ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2020
OCT-2020
Cuplu
EXCELENT

No 13 Boutique House din Burgas

A doua cazare din excursia bulgară, pentru prima, cea de la Sozopol, vezi impresii, a fost la No13 Boutique House din Burgas.

Burgas

Oraș cu circa 250.000 de locuitori, este cel mai mare port la Marea Neagră bulgară, o stațiune turistică cunoscută prin plaje și obiective turistice deosebite, prin simbolurile orașului, repere iconice, Ceasul, Gramofonul, Busola și Arcul Sf. Nicolae din zona celor două străzi pietonale și Farul din port, prin cele 2 străzi pietonale, Bulevardele „Aleko Bogoridi” și „Aleksandrovska” și prin Grădina Mării. Merită văzute Muzeul de Istorie și Muzeul Etnografic, Biserica Sf. Bogorodista și Catedrala Sf. Cyril și Methodius, Biserica Armenească și cea Romano Catolică, …. În împrejurimi, de neratat este Insula Sf. Anastasia pe care țineam neapărat să o văd, unul din motivele pentru care am venit în Burgas, este unică. Tot de aici, dar pe drumul nostru spre Nessebar aveam propusă o oprire la Pomorie.

No 13 Boutique House

Gazda noastră din Burgas se află la nr. 13 pe Strada Mitropolit Simeon, pe site-urile no13.bg/en și pe FB se găsesc mai multe informații, inclusiv numărul de telefon și adresa de email la care se pot face rezervări sau se poate lua legătura cu gazdele. Este o cazare ultracentrală, foarte aproape de obiectivele turistice.

Este situată la 250 de metri de Gară, în vecinătatea Bisericii Bogorodista, la vreo 60 de metri, a Hotelului Bulgaria, circa 100 metri, la vreo 250 metri de Centrul de Informare Turistică aflat la intersecția celor două străzi pietonale în Grădina Hotel Bulgaria este un bun punct de plecare în plimbări prin orașul port. În apropiere, la circa 200 de metri, pe Strada Kneazul Alexander Batenberg există o parcare cu plata la automatul aflat la capătul ei dinspre Clădirea Vămii Burgas, mai precis lângă Bar Cargo. Acolo am lăsat mașina și am venit apoi pe jos, nu erau locuri de parcare disponibile lângă cazare...

Este afiliată la Booking din octombrie 2019, de aici am și ales-o și am făcut rezervarea, are un punctaj foarte bun, 9,7 din peste 60 de evaluări, cele mai apreciate fiind poziția și curățenia, eu aș adăuga și personalul, cu Georgi, gazda noastră din Burgas, nu ne-am văzut, am vorbit doar pe email primind toate informațiile necesare cazării, codul de acces la ușile de intrare în clădire și în camera noastră, parcări apropiate, gratuitățile oferite, accesul la internet, un număr de telefon în caz de necesitate, …. Am fost singurii cazați acolo, izolare completă în pandemie!!

Facilitățile oferite

Camerele, în număr de 5, sunt amenajate pe trei nivele, demisol, parter și etaj, într-o clădire cu un singur etaj și pot găzdui câte două persoane în 4 Camere duble cu dimensiuni diferite și cu paturi duble, tot diferite, și 2 persoane în Cameră twin cu două paturi de o persoană. Nu se pot introduce în camere paturi suplimentare și nici pătuțuri de copii.

Pe casa scării am găsit bomboane, flori, hărți cu repere și liniile de autobuz.

Nu are parcare, dar se poate parca pe străzi, în zone albastre gratis între orele 19 și 9 a doua zi, în celelalte ore, 1 leva pe oră. Nu se parchează pe zonele galbene. Există și parcări cu plată, cea mai apropiată fiind Parcarea Chiril și Metodie la circa 500 de metri.

Check-in se face între orele 14 și 24, iar check-out se face până la ora 11, nu știu dacă sunt acceptate și alte intervale, noi ne-am încadrat în ele, dar din discuțiile avute cu administația cred că se acceptă și derogări.

Animalele de companie nu sunt acceptate, iar fumatul este interzis.

Boutique House nu oferă micul dejun dar recomandă pentru micul dejun o cafenea din apropiere, Butler' s Coffee & Kitchen, vizavi de cazare, nu am mers la ea …

Camera

Am avut camera 2, Cameră dublă de lux, pentru o noapte, cazare fără mic dejun, casa nu asigură nicio masă, costul fiind de 87 leva (226 lei) plătibile prin booking.

Spațiul de 20 de metri pătrați, era ocupat de un pat dublu, mare și confortabil, supravegheat de un cuplu de prin Evul Mediu care ne-a primit cu măștile scoase…!?!? , am mai avut un birou-masă sau o masă-birou, pe care am găsit nu cele necesare scrisului ci cele necesare trezirii de dimineață, nes, zahăr, fierbător, cești de cafea… și de o măsuță cu taburet și fotoliu, de pe care să le savurezi.

Nu am avut dulap, doar un suport universal, suficient pentru o noapte de cazare, suport ce adăpostea seiful, răcitorul și, necesari acestei perioade, papuci de unică folosință. În răcitor am avut apă plată, minerală, bere, sucuri toate de consumat din partea casei. Am avut televizor, internet Wi-Fi și aer condiționat și au funcționat bine.

Culorile calde din cameră o făceau mai plăcută, mai primitoare și împreună cu liniștea din casă, eram singurii cazați acolo, ne-au asigurat condiții bune de odihnă.

Baia

Baia, nu prea mare, este placată cu marmură, are cabină cu duș, am avut prosoape bune, personalizate și mobilier modern, de bună calitate, am avut uscător de păr și dezifectanții ceruți de această perioadă.

Concluzii

A fost o cazare bună pentru o singură noapte, cred că și pentru mai multe, cu un raport preț calitate bun, curată și liniștită, o recomand celor ce merg în zonă și vor să vadă sau să se deconecteze, să se odihnească… în jurul ei fiind cele mai multe obiective turistice ale Burgasului…

despre SERVICII

O cazare adecvată perioadei de pandemie, totul s-a rezolvat prin email.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cazare ce îmbină clasicul cu modernul, foarte curată, nou totul, baie modernă... fără balcon, aviz fumătorilor...

Tot ce era în răcitor era gratuit...

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Ultracentrală, aproape de obiectivele turistice ale Burgasului, de străzile pietonale „Aleko Bogoridi” și „Aleksandrovska” .

Nu are parcare...

Trimis de mprofeanu in 11.11.20 21:16:38
Validat / Publicat: 12.11.20 07:36:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 899 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Burgas, No 13 Boutique House, Camera 2, Patul mare, confortabil

[12.11.20 07:33:52]

Excelentă și această recomandare

Mutat în rubrica "No13 Boutique House/Hotel, BURGAS" (nou-creată pe sait)

​​​

webmasterPHONE
[12.11.20 08:10:25]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[12.11.20 09:50:51]

@webmasterX:  Sunt bune coordonatele GPS!

[12.11.20 09:58:14]

@webmaster:   Mulțumesc frumos!

k-lator
[12.11.20 14:53:01]

@mprofeanu:  Foarte bună recomandarea și foarte frumos articolul!

Îmi place la nebunie conceptul din hotelurile boutique cu aerul lor boem care parcă îți spune” bun venit în vacanță” !   Îți vine să stai în cameră și să cercetezi fiecare obiect.

Mi-a plăcut mobilierul, mi-au plăcut și cele două portrete pictate într-un stil oarecum naiv, atârnate deasupra patului. Deci m-aș caza înr-un asemenea loc, chiar dacă este la numărul 13 .

Felicitări pentru alegere!

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[12.11.20 15:34:52]

@k-lator:  Cand am  cautat cazare am vrut sa fie cat mai aproape de ce vroiam sa vad, sa nu pierd timp foarte valoros... Ai dreptate este la numarul 13, buna remarca, nu m-am gandit la acest aspect!

Multumesc frumos pentru ecou!

michaela_1961PHONE
[13.11.20 23:42:15]

Felicitări, foarte frumoas descris acest boutique. O cazare și luxoasa și centrala, mi a plăcut mult. Un design deosebit surprins foarte bine în poze. Dar v ați cam plimbat și în pandemie, n ați avut stare. ???? Ei bine, mai pe lângă casa observ, nu chiar excursii din acelea de ma minunam eu toată cum de a-ți ajuns pe acolo. Va doresc plimbări frumoase în vremuri mai bune ! Cu drag, Mihaela ????

[13.11.20 23:55:37]

@michaela_1961:  Mulțumesc frumos Mihaela! A fost o cazare bună și mie mi-a plăcut, am nimerit-o! Sper să mai plecăm dar să treacă nebunia asta... până atunci rămânem cu amintirile iar eu cu cititul pe AFA și cu visatul la alte meleaguri din țară sau din alte locuri mai îndepărtate...

Cu mare drag, ​ !

k-lator, michaela_1961, mprofeanu