ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2010
ÎNSCRIS: 03.05.09
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Rixos Sungate - High Quality

Am petrecut vacanta la Rixos Sungate la mijlocul lunii iunie, 7 nopti.

Am ajuns la hotel la ora 12.30 si am primit camera imediat (standard sea view), la etajul 4, de unde aveam o fabuloasa vedere a piscinei si undeva in zare, dupa copaci vedeam si marea. Hotelul nu este pe plaja, si de aceea sea-view-ul nu a fost cel la care ma asteptam. Poate un etaj mai sus ar fi rezolvat aceasta problema.

Ocuparea hotelului: apreciez undeva la 50% rusi, 40% romani si 10% alte natii (turci, francezi, unguri, si din aceia cu fata de asiatici dar care vorbesc tot rusa). Hotelul a fost plin in aceasta perioada, dar cu toate astea nu s-a simtit senzatia de inghesuiala.

Camera: a fost mare, spatioasa, nu ne-am calcat in picioare 3 persoane, au fost 2 paturi duble lipite, foarte mari si o canapea pe care a dormit copilul. Am avut foarte multe perne, la un moment dat le-am numarat si au iesit vreo 11. Balconul – mare si el, 2 scaune si o masa, plus niste bare incastrate in zid pentru uscat rufe. La tv nu am avut niciun post romanesc, deci nu l-am prea folosit. Minibarul avea 2 beri, 2 cola, fanta, sprite, 2 nestea cu diferite arome, un energizant si un cappy la cutie. A fost completat zilnic cu ce se consuma. Curatenia in camera, cand se facea era ok. (schimbat prosoape, completat cosmetice, minibar, schimbat lenjerie, etc). Primele zile au facut curatenie in lipsa noastra, dar mai pe la mijlocul sejurului incepusera sa vina la amiaza cand dormeam. Am anuntat la receptie si pentru vreo 2 zile s-a rezolvat. Baia era cam cat inca o camera, avea parchet pe jos (in unele zone era cald, in altele rece), cada si dus separate.

Resortul in sine este foarte vast, cam cat o statiune mai mica. Sunt distante mari de parcurs, dar foarte placute. Tufele roz de leandri, verdeata, palmierii, marea si plaja fac sa nu se observe cat e de mers.

Restaurantele: au fost doua, in functie de gradul de ocupare, cand se umplea primul dadeau drumul la celalalt care era cu un etaj mai jos. Mancarea a fost buna, diversificata, cam tot ce doreai. Serile au fost cu specific: turcesc, chinezesc, mediteranean, international, etc. La micul dejun erau cozi la chestiile care se faceau pe loc, gen: clatite, gogosi, omleta, etc, dar daca te duceai inainte de 8 sau dupa 10 era ok. Au fost si fresh-uri, dar numai la micul dejun.

Plaja este impartita in 2: privata si publica. La fel si pontoanele. In afara de pontoanele din piatra mai erau 2 pontoane de plastic, plutitoare. Apa a fost calda, in mare 21C iar in piscine 29C. Piscinele multe si intortocheate. Dupa ora 9 e mai greu cu sezlongurile, desi nu e voie sa rezervi, se practica. Pentru cei care iubesc marea: va trebuie papuci si nu veti avea nicio problema. Fara papuci de apa e mai greu. Pe plaja este nisip pana la intrarea in apa, dar dupa aceea incepe greul.

Personalul hotelului a fost foarte amabil, se interesau daca ne simtim bine, daca avem vreo problema, animatia a fost la datorie. In fiecare seara a fost spectacol sau party. Am avut de cateva ori si artificii.

Se munceste foarte mult intr-un resort de o asemenea marime si se vede. Chiar daca mai sunt mici neajunsuri, nu am observant ca situatia sa-i depaseasca sau ca lucrurile sa scape de sub control.

Per total a fost o vacanta frumoasa, pentru copil a fost de vis, am avut placuta senzatie de libertate dar si de siguranta in acelasi timp.

Cei care au ales Sungate, le spun ca au facut o alegere buna, sa aveti vacante frumoase!

Trimis de Anturium in 04.07.10 22:14:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1984 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anturium); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vederea din camera: as fi vrut sa vad mai multa mare, dar de la etajul 4 din main building asa se vede marea.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 96.00 EUR pe cameră

balasa violeta [05.07.10 00:10:07] »

Nu mai stiu ce sa cred?! Prea mare diferenta in cele povestite in review-uri. In ultimele doua, citite azi, cui sa dau crezare ? Oare nu toti vrem un concediu reusit ? Ce fel de oameni suntem?

balasa violeta [05.07.10 00:18:16] »

Ambii Bucuresti, aceeasi grupa de varsta iar preturile mult diferite 2745 eur respectiv 1700 eur. Oare pentru un copil poti plati 1045 eur in plus? Sunt bulversata ! Rog LUMINATI-MA!

Admin [05.07.10 01:11:45] »

Fara a avea informatii despre tipurile de camere si modalitatea de rezervare, e greu sa dai un raspuns. Cele ce urmeaza sunt doar supozitii. (sunt convins ca autorii vor clarifica cat de repede acest aspect)

Un copil in plus (si mai ales de varsta mare - cvasiadult, precum in cazul lui ilemar) inseamna de multe ori obligativitatea unei camere NET superioare, ceea ce aduna destul de mult la pret.

Deasemenea, daca Anturium a rezervat cumva in perioada de Early Booking, a prins o reducere semificativa.

Acesti doi factori - si poate si altii - fac destul de posibila o asemnea diferenta.

presario [05.07.10 09:29:51] »

Foarte interesant - diametral opuse cele 2 review-uri la Sungate, in doar 24 ore.

Anturium [05.07.10 19:11:05] »

Buna,

dupa cum am scris mai sus, am avut camera standard seaview. Biletele au fost luate din martie, am beneficiat de 15% reducere si o noapte gratis. Pentru copil am platit doar transport si taxa de aeroport. Am citit si eu review-ul anterior de la Sungate scris de ilemar, si asta m-a facut sa scriu si eu impresiile mele.

Special am atasat poza cu tortul de inghetata, deoarece el a spus ca in 7 zile nu a vazut nici macar un tort. Eu am vazut mai multe

De asemenea ilemar a scris ca are experienta cu Rixos Premium. Tinand cont de asta dar si de banii pe care i-a dat, o avea dreptate sa fie suparat. Dar eu am vazut prima data Antalya si mi-a placut! A fost vacanta mea de vis, pe care am asteptat-o foarte mult, am obtinut-o greu, si am apreciat-o ca atare.

mihaela409 [02.08.10 15:28:39] »

Eu nu mai stiu ce sa cred ! Tot caut si citesc impresii, deoarece urmeaza sa ne petrecem concediul la Rixos Sungate.Iar acum ...sunt cam confuza . Doua persoane scriu de bine, doua de rau. Nu stiu ce sa mai cred. Care este de fapt, adevarul ?

presario [02.08.10 15:33:58] »

mihaela409 - du-te linistita.

Odihneste-te, distreaza-te, etc, ca doar esti in concediu, iar cand vii, scrie si tu un review obiectiv, ca sa ne lamurim cum e cu hotelul asta.

mihaela409 [02.08.10 17:24:17] »

Fiind o fire optimista, de obicei, asa o sa fac!

In rest... vedem noi cand ajungem acolo. De obicei suntem norocosi. O sa va impartasesc din experienta mea, in septembrie, cand ma intorc!

Vacanta placuta tuturor!

Mailman* [04.08.10 16:58:03] »

Si noi mergem din 24 august aici. Sunt tare curios sa vad cum va fi.

De felul meu nu sunt carcotas si la fel ca tine nu mai stiu ce sa inteleg. La unii le-a placut la altii nu... cred ca depinde de gradul personal de evaluare. La unii li se pare ca nimic nu e de ajuns pt banii pe care i-au platit.

Cunosc cazul unui director de multinationala care s-a dus in Grecia cu 350 de euro/saptamana 2 persoane si a facut scandal la agentie ulterior ca nu a fost ok cazarea... no comment

Mailman* [04.08.10 17:00:09] »

Mihaela409 se pare ca vom fi in aceeasi perioada acolo deci vom putea posta 2 impresii sper la fel...

mihaela409 [04.08.10 22:23:24] »

Da, eu plec pe 23, deci...iti pregatesc terenul

Anturium, balasa violeta, chelie_d, Mailman*, mihaela409, TheEagle