ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2008
ÎNSCRIS: 26.08.08
AUG-2008

Către satisfăcător

5 stele turcesti, 3 romanesti, perfect pentru familii cu copii

Decizia noastra si a prietenilor nostri de a pleca in Turcia a fost una de ultim moment, desi ne gandeam de ceva vreme sa alegem aceasta destinatie.

Am ales locatia in urma ofertelor agentiei de turism, fiind incantati de pozele de pe net www.belekbeach.com, de ratingul de pe net, de sistemul max all inclusive, de faptul ca transportul Bucuresti Belek nu se facea cu un low cost, ci cu Tarom, si de ce sa nu o spunem, de pret, deoarece am prins o oferta buna.

Primul lucru care m-a socat in Turcia a fost umiditatea…Iesirea din aeroport a fost un soc, deoarece am ajuns la ora 20 si erau 41 de grade, un aer irespirabil si o umiditate infioratoare…

Belek Beach Hotel este situat la aprox 20 km de Antalya, o... ”oaza in desert”.

Nu suntem fitosi, am stat de-a lungul timpului si la hoteluri de 2, 3, 4 stele, la pensiuni, etc, nu suntem afaceristi, muncim la stat astfel ca ne-am dorit ceva deosebit dupa un an de munca si am fost incantati de ideea ca stam la 5 stele “turcesti”, mai ales ca se spune ca in Turcia totul e luxos…Ei bine… dezamagire… hotelul e… dragut, cu conditia sa ai norocul (ca noi) sa ai locuri in corpul central… Mai sunt in jurul hotelului niste vilute, dar e complicat sa vii la masa de acolo si plaja e un pic mai departe. Hotelul e perpendicular pe directia marii, cu vedere la apa pe ambele parti. Camerele nu sunt foarte mari, dar curate, insa conditiile nu sunt sub nicio forma de 5 stele…Am mai stat la hoteluri de 3 si 4 stele, aveam sapunuri, gel de dus, la unele hoteluri de 4 stele chiar si halate si papuci de unica folosinta… Aici… baia e mica, fara stralucire, pe alocuri nu functioneaza, in afara de un strop de sapun, uscator de par si hartie, nimic special… Aerul conditionat e oribil amplasat in camera, pentru ca bate exact in cap/urechile tale, daca stai in pat, astfel ca nu prea poti sta cu el pornit, ceea ce e o crima…Principiul economiilor la sange face ca atunci cand iesi din camera sa se inchida toate, inclusiv aerul conditionat, astfel ca nu poti lasa aparatul pornit in lipsa (sa nu credeti ca nu am incercat).

Din punct de vedere al mancarii/bauturii a fost ok, variate, zile tematice, seara de peste, bauturile – mai putin fresh-ul de portocale, de baza pentru noi – gratis, la barul de pe plaja dupa 10 iaurt (ayran sarat si dulce), suc, bere toate la dozator, clatite, etc…

Plaja e mare, curata, cu multe sezlonguri, pe care le poti ocupa aproape de mal daca iti pui la 6-7 dimineata prospoul pe ele, apoi mergi la masa si revii, apa calda rau, si 29 de grade, linistita, foarte sarata si limpede, dar foarte adanca, adica la un metru de mal e cam de doi metri adancime, cei care nu stiu sa inoate ar putea folosi piscinele, mari, curate, cu suficiente sezlonguri..

Peisajul in jurul hotelului e foarte placut, bananieri, palmieri, multe flori, bancute si hamace.

In esenta, locul e minunat pentru familiile cu copii, care nu isi doresc sau nu isi permit sa calatoreasca prea mult. Hotelul e unul dedicat familistilor, copiii au locuri de joaca, piscine, tobogane, seara la amfiteatru sunt jocuri, dansuri sau spectacole pentru copii. Hotelul are si o masa de pinpong, 2 de billiard, un teren de tenis (tenisul e gratis in timpul zilei, dar la… 52 grade la umbra nu juca nimeni..).

Un plus pentru hotel, avea la parter sala de fitness, cu biciclete, aparate si tot tacamul, disponibila inca de la 9 dimineata, pana seara, pe la 6-7. Nu lipseau un mic magazin, sala de jocuri pentru copii de... toate varstele, coafor, sauna (gratis, cu programare)/masaj/tratamente cosmetice (contra cost, preturi destul de… piperate pentru gustul meu, pana la 180 de euro sedinta completa masaj, baie cu spuma, tratament).

Dar pentru un cuplu (inca) tanar, la banii dati si asteptarile de 5 stele, cu siguranta se putea mult mai bine.

Trimis de fetita in 26.08.08 02:27:48

VIZUALIZĂRI: 1865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fetita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Marea undeva pe fundal, si drumul spre plaja, vazute din camera...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

Miss Butterfly [26.08.08 04:07:25] »

Buna! Imi permit sa fac cateva precizari referitoare la review-ul tau. "Economiile la sange" nu reprezinta aici un principiu. Atunci cand esti cazat de la receptie ti se ofera cartela de acces in camera (si pentru curentul electric), cardurile pentru prosoape, dar si o cartela care poate fi folosita doar pentru curent ( o poti lasa inauntru chiar si cand nu esti in camera, iar astfel functioneaza toata aparatura electrica). Chiar daca nu iti era data de la inceput o puteai cere la receptie. Acest tip de cartela era mentionata pe acea hartie de AI sau Maxi AI (aici erau mentionate toate facilitatile hotelului si se afla in orice camera) ca fiind o sursa suplimentara de energie electrica. Eu iti doresc ca la anul sa ai o vacanta mult mai placuta.

Miss Butterfly
    Alte impresii din această RUBRICĂBelek Beach Resort [Bogazkent]: