ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2008
DIN: Turda
ÎNSCRIS: 27.08.08
AUG-2008

Vacanta surprinzator de frumoasa

Experienta placuta avand in vedere ca am citit tot felul de grozavii cu privire la acest hotel inainte de plecare.

Prima camera era cu doua paturi am schimbat-o fara probleme pentru una cu pat matrimonial.

Au fost foarte amabili cu noi, cum de altfel am fost si noi. NU AM DAT BACSIS!!!!

Asta pentru ca nu mi s-a parut ca ar fi nevoie.

Noua ni s-a facut curatenie in camera, si prosoapele au fost schimbate zilnic. E drept ca am fost foarte prietenosi cu camerista, am discutat cu ea, stia engleza si tot timpul ne zambea.

Mancarea e tipic mediteraneana: salate multe cu sos de iaurt, racoritoare, bucatarie de vara, gatita sanatos fara grasimile si prajelile cu care suntem obisnuiti noi romanii. Carne la fiecare masa, vita si pui, fara porc (aviz amatorilor), gatita inabusit sau la gratar. In rest garnituri tipice - de la cartofi pai pana la brocoli cu toate variatiile.

Supa este crema - eu nu am testat dar lumea zicea ca e buna.

Deserturi multe, variate, prajituri tipic turcesti, foarte dulci, multa miere in compozitie.

Inghetata era problema: de mentionat - nu problema turcilor ci a turistilor!

Se servea intre ore fixe, se statea la coada, dar cand un om ia 15 inghetate fiecare a 3 globuri, face-tzi si voi calculul cam cat de repede se poate servi.

Bautura multa, bere Efes, si lichioruri turcesti, cola , fanta, sprite sub denumirea brandului turcesc, servita la ambele baruri.

Marea frumoasa mai calma decat Marea Neagra (au fost si valuri dar s-a putut inota). Plaja lata ca la Mamaia. Intr-adevar cu mucuri de tigari si pahare de plastic dar i-a ghiciti cine le arunca? La fiecare 2 sezlonguri era o oala de pamant pentru gunoi. O goleau periodic si acolo se putea scruma se puteau arunca paharele de plastic etc. Oalele erau cam goale si plaja plina de toate cele.

Lucrul asta ne-a facut sa ne indoim de educatia de acasa a oamenilor.

Personalul foarte amabil: de la bucatari la barman.

Surpriza a venit in seara ultimei zile cand barmanul de la piscina ne-a spus care era misterul pentru care unii turisti se plangeau ca nu sunt tratati bine:

"Ne plac turisti, datorita lor ne castigam painea, dar poate ca ne plac unii mai mult ca altii, datorita faptului ca ne considera prieteni si nu servitori. Daca ni se zambeste, raspundem cu zambet. Conteaza bacsisul dar si mai mult conteaza cum este dat. Prefer 50 de kurusi si un zambet decat 10 euro si o privire urata."

Ghinionul nostru a fost cu agentia partenera din Turcia - Perron Tour care a incurcat orele pentru excursii, a uitat sa vina sa ne ia de la hotel... etc... multe altele pe care am sa le postez pe site la ei. Sfatul meu - nu folositi aceasta agentie. Si daca va luati excursii optionale mare atentie ce va cumparati.

Concluzie:

Egeria nu e hotel nou, pozele de pe site au fost facute la inaugurare.

Are tot ce este acolo, pe site, este impresionant parcul plini de vegetatie si palmieri, sincer zici ca esti la tropice, camerele nu sunt uriase, mobilierul nu e de ultima ora (aviz celor interesati de acest aspect) dar e curat, e frumos si oamenii sunt foarte ok, asta daca nu te porti cu ei ca si cu presul de sters pe jos.

REMINDER:

1. 4 stele in Turcia inseamna 3 jumatate altundeva in Europa.

2. In Romania daca spui ca nu ai furculita, astepti 1/2 ora (ex e de la hotel International Baile Felix) si cand ti-o aduce ti-o tranteste laga masa de sare inima din tine. La Egeria am stat 2 secunde, fara exagerare, si a venit seful de restaurant cu furculita si cu mii de scuze ca am asteptat.

Mergeti in Turcia, si mergeti la Egeria. Nu-i hotel de fitze dar e ideal pentru vacanta.

Trimis de iqphantom in 27.08.08 04:44:16

VIZUALIZĂRI: 1318 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iqphantom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 parcul hotelului dimineata la 6 cand se uda gazonul
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[27.08.08 05:09:13]

FOARTE mult mi-a placut reviews-ul, si mai ales filozofia de viata si echilibrul care se citesc printre randuri .

Sper sa nu te superi ca mi-am permis sa subliniez [ingrose] spusele acelui barman, dupa mine este un lucru esential, la care muulta lume ar trebui sa reflecteze serios!

iqphantomAUTOR REVIEW
[28.08.08 01:40:21]

Merci de aprecieri, am pus foarte multa sinceritate in cele scrise,asta ca nu cumva sa se creada ca toti romanii sunt la fel si nu stiu sa aprecieze serviciile din strainatate.Ne place sa facem observatii dar nu ni le asumam.

Avem mult de invatat ca turisti dar in primul rand respectul pentru munca si civilizatia tarii pe care o vizitam.

numai bine.

ghidioneanu
[01.09.08 14:31:20]

Aveti mare dreptate cu zambetul si buna dispozitie . O mica gluma, un zambet si cateva vorbe turcesti invatate la repezeala, chiar si daca stii doar tesekur ederim, si e suficient sa-i faci pe turci sa te serveasca cum trebuie. M-am sastisit de mofturile chelnerilor romani, de asteptat pe terasa in Neptun ( la oricare ! ) cate jumatate de ora sa ti se ia o comanda si apoi sa astepti de sa-ti ghioraie matele pana vine o ciorba rasuflata cumparata din Metro, eventual cu tot cu degetul chelnerului bagat in ciorba pentru a se fezanda ...

Prefer o aci kofte si un durum de la mama lui turceasca, decat patriotica ciorba de burta si friptura de porc cu cartofi prajiti in uleiul de saptamana trecuta, inghitite cu ghionturi la Jupiter sau Mamaia .

iqphantomAUTOR REVIEW
[02.09.08 07:07:55]

ghidioneanu

ai respectul meu,pentru sinceritatea care unii ar putea-o numi brutala cu privire la standardul de servicii din Romania.

Daca mesajele mele sunt luate in nume de rau de oameni care nu ma considera indeajuns de patrioata sa apar Mamaia in fata Turciei, imi pare rau pentru ei.

Avem o tara minunata dar suntem vai si amar de capul nostru din punct de vedere a respectului si a educatiei.

Ne-am obisnuit sa dam de pereti cu tot ce intalnim in strainatate si s-o luam....frumos de la compatriotii nostrii in hoteluri in care stelele sunt la purtare dar comportamentul te face sa te gandesti la mahalaua Bucurestilor in vremea lui Caragiale.

respect stimate domn.

Ileana15
[12.09.08 14:29:09]

da-in turcia e mai bine cu mult ca la noi , dar la egeria la cazare m-am asteptat la ceva mai bun,pozele de pe site care le-am vazut eu nu stiu daca sunt ,nu le-am vazut,camera mea era naspa rau si am fost profund dezamagita.baia nu a fost prea curata ,prosoapele f f uzate si de un alb cam "vanat" si cam scortoase (erau bune la masaj),economie la hirtie igienica ,sapun,sampon lipsa...ce sa mai vb.Am ajuns la ora 23 obositi de stat in aeroport in cj+ calatoria+drumul de la izmir si lasatul la dif hoteluri pe ceilalti turisti iar cind am ajuns si am vazut camera ,ne-am dus la barul de la receptie si am cerut o bere (ne era sete , de mincare ce sa mai vb.ni s-a spus "finis bier' si ne-au aratat ceasul pe perete ora23:05,ei ce sa zici?prima zi de sejur platita nu gratis, si Doamne cit am auzit de ospitelitatea turcilor.M-am speriat.Am zis nu se poate ,doar nu pt. asta am platit. bine in final nu a fost chiar asa dar nu pot zice ca a fost un concediu de vis.

ghidioneanu, Ileana15, iqphantom
Alte impresii din această RUBRICĂEgeria Hotel [Davutlar]: