi de Corfu Town.

Nu stiu preturile din Paleokastrita, am facut cumparaturi mai importante la Carrefour (sper sa nu-l confund) din Corfu si la magazinele din Moraitika. Comparatiile le-am facut cu preturile din Iasi. Concluzia: mai scump cu foarte putine exceptii

@irinuca

Sejur vreo 163 euro, transport cu autocarul cu tot cu taxa de feribot. Nu am avut vreo masa inclusa. Avind in vedere ca eram pusi pe explorat, ne-ar fi incurcat. Nu stiu daca mergi pe cont propriu cat este, tot prin agentie

webmasterXY*
[05.07.10 22:46:15]

Andrei81, bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo! Informatiile pe care ni le-ai oferit sunt foarte utile.

Am insa rugamintea sa detaliezi putin mai mult aceasta unitate de cazare.

Pe viitor te asteptam si cu alte impresii din vacantele tale!

ancamariagadea*
[07.07.10 14:50:38]

Imi poti spune te rog la ce ora ati plecat cu autocarul (si de unde) si la ce ora ati ajuns acolo?

mariana
[07.07.10 15:04:02]

Noi am fost cu masina, dar am inteles ca s-a plecat din Bucuresti la ora 18 si au ajuns in Moraitika la ora 11-12 a doua zi, pe traseu s-au facut pauze la 3 ore (asa povesteau cei care au fost cazati in aceeasi perioada cu noi). Cazarea se face dupa ora 13-14 pentru-ca abea la ora 9 sunt eliberate camerele si trebuie facut curat in toate cele 16 camere.

La sosire am fost preluati de ghid (dn. Valentin, un om deosebit, cel putin pentru noi), am fost instiintati de regulile hotelului si de excursiile obtionale si intampinati cu un cocktail de uzo cu lamaie.

Camerele sunt repartizate de agentia din tara, iar daca sunt toate ocupate si ai vreo obiectie vizavi de aceasta problema este putin mai greu sa faci schimbari.

Daca te mai pot ajuta cu ceva intreaba-ma si-ti voi raspunde cu placere.

[07.07.10 17:19:35]

Noi am plecat pe la 14.30 din fata parcului Tineretului (Bucuresti), iar pe la 7.30-8.00 dimineata eram in Igoumenitsa in asteptarea feribotului. Pe la 10 eram la hotel unde ne astepta ghidul Valentin.

ancamariagadea*
[07.07.10 19:51:29]

Multumesc pentru raspunsuri, Mariana si Andrei.

Noi cred ca mergem tot cu autocarul si am ceva emotii... Cred ca este destul de obositor, nu?

Autocarul a fost ok? Soferii buni? Intreb si eu ca... am fost acum vreo 2 ani cu autocarul in Turcia, si era unul din "o mie noua sute toamna"

piti
[07.07.10 20:04:17]

Noi am fost cu autoturismul din dotare. Am plecat dimineata la ora 9 din insula si am ajuns la Timisoara la ora 23 cu pauza de vizitare a templului de la Dodona. La dus am mers pe bucati (escala 3 zile la Konitsa).

In impresiile lui @Andrei81 (parca) scris zilele trecute gasesti detalii ale drumului cu autocarul.

Cei din seria noastra au plecat din Bucuresti pe la orele 14 si au ajuns acolo a doua zi la ora 9.

Vacanta insorita!

Later : Acum vad ca ai postat exact la el in rewiev .

[07.07.10 21:53:20]

Autocarul era un Mercedes din 2004, de 2 stele cred. Drumul relativ obositor, mai ales prin Bulgaria unde te apuca somnul.

Mersul cu autocarul merita macar in ceea ce priveste autostrada Egnatia Odos din Grecia (tuneluri - viaducte - tuneluri). Soferii buni si la dus si la intors, nu o minau si nu s-au bagat in depasiri riscante. Ma rog, in Bulgaria e cam pustiu, nici nu ai ce masini sa depasesti decit tiruri, iar Grecia e autostrada in proportie de 80% din drum

webmasterXY*
[07.07.10 22:04:33]

Andrei81, revin cu rugamintea de a detalia putin conditiile de cazare si masa (daca este cazul). Ar fi util celor interesati.

[08.07.10 13:00:00]

@Webmaster12

A detaliat suficient mariana in topicul ei despre conditiile de cazare la Fire Fly, nu am vrut sa reiau aceleasi lucruri. In plus fata de ceea ce a zis as avea cateva lucruri de adaugat:

- camerele beneficiaza de terasa/balcon suficient de mare pt a sta la masa lejer 4 persoane. Sunt orientate spre mare, dar ea se vede doar de la etajul 1 . Pe terasa se gaseste o masa de plastic si 2 scaune

-noua ne facea curatenie zilnic, inclusiv prosoape schimbate cam de fiecare data

-camera era dotata cu televizor , se prindeau catev canale grecesti , dar destul de prost . Cum nu am venit pt asa ceva in Corfu , nu ne-a pasat

- Recomand la taverna Fire Fly Kleftikos sau Stifado (~ 7.5 euro) - foarte bune

-Tantarii prezenti , dar eram in fiecare seara prea obositi pentru a putea sa ne mai tulbure somnul .

-Exista Seif in dulap , bun de folosit pentru pastrarea obiectelor de valoare

-Peste zi e bine de tras obloanele , altfel se incalzeste prea tare in camera . Noi nu am avut nevoie de A/C , poate si pentru ca am nimerit o perioada fara calduri mari (nu cred sa fi trecut termometrul de 33-35 grade , dar e o caldura uscata , suportabila )

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[14.02.11 18:37:45]

@Andrei81 fotografiile sunt din Moraitika sau din alte localitatii? sunt foarte frumoase...

Andrei81, irinuca*, mariana, piti, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂFire Fly Aparthotel: