ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 22.06.10
MAY-2007

Splendoare romaneasca sub patrimoniu bulgaresc

Dupa bachetul petrecut la Nisipurile de aur, la intoarcerea in tara ne-am oprit si la Balcik.

Locul este de vis, merita vizitat. Ce-i drept, castelul nu se evidentiaza prin grandoare sau opulenta, fiind o constructie in stil metideranean cu peretii albi, tigla rosie, cu putine incaperi printre care si o capela, cu mobilier foarte simplu.

In pretul biletului de intrare la castel era inclusa si vizita gradinii botanice. Parca era un bilet care cuprindea doar vizitarea gradinii, un pic mai ieftin, dar din moment ce ati ajuns acolo va recomand sa vizitati si castelul, . Acest castel i-a fost foarte drag Reginei Maria, astfel incat a cerut la inima ei sa fie inmormantata aici. Din cate am inteles, dupa pierderea Cadrilaterului in 1940, inima a fost adusa la Castelul Bran si de acolo a fost mutata la Muzeul National de Istorie. Asa ca din pacate, dorinta Reginei n-a putut fi indeplinita pentru vecie. Poate si din aceste motive locul mi s-a parut un pic nostalgic.

In fine, aveti nevoie de cel putin 2 ore ca sa puteti vizita toate colturile acestui loc minunat.

La jumatatea lunii mai, cand am fost acolo, multe specii nu erau inflorite, asa ca din pacate faimoasa “Gradina divina” nu si-a aratat splendoarea. Asa ca va recomand sa vizitati gradina pe la mijlocul lunii iunie ca sa va puteti bucura cu adevarat de minunatia locului.

Trimis de mitzulik in 02.07.10 12:01:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mitzulik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Castelul "Cuibul linistit"

Dragoș_MD
[02.07.10 12:10:07]

cu putine incaperi printre care si o capela

ooops! capela (precum si alte cateva cladiri foarte frumuoase!) sunt separate de "Castelul" proriu-zis!

Anul asta, preturile la intrare sunt de cate 10BGN si la Castel, si la Gradina botanica. Rezulta un total de 20 BGN (adica 10 EUR si un pic).

mitzulikAUTOR REVIEW
[02.07.10 12:32:07]

Am fost in 2007 aici, am scris cat am platit. poate review-ul nu pare util, dar mi-am permis sa atasez poze care vorbesc de la sine si sa dau sfaturi privind perioada propice pt a vizita aceste locuri. multumesc pentru completare.

danieltanase*
[02.07.10 21:45:33]

Anul trecut am fost prima si singura data la Balcik. La 1 mai insa gradina era splendida si toate florile erau inflorite. Intr-adevar nostalgic loc. Pana la urma este un loc romanesc acolo si totusi bulgarii il speculeaza foarte mult in favoarea lor, culmea... tot pentru romani.

Lucrez intr-o firma nu foarte mare si avem colegi in cateva tari. Curios este ca, in acest weekwnd, un coleg ungur a venit sa faca diving la Balcik. Voi ati auzit de asa ceva?

mitzulikAUTOR REVIEW
[03.07.10 08:15:11]

inseamna ca noi chiar am avut ghinion, ca nu erau toate florile inflorite. am fost pe 20 mai

danieltanase*, mitzulik
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Reginei Maria de România: