ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2010
ÎNSCRIS: 09.01.10
JUN-2010
2 AD. + 1, 16 ani COPII

Sejur Kolyimbia Bay Art

Hotelul catalogat cu 4* de operatorii greci, probabil pentru ca are piscina, aer conditionat (din pacate de tip vechi si zgomotos), foehn, seif, dar fara cifru cu o cheie atasata celei de la camera, este de fapt un hotel de 3*+.

Spun asta pentru ca am stat la 4* in insula Creta si la Paralia Katerini, in alti ani si pot face comparatia (cei drept atunci grecii erau pe val si nu in criza ca si noi de altfel).

Vreau sa-i multumesc d-nei Sabau pentru atentionarea facuta, pentru ca asa ne-am cerut si noi drepturile.

Am primit o camera pentru 3 persoane la etajul 2, undeva pe mijloc, hotelul avand mai multe corpuri. Acest hotel impreuna cu Kolymbia Sun, aflat pe aleea cu eucalipti, dincolo de farmacie, au acelasi proprietar. A nu se confunda cu Kolymbia Beach, sau Star [care au acelasi]propietar. Va atasez poze sa vedeti o camera de 3 paturi. La parter, la camerele familiale nu am fost (cele de patru persoane) dar stiu ca pentru copii in varsta pana la 18 ani se plateste 150 euro de sejur.

La receptie veti gasi un catalog al firmei care opereaza pe Rodos cu excursiile, preturile, orele de intalnire, de plecare si de asemenea in hol se mai afiseaza seara de distractie, adica joia greceasca care se tine la hotel Kolymbia Sun, incepand cu noua seara, bauturile de la bar sunt incluse si nu se plateste nimic, spectacolul tipic grecesc. Pentru amatorii de picturi cand iesiti de aici, in zona e un magazin (mult zis) cu picturi locale unele chiar mai ieftine decat cele din Romania, dar negociati. Tot in fata acestui hotel am gasit preturile excursiilor locale care sunt cam cu 10 euro mai ieftine, decat cele cu agentia dar noi le-am preferat pe cele din urma din 2 motive:

- sa incurajam turismul organizat de firmele din Romania si pentru a nu face deplasari pe jos lungi ei luindu-ne din fata hotelului. De asemenea veti putea prinde si oferte last minute organizate de greci la preturi foarte bune.

Din fata hotelului puteti inchiria masini cu 35 euro pe zi si 75 euro pe trei zile, primiti cheia din dupa-amiaza zilei chiar daca platiti pentru a doua zi ei avand program de la ora 17 (practic castigati o seara de plimbare in zona).

Curatenie in camera au facut zilnic, ne-au facut paturile, au schimbat cearceafurile, prosoapele (cam gri in loc de albe), nu au pus sapun decat in prima zi, dar au completat sampon si gel-dusul.

Ca minusuri la hotel au fost zgomotul aparatului de aer contitionat in pozitia inchis, faptul ca curgea apa din el pe parchetul, destul de nou, televizorul caruia ii cam sarea imaginea, baia extrem de mica cu aerisire prin ventilatie.

Mi-a placut balconul din care vedeam putin marea si faptul ca era la strada nu prea deranja circulatia in zona era destul de redusa.

Distanta fata de plaja e 100 m cum scriu ei, dar in linie dreapta. Se merge pe o alee si veti cobori cateva trepte. Plaja in dreptul hotelului e cu pietre, dar in stanga si dreapta veti gasi si portiuni cu nisip, dar e ceva de mers.

Un sezlong sub umbrela costa 6 euro pe zi, va puteti lasa prosoapele, papucii, saltelele de apa linistiti si revenii oricand doriti.

Este un hotel cu 95% cehi, inclusiv ospatarii, barmani si echipa de animatie. Nu stiu cat au platit ei, dar mancau si beau mult mai mult decat noi. Barmanii extrem de amabili, serviabili, e un grec printre ei care a invatat cateva cuvinte romanesti, toti inclusiv cehii care in seara greceasca serveau la Kolymbia Sun s-au bucurat mult sa ne vada si ne-au facut rost de locuri, era cam aglomerat.

Masa s-a imbunatatit considerabil, adica s-au copt rosiile si lubenita, au introdus prajituri pe langa vesnica budinca sau gelatina, smochine. Azi dimineata la mic dejun aveau o urda de capra extrem de buna, au mai avut si tzatichi, sarmalute in foi de vita seara la cina, in rest mancare clasica. Apropo de mancarea de mazare arata ea ciudat dar avea fructe de mare, sepii si calamari, intr-o seara am avut si ardei copti.

Daca nu gasiti tacamuri la masa, pe lateral stanga le gasiti tot timpul. Paznicul de noapte dupa ora 12 PM, va ajuta sa intrati in camera daca copii dorm, are chei de peste tot.

Apropo au varuit balconul de la parter.

Piscina n-am incercat-o, era destul de mica, turnau clor in ea in fiecare seara. Apropo de barul de la piscina functioneaza pana la miezul noptii si intr-o seara cand am ajuns dupa programul de cina am gasit aici mici pizza si prajiturele, deci fara jena... le-ati platit.

Bauturile sunt clasice pentru trei 3* un deget, doua de alcool gheata, sifon, pai si arata artistic. Am incercat in alta parte, pe bani, acelai tip de coctail "Singapore 3, 50 euro, si era la fel de botezat deci mai bine consumati aici i-l aveti inclus in pret. La masa de pranz si cina aveti bere la halba, destul de buna, vinul rosu si alb la dozator slab aloolizat. E bine ca sunt slab alcoolizate, dar plic probabil, consumati cu modaratie, fiind destul de cald.

Am vazut cehi care si-au luat o umbrela au pus-o in zona cu nisip dinspre zid si n-au platit sezlong, altii si-au au pus prosopul direct pe pietre.

La Kolymbia Beach, hotelul din fata e plin de italieni, deci pe plaja multi italieni cu copii mici.

Plaja e destul de abrupta, ma refer la intrarea in apa, dupa 2 metri ajunge la 1,50 adancime, atentie la copii care nu stiu sa innoate, e foarte sarata, veti pluti usor.

Avantaje fata de nordul insulei, vant moderat, puteti merge linistiti de la 7 am la plaja, 23 grade in apa, valuri si curenti redusi.

Pentru pietrele de pe plaja, solutia e o pereche de pantofi de la magazin care costau 4, 80 euro la magazinul din stanga hotelului, s-au veniti de acasa cu spumarii clasici cu bareta, universal valabili.

Am facut haz de pietrele mari si mi le-am aranjat pe coloana ca la un masaj, erau fierbinti, trei italience mi-au urmat exemplul...

O calatorie cu canoe costa 10 euro/ ORA. Sunt jocuri pe plaja de volei, aerobic, particicipati...

Am facut trei excursii, una s-a anulat pentru ca lipseau 3 persoane. Vreau sa va spun ca transferurile sunt foarte bine organizate, i-si respecta orarul si au impartit in 2 grupul de romani, fiind foarte raspanditi in doua iar acest hotel este "asa cum avem noi norocul sa urcam primii si coboram ultimii", 45 minute cand am luat turisti numai de coasta estica si 1, 20 ore cu coasta vestica (parcurgerea unui drum mai lung a fost compensata de cunoasterea mai buna a insulei).

A nu uitati daca plecati in excursii sa va cereti pachetul chiar daca o sa aveti un sandwich, o apa si un fruct de caciula. Animatia e slaba la hotel fiind in ceha si copii multi sunt ai lor, al meu s-a infiltrat dar era net superior ca limba engleza si educatie (cei de varsta lui beau bere cu parinti) si fumau impreuna), mi-a spus ca daca mai statea mult cu ei uita si ce a invatat.

Pentru animatie recomand hotelul din spate, de 5*, cu animatori adevarati, mergeti dupa muzica, i-l veti gasi (chiar daca nu e frumos gestul). Sper ca urmatorii romani sa-i invete si pe animatori minte, noi am deschis drumul.

Drumul cu Romavia, dureaza 2 ore din Timisoara, cu cafea, sucuri si sandvich, este relaxant. Pe insula ploua rar, sunt 36 grade ziua, bate putin vantul, e o caldura uscata mai usor de suportat.

Deci, bucurati-va de frumusetile pamantului!

Trimis de ARA in 03.07.10 21:24:46

VIZUALIZĂRI: 2384 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ARA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja din Kolymbia, luati-va papucii, aveti grija de copii in rest e o9k.

[03.07.10 21:46:19]

Am uitat sa scriu despre SPA. Nu mergeti ca noi la 9 dimineata, adica sa fiti primii, se incalzeste greu sauna, trebuie sa va faceti programare cu o zi inainte, e gratuita inclusa in pret, deci faceti sauna umeda, mergeti la dusul cu arome, reveniti, face bine la circulatie, veti primi sucuri si va relaxati pe cele 2 paturi cu muzica ambientala, la etaj, dureaza 60 minute.

georgiana
[03.07.10 22:08:53]

Bine ai venit, Ara!

M-am bucurat sa aflu vesti despre tine! Mai ales ca ai ales sa-ti petreci vacanta intr-o insula greceasca...

[03.07.10 22:14:30]

multumesc georgiana, sunt putin obosita dar vreau sa scriu pentru cei care vor merge aici, sa nu mai fie asa descurajati ca s-au mai indreptat lucrurile...

simona sabau
[07.07.10 21:24:05]

Ma bucur ca s-au mai indreptat lucrurile...Sper ca v-ati bucurat din plin de vacanta....Noi chiar am avut alte asteptari de la acest hotel, de aia am fost dezamagiti....Vreau sa intreb ce inseamna ca v-ati cerut drepturile?

[07.07.10 22:01:29]

am cerut inca din tara o camera buna, la etaj, noi am platit chiar printre primii, mi-am dorit prea mult sa vizitez Rodos, Symi, Marmaris, chiar am cerut un alt hotel dupa rewieul tau dar nu mai aveau locuri. Nici mie nu-mi plac dezinformarile, prefer sa stiu la ce sa ma astept.

ARA, georgiana, simona sabau
Alte impresii din această RUBRICĂKolymbia Bay Art Hotel: