ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 23.06.08
JUL-2010

La baie cu bulbuci

De cand am auzit ca se va deschide in Szaged cel mai mare Aquapark din estul Europei mi-am dorit sa -l vad. click aici

Ieri, avand ceva treaba in Ungaria am zis sa mergem cateva ore si acolo.

Daca mergeti cu masina, se poate parca pe stradutele de langa intrare, sau in parcarea subterana special amenajata. Parcarea era cu bariera dar e gratuita.

Inainte de intrare va recomand sa verificati tarifele si tipul biletelor pe care urmeaza sa le platiti. Exista mai multe tipuri de bilete, in functie de lucurile unde vreti sa intrati. Bilet general pentru 1 zi cu acces peste tot in Aquapolice = 4000 forinti, aproximativ 60 ron. Cu acesta ai acces inclusv la baile medicinale si terapeutice. Copii 0-4 ani au intrarea gratuita. Lista cu toate preturile puteti sa o vedeti facand click aici

Recomandarea mea e sa luati biletul de 4000 forinti, avand acces peste tot, mai putin in zona de saune si masaj. Ieri vremea a fost putin capricioasa, avand si o rafala de ploaie de 20 minute, timp in care ne-am retras in bazinele din interior.

Ce mi-a placut foarte mult:

- nu era deloc aglomerat, puteai sa iti gasesti sezlonguri la oricare dintre piscine (interior si exterior)

- piscinele de distractii si wellness cu multe jeturi de apa si multi bulbuci fara sa fie aglomerat

- zona pentru copii foarte mici, pana la 3-4 ani, unde gasesti loc special pentru schimbat copilul, o mica bucatarie dotata cu aparat pentru incalzit sticlutele, cuptor cu microunde, frigider, patuturi unde poti sa-l pui la somn.

Nu mi-a placut faptul ca aproape la fiecare bazin sau piscina gaseai cate un grup de tineri romani care faceau mai multa galagie decat era cazul (adica necivilizati).

Pentru servirea mesei este un loc special amenajat unde poti sa gasesti faimosii langosi unguresti, in care eu am gasit... 2 fire de par :( . Se mai poate manca gyros, pastrav la gratar (1600 forinti cu tot cu cartofi), snitel vienez, carnati (800 ft), clatite. De baut gasiti apa, sucuri, sau bere.

In interiorul aqua park PUTETI PLATI DOAR CU BANI CASH.

Am vazut foarte multi care si-au adus de acasa, in lazi frigorifice, mancare, sucuri, apa si bere.

Pentru cei care doresc sa mearga cu copii mici le recomand tot biletul de 4000 ft. deoarece in interior exista cateva zone speciale pentru cei mici, cu bazine, topogane, etc

Astept data viitoare sa vad cum e si zona de saune.

Trimis de alexandruduma in 04.07.10 10:57:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 16504 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexandruduma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alina Morar
[04.07.10 12:34:31]

Imi place ca nu este multa lume, dupa cum ai zis. Vom merge si noi, odata. Si noi cautam locuri mai putin aglomerate sau mergem in cursul saptamanii, cand nu e atata lume.

Si, asta este, suntem un popor de toata rusinea. Oriunde mergem trebuie sa iesim in evidenta prin faptele noastre...

nemo_bimos*
[04.07.10 13:37:11]

Este ceva asemanator la Brasov, probabil la scara mai mica, dar foarte curat, cochet si modern.

Eu personal m-am simtit foarte bine acolo.

creivean
[04.07.10 14:39:47]

@alexandruduma

Felicitări pentru că ne-ai adus în atenţie această locaţie, uşor de atins pentru noi, cei ce stăm în vestul ţării. Pentru mine, totuşi Hajduszoboszlo rămâne o destinaţie mult mai aproape.

[04.07.10 16:56:51]

Si eu intentionez demult sa merg aici,dar vremea s-a dovedit foarte capricioasa in ultimile duminici.Foarte util,te-am votat cu drag!

presario
[04.07.10 20:04:41]

Din pacate - peste tot in Europa, Turcia, Egipt, etc risti sa gasesti conationali "din acestia" - cu care nu doresti sa-ti faci concediul ( ca sa citez pe cineva de pe site ). Poate doar in Australia.

In rest, un review foarte util, o sa merg si eu canda acolo.

[04.07.10 21:16:35]

@presario,

cand mergi, imi dai de stire? Ca de la noi facem 30 de minute doar si venim si noi.

presario
[04.07.10 21:25:24]

gEorgi- bineinteles.

Cum as putea sa merg la Szeged fara voi ? Nici nu cred ca m-ar lasa la vama sa trec.

[04.07.10 22:02:29]

Mergem la ''baie cu bulbuci''??

Am mai fost noi si la Hajduszloboszlo... dar, fara plaja...

alexandrudumaAUTOR REVIEW
[06.07.10 21:22:28]

webmaster, te rog sa treci site-ul click aici la info web pe pagina parcului. Multumesc.

[07.07.10 11:38:27]

Rezolvat, multumim @alexandruduma!

[27.07.10 13:59:54]

Buna ziua ! Imi puteti recomanda si mie o pensiune in Szeged ? Multumesc frumos .

alexandrudumaAUTOR REVIEW
[27.07.10 20:20:14]

click aici E pensiune, cu un restaurant foarte bun la doar 5 minute de Szeged.

Un hotel relativ ok este cel de la Aquapolice.

[28.07.10 12:45:23]

Pt Alexandru Duma .

Multumesc frumos, am aflat de el de la niste cunostinte din Timisoara, dar nu sunt afisate preturi, stiti cumva cat este o camera, vorbesc romaneste?

[28.07.10 13:17:29]

Am gasit si preturi scria in ungureste din cauza asta nu gaseam, noi suntem in trecere, vrem sa facem un popas de doua zile, mi se pare destul de scump, compar pretul cu ce platim la Viena, o pensiune langa oras dam 39 euro pe noapte cu mic dejun.

alexandruduma, Alina Morar, chelie_d, creivean, georgiana, Lil, nemo_bimos*
Alte impresii din această RUBRICĂAqua Park Aquapolis Szeged: