ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2010
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 01.07.10
JUN-2010
2 AD. + 2(13,7) COPII

O vacanta cum nu e in Romania

Desi am tot citit despre Hotel Mimoza vrute si nevrute am ajuns la concluzia ca fiecare are dreptul la o parere. Unii sunt multumiti, altii nu, in functie de standardele pe care le au pentru concedii. Eu personal consider ca am avut o vacanta reusita si spun asta dupa ce ani la rand am fost la mare in Romania si am cheltuit mult mai mult fara sa exagerez. Dar sa revin la vacanta din Bulgaria.

Am ajuns dupa 12 ore de drum (Suntem din Suceava) dupa ce am si gresit drumul pt ca noi cautam Golden Sands fara sa citim pe voucher ca se numeste Zlatni Pias si am facut o bucla in drumul nostru prin Varna.

Dupa aceasta peripetie am ajuns in Nisipuri si pentru ca nu cunosteam statiunea am oprit langa un taximetrist si am intrebat. Sec a raspuns ca face 10 leva sa ne duca acolo iar in urmatoarele zile am constatat ca era la diferenta de 200m. Dar... banul jos ochii la usa. Am ajuns in fata hotelului unde am gasit un paznic ceva mai in varsta. I-am aratat voucherul si i-am explicat ca vom fi cazati aici, i-am dat 5 euro si imediat ne-a facut loc chiar in fata hotelului. Ne-am cazat la orele 14. 00 asa cum stiam de pe site-ul hotelului, am primit bratarile (A. I. ) si am pornit in recunoastere. Am gasit asa cum au spus si cei dinainte toate sezlongurile ocupate doar cu prosoape fara sa stea cineva pe ele. Din a doua zi inainte de a pleca la aerosoli pe malul marii, ne ocupam sezlonguri.

D p d v al mesei la micul dejun nu erau foarte diversificati la preparate dar aveai ce sa mananci: omleta, oua fierte, cereale cu lapte, clatite, produse de patiserie chiar grozave etc etc. Doar sa fii foarte pretentios nu gaseai ceva sa iti placa. Cafeaua pe care o gaseam in restaurant nu ne satisfacea si dupa vreo cateva zile am descoperit ca aveau un espresso (nu stiu daca am voie sa dau nume dar e cel cu L...) super bun la 2 leva ceea ce e echivalent cu preturile de la noi. Pranzul si cina contineau chestii asemanatoare dar dealtfel aveai ce sa mananci chiar diversificat fara prea mult efort.

In camere se facea curatenie zilnic, se aspira, si se schimbau prosoapele folosite daca le lasai jos. Intr-una din zile am constat ca nu se inchidea bine usa la balcon iar a doua zi eram la piscina si sotul meu facea glume ca este un barbat la noi in balcon si ca de ce l-am lasat acolo:). Era unul de la intretinere care repara usa. Foarte prompti. Fiecare isi stie treaba, nu e ca la noi unde intotdeauana trebuie sa fie impinsi de la spate. Toaleta de jos de la lobby bar era la fel de curata ca si cea din camera, nicarieri nu mirosea. Am prins cateva zile cu ploaie. Atat au putut sa dea cu un vap pe scarile alea si atata au mai aspirat piscina aia de credeam ca nu mai termina. In fiecare seara stergeau fiecare sezlong. Despre curatenie chiar nu e nimic de reprosat. Nu am vazut macar o insecta. Nici la hotel dar nici pe faleza.

Daca ar fi de reprosat as spune ca barmanii nu sunt foarte amabili dar pentru ca erau foarte tineri... sa presupunem ca varsta e de vina:)

Cine a spus ca romanii sunt cei mai galagiosi si mai mari consumatori de alcool inseamna ca nu stie cum sunt nemtii. Daca romanii, sau ceilalti turisti erau veniti cu familia, ei erau in gasca si nu faceau altceva decat sa bea si sa cante.

Un 10 cu felicitari as putea sa dau animatorilor care isi dadeau toata silinta. Oamneii aia chiar isi meritau toti banii. Cel putin copiii nostri au fost extrem de incantati de prestatia lor.

Cum va spuneam si la inceput nu pot sa comentez nimic din ce au spus cei dinaintea mea dar noi chiar am avut o vacanta super ok. Ori s-au mai schimbat unele intre timp ori este diferenta de viziune. Recomand acest hotel cu caldura.

Trimis de mihaela dura in 01.07.10 21:00:27

VIZUALIZĂRI: 3124 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaela dura); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina pentru copii.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

magdalena
    [01.07.10 21:17:38]

Subscriu si eu la faza cu nemtii, sunt ciorchine la baruri pe la hotelurile bulgaresti si isi iau inainte de ora de inchidere a AI cateva bauturi sa le ajunga si peste noapte...

mihais75
    [04.07.10 15:40:48]

sunt de acord cu opinia ta vis-a-vis de comportamentul junilor nemti. mai ales ne aflam si in plina perioada a campionatului mondial de fotbal.

eu am prins la mimosa meciul germania-serbia si vreau sa spun ca in acea zi tinerii germani erau deja beti pe la ora 12,00, desi meciul incepea la 17,00 (ora romaniei) si au avut manifestari zgomotoase, acaparand barul de langa jacuzzi si comandand bere, vodca sau alte bauturi alcoolice cu o frecventa ametitoare.

cand mergeam sa facem aerosoli copilului, pe la 5,30 - 06,00 dimineata, iti ieseau in cale numai nemti care abia se tineau pe picioare si cantau, tulburand linistea in jur.

in concluzie, tinerii nemti sunt mult mai nesimtiti decat ai nostrii ca brazii.

sunt in asentimentul mihaelei din suceava: depinde in mare masura de asteptarile pe care le ai si de standardele cu care esti obisnuit la noi in tara.

nu stiu cat de mult s-a schimbat in bine mimosa ca si hotel, dar eu zic ca pentru banii pe care i-ati plati acolo, mai bine decat atat nu se poate!

va doresc tuturor celor care veti ajunge acolo o vacanta superba si cu vreme mai buna decat a fost in ultimele doua saptamani. eu nu ma pot plange, am prins o vreme destul de buna!

desi stau cam prost la capitolul timp liber, pentru cei care vor sa aleaga hotel mimosa drept "cartier general" pentru vacanta lor, le pot sta la dispozitie cu detaliile dorite pe YM la gavril. mihai@yahoo. com

doramunteanu
    [10.07.10 01:12:11]

eu una am fost dezamagita de mimosaa in comparatie cu laguna garden din albena. acolo conditiile se apropie de cele de la turci, unde am fost anul asta.

chestia cu deviatia de la varna am patit-o si noi.

iar pretul mi se pare cam marisor fata de ce am platit noi anul trecut cu early booking. noi am platit 890 E cu 3 copii, la sfarsitul lui iunie, inceputul lui iulie.

doramunteanu, magdalena, mihais75
    Alte impresii din această RUBRICĂMimosa Sunshine Hotel: