ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2010
ÎNSCRIS: 07.08.08
JUN-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit

Nu mergeti la acest hotel!

Am lasat sa treaca un pic de timp dupa ce ne-am intors inainte de a scrie fiindca impresiile nu sunt deloc bune.

Dupa cum v-am spus nu am fost la prima calatorie in Egipt asa ca dezamagirea a fost cu atat mai mare.

Hotelul nu isi merita deloc clasificarea care se regaseste si la agentiile romanesti

Cea mai deranjanta este atitudinea personalului, care nu are nici o legatura cu ce am intalnit in Egipt in celelalte sejururi. Marea lor majoritate sunt de o indolenta pe care am mai vazut-o doar pe litoralul romanesc. Sunt neingrijiti, plictisiti si nu isi fac treaba cum si cand trebuie.

Mancarea si intrega organizare a servirii mesei a fost o alta problema serioasa. Nu aveau mancare suficienta pregatita, nu aveau tacamuri si pahare suficiente. Nu au avut decat putine fructe, iar cele pe care le aveau nu le-as fi cumparat niciodata acasa. Intr-o singura seara au adus pepene rosu din care iti ofereau o jumatate de felie de persoana.

O alta mare problema a fost apa. Nu aveau apa potabila decat la dozatoare (din acelea tip "La Fantana") care nu faceau fata si de cele mai multe ori apa era calda, iar gheata nu exista. Apa imbuteliata am fost si ne-am cumparat. Este inadmisibil intr-o tara in care apa de la robinet nu este potabila. Peste tot pe unde am fost cazati in Egipt existau vitrine frigorifice cu apa imbuteliata.

La hotelul la care am fost noi cazati - Sindbad Aqua Resort - nu a existat nici un fel de animatie la singura piscina pe care o au. Multa indolenta, chiar nesimtire atat la barul de la piscina, cat si la locul unde se dadeau prosoapele.

In camera se facea curatenie, as vorbi cu pacat sa spun altceva, dar... Am optat de la inceput pentru varianta de family cu doua dormitoare. Nu zicem ca era situata la etajul 4 si aveam destul de mult de mers de la lifturi, dar in dormitorul cu pat matrimonial temperatura a fost tot timpul undeva la 27 - 28 de grade, pentru ca ventilatia functiona aiurea. In cealalta camera era in regula. Am vazut in aceasta camera cea mai mica baie pe care am intalnit-o in Egipt. Avea o cabina de dus mica, in care cu greu te puteai misca. Pe toata durata sejurului am vazut 6 sticlute de sampon si gel de dus, in conditiile in care eram 4 persoane.

Singura zona ventilata ca lumea in tot hotelul era receptia. Pe holul pe care mergeam pana la camera aveai toate sansele sa ti se faca rau, fiindca geamurile creau efectul de sera iar ventilatia era inexistenta, nepornita sau nu functiona.

Cand ne-am cazat tanarul care ne-a insotit (Michel, daca nu ma insel) a fost total depasit de situatie. Noroc ca am fost primul hotel, altfel ne coceam in autocar. Daca pentru 3 familii, cate am fost la Sindbad, i-a trebuit atata timp, ma intreb ce se intampla daca eram vreo 10 familii.

Intr-o seara am mers la restaurantul Pronto, situat pe teritoriul lui Sindbad Beach, unde a fost in regula. In ultima seara am fost la restaurantul Sirtaki (cred ca nu am scris numele corect) unde am regasit intr-adevar caldura si amabilitatea pentru care am revenit de atatea ori in Egipt. Pentru cei de la acest restaurant toate felicitarile si tot respectul nostru.

Cand am mers la plaja la mare a trebuit sa avem o discutie destul de dura cu cel de la prosoape, care considera ca trebuie sa venim cu prosoapele de la hotel, desi peste tot scria ca putem sa luam prosoape de la oricare din hotelurile complexului.

Noroc ca trei zile am fost in excursii; doua de scufundari si una de snorkeling, unde ne-am simtit foarte bine.

Ca sa concluzionez: in mod sigur nu ne vom intoarce niciodata la acest hotel si nimeni din prietenii si cunostintele noastre nu il vor alege. Daca sunt dispusa sa inghit nesimtirea personalului si nu sunt, atunci ma duc la mare in Romania, nu bat atatia mii de kilometri.

Cred ca toate agentiile care il au in oferta ar trebui sa declaseze acest hotel in viziunea lor, pentru ca nu-si merita, chiar deloc cele 4 stele.

Suntem genul de oameni, zicem noi, care avem puterea sa vedem padurea desi are uscaturi. Probabil vom mai merge in Egipt, daca bugetul ne va permite, pentru ca suntem indragostiti de Marea Rosie, cea mai frumoasa mare din lume, de desert si grija fata de turisti pe care am intalnit-o la alte hoteluri. Probabil ca alta data vom alege ori un hotel la care am mai fost noi sau prieteni de-ai nostri ori un hotel apartinand de un mare lant hotelier, in care supervizarea nu este araba ci occidentala.

Trimis de IUBONI in 01.07.10 14:01:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurgada si Sharm El Sheik

VIZUALIZĂRI: 3174 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IUBONI); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa la care se putea manca seara. Decat ca la ora 21,00 se inchidea, exista un singur om la mancare, iar chelnerii pentru bauturi nu aveau aproape niciodata pahare disponibile.

mmihaielutza
[16.07.10 02:51:04]

am fost si eu la sinbad aqua hotel in perioada 08.06.2010 am stat 14 zile si am fost foarte multumita nu sint de acord cu parea ta despre serviciile acestui hotel care are partener NECKERMANN pt intrebari scrieti si va voi raspunde

[16.07.10 03:14:46]

mmihaielutza - poate gasesti odata timp sa scrii un review propriu, ar fi important - cu cat mai multe pareri, cu atat o medie a hotelului mai reprezentativa. (poti folosi linkul ADAUGA IMPRESII NOI de imediat dedesubt pentru a scrie un review)

IUBONIAUTOR REVIEW
[16.07.10 09:10:47]

Pentru mmihaielutza,

Cu tot respectul pentru parerea ta, nu suntem roboti sa avem toti aceleasi pareri, imi spui, te rog, a cata oara ai fost in Egipt?

S-ar putea ca mie de aici sa mi se traga, fiindca celelalte hoteluri la care am fost aveau servicii incomparabile. Intotdeauna depinde cu ce compari.

Oricum nici eu si nici prietenii mei nu vom mai merge la acest hotel.

Are dreptate webmaster, asteptam review-ul tau...

Eu mi-am spus argumentele, pentru care sunt total nemultumita, le astept pe ale tale, pentru care esti multumita.

O zi buna tuturor.

IUBONI, mmihaielutza