ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2010
    2 AD. + 1 COPII

Sub orice critică
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagitor... este putin spus

Cu toate ca de la plecare mi s-a spus ca nu este un hotel de 5 stele ci mai degraba de 4 stele, am ales acest hotel mai mult datorita faptului ca este unul din putinele hoteluri ce au mocheta pe jos in loc de gresie, noi avand un bebelus de 11 luni care cam are prostul obicei sa "sara" din pat si de multe ori in cap'sor, am zis ca e ok si 4 stele. Prin natura muncii mele am avut sansa sa calatoresc destul de mult prin lume si am stat si la 3 stele in conditii extraordinar de bune, mi-am spus ca 4 stele in Bulgaria ar trebui sa fie mai mult decat ok.

Prima impresie cand am ajuns acolo si am vazut hotelul, ma facut sa cam dau din umeri. Vazusem poze pe internet cu hotelul dar nu ma asteptam ca peretii exteriori sa nu fie tencuiti si zugraviti - este totusi un hotel de 5 stele. Am intrat inauntru... si parca eram intr-o statie de metrou sau in sala de asteptare a unei policlinici. Peretii albi, gresie crem pe jos, cateva fotolii deschise la culoare, ceva lipsit de orice stil si eleganta, ceva foarte rece si neprimitor. Nu am zis nimic, eram acolo pentru bebelusul nostru nu pentru cine stie ce fitze.

Socul mare a fost la intrarea in camera si mai bine zis in baie. Sotia mea a intrat prima si m-a chemat sa imi arate toaleta care era inca murdara de rahatul celor de dinainte. Sa facem scandal? Am decis ca mai bine nu. Eu sunt fotograf profesionist si aveam la mine aparatura foto destul de scumpa si mi-am zis ca daca ma pun rau cu ei poate imi cauta prin lucruri si nu as fi vrut sa raman fara ceva din arsenalul meu foto. Am strans din dinti si am spalat toaleta eu insumi. Asternuturile uzate si ingalbenite de vreme si nu crem cum spune un alt "turist". Cred ca cine spune ceva de bine de acest hotel este ori de la vreo agentie ori vreun angajat al acestui hotel.

Mancarea... sub orice critica. Da era foarte variata dar parca era cantina saracilor nu un hotel de 5 stele. Deci nu imi gasesc destule cuvinte sa definesc oferta culinara a acestui hotel. Intr-un restaurant de 5 stele si chiar si de 4 stele te astepti sa gasesti serviciu "a la carte" macar seara. Ei aici era numai cantina cu autoservire dimineata, la pranz si seara. Nu am nimic impotriva acestui lucru dar macar sa poti manca ceva gustos. La micul dejun... salam, parizer si cremwursti de cea mai proasta calitate, care la pranz si seara erau reciclati, adica dati printr-un pesmet si prajiti. La pranz si cina tot felul de fierturi si tocanite fara nici un aspect placut, de gust nu mai pomenesc, salate aceleasi in fiecare zi si nimic special. Varza, rosii, morcovi in diverse combinatii.

Pe langa acest restaurant mare mai erau si altele la care trebuia sa iti faci rezervare pt cina si erau cu serviciu "a la carte" dar culmea culmilor cu un singur meniu prestabilit. Am mancat si acolo intr-o seara dar am mancat doar salata si atat. Ca fapt divers intr-una din zile la Restaurantul Italian era in meniu Pizza cu branza. Da, doar atat pizza cu branza. De toata jena. Daca plec undeva prin tara cu masina pot sa mananc mai bine la orice motel de pe marginea drumului. Nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga la acest hotel si chiar imi pare rau ca am ales Bulgaria ca destinatie de vacanta si imi pun intrebarea daca voi mai merge vreodata in aceasta tara, despre care am auzit si lucruri bune chiar de la cunoscuti care au fost in Albena sau la Nisipurile da Aur si chiar la un hotel de 3 stele.

Cam asta a fost prima experienta in Bulgaria si din pacate prima o experienta neplacuta pentr prima iesire in trei... a si sa nu uit. Daca mergeti cu bebelusi faceti-va provizii ca pentru ei nu o sa gasiti absolut nimic de mancare, ca doar e hotel de 5 stele

Trimis de angibv* in 30.06.10 23:28:11
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 5041 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angibv*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Visan125
    [01.07.10 09:36:38]

Doar cantina cu autoservire? Parca spuneai ceva si de un restaurant italian. O fi fost "Dolce Vita"? Daca e asa, intr-adevar pizza lor nu prea seamana cu ceva usor comestibil. Am fost prin zona doar in trecere si intr-adevar chiar daca opiniile lui angibv par prea acide, acel sambure de adevar care exista mereu l-am constatat si eu in cele cateva ore petrecute la Varna.

Cred ca titlul potrivit pentru acest post ar fi fost "Umbra lui Jivkov la Varna".

Angibv argumenteaza si prin poze cele relatate sau, ma rog, prin ..fotografii.

vicandi
    [01.07.10 13:50:42]

Imi pare sincer rau pentru vacanta ta, ma gandesc ca as fi putut avea aceeasi soarta. Imi facusem si eu rezervare din 5 iulie pentru ca au avut o reducere si cum ne -am hotarat destul de tarziu sa mergem in Bulgaria, am zis ca n-o sa mai gasim nimic altceva.

Am citit impresiile pe AFA, am zis ca nu poate fi toata lumea multumita, e normal sa mai fie si nemultumiti deci, mergem la Grand Varna.

Am intrebat la agentie ce stiu despre acest hotel de ce are cronici atat de rele?

Raspunsul a fost cel pe care l-ai primit si tu.

Ei, atunci am zis ca nu-i in regula sa-mi vanda hotel de 5* daca nu-i de 5*. Nu tin neaparat sa merg la 5, 4, sau 3*, dar imi place cand cumpar ceva sa stiu pe ce dau banii si la ce sa ma astept.

Si mi se pare normal ca cei de la agentie sa ofere cat mai multe informatii despre ceea ce vand.

Ca o constatare: multi membrii AFA pot fi cu succes consilieri ai unor firme de turism.

Angibv, bine ca nu s-a imbolnavit copilasul dupa tot ce ai gasit pe acolo.

adigogu
    [01.07.10 16:10:30]

Nu stiu ce să zic atunci cand vad un astfel de comentariu. Am fost si eu la acest hotel şi mi-a placut, nefiind nici angajat al hotelului, nici angajat al vreunei agentii, ci un simplu turist. Mancarea a fost o. k. , camera si baia la fel. Baietelul meu de 2 ani a avut ce mânca şi credeti-mă este destul de pretenţios. Mie per total mi-a placut (vezi comentariul facut de mine - click aici) şi m-as mai duce si alta data.

Poate am fost noi mai norocosi şi mai putin pretentioşi, dar la banii pe care i-am dat pentru sejur, nu aveau cum să îţi ofere mai mult (părerea mea).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][16 voturi]
    angibv*AUTOR REVIEW
    [01.07.10 18:29:42]

Chiar nu am avut intentia sa fiu acid cu comentariile mele, este purul adevar si imi pare rau sa constat si aici un " romanism " vechi de cand lumea ...." lasa frate ca-i bine si asa " , " pai la banii astia ce mai vrei? ". El este promovat ca un hotel de 5 stele deci este normal sa ai pretentii de 5 stele. Si chiar la banii astia poti sa ai pretentia la mai mult. De exemplu in Germania. Ultima oara am stat la o pensiune de 3 stele sau margarete sau cum le-or cota ei in apropiere de Nurnberg si nu intr-o zona neaparat turistica ( imi pare rau nu imi amintesc numele pensiunii pentru ca am stat doar o noapte, fiind in trecere ), si pentru 20 de EURO pe noapte am stat intr-o camera extrem de curata si am dormit in niste asternuturi de imi venea sa le iau acasa.

Si chiar nu cred ca turismul Bulgaresc este cu mult deasupra celui din Romania. Cred ca este doar o impresie unanim acceptata de romani, sau poate la alte hoteluri intradevar ti se ofera ceea ce platesti dar repet nu la Grand Hotel Varna.

Pentru SAVIN512 intradevar restaurantul italian se numeste Dolce Vita, si referitor la cantina de care pomeneam era in restaurantul principal, cu autoservire la mic dejun, pranz si cina.

Si pentru cine nu stie ce inseamna 5 stele si serviciu de 5 stele cu ultra all inclusive ii recomand, fara sa fiu acid sa mearga pe un vas de croaziera la o companie de 5 stele(nu dau nume aici ca sa nu mi se reproseze ca fac reclama) unde pentru preturi incepand de la 320 de euro de persoana( e drept la care se adauga drumul) esti tratat 7 zile REGESTE si iti vei schimba mult parerea despre ce inseamna turismul bulgaresc. Daca vreti va pot pune link-uri la dispozitie cu preturile. Am lucrat citiva ani pe un astfel de vas de croaziera si stiu ce inseamna turism si ce inseamna sa ii oferi turistului serviciile pentru care el a platit.

Platesc pentru servicii de 5 stele astept sa mi se ofere servicii de 5 stele.

Platesc pentru servicii de 5 stele la pret de 3 stele am aceleasi asteptari pentru servicii de 5 stele.

Mi se pare normal.

[02.07.10 00:27:56]

Stii unde scartaie rationamentul tau, angibv? In echivalarea cu nonsalanta a stelelor hoteliere din diverse tari. 3 stele turcesti/egiptene/tunisiene de exemplu nu fac nicipedeparte "egal" cu 3 stele europene. Dar adevarul e ca nici pretul nu e "egal", nu-i asa?

Oameni buni, cerintele pentru clasificarea 5 stele nu sunt aceleasi nici macar in toate tarile cu adevarat europene! (aici difera putin, intr-adevar, dar difera! ) Nu mai faceti comparatii intre stelele din tari straine, despre ale caror criterii nu stim, de obicei, mai nimic - incetati sa mai comparati mere cu pere! Nu va mai acordati asteptarile in functie de numarul de stele, ci functie de PRETUL platit pentru acele stele!

Cine continua sa persiste in aceasta eroare de echivalare are toate sansele sa-si faca asteptari nerealiste si in concluzie sa aiba o vacanta partial sau total ratata!

adigogu
    [02.07.10 01:10:44]

Hotelul are cinci stele dupa clasificarea bulgarilor, chiar si agentiile iti spun ca hotelul nu este de cinci stele. Este clar ca la banii astia (cu sau fara romanism), nu ar avea cum sa fie de cinci stele, chiar dacă ar fi gol (in iunie când am fost eu, hotelul era full).Spui de vasul de croazieră de cinci stele, o noapte de cazare aici ar costa 45,7 euro pe noapte de persoană (plus drumul). Eu am platit 23 de euro pe noapte de persoana. În România la banii astia te-ai caza la un hotel de 2 stele, probabil cu mic dejun inclus. Cum ar putea un hotel de cinci stele sa coste atât şi cu all inclusive. Sau spui de o pensiune din Germania cu 20 de euro pe noapte. De la 23 la 20, sunt doar trei euro si în plus la Grand Hotel Varna şi cu all inclusive, eu as prefera între cele două, hotelul din Bulgaria, în plus nu ai cum sa faci o comparatie între Germania şi Bulgaria, este clar că nu exista termen de comparatie între cele două tari.

Referitor la turismul din Bulgaria, îmi pare rau ca trebuie sa te contrazic, dar este net superior celui din Romania, la toate capitolele, inclusiv la cel financiar, vezi comentariile celor ce au fost pe la noi, uiti ca la ei nemtii de care pomeneai mai sus, au investit masiv.

Este clar, cei care au altfel de pretentii, nu au ce sa caute aici, iar cei cu pretentii mai mici se pot simti foarte bine (ca si mine).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][17 voturi]
    adynutza26
    [02.07.10 14:07:16]

Din pacate, adigogu are dreptate. Este imposibila comparatia dintre litoralul bulgaresc si al nostru... Nici eu nu am o parere prea buna despre Grand Hotel Varna. Eu cred ca 2 stele ar fi suficiente, si asta pentru curtea interioara minunata. Dar nu poti generaliza. Sunt zeci de hoteluri in Bulgaria unde intr-adevar raportul calitate-pret este supraunitar.

doctorul45
    [02.07.10 15:08:29]

eu doar vreau sa va reamintesc ca majoritatea hotelurilor din Bg. au fost renovate pt a raspunde criteriilor occidentale. Au avut sau au management nemtesc sunt operate de marile ag. de turism thomas Cook, Tui etc. In bg veti intilni lanturi hoteliere internationale: Riu, Grifid, Iberostar, SOL. De ce nu ati rezervat la acestea pt ca mergeati la sigur. Probabil din cauza pretului, la riu evrika-sunny beach, hotel de 4 stele o camera in full season este 150 euro/noapte. Webmasterul sesiza bine pretul face diferenta in general primesti ceea ce platesti. O situatie asemanatoare se intilneste si la victoria palace din sunny beach tot de 5 stele.

Sunt si cazuri fericite cind un hotel aflat intr-un lant international a trecut in administrarea bulgarilor dar calitatea a ramas aceeasi. E cazul clubhotelului Miramar din obzor un superhotel de 4 stele unde am fost de 2 ori ultima data anul acesta de 1 mai.

Cred ca e bine sa va informati inainte de la ag. de turism si de pe forumuri. Eu am ales anul acesta Duni holiday village. Impartasesc nemultumirea ta pt. neconcordanta dintre nr de stele si calitatea serviciilor dar atentie asta se poate intimpla si in grecia si in turcia...

dana000*
    [03.07.10 16:57:51]

Buna

Vroiam sa te intreb angibv daca in toata perioada cat ai stat la hotel nu te-ai distrat deloc?..sau ce ne poti spune despre plaja sau piscina..

angibv*AUTOR REVIEW
    [05.07.10 20:25:01]

Nu pot spune ca nu ne-am distrat deloc... Am incercat sa ne bucuram de piscina si de jocurile animatorilor...

Din pacate vremea nu a tinut deloc cu noi, am avut soare doar in ziua in care am ajuns, a doua zi pana la pranz si in ultimele doua zile... Si ca sa fie meniul complet, cand a iesit din nou soarele copilasul nostru a racit asa ca am plecat acasa mai repede cu o zi...

Poate daca ar fi fost vremea mai insorita am fi fost si noi mai ingaduitori... Am reusit intr-o singura zi sa fac putina gimnastica, intr-o seara animatorii ne-au oferit un spectacol dragut pe plaja si in celelalte seri, daca nu eram la plimbare, am fost cu bebelul la distractie - noi mai mult ne-am uitat pt ca suntem prea mici, avem doar 10 luni si jumatate si acum invatam sa mergem...

dana000*
    [06.07.10 12:47:05]

pacat de bani...oricum si eu am prins vreo 2 zile ploioase si am fost putin racita...dar in rest ne-am distrat....

fluturas1*
    [24.08.10 22:28:27]

Am fost si eu aici si nu mi s-a parut deloc a fi cum ai descris, poate suntem noi mai putin pretentiosi.

ramonyka
    [07.09.10 16:54:30]

imi pare rau sa va contrazic eu am fost, mi-a placut f mult, am prins vreme f frumoasa, hotelul este frumos, mancarea este diversificata incat poti alege (din 30 de feluri de mancare imposibil sa nu gasesti ceva sa iti placa) sa nu mai punem la socoteala amabilitatea angajatiilor (ceea ce la noi nu prea gasesti pe litoral). totul a fost f frumos inclusiv plaja, piscinele si tot interiorul. daca vroiai sa te distrezi parerea mea te distrezi oriunde. noi mergeam seara la plimbare dupa care ramaneam la barul de langa piscina, baietii de acolo puneau muzica f frumoasa, erau aprinse flacari peste tot... era de vis ce mai. dupa parerea mea nu se compara cu litoralul nostru... ii de 10 ori mai bun (apa este f curata si daca sunt aduse alge de valuri sunt curatate in fiecare zi... ceeea ce la noi nu face nimeni). am mai observat ceva romanii care stateau acolo si pastrau foarte mare curatenie si pe plaja si peste tot, dar cand au trecut cu bachul in romania au inceput sa arunce si tigari si harti pe geam... deci care ii concluzia? ne purtam civilizat doar in alte tari... oare d ce?

jokermen2001
    [26.01.11 22:55:23]

Angibv, scuza-ma ca intervin dar la 535 euro, sejur chiar vrei 5 stele ca in Antalya, sa fim seriosi, ca la noi, la bani astia stateai la 2 stele si mancai mic dejun si te bateai pe sezlonguri sau mai plateai 25 de ron, pe zi. Si apropo de vasul de croaziera, nu mai fa comparati intre un angajat (ca tine) si un turist, ca nu prea se leaga si daca chiar vrei 5*plateste si o sa ai... ! si daca nu sti unde sa te duci te indrum eu.

jokermen2001
    [26.01.11 23:05:23]

Acum, pentru adynutza26, sper ca nu ai lucrat si tu pe croaziara cu domnul Angibv, dar totusi imi spui si mie un hotel de 2*de la noi de pe litoral care se compara cu Grand Varna si sa tinem cont ca nu am fost inca acolo, dar am platit biletele, pentru anul asta.

[27.01.11 06:24:47]

@jokermen2001, total deplasat ultimul tau ecou care de altfel a fost sters. N-ai invatat ca aici se combat ideile si nu persoanele?

Cartonas galben si doua zile de vacanta, la revenire poate interventiile tale pe site vor avea o pondere turistica mult mai mare.

adigogu, adynutza26, angibv*, dana000*, doctorul45, fluturas1*, jokermen2001, ramonyka, vicandi, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: