Riva Bodrum Hotel&Club (ex Art Bodrum) [Gumbet]

AUG-2008
ADULŢI: [?]
+ COPII: 1

Dezamagire crunta

Credeti-ma pe cuvant ca a fost un concediu mizer si la propriu si la figurat, incepand din prima zi, in care, plecati cu rezervare de la agentia din Bucuresti, ajunsi la Art, nu am avut camere rezervate! Prietenii nostri au dormit o noapte in camera de back up a hotelului, rezervata personalului auxiliar, iar noi, in loc de cazare family (doua camere, una separat pentru copil mai mare de 12 ani, pentru care am platit bilet cu pret intreg) am stat intr-o camera cu trei paturi, bineinteles unul pliant.

Hotelui de 4 stele arata ca unul de 2 de la noi, este vechi, nerenovat, in camere totul este uzat si murdar, prosoapele nu mai sunt demult albe, dusul se face cu apa sarata, de mare. Personalul - imbecil si incompetent cu o maxima doza de miserupism. AC-ul din camere e de decor, liftul a functionat 30% din timp.

Terasa pe care se mananca arata ca o cantina, cu fete de masa patate, care se spala, probabil la inceput si sfarsit de sezon, vesela imputita, pe farfurii urme uscate de mancare de la o masa la alta, iar in pahare copiilor li se punea suc de la bar peste sucul ramas de la altcineva.

La piscina, barul se deschide la 10 si se inchide la 6, iar la 7 seara eram dati afara de catre personalul care strangea sezlongurile. Cafeaua, paradox! O spalatura mizera pe care nu am baut-o nici macar inainte de '89.

Mancarea neconsumata la micul dejun era cu succes transformata intr-un fel principal al mesei de pranz. In tara citricelor, fresh-ul de portocale era not inclusiv si costa 5 lire paharul. Lamaile si grepfruit-ul, in schimb, nu.

Daca vrei excursie in Kos (insula greceasca) costa 35 euro de persoana, dar nu te anunta nimeni ca nu ai voie sa iesi fara masina din Turcia daca ai venit cu ea. Alminteri, te scuturi de 100 de euro si esti trecut dincolo, sau te intorci la hotel dupa ce ai pierdut jumatate de zi degeaba.

Mausoleul din Halicarnas, una dintre cele 7 minuni ale lumii (!!!) are parte de o prezentare jenanta, este nerecomandat, nepromovat, nesemnalizat, in contradictie maxima cu eforturile depuse pentru a atrage turistii catre unul din centrele lor comerciale.

Plaja este ingusta, nisip nu exista, ci un amalgam straniu de pamant faramitat cu pietre, la fel de cenusiu si imputit ca si restul ambientului. Pe felia subtire de plaja se inghesuie sufocant sezlonguri, hamace, paturi cu baldachin, balansoare, mese si scaune, fotolii si perne uriase, toate imbacsite, patate, slinoase.

Sa nu ma intelegeti gresit, nu ne-am dus acolo cu ideea ca vom gasi o oaza de fericire si relaxare (desi promovarea Turciei se face sub bagheta magica a serviciilor si conditiilor deosebite), insa discrepanta intre ce ni s-a prezentat si ceea ce am gasit acolo este uriasa!!!

Impresii încărcate de CRX in 26.08.2008 05:22:00

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (CRX); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  900 PMA (din 1 voturi) nota2

- lolla23*
[30.06.13 22:39:45]

Draga CRX,

Am fost si eu acum cativa ani la Art Bodrum si citind review-ul tau mi-au revenit in minte amintiri de acolo. Sunt de acord cu tine in multe privinte. Ajunsi seara, dupa un zbor obositor si un drum destul de lung cu autocarul, nu ne asteptam sa gasim atatea nereguli. Era o caldura infernala afara, si tot ceea ce visam era sa ne refugiam in camera cu AC. Dar ce sa vezi? Aerul conditionat era de forma. Am anuntat la receptie, au trimis pe cineva, care s-a prefacut ca repara aparatul. Dar evident ca AC tot nu mergea. Am fost a doua oara la receptie, de data asta cu scandal. Personalul de la receptie a fost de-a dreptul incompetent. Va dati seama ce ziceau restul turistilor cazati in hotel care vedeau niste parinti cu un copil de 10 ani si unul de 2 ani in carucior si cu bagajele inca in hol tipand nemultumiti la cei de la receptie? Dupa multe insistente, managerul a fost chemat. Probabil vrand sa calmeze spiritele si sa ne inchida gurile, acesta ne-a mutat intr-un bungalow foarte dragut. Acel bungalow era intr-o zona linistita, imprejmuit de gradini si avea doua camere, baie si o terasa foarte mare. Desi mi-a lasat impresia ca lipseau piese de mobilier, bungalow-ul a fost mult mai bun decat camera aceea. Camera care ne era destinata noua de la inceput, avea balcon spre curtea interioara a hotelului, inspre un fel de amfiteatru unde se tineau spectacole si tombole. Zgomotul era infernal. Chiar ma gandeam cum am fi adormit in conditiile in care s-ar fi reparat AC.

De asemenea, liftul ne-a dat MARI batai de cap. Nu cred ca a existat zi in care sa nu ramanem blocati. Dar nu oricum, ci intre etaje, cu lumina stinsa, seara.

Tin minte si acum fetele de masa patate. Pe toata perioada cat am stat acolo, cand mancam, se repeta acelasi playlist in fiecare zi. Cred ca am auzit melodia lui Lionel Ritchie-Hello cat pentru toata viata! Dar ce m-a frapat intradevar au fost uniformele personalului de la restaurant. Erau imbracati in portocaliu, iar pantalonii le erau lungi si atarnau pe jos, formandu-se niste mansetae de jeg. Cei care debarasau mesele erau trasi la fata, obositi, nici nu se deranjau sa pastreze niste aparente. Intr-o seara ne plimbam si am trecut pe langa locul unde erau cazati cei din personal. Conditii mizere, ingramadeala, mai rau ca la puscarie. Geamurile lor dadeau inspre ghena. Dupa ce am vazut asta, mai ca imi era mila de ei.

[01.07.13 09:07:13]

@lolla23: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Publicitate    [15.09.19 13:40:14]