ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2010
ÎNSCRIS: 06.11.08
JUN-2010

ARTICOL ARHIVAT

Un sejur placut

Acum cateva zile ne-am intors din Thassos. Agentia cu care am plecat a fost ok, drumul cu autocarul destul de greu, desi a fost confortabil comparativ cu alte modele. Ghida si-a facut meseria cum a putut mai bine, nu am repros.

Am plecat din Bucuresti la 21.45 si-am ajuns la hotel pe la 13.30. Specific orele de plecare si sosire pentru cei care merg prima oara in Grecia cu autocarul. Trebuie stiut de la bun inceput faptul ca se fac multe ore pe drum, ca in cazul in care ai peste 1.80 inaltime s-ar putea sa nu stai prea confortabil. Asta ca informatie pentru persoanele care nu stiu sau spera in vreo minune, iar la intoarcere sa nu spuna ,,nu mai merg in viata mea cu autocarul''. Am fost informati ca vom fi lasati mai jos de hotel, iar cineva va veni sa ne ia bagajele.

La vila Athina a fost capatul calatoriei noastre, dar din pacate n-a venit nimeni sa ne ia bagajele, ci am urcat dealul cu ele taras, ghafaind de mama focului. Dupa un drum lung era exact ce ne lipsea. Ni s-a spus ca era stricata camioneta, dar am vazut ca se circula cu ea. Posibil ca persoana care trebuia sa ne ia cu bagajele, nu era acolo. Oricum la plecare a venit acea camioneta, dar noi nu mai credeam in asta, asa ca am coborat frumos in sosea, fara sa o asteptam. Vecinii nostrii din camera de deasupra au fost singurii care-au beneficiat de serviciile camionetei. Poate parea neimportant acest amanunt, dar este bine de stiut pentru urmatorii turisti care vor veni cu autocarul la acest hotel.

Sant incidente minore din punctul meu de vedere, dar considerate majore de catre alte persoane, asa ca mi s-a parut corect sa le mentionez. Imi pare corect sa descriu cum decurg lucrurile, pentru o mai buna informare.

Am urcat dealul si conform obiceiului, cineva la receptie trebuia sa ne intampine si sa ne dea cheile camerei. Poate ceream prea mult sa ni se spuna si bun venit. Nu santem noi chiar asa pretentiosi, dar totusi gesturile marunte sant f. importante pentru a creea o impresie buna. Nu era nimeni nicaieri, receptia goala, la bar la fel. Stiam numerele camerelor si am gasit cheia in usa. Ne-am cazat singurei, nimeni nu ne-a intrebat nici cine santem, nici un act, ceva.

Am cotat acest hotel destul de bine, deoarece are o priveliste minunata, poate cea mai frumoasa din Golden Beach, dupa mine isi vinde privelistea. Nu santem persoane fitoase, nici gand. Nu pot da nota maxima... n-ar fi corect fata de hotelurile care intr-adevar arata impecabil si au servicii pe masura.

Am avut camera in capatul opus piscinei, cu privelistea fix in maslini, printre care se zarea putin si marea. Ni s-a spus ca va fi la etajul unu. Nu pot contrazice asta... hotelul este in panta, dar sub noi nu era vreo alta camera, ci ceva, probabil de depozitare.

Camera curatica daca exclud furnicile de pe chicineta. Nu am numarat de cate ori a schimbat prosoapele, si lenjeria, parca o singura data. Pentru apa calda trebuie sa lasati sa curga robinetul, apoi vine fierbinte. Nu am mari pretenti pentru banii pe care i-am platit.

A fost ok. Este un hotel fara pretentii. Peisajul, totul e plin de flori, piscina nu e mare, dar putin cam adanca. Pentru cine are copii e mai greu. Fara colac sau. aripioare nu se poate intra. Eu am 1.62 si-n partea cea mai putin adanca imi venea pana la gat. Dar plaja e superba, cea mai frumoasa de pe isula, desi am vazut si mult laudata Paradise Bech. Voi posta poze, desi suna a cliseu, ele fac mai mult decat o mie de cuvinte. Noi ne-am simtit minunat, totul tine de felul in care privesti lucrurile.

Golden Bech sau Skala Panagia, o zona f. linistita, dar care noua ni s-a potrivit. Este adevarat ca sant si locuri virane pline de buruieni f. inalte, ca in drumul nostru spre Skala Potamia pe sosea erau doi serpi striviti de masini. Foarta multa vegetatie, cicadele care bazaiau, viespi f. putine si neagresive. Ne-am simtit in natura, satui de aglomeratie si zgomot, cu peisaje de vis. Cineva pe acest forum spunea la un moment dat ca ,,frumosul se afla in ochii celui care priveste''. Cat este de adevarat! Ne-am bucurat de privelistea de dupa ploaie. Este exact ca la munte, fuioare de nori. Doar ca aici se impleteau intre munte si mare cu o neasemuita frumusete. Un spectacol al naturii, al gazelor de tot felul, care sparg linistea salbatica. Maslini batrani isi dau mana cu pinii cu miros de tamaie. Am mers intr-o zi dupa ploaie pe o poteca. Cea de deasupra celei care duce la barcute. Am ajuns intr-un golfulet cu apa turcoaz, erau numai pini si mirosea atat de puternic a tamaie. Din cauza vremii instabile am renuntat sa urcam pe Ypsario. Poate data viitoare. A doua zi de la sosire, desi era f. innorat, am mers la plaja. Erau valuri f. mari si apa calda.

Cine se sperie de vreme, pierde manifestarile naturii in toata splendoarea ei. In marile orase din cauza blocurilor inalte nu poti vedea cum vine ploaia, cade pur si simplu. Aici o vezi pur si simplu venind. A coborit dinspre munte spre Skala Potamia, apoi o vedeam cum vine si pe mare si pe uscat, intr-un spectacol de nedescris. Privelistea de la piscina hotelului oferea acesta splendida panorama, dar din pacate sotul nu a avut camera cu el ca sa filmeze, iar eu am vazut totul din balcon, atat cat mi-a permis spatiul dintre copaci.

Doua zile la rand am avut excursii insotiti de Cosmina. Am vazut Phillipi si Kavala, apoi in alta zi jumate cu plaie, jumate cu soare, am facut turul insulei. Cosmina, ghid local, am apreciat felul in care isi face meseria. Ne-a dus in punctele de interes si ne-a vorbit despre fiecare in parte. Totul se face cam pe fuga, dar asta se stie de catre cei care merg de obicei in astfel de excursii. Pentru cine n-a mai fost poate parea scump, obositor sau mai stiu eu cum. Noua ne-a placut f. mult. Am facut 2.700 de poze (atat am avut memorie).

In alta zi am mers cu autobuzele locale, care circula bine, sant f. punctuale. Iar in ultima zi de sejur am inchiriat masina cu alti doi romani (noi nu avem permis) cu care ne-am inteles minunat. Erau preocupati ca si noi, sa vada si sa cunoasca cat mai mult din insula. Am ajuns si-n Limenaria, la horoscopul de marmura, in Potos unde-am mancat la renumita taverna Irene. Isi merita faima, am mancat f. bine si ieftin. Potosul f. aglomerat, plaja plina, sezlongurile inghesuite. Am vizitat si satul Theologos. Sant multe de povestit. Au ramas multe nevizitate. Cine spune ca se plictiseste pe insula, ca este mica si nu ai ce face, ori glumeste, ori nu este interesat de biserici, muzee, situri arheologice, sate vechi si pline de istorie, plaje nenumarate, peisaje de vis.

Daca faci insula rotindu-te cu masina in jurul ei, fara sa opresti si sa vizitezi ceva, se poate sa te plictisesti ca turist care are asteptari gen Mamaia sau animatie la hoteluri, gen Bulgaria. In general Grecia nu-i precum alta tara, vorba unui fost primar, actual presedinte, ,,iarna nu-i ca vara''. De Grecia ori te indragostesti, ori nu mai calci pe acolo. Pentru noi, cei indragostiti de ea, balariile de pe alocuri, hotelurile cu camere simple, nu sant un impediment, un motiv de lamentari. Santem constienti ca nu mergem la Viena sau la Paris. Mergem sa ne bucuram de peisaje superbe, o mare limpede de-o culoare de smarald pe alocuri, de-o taverna si-o muzica grecesca, de maslini si leandri la tot pasul.

M-am lungit destul, voi posta comentarii sub poze, unde va fi cazul. Concedii de vis, afinitate maxima cu locurile alese si nu uitati sa va bucurati de fiecare clipa, caci timpul trece atat de repede!

Trimis de sniga in 01.07.10 10:30:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sniga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 a doua zi de la sosire(adica duminica),marea calda si involvurata.

sniga [01.07.10 10:43:05] »

Ca o completare, la plecare ghida ne-a spus sa coborim in sosea la Cavo D'oro (sper ca am scris corect). Zis si facut. Am ajuns primii, am pus bagajele sub un acoperis gen arcada. A venit proprietarul pur si simplu tipand si dand din maini. Ne-a spus sa plecam pe cealalta parte a soselei, nici macar in sosea in dreptul lui. Am uitat sa spunem ghidei de acest lucru, dar este bine de stiut pentru urmatorii turisti cu autocarul.

Alaturi de acest Cavo D'oro se afla o terasa Kyma, chiar alaturi. Acestia ne-au primit pe toti turistii din Golden Beach, cu bagaje cu tot. Va recomad acesta terasa, se manaca f. bine. Se va ocupa de voi Pascalis, un baiat de 25 de ani, f. dragut. Va va da din partea casei diverse. Cu cat mergeti mai des cu atat veti primi mai mult. Mancarea e f. buna si mai rentabil decat la Fedra, unde painea se plateste dupa ureche. Adica in prima zi patru felii de paine 3 euro, apoi cand am mers in grup, acelasi pret.

Am mancat si la Krambouza. Daca santeti grup, seara nu veti gasi mese libere. La Corali au meniu in limba romana, iar patronul e f. dragut. Intr-o zi ne-a adus la hotel cu masina pentru ca ploaia nu voia contenea. La Playa de Oro, plin de obicei, dar am dat pe-o portie de miel 9 euro si nu era prea mare. Mai mare farfuria. In schimb la Irene in Potos am dat tot pe miel 7. 50 euro, iar portia incomparabil mai mare.

In Golden Beach costa mai mult mancarea si nu prea ai de ales. Cineva de pe forum spunea ca este bine sa ai cazare in Skala Potamia si plaja in Golden Beach. Din punctul de vedere al tavernelor, asa este.

Admin [01.07.10 10:51:02] »

Foarte frumos, cu mult suflet si multa sensibilitate in aceste randuri. Felicitari sniga. Si, bineinteles, multumiri pentru impartasirea recomandarilor si trairilor tale.

sniga [01.07.10 10:53:21] »

Multumesc, voi raspunde cu placere eventualelor intrebari, caci sant multe de spus, probabil am omis sau mi-au scapat unele lucruri. Si acum sa postez si poze.

Cris [01.07.10 12:15:30] »

Bravo, ai descris foarte frumos.

Si noi plecam in 3 septembrie in Skala Potamia si dupa ce am citit ce ai scris nu mai am rabdare.

Te rog sa imi spui la cat ati plecat din statiune la intoarcere, si noi mergem tot cu autocarul si tot cu aceeasi firma.

M-ar mai interesa cat erau excursiile optionale, sezlongurile in Skala Potamia (daca stii) si inchirierea masinii.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [01.07.10 12:20:58] »

Bine ai revenit! Felicitari ca v-ati bucurat de vacanta si n-ati lasat micile neajunsuri sa va strice buna dispozitie.

Cu "trasul" de bagaje la deal am patit-o si eu in primul an, cand autocarul ne-a lasat in Potos, vis-a-vis de chioscul de ziare, iar vila noastra era vreo 800 de metri, spre Pefkari. Era ora pranzului, erau peste 39 de grade, nici un nor pe cer si nici o adiere de vant.

Cat despre faptul ca nu v-a asteptat nimeni din cadrul vilei la sosire, e "vina" voastra ca ati ajuns in timpul siestei ))))))

Asteptam validarea pozelor si povestiri din incursiunile voastre in insula de smarald.

sniga [01.07.10 12:23:33] »

Cu plecarea este bine de stiut ca este o alta, , buba''. Am eliberat camera la ora 9 dimineata, am stat cu bagajul la acea terasa pana vine autocarul cu noii turisti. Adica pe la 13.30-14.00. Am mai asteptat apoi vreo jumatate de ora pana probabil ca au mancat soferii sau ce-or fi facut. Nu mai stiu exact ora, probabil pe la 15.00 am plecat. Am ajuns la ora 7 dimineata in Bucuresti. La intoarcere am avut alt autocar, deoarece au venit mai multi turisti in insula si-a trebuit sa vina cu unul etajat. A tras mai greu pe serpentine si-a mers mai incet.

Despre sezlonguri nu stiu mare lucru, aveau la fedra umbrele portocalii, iar daca mancai acolo stateai gratis. Probabil si-n alte parti este la fel. Noi am avut si saltele. Nu luati din tara, sant doar 5 euro acolo, iar la plecare englezii le arunca.

sniga [01.07.10 12:40:46] »

Multumesc, almona! Nu merita micile neajunsuri sa ne strice vacanta decat daca am fi persoane care sa caute nod in papura cu orice pret. Noi ne bucuram ca nu s-au intamplat lucruri grave, astea sant nimicuri.

Am uitat ceva de care chiar acum mi-am adus aminte. Pentru ca seara grecesca se face vinerea seara ne-am hotarat sa n-o luam, deoarece se venea pe la ora 2, iar a doua zi la 9 trebuia sa eliberam camerele. Pentru ca vremea era asa cum era, nu gasisem inca pe nimeni cu care sa luam o masina sa vizitam, am zis sa spargem totusi monotonia si sa-l sunam pe Ovidiu, ghidul local sa ne programam. Asta cu doua zile inainte. Suna sotul meu, raspunde Ovidiu si spune ca e pe vas, sa sune din nou seara dupa 7, sau pe Cosmina. Suna seara dupa 7, ne programeaza (adica ne scrie pe lista) si ne spune sa stam in in sosea la Cavo D'oro la ora 18.30. Intre timp inchiriem masina cu cei doi noi prieteni ai nostri, ii grabim si pe ei pentru ca mergeam la seara grecesca si trebuia sa ajungem la hotel sa ne pregatim. Coboram in sosea si asteptam... asteptam. Se face 7 si noi tot acolo. Sotul n-a mai vrut sa-l sune deoarece daduse deja doua telefoane, desi dupa primul telefon era corect sa sune insusi Ovidiu sa ne programeze, caci asta era meseria lui, mai ales ca nu ne rugam noi de el sa ne ia banii. Pe la 19 si zece hotaram sa plecam, consolandu-ne ca ne-au ramas bani in buzunar. La plecare i-am spus acest lucru si ce-a replicat nu ne-a mirat... ca autobuzul a trecut pe la si 20:25 si nu era nimeni acolo. Noi am stat acolo de la 18.25 la 19.10 si-a trecut un singur autobuz local cu calatori care a oprit in capat unde avea statia. Ne-a vazut stand in fata la Cavo D'oro, nu vad de ce n-ar fi oprit sa ne ia. Singura explicatie pe care o gasesc este ca a uitat pur si simplu sa dea lista completa in care eram inclusi si noi, soferului. Dar... data viitoare vom merge si la seara greceasca.

Referitor la inchirierea masinii stiu ca a fost una mica si-am dat 32 de euro pe zi cu asigurare completa. Se stie ca cu cat iei mai multe zile pretul chiriei scade. Parca Fiat era. Noi am impartit la chirie si benzina. Pe total a facut 47 de euro si-am impartit la doi. Recomandabil sa luati pe mai multe zile, caci e mai ieftin, desi consumi mai multa benzina.

Voi mai posta poze cand voi mai avea timp, poate mai tarziu sau maine.

sniga [02.07.10 09:12:38] »

Scuze, am uitat sa raspund la intrebarea referitoare la excursiile optionale. In seara de sambata, adica in ziua sosirii, vine ghidul local Ovidiu si prezinta cele 4 excursii. Lunea se face cea de la Phillipi-Kavala si martea turul insulei. Noi am dat pe amandoua 124 de euro. Una era 29 si cealalta 33. Mai este excursia cu vaporasul pe care n-am luat-o, dar cei care-au fost au spus ca a fost frumos, si seara greceasca. Preturile sant in jurul a 30 de euro de persoana. Pentru Phillipi-Kavala se facea adunarea in Limenas. Pentru ca eram putini din Golden Beach, au trimis dupa noi doua taxi. Noua ne-au placut f. mult excursiile organizate pentru ca stii ce vizitezi si are alt farmec atunci cand calatoresti insotit de povestirile pline de informatii ale ghidei Cosmina. Concediu placut!

Cris [02.07.10 09:56:36] »

Multumesc mult pentru raspuns, abia astept sa plecam si noi, dar mai este destul de mult.

marcy74 [16.08.10 18:03:29] »

in general Grecia nu-i precum alta tara...de Grecia ori te indragostesti ori nu mai calci pe acolo

.Draga Sniga, sunt perfect de acord cu cele spuse de tine mai sus.Am intalnit si eu destul de multe persoane carora Tara Zeilor (cum imi place mie sa o numesc) nu le spune nimic!Pacat,mare pacat ca nu mai stim sa ne bucuram de un rasarit de soare adevarat ,de mirosul leandrilor amestecat cu note de eucalipt,ca marea aceea impecabila nu ne mai trezeste sentimentul frumosului absolut!Te felicit pentru modul sanatos cu care privesti lucrurile si pentru faptul ca nu lasi ca mici neajunsuri sa perturbe o vacanta de vis.Ma bucur nespus cand vad ca mai sunt si oameni sensibili care stiu sa aprecieze locurile valoroase la justa lor valoare!Vacante frumoase si sa auzim numai de bine!

sniga [16.08.10 18:15:40] »

Multumesc marcy74, ma bucur si eu ca sant oameni care ma inteleg, ca viata asta in care santem incurajati sa consumam, sa cumparam, sa ne imprumutam, sa ne transformam in niste roboti consumatori, nu afecteaza pe toata lumea. Ca sant oameni care inteleg ca valorile simple si frumoase ne umplu viata si sufletul, ca te poti simti minunat gustand din tot ce ne ofera natura si istoria. Caci astea sant singurele care dainuie, care sant ,,vechi si noua toate''.

La cat mai multe vacante pline de emotie si bucurie pentru suflet!

bose [01.09.10 22:54:10] »

Si noi ne facem planuri sa margem anul viitor in Thassos si sper din tot sufletul sa reusim. Vad ca sunt multe lucruri frumoase si interesante acolo. Neaparat vom dori sa facem turul insulei si sa mergem pe cel mai inalt virf de acolo. Acum ramine de vazut daca vom calatori cu masina sau cu autocarul. Cu masina e mai obositor dar apoi ai avantajul ca vezi mai mult ca te misti altfel la fata locului. Cu autocarul e bine pentru ca nu conduci tu si mai poti atipi din cind in cind iar la destinatie nu mai ai si grija masinii. Vom vedea.

butterfly81 [10.09.10 22:45:09] »

Frumoase locuri, in ceea ce priveste restaurantele eu m-am indragosti de Vigli, priveliste super, mancare buna si servire deosebita. Nu aceeasi impresie buna mi-au lasat-o ghizii locali, am fost in turul insulei, Cosmina a fost ok, dar am avut un incident, o persoana care ne insotea nu a mai putut participa la tur din motive de sanatate, iar banii care au fost platiti in avans nu s-au mai returnat cu toate ca asa ni s-a spus. Ne-au tot amanat pana s-au facut ca au uitat. Nici cei de la Vilextur , agentia prin care am fost, nu ne-au ajutat in privinta asta. In rest ce sa zic, niste locuri minunate, imposibil de uitat care merita vazute din nou.

tobilica [19.02.14 12:25:03] »

Foarte frumoasa prezentare, dar ce legatura are cu Emerald hotel?

tobilica [19.02.14 12:38:49] »

Scuze am crezut ca e vorba de Athina.

Multumim pentru info.

Vrem si noi sa mergem la Emerald in vara aceasta cu un copil de 3 ani si suntem putin ingrijorati de camera.

Ar fi util sa postati toti cei care ati stat la Emerald numarul camerei si cladirea din care face parte.

Numai bine

sniga [19.02.14 13:19:55] »

@tobilica: Nu as recomanda hotelul pentru familiile cu copii. Piscina este adanca, adica eu am 1.62 si-mi venea apa pana la piept, iar dealul este destul de greu de urcat pentru un copil. Nu mai retin numarul camerei, dar agentia cu care am fost atunci a avut camere in corpul cel lung din dreptul piscinei, cu balcoane din fier. Acum, privind in urma, dupa ce am stat si la alte hoteluri. poate ca as avea alta parere despre acest hotel. Trebuie renovat, totul e vechi. Noua ne-a placut la vremea respectiva, la pretul platit atunci. Pentru doi adulti care colinda toata ziua, e bun. E frumos peisajul de la piscina, vegetatia, florile, dar cam atat. Pentru copii nu exista nici o atractie in zona hotelului, nici macar piscina, poate doar pentru copiii care stiu sa inoate sau poarta colac, aripioare... Am observat ca-n corpurile cele mai bune erau englezi, poate ca sant si romani, dar noi, cei veniti atunci cu autocarul am avut camere in capatul corpului cel lung. Poate ca lucrurile s-au mai schimbat intre timp, nu stiu, in iunie se fac 4 ani de atunci, dar sigur nu l-as recomanda celor cu copii.

tobilica [21.02.14 09:46:33] »

@sniga: Multumesc mult... inca nu am rezervat, dar am vazut mai multe oferte si as fi vrut mai aproape de plaja dar sa fie si curat si cu peisaj si uite asa nu se mai termina dorintele. Ai vreo recomandare ceva care ti-a placut in mod deosebit in Thassos?

Numai bine

sniga [23.02.14 08:55:09] »

@tobilica: A scris @ionescunic despre o vila frumoasa in Skala Potamia, a facut intr-un an Pastele acolo, din pacate nu stiu prea multe, n-am mai fost in insula de atunci.

Toate cele bune.

bose, butterfly81, Cris, marcy74, sniga, tobilica