ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: pascani judetul iasi
    ÎNSCRIS: 13.04.10
    JUN-2010

Manastirea Sucevita loc pentru hrana sufletului

Intr-o frumoasa zi de duminica dimineata am incarcat in masina tot ceea ce trebuia pentru o zi la iarba verde si am pornit spre Gura Humorului, tinta noastra fiind locul frumos si cu verdeata de la Voronet de la malul raului Moldova. Pe drum bucurosi nevoie mare ne si vedeam intinsi la soare sa ne bronzam, sa fim caliti pentru concediul ce urmeaza. Dupa ce parcurgem cei aproximativ 65 de km pana la Gura Humorului constatam ca incepuse sa ploua. Se dusese ziua de bronz si gratar la iarba verde. Ajungang la sensul giratoriu de la intrarea in Gura Humorului am hotarat sa mergem sa vedem Manastirea Sucevita, pa care inca nu o vazusem. Ne-am orientat dupa indicatoare (cam greu pentru ca am aflat ulterior ca am mers pe drumul cel mai lung), am trecut de Cacica, de multe sate la care nu mai retin denumirele, prin multe serpentine si intr-un tarziu am ajuns la Manastire. Aici peste drum de manastire exista parcare cu plata unde masina sta in siguranta cat timp vizitati manastirea (tarif 1ron/h), un mic bazar in care micii comercianti vand de toate: suveniruri, produse naturiste, obiecte de artizanat. Exista si un mic restaurant (mai degraba bodega, fie-mi iertat cuvantul rautacios) unde se poate servi ceva de mancare sau se poate servi o cafea. Mai jos de parcare exista toaleta cu plata foarte curata.

Am lasat masina si am intrat cu sufletul plin de nerabdare in manastire. Este impresionanta din toate punctele de vedere.

Cateva repere: Manastirea este situata in satul cu acelasi nume, pe valea paraului Sucevita la cativa km de orasul Radauti.

Cateva date istorice si cateva date despre biserica: Manastirea a fost zidita intre anii 1581-1601 de catre familia Movila care a da Moldovei si Tarii Romanesti doi domni: pe Ieremia si pe Simion. Biserica are hramul Invierii Domnului si este construita in stilul arhitecturii moldovenesti.

Pictura este realizata in fresca de doi pictori moldoveni, frati pe nume Ioan si Sofronie Zugravul si se pastreaza in forma originala.

Pictura exterioara este desfasurata pe un fond de culoare verde si este cea mai bine pastrata din grupul bisericilor moldovenesti cu pictura exterioara.

Pe peretele sudic se afla pictat Arborele lui Iesei iar pe peretele nordic este reprezentata la dimensiuni monumentale Scara Virtutilor capodopera a picturii medievale romanesti impresionanta prin contrastul dintre ordinea ingerilor si haosul iadului.

In pictura interioara este reprezentat domnitorul Ieremia Movila cu familia.

In gropnita manastirii se afla mormintele celor doi domnitori moldoveni.

In muzeul manastirii se conserva broderii, argintarie, manuscrise, sculptura si icoane.

Dupa ce am vizitat manastirea si m-am rugat am simtit o liniste si o usurare sufleteasca, semn ca acolo era locul in care eu trebuia sa fiu in acea duminica si nu la bronzat.

De la manastire am urcat in sus prin serpentine si peisaje de vis pentru a ajunge la Moldovita. Drumul pana la aceasta manastire este superb, ne-am oprit chiar si la un monument ca o palma foarte interesant. A fost o zi superba si ma bucur ca a plouat pentru ca asa am reusit sa vad aceasta minunata manastire.

Trimis de alinutzza140* in 30.06.10 13:15:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SUCEVIȚA.

VIZUALIZĂRI: 4124 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinutzza140*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Poarta manastirii Sucevita.

dannek
    [30.06.10 16:57:33]

Frumos detaliat alinutzza140

Dar pacat de acele superbe picturi exterioare ca sunt intr-o stare avansata de degradare si nu se vad semne ca ar vrea cineva sa se apuce de renovat.

Cutoate ca afara este o ditamai plancarda care ne anunta Program national de renovare care a primit avizul Ministerului Culturi din 2004 nu se observa nici o renovare poate la zidurile de aparare a manastirii sa fi lucrat ceva dar foarte anemica aceasta lucrare.

Pacat de frumusetea acestor manastiri a caror renume a strabatut lumea, iar noi nu putem sa mentinem vii valorile culturale care ne reprezinta.

@alinutzza140

am cumparat si eu un produs "naturist", mai exact o crema pentru dureri reumatismale care este buna la orice, un adevarat panaceu dupa eticheta pe care o poarta dar in afara de a-mi murdari pantalonii altceva nu face.

adrian2010
    [07.07.10 23:50:41]

Un review frumos!

Punctaj maxim!

krondia*
    [10.07.10 00:04:11]

Frumos spus. Fotografiile sunt foarte reuşite, mi-au plăcut foarte mult. Felicitări cu superbonus!

dorgo
    [25.07.10 21:26:07]

Sucevita e printre preferatele mele, as vrea sa scriu si eu ceva dar s-a scris deja prea mult...anul trecut am gasit langa manastire o poiana plina cu albastrele sau toporasi?...cred ca mai am fotografia,poiana era mai mult albastra decat verde, o caut si ti-o trimit...ai scris frumos...puncte la maximum

dannek
    [25.07.10 21:58:44]

@alinutzza140

pacat de pictura magnifica deteriorata.

In rest manastirea este superba!

Ma bucur ca ai reusit sa o vizitezi chiar si pe ploaie!

[09.08.10 19:59:36]

Se pare ca azi a venit si randul lui @alinutzza140 sa-i asortam melodic impresiile

Sper sa placa si cea de aici!

alinutzza140*AUTOR REVIEW
    [09.08.10 20:00:43]

Iti multumesc mult wbm.

abbilbal*
    [13.09.10 16:37:04]

Ce aş mai putea adăuga multelor aprecieri? Nimic altceva decât un vot şi citirea în linişte a reviewului.

Autoarea lui să aibă parte de călătorii plăcute şi fără incidente.

abbilbal*, adrian2010, alinutzza140*, dannek, dorgo, krondia*
    Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Sucevița: