ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2010
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Usor dezamagiti la capitolul mancare

Voi scrie acest review incercind sa justific punctajele acordate.

Sa le luam pe rind, deci:

Serviciile generale ale hotelului: foarte bune.

Cum am ajuns, ne-am cazat imediat in corpul D (cel cu vedere la mare) ; cind am intrat in camera, dupa o scurta inspectie, am constatat un bec lipsa la una din veioze; in secunda urmatoare mi-a batut in usa un nene cu un bec in mina, care zimbitor s-a dus si mi l-a montat…o prima bila alba!

La check-in primesti o hirtie printata si un flyer, unde se specifica programul tuturor spatiilor de consum (baruri, restaurante etc), precum si harta complexului.

Bucatarie:

Aici am avut mici obiectii; punctajul acordat reprezinta de fapt o medie intre punctajele maxime oferite de mine pentru rest. bulgaresc si cel asiatic si un punctaj mai mic pt main restaurant.

Pt rest bulgaresc si cel asiatic tb sa faci rezervare cu o zi inainte.

Cel bulgaresc: mincare buna, gustoasa, variata, pe specific, bufet suedez: salate, aperitive reci si calde, frigarui, musaca, piept de pui la gratar cu mirodenii, chiftele, cirnati, placinta calda cu brinza, cartofi prajiti, copti, legume, varza, deserturi, fructe etc.

Cel asiatic: mincare cu specific, foarte variata si bine pregatita

Snack-bar-ul avea preparate destul de diverse: cartofi prajiti, pizza, salate, hamburgeri, hot-dog, sandwich-uri, mai baga si cite o mincare gatita, dulciuri, inghetata, fructe etc

Main restaurant: ee, aici sunt mai multe de zis.

Restaurantul+terasa sunt foarte mari; hotelul are peste 500 de camere, deci faceti un exercitiu de imaginatie si ginditi-va cam ce era aici in special la micul dejun, cind se aduna toata suflarea hotelului.

La prinz se mai dispersau si pe la snack-bar, iar seara se mai imparteau si pe la restaurantele cu specific.

Micul dejun ok: brinzeturi, mezeluri, cereale, lapte, ceai, legume, oua de tot felul, costita prajita, crenvusti, clatite, fructe, compoturi, gemuri etc etc

Problema mea a cam fost prinzul: consider ca nu este admisibil ca la un hotel plin de turisti cu copii, sa nu ai la masa de prinz MACAR un fel de mincare de pui (gratar, snitel etc) ; au fost zile cind avea: macrou la gratar, paste cu sos de carne tocata, un snitel odios cu carne tocata (desi ei il prezentau ca snitel de porc! ), chiftele si cirnati; de asemenea, piureul de cartofi era facut vesnic din fulgi!

Practic, nu aveai ce alege de acolo, mai ales pentru un copil; supele/ciorbele nu erau prea grozave.

Salvarea noastra mai era masa de seara, cu restaurantul bulgaresc, unde gaseai tot timpul pui la gratar.

In main-restaurant mesele de prinz/seara iti creau impresia ca toate mincarurile sunt cele mai ieftine: tocaturi, macrou, paste ieftine, fulgi de cartofi, maioneze din alea sintetice, coaste de porc grase, deserturi facute din prafuri foarte colorate, mincare reciclata etc.

Am gasit insa solutia: ne duceam la seful de sala si-l rugam sa ne faca piept de pui; ne rezolva in 10 min...

Sigur ca in final gaseai ceva sa maninci, insa aveam asteptari mai mari.

As avea o explicatie totusi: in sezon, cind hotelul e plin, probabil ca nu fac fata altfel, nici financiar, nici numeric, decit oferind produse de aceasta calitate.

In virfurile orare de masa, de-abia faceau fata cu refill-ul la tavi si cu debarasatul meselor.

Dupa primele zile, ne obisnuisem sa mergem la masa in prima parte a programului de masa si era ok... atit timp cit nu e aglomeratie, pare sa fie ok.

Conditii de cazare:

Camera spatioasa, curatenie in fiecare zi, prosoape schimbate.

In tot complexul extrem de curat, fara urma de pata, rugina, coscoveala pe pereti, ziduri exterioare etc

Spatiile verzi impecabile, leagane pentru copii

Plaja si marea:

din tot sejurul, am avut vreo 4 zile cu alge pe plaja si in apa, la circa 5-6 m de mal

daca in apa nu ai ce sa le faci, mi s-a parut inadmisibil sa nu-si curete algele de pe plaja,

noroc ca erau niste alge catifelate, moi, altfel decit cele de la noi si nu-ti era (foarte! ) scirba sa pasesti pe ele ca sa intri in apa/.

Altfel, plaja curata, fara mucuri de tigara

Sezlonguri, umbrele si masuta free

Barul de pe plaja cu bauturi free

Aglomeratie mare de tot, dimineata la 8 nu mai gaseai sezlonguri libere decit in spate, in linia 5-6 de la mare

Distractie si relaxare:

Piscinele extrem de curate, dar si aglomerate

Tot felul de masaje, evident contra cost

Sauna

F buna echipa de animatori: aveau program intre 10-12 si 15-17, mini-disco intre 19. 30-20. 00 si spectacole in amfiteatru, in fiecare seara, intre 21. 30-22. 30, spectacole cu diverse tematici

Vorbeau in engleza, germana si bulgara.

Nota 10 pt animatori, in special pt spectacolele de seara (in timpul zilei nu prea ii vedeam...)

Exceptind micile obiectii la capitolul mincare, a fost bine, insa, daca as mai alege acest hotel, cu siguranta as face-o in extrasezon; de fapt, cred ca asta e o problema a tuturor hotelurilor de capacitate mare in full sezon, pentru ca am constatat peste tot o depreciere a serviciilor in aceste perioade.

In rest, statiunea full, aglomeratie peste tot, seara pe promenada era ca la iesirea din cinematograf:)

Trimis de Chloe in 05.07.10 13:56:16

VIZUALIZĂRI: 2325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

cosminp
    [05.07.10 14:20:48]

"de gustibus ..." anul trecut noi am fost in august si a fost foarte bine la toate serviciile, chiar si la masa, unde am avut tot felul de mancaruri la fiecare masa, inclusiv pui, iar pestele a fost foarte bun (file de peste alb).

au fost seri tematice, fructe de mare, etc. (vezi impresiile pe care le-am scris).

cat despre alge, in iunie au fost furtuni pe mare care au adus alge, cu toate ca bulgarii au plase in larg. este ciudat ca nu curatau plaja dimineata, dar poate ca algele erau aduse permanent.

daca nu crestea cantitatea intrand astfel in putrefactie, inseamna ca erau adunate periodic.

oricum, tot este bine ca v-ati simtit bine.

sbacau
    [05.07.10 15:45:58]

mi s-a parut inadmisibil sa nu-si curete algele de pe plaja... incearca Eforie... :-D

stefan2008v
    [05.07.10 18:17:45]

Poti sa imi spui daca, camerele din corpul D aveau safe-uri si daca da, cam cat costa inchirierea? multumesc

ChloeAUTOR REVIEW
    [05.07.10 19:00:42]

@ stefan2008v

da, erai seifuri in dulap, dar nu stiu cit costau, pentru ca nu m-a interesat

imi pare rau ca nu pot sa te lamuresc...

cristiano
    [06.07.10 13:59:59]

Bun review-ul

1. Mancarea

Prima impresie cu masa a fost... dezamagire. La fel ca si tine, sotia, la prima masa la care am fost a cautat disperata carne (pui, porc, vita) la gratar si NIMIC. Era usor bulversata dupa experienta de anul trecut (KALIAKRA din Albena). Eu (gurmand) m-am acomodat usor cu mancarea facuta din carnuri amestecate (chiftele si altele). A rezolvat repede problema cu paste si i-a trecut.

De retinut: NU SE INTAMPLA ASA CEVA LA TOATE MESELE!

Eu personal am trecut usor peste si am gasit si expllicatia. Problema asta cu mancarea se datoreza faptului ca pana cu un an doi inainte hotelul avea foarte putini turisti romani si mancarea era adaptata altor gusturi. Majoritatea (chiar si anul asta) erau nemti si englezi care au gusturi la mancare usor diferite - vezi supe, carne preparata... Mancand unele feluri de mancare am recunoscut gusturile din Germania, Scotia...

IMPORTANT: Mancarea e foarte buna si pana la urma pleci multumit de la orice masa. Sunt convins ca in timp or sa mai adapteze meniul si pentru gusturile celor care navalesc de la Nord.

2. Algele

Problema cu algele nu cred ca poate fi controlata asa usor. M-au deranjat, dar nu pot sa dau vina decat pe... mare! Ea le-a adus! Ma asteptam sa inceapa cineva sa le stranga, dar timp de 2 zile nimic, dupa care am vazut ceva incredibil: In dupaamiaza celei de-a 2 zi cand marea era usor agitata, doi angajati ai hotelului dadeau cu piciorul algele de pe mal in mare si ma uitam ciudat la curatenia pe care o faceau. Dupa maxim 3 ore am abservat ca din patura groasa de alge nu a mai ramas ABSOLUT NIMIC in apa. Marea, datorita curentilor a tras in larg toata acea patura dezgustatoare de alge in cateva ore.

De aceea nu se bagau repede bulgarii sa curete plaja. Stiau ei ce stiau si au asteptat natura sa-si faca treaba.

Va cred ca sunteti mirati, asa au reactionat toti cei carora le-am povestit ce-am vazut cu ochii mei

ChloeAUTOR REVIEW
    [06.07.10 14:52:10]

da, mi se pare foarte credibil ce spui tu cu algele...probabil ca stiau bulgarii si d-aia nu se strofocau prea tare

uitai sa zic despre netu' de la Riu...net care de fapt nu exista ..

exista doar niste calculatoare cu internet, contra-cost

insa m-am folosit si eu de experienta altora, postata pe aici pe undeva si v-o impartasesc si voua: va duceti vizavi de hotel, la terasa Bikini, care are wi-fi gratis, va luati un cocktail, luati parola si o tineti minte

In cazul in care stati (asa cum am stat eu) in corpul D, in balcon prinzi reteaua BIKINI si-ti faci treaba

cosminp
    [06.07.10 18:08:33]

@Chloe, ma bucur ca ai prins ideea cu internetul.

Flaviu
    [06.07.10 22:34:43]

Sarut mana Chloe dar chestia cu " algele mai moi si mai catifelate" decat la noi e cel putin amuzanta! Ca o gluma:nu ti s-a parut ca si mizeria de pe strada era mai "curata" decat la noi?Dupa cum am scris si in impresiile mele,marea pe care am gasit-o in Mamaia cu trei zile inainte de a ajunge in Sunny Beach era incredibil de curata,fara firicel de alga fie ea mai fina sau mai creata si puturoasa.O seara placuta!

Chloe, cosminp, cristiano, Flaviu, sbacau, stefan2008v
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :