ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2021
DEZASTRU

la PMM* = 60 USD

încărcat de pe telefon!

[Regency romance club] Ocoliți Regency plaza din Sharm

Am ajuns aici prin intermediul unei agenții de turism. Am ales, pompos numitul "Regency romance Club", partea de lux, dedicata adultilor din resortul Regency Plaza. Prețul, unul deloc de neglijat, 450 de euro de persoana. Am ales acel complex adult only încântați de ce văzusem în februarie în Hurgada la Pure Life Steingerberg.

Când am coborât din autocar am avut un soc încă din recepție. Urat mirositor, pereți decojiti, un desk care avea o zona care deservește zonele vip din resort, Romance și Royal mizerabil.

Am coborât aici 3 familii, una cu un copil și doua cupluri. În 30 de minute după ce ne-am cazat ne băteam pe telefonul de la recepție sa sunam ghidul sa ne ia de acolo.

Pana la urma s-a rezolvat, am plătit o diferență, ne-a costat mai mult decât ne-ar fi costat dacă rezervam din tara direct la acel hotel, dar a meritat sa scăpăm de acolo. Am fost mutati la Jaz Mirabel, un resort ok.

Am fost în Hurgada în februarie, am stat în 3 resorturi, deci aveam termen de comparație. Toate hotelurile sunt de 5 stele și asemănătoare ca preț.

Las poze pentru edificare.

Ocoliți Regency Plaza!!!

despre SERVICII

Personalul e format de niște inși foarte dubioși. Îmbrăcați zdrentaros și foarte iscoditori. Ne-a fost teama sa lasam ceva în camera

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera necuratata, plina de par și nisip

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Dacă rămâneam acolo ne îmbolnăveam sigur. Execrabile condițiile de masa, igiena și servire

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja cu nisip pietrificat, plina de mizerii (hârtii, pahare plastic etc)

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nimic. Doar mizerie

Trimis de -pedro- in 13.04.21 13:58:44
Validat / Publicat: 13.04.21 18:03:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: In februarie am vizitat Hurgada. Am stat 3 nopți la Tropitel, 3 la Desert Rose și 3 la Steingerber

VIZUALIZĂRI: 2814 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (-pedro-); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 USD pe cameră

webmasterX [13.04.21 14:43:53] »

@-pedro-: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

-​

Unde-ați cumpăra sejurul — la Regency PLAZA sau  Regency ROMANCE Club? ​

Sau e același resort?

Suspendat, temporar,   până la clarificare ​​​​

-pedro- [13.04.21 16:10:52] »

@webmasterX:  Am clarificat in descriere: Regency plaza are si doua zone "de lux" Regency Romance Club si Regency Royal. Totul in acelasi resort!

webmasterX [13.04.21 18:01:30] »

@-pedro-:  Mulțumiri pentru clarificările prin editare

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

Am fost mutati la Jaz Mirabel, un resort ok

webmasterX [13.04.21 18:02:39] »

Zanabuna2004scris / TELEFON [13.04.21 22:33:05] »

Ieri am venit si noi de la acest hotel... dupa ce înainte am fost cazati in altă parte... nu a fost chiar dezastru dar nici 5*

webmasterX [13.04.21 23:36:11] »

@Zanabuna2004:  Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

nicole33 [14.04.21 06:38:03] »

@Zanabuna2004:

Nu sunt sigură dacă am înţeles bine cele două situaţii, dar mi se pare incredibil.

Tu ai rezervat un hotel chiar mai slab decât acesta de unde ai solicitat relocare, ai fost mutată la Regency unde a fost mai bine, în timp ce autorul a rezervat direct Regency şi, nemulţumit, a plătit o diferenţă pentru a fi mutat la un alt hotel? ​

Din păcate, asemenea surprize extrem de neplăcute pot apărea atunci când sunt alese cele mai ieftine hoteluri din oferte. ​​​

nicole33 [14.04.21 06:43:44] »

@-pedro-:

Se pare că ai avut un sejur puţin mai "atipic", de 9 nopţi petrecute la trei hoteluri diferite. ​

Mi-ar plăcea să scrii şi despre experienţele avute în Hurghada, unele reuşite  din câte bănuiesc având în vedere hotelurile vizitate, o comparaţie între acestea fiind cu siguranţă utilă şi altor turişti.

Poate ne povesteşti şi cum ai făcut această alegere. ​ Ce zici, încerci? ​​

Zanabuna2004scris / TELEFON [14.04.21 07:51:37] »

@nicole33:  Asa a fost... am chemat reprezentantul firmei de turism... si am refuzat categoric sa stam in acea mizerie si am cerut sa plecam acasa... iar dupa cateva ore ne-au contactat si ne-au oferit aceasta locatie fara a mai plati nimic in plus... fata de prima. locatie aici a fost WOW(nici primul hotel nu a fost extrem de ieftin si ne-am aaxat pe cele 32de tobogane pentru copii - probabil despre hotelul de aici este vorba, notă web.)

-pedro- [14.04.21 08:39:55] »

@nicole33:  Si mie mi se pare ciudat!

Unde sa fi cazat mai rau decat atat? Adevarul ca sunt si hoteluri de 4 si 3 stele, dar e un lucru stiut ca, in Egipt, nu te duci la hoteluri mai jos cotate de 5 stele. Chiar si la acestea poti avea surprize.

Daca noi, toate cele 3 familii am platit diferente cuprinse intre 280 si 350 de dolari sa plecam de acolo, la doar 3 resorturi distanta, unde lucrurile se prezentau cu totul altfel, ma intreb, voi de unde ati venit? Daca ieseai din resort, pe plaja si o luai in stanga vedeai alta lume, iar la agentie diferentele intre alta lume si cocina de la Regency era de doar 50 de euro. Noi a trebuit sa platim mai mult pentru ca am fost prosti! Si ne-au incasat diferenta la preturile de la receptie! sau "amenda pentru fraieri"... ​​

Andox [14.04.21 08:52:42] »

@-pedro-:  o intrebare, ai ales tu hotelul dintr-o lista sau ti-a fost recomandat acest hotel de agentie?

Intreb asta pentru ca daca l-ai ales tu ar trebui sa-ti asumi acest lucru iar daca ti-a fost recomandat de agentie ar trebui sa schimbi agentia in viitor!

-pedro-scris / TELEFON [14.04.21 10:04:34] »

@Andox:  salut! Alegerea mi-a aparținut și de aceea meritam aceea "amenda" la schimbarea hotelului. Partea proasta a fost ca nu am găsit niciunde, informații despre aceasta parte destinata "exclusiv" adulților din Regency Plaza și anume Romance Regency Club. Am trimis mail - uri la hotel, cei de la agenție au luat legătura cu omologii lor de acolo, care sunt chiar proprietarii resortului ????

Nimic de rău. Cum în februarie am fost absolut încântați de Pure life Steingerber, am zis ca ar trebui sa fie similar.

Nu a fost. Ei au ascuns informațiile doar pentru ca acolo este dezastru. De aceea mi-am făcut cont aici, sa nu mai pățească și alții ca noi. Deci, nu este o parte distincta a resortului acest "Regency Romance Club" cu un regim "ultra all inclusive" unde nici vin local nu aveai inclus????, este doar o clădire în complex. Care arata mai acătării, când ieși de acolo, dezastru ​​

webmasterX [14.04.21 12:40:17] »

@-pedro-

Cum în februarie am fost absolut încântați de Pure life Steingerber

-pedro-, Zanabuna2004
    Alte impresii din această RUBRICĂRegency Plaza Aqua Park & SPA Hotel: