ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2010
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

Villa Katerina Maria Vourvourou - Semiesec, ma asteptam oarecum la altceva

Cand spun ca "ma asteptam la altceva" nu va imaginati ca ma refer la LUX ci la conditii civilizate de cazare (incep cu cazarea). Mai exact sa nu mananc din farfurii de plastic, cele 3 furculite si linguri gasite in sertar sa fie toate la fel nu din seturi diferite, chiuvetele sa nu fie totusi din plastic ordinar ca si polita cu oglinda de la baie... si alte cateva amanunte care puse impreuna te fac sa ai regrete (cel putin eu).

Sifonierul nu avea nici o polita inauntru, doar o bara cu umerase vai de mama lor (nici unul lafel), de am stat cu hainele mai mult intinse pe ici pe colo ca in sifonier nu aveam unde sa le asez, una peste alta aveam senzatia ca anumite accesorii apartinusera altor turisti si daca tot le-au lasat pacolo atunci de ce sa cumpere ei altele (poate gresesc dar mi-a parut prea evident). Mentionez ca am avut un studio cu 1 pat dublu si 1 single (garsoniera).

Curtea vilei este placuta si ingrijita, insa spatiul de gratar nu este dotat cu nici o ustensila specifica cu exceptia unui foras metalic pt scos cenusa, o matura si un foras clasic din plastic si cam atat, sau poate erau dar nu le-am gasit eu;). Iar o schestie legata de curte... nu pot sa inteleg cum dai drumul la o pensiune fara sa termini gardul curtii:))... in rest verdeata, iarba tunsa frumos cu un spatiu de joaca pentru copii cu topogan, leagane si roata (invartitoare cum zice fimea). Piscina a fost curatata si toaletata in fiecare dimineata. In ce priveste Vourvourou ca zona si posibilitati pot spune doar ca nu mi-am regasit stilul acolo.

Zona este pitoreasca, dar mai degraba recomandata celor care cauta reculegere si meditatie... multa meditatie, eu nu mai sunt un pustan, dar parca totusi nu sunt la varsta la care sa ascult doar greierii si TANTARII, grija mare la tantari fara nici o exagerare, sunt MULLLTI si rai:)) Oportunitati mari de divertisment nu am descoperit in aceasta zona dar poate nu am stiut eu unde sa mai uit. Totusi am zis sa inchiriez si eu o hidrobicicleta (cica pt un pic de divertisment) dar cand mi-a cerut 50 euro/ora am crezut ca nu aud bine si l-am pus sa repete, asta in conditiile in care sa inchiriezi o masina toata ziua costa 35 euro.

O masa la terasa (taverna), pentru 2 adulti si 1 copil costa undeva la 30 euro cu tot cu bauturi si pot spune ca ne-am saturat, dar calitatea preparatelor a lasat de dorit, aici nu ma refer la prospetimea lor ci la felul in care au fost preparate. Dar repet, poate nu am nimerit eu carciuma potrivita. Am mancat la Pizza Top, vestita pizzerie. O pizza mare intr-adevar, buna dar nu extraordinara... merge. Costa 13 euro si 3 persoane se satura.

Toate aspectele impartasite de mine m-au determinat sa spun "semiesec";) tinand cont si de experientele avute anii trecuti in Corfu si Lefkada... nu am ce sa compar ca nu se potriveste... a ba da, doar apa, intr-adevar apa este curata in Vourvourou, dar plajele cam mizere (din punct de vedere al curateniei, nu al frumusetii naturale).

In rest... AVETI GRIJA CE VACANTA VA DORITI CA S-AR PUTEA SA NU VI SE INTAMPLE... in Vourvourou! :))

Trimis de Dicomes in 30.06.10 13:03:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Korfu, Lefkada, Atena, Psakudia

VIZUALIZĂRI: 4133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dicomes); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

luckyif
[30.06.10 16:26:15]

Da, ai dreptate, cam asa sunt conditiile.

Dar nu te inteleg cu mancarea: se mananca foarte bine la Taverna lui Paris si mai este o pizzerie dincolo de Top, asa ca aviz gurmanzilor si nu numai.

dannek
[30.06.10 17:06:47]

Daca maninci fructe de mare sau orice produs din peste este foarte scump la taverne.

Daca maninci pui sau produse din carne(porc, vita, oaie), preturile sunt mai acceptabile.

Pe halkidiki nu am mincat la taverne dar in thassos am folosit cica 80% tavernele si cam asa ajungeam si eu cu un prinz daca mincam produse din peste, iar bauturile erau mai scumpe decit la market cam la dublu pretul dar asa este peste tot la taverne.

Noi am gasit un magazin cu peste proaspat, cumparam si il faceam la gratar la vila unde stateam si ne ajungea mai ieftin decit la taverna.

DicomesAUTOR REVIEW
[30.06.10 21:36:35]

Pt. luckyif: Am fost si la carciuma aia Paris ca auzisem tot de pe un review de ea si... am dat 11 euro pe 2 inghetate, dar nu pretul a fost problema, ci porcaria pe care am primit-o. Era mare, dar plina de bucati de gheata, iti lasa senzatia k a fost recongelata de "n" ori.

adighh
[01.02.11 08:49:00]

Buna ziua,

as dori cateva informatii despre Vourvourou, va pot scrie pe adresa personala? A mea este adighh@gmail.com. Va multumesc, Adina

DicomesAUTOR REVIEW
[16.05.11 12:29:14]

Scuze pt. reactia intarziata, dar abea acum am cititi mesajul tau. Sigur, daca iti mai este de folos dupa atata timp, pot raspunde la intrebari.

adighh, dannek, Dicomes, luckyif
Alte impresii din această RUBRICĂKaterina Maria Studios: