ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2010
JUN-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagiti, nu face banii

Am fost la acest hotel la sfarsitul lunii iunie, 2 familii cu cate 1 copil, Cornelia DeLuxe fiind o alegere de ultim moment intrucat agentia prin care luasem bilete inca din luna martie, a binevoit sa ne anunte cu 10 zile inainte de plecare (aveam si voucherele in buzunar) ca hotelul Royal Wings (AVIZ DORITORILOR) nu mai are camere si ne muta la Concorde, varianta pe care nu am agreat-o, noua parandu-ne un hotel net inferior. Asa am ajuns in situatia de a alege un hotel in situatie de criza, deci am luat ce am gasit liber (si am platit si diferenta 400 euro/familie), convinsi fiind ca este un hotel foarte bun, parere formata de pe site-ul lor (mare gresala) si vazand review-urile de pe Trip Advisor unde au scris numai englezi amatori de bautura...

Revenind la hotel, am sa scriu impresiile noastre, in cea mai mare parte negative, m-am regasit intru-totul in descrierea facuta de cineva mai inainte, cineva care a fost mai intai la Rixos... nici nu sufera comparatie... am ajuns la Rixos mergand pe plaja de la Cornelia... doar cu ochelari pe nas si cu aparatu in mana... acel hotel este din alt film, un oras in adevaratul sens, sper sa va povestesc la anul despre el!

-Deci, hotel destul de vechi, de unde pleaca si camere mici (suprafata de peste 35 mp care este pe site se refera la suprafata totala cu tot cu baie si balcon, nu doar la camera cum o dau alte hoteluri), mobilate de 3-4 stele, in niciun caz de 5, cu un televizor care dateaza sigur de cand s-a deschis hotelul!

-Suprafata hotelului (cu tot cu spatiile de afara) foarte mica, in 10 minute vazusem tot si ne intrebam unde este restul de pe site. Acolo apar doua piscine mari cand de fapt cea de-a doua se afla in spatele hotelului si deserveste vilele.

-Mini-club la pamant, nu faceau nimic pentru copii, am incercat sa lasam fetita acolo putin sa se dea pe topogane si ne-au zis ca ele nu sunt acolo sa supravegheze copiii, ca trebuie sa stau acolo. Deci niste rusoaice sictirite si vadit enervate ca nu stim limba lor... iar alte distractii pentru copii nu exista in acest resort, si nici ei nu fac nimic pentru a-i atrage.

-Restaurant principal destul de mic fata de alte hoteluri la care am fost si cu mancare destul de putina (vorbesc prin comparatie, nu ca nu ai avea ce manca). Si lipsesc cu desavarsire decoratiunile specifice unei Sali de mese, noi eram obisnuiti cu adevarate opere de arta, deci aici nu exista interes pentru a atrage. Mai exista un restaurant in are liber unde se poate manca la pranz insa numai cu cateva uscaturi, nu am putut sa-i dau copilului sa manance aici iar la cel principal sala era doar jumate cu mancare la pranz, pusi pe economie...

-Turistii hotelului cam ¾ pensionari, de aici provine probabil si plictiseala care domneste peste toti, ma refer aici la animatori, chiar nu aveai cu cine sa faci atmosfera... se juca Bingo zilnic intr-o frenezie, de fapt asta era atractia zilei.

-Rusii sunt turistii de baza ai acestui hotel, sunt ca intr-o mare familie aici, in frunte cu animatorii care fac clar discriminare intre acestia si restul turistilor.

Ca parti bune, pot sa mentionez doar diversitatea bauturii, care se gaseste pretutindeni (si este motivul extazului englezilor cand vine vorba de acest hotel), show-urile de seara care sunt facute in mare parte de profesionisti si nu de animatori, unele fiind chiar reusite, faptul ca exista internet in camere, precum si room service gratuit.

Nu vom reveni cu siguranta la acest hotel, parerea noastra fiind ca este un hotel pentru o categorie de varsta mai inaintata, unde copiii chiar nu au ce face, sau pentru familii care nu au mai fost in Antalya neavand astfel termen de comparatie. In niciun caz nu isi merita banii, anul trecut am fost la Royal Dragon unde am platit mai putin si am stat 9 nopti nu 7, unde am fost mult, mult mai multumiti... din toate punctele de vedere, mai putin al diversitatii bauturii.

Trimis de mibo_2004 in 02.07.10 17:53:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: SuSesi, Royal Dragon

VIZUALIZĂRI: 4823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mibo_2004); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.07.10 14:13:58]

Nu sunt deloc de acord cu tine, si noi ne-am intors pe 21 Iunie de acolo si pot spune ca a fost superb, hotel cu conditii excelente cu angajati care chiar vor sa te simti bine, animatori excelenti simpatici si care organizau nu numai bingo cum zici tu ci am jucat o gramada de jocuri: volei, tenis de masa, polo, darts, boccia, si alte jocuri la piscina si care nu faceau nici-un fel de discriminare poate doar daca erai prea cu nasul pe sus si nu-i bagai in seama. Chiar simpatici toti si fete si baieti in special Mustafa care era cel mai haios,

Stiam ca exista oameni carcotasi, care cauta greseli si lucruri de care sa se ia, dar nici nu-mi inchipuiam ca poti gasi la hotel Cornelia ceva care te deranjeaza si pe care sa-l depunctezi aiurea. Stau si ma intreb daca nu cumva ai alte ganduri si faci asta si pentru alte motive, pentru ca daca de Cornelia spui ca e prost atunci ce spui de alte hoteluri (ex Daima-kemer) unde erau numai rusi UAI nu se vedea nicaieri sucurile fresh se plateau, floricelele la fel, minibarul din camera nu se reumplea, la masa era un singur restaurant si nu gaseai niciodata mese, si pot spune ca a costat mult mai mult.

Noi ne-am simtit excelent si chiar vrem sa ne reintoarcem la anul, din aceasta cauza consider ca exagerati si nu sunteti corect ca dovada a intentilor dvs pot spune ca ieri v-ati si inscris pe site si n-ati postat nici o poza sa ne aratati ce rau e acolo. Demonstrati cu dovezi precum fotografiile ceea ce spuneti eu Amfost acolo si pot demonstra ceea ce am spus mai sus.

O zi buna

webmasterXY*
[03.07.10 16:11:57]

Valentina, pana una alta te asteptam si pe tine cu un review cuprinzator despre Cornelia. Inclusiv cu poze multe.

Nu ca nu te-am crede dar stiu ca impresiile tale sunt o placere sa le citesti si in plus poti contribui prin notele tale la o medie a hotelului mai aproape de adevar.

[03.07.10 21:23:08]

Este primul review pe lista, incerc sa gasesc ceva timp si ma conformez, mai ales ca ne-am simtit asa bine.

mibo_2004AUTOR REVIEW
[04.07.10 19:52:28]

Buna Valentina,

sa inteleg ca acesta este cel mai bun hotel la care ai fost in Turcia? Eu zic sa mai stam de vorba dupa ce mergi la un hotel superior, spre exemplu SuSesi, aceleeasi preturi dar servicii net superioare, sau chiar Royal Dragon care a fost chiar mai ieftin iar copiii chiar aveau ce face!!!

Am spus de la inceput ca apreciez hotelurile prin comparatie, cand ai avut ceva mai bun nu ai cum sa fii multumit de ceva inferior! Da, pot spune ca suntem pretentiosi, insa asta pentru ca am vazut ce inseamna cu adevarat calitate. Iar poze? chiar crezi ca daca pun poze se vor vedea motivele nemultumirii noastre?

Iar ca sa stai linistita, sunt pe acest site de 3 ani, doar ca mi-am uitat datele de logare si a trebuit sa-mi fac alt cont.

Sper sa poti intelege ca nu toti vedem lucrurile la fel, fiecare are punctul lui de vedere care trebuie ascultat si acceptat.

[05.07.10 10:52:56]

Cand esti nemultumit de ceva si ataci asa vehement trebuie sa ai si ceva dovezi, in cazul de fata pot fi doar poze.

Ex spui ca "restaurantul este mic si mancarea destul de putina" arata cu poze pt ca altfel eu vin si te contrazic si iti zic ca restaurantul era pe tot etajul (daca ai observat si la lift scria R-restaurant. Intr-adevar era mai multa lume in zona unde era asezata mancarea dar nu era problema sa nu gasesti masa, iar de mancare ce sa zic ori n-ai gasit restaurantul ori ai ajuns cand a dat faliment hotelul. Mancare era foarte multa si de buna calitate, in fiecare zi am mancat pastrav, dorada sau somon in toate modurile preparat, creveti, somon afumat fripturi la gratar de pui sau vita precum si oaie excelent preparata. Daca ti se pare putin pune poze unde arata-ne ce saraca era mancarea, sa vedem si noi.

[05.07.10 10:54:40]

Dezamagiti nu face banii, care bani ca nici nu ne-ai zis cat ai dat. Iar hotelul este din 2006 ceea ce nu mi se pare chiar asa vechi.

marutz*
[27.09.10 14:24:46]

@mibo

Din ceea ce ai scris aici nu recunosc mai nimic din ce am vazut eu acolo. E adevarat ca nu am avut tangenta cu spectacole, animatori, locuri de joaca si baby sitting pt ca nu ne intereseaza. Este intr-adevar o diferenta intre corpul principal si vile, dar am vazut si o camera din hotel (unde au fost cazati copii unor prieteni) despre care nu pot spune ca era mica si nici invechita. N-am remarcat atat de multi englezi, nici batrani, nici betivani.

Este posibil ca anul acesta sa se fi schimbat managementul; cred ca invazia de turisti si angajati rusi nu face bine turismului din Turcia. Nu este cel mai bun hotel din Antalya, dar nici pe departe nu pot spune ca e o dezamagire. Per total, m-am simtit mai bine decat la Ela Quality. Rixos-ul l-am vizitat in anul deschiderii si e super ok dar nici acolo n-as nota 100%.

[28.09.10 13:27:06]

Sunt de acord cu tine marutz si sa stii ca si in acest an a fost super OK, am fost de pe 14 Iunie si nicidecum nu a fost o dezamagire.

marutz*, mibo_2004, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂCornelia De Luxe: