ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2010
ÎNSCRIS: 30.06.10
JUN-2010

Către satisfăcător

Teapa pentru romani

Am fost la hotel elena in perioada 21-28. 06. 2010 impreuna cu sotia si cei doi copii, la recomandarea unor cunostinte care ne-au spus ca este super.

Am ajuns pe la ora 12, iar cazarea s-a facut la 2. Pe la ora 1ne-au pus bratarile si am mers la masa.

Prima impresie cand am ajuns a fost ca suntem in Romania, cred ca 90% din turisti erau romani.

Sala de mese foarte mica in comparatie cu numarul de locuri din hotel, trebuia sa te duci cind se deschidea, daca nu stateai sa vanezi vreo masa libera. Personalul care se rvea nu cred ca avea ceva in comun cu servitul, parca erau teleghidati, daca te asezai la o masa unde se mai servise, trebuia sa astepti pana veneau sa curete. Am cerut sa ne aduca tacamuri la masa si s-a facut ca nu aude, a trebuit sa luam noi.

In ceea ce priveste mancarea nu pot spune ca era rea, dar era cam aceeasi in fiecare zi si aveau feluri destul de limitate, in general mancaruri gatite. La desert cateva prajituri, iar ca fructe portocale, mere si uneori pepene.

Ca bauturi asa zisul ultraall presupunea bauturi bulgaresti de calitate inferioara (votca, whisky, gin, rom, vin si bere la dozator). Pentru acestea trebuia sa stai la coada, deoarece la bar era o singura persoana care servea, debarasa de pe mese cand avea timp (mesele erau mai mereu pline si murdare). De multe ori unele bauturi se terminau si trebuia sa mergi la celalalt bar sa le iei.

Piscina exterioara cat si cea interioara era destul de mica comparativ cu numarul de persoane si era deschisa doar de la ora 10 la 17. La fel si barul de la piscina. Sauna a fost deschisa prima zi, dupa care cereau 10 leva/ora.

daca mergeai la plaja nu aveai unde sa stai, trebuia sa inchiriezi sezlong si umbrela, hotelul nu are plaja proprie

Tot aici ne-am imprietenit cu o familie din Pitesti, care au stat 2 nopti la hotel Sofia, dupa care au venit aici, conditiile de la acel hotel la all fiind mult mai bune si la cazare, masa servicii. Acolo au avut parcare mare, cu bariera. La Elena asa zisa parcare era pe strada, in fata hotelului, unde a trebuit sa pazesti sa iasa cineva sa poti gasi un loc. Dupa 3 zile i-a chemat la receptie si le-a spus ca parcarea se plateste nu este inclusa in pret si costa 6 leva/zi, fara a avea paza asigurata sau macar vreun bec. Dupa lungi discutii cu personalul si cei de la agentie au trebuit sa plateasca si parcarea.

Sambata seara ne-am trezit la hotel cu o nunta de bulgari, care s-a desfasurat undeva la demisol si pe terasa. Dupa ora 12 a inceput petrcerea si muzica data la maxim, care se auzea pana la ultimul etaj. Prietenii nostrii stateau la 5 si aveau o fetita de 9 luni, care nu a putut dormi toata noaptea din cauza muzicii. Dupa numeroase telefoane si insistente au binevoit pe la 3si ceva sa opreasca muzica.

In concluzie, pot spune ca acest hotel a fost promovat special pentru a aduce romani care se multumesc cu mai putine servicii oferite. Nu este in nici un caz un hotel de 4stele cu servicii ultraall. La preturi apropiate se pot gasi oferte mult mai bune la alte hoteluri.

Trimis de sinaia in 30.06.10 12:46:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2025 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sinaia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.06.10 12:50:22]

care a fost pretul sejurului?

teoanton
    [30.06.10 13:21:03]

Am fost la acelasi hotel, cam in aceeasi perioada si pot spune ca intre 21 si 24 pretul a fost de 25 euro de persoana pe noapte, iar intre 25 si 28 de 35 de euro/persoana pe noapte in camera dubla.

Asadar 25X3 plus 35X4, ceea ce inseamna 215 euro de persoana per sejur. La asta se adauga taxa de statiune si eventual parcarea.

Asta ar fi o socoteala aproximativa pentru ultra teapa de la Hotel Elena. Dar fireste, autorul stie mai bine cat a platit pentru distractia asta.

mocanudonald*
    [30.06.10 17:55:00]

asa meritam toti romanii care mergem in bulgaria... am fost acolo de paste... daca cititi articolul meu o sa va dati seama ca asta e practica.

pana acum un an jumate, litoralul bulgaresc era sub tutela germana care a vazut ca bulgarul e neserios si hotz si puturos si s-au retras cu totul. s-au trezit bulgarii cu hoteluri de 4 si 5 stele care candva au fost de acea categorie dar dupa plecarea nemtilor totul se reduce la 1 sau 2 stele maxim.

categoria la ei este cica categorie locala nu intra in normele turismului european... deci ceva ilegal, mascat si nesimtit. persoanele cu handicap sunt tratate ca niste ciumati sau paria a societatii iar cei citavi dar cu buzunar modest la fel sunt tratati.

agentiile din romania am facut teste pe toate agentiile din sibiu... nimeni nu iti spune ca in all inclusive sau ultra, vei bea cafea inca de cereale sau sucuri din chimicale la dozator pe post de sucuri naturale... ei stiu la ce ordinarie te trimite dar sunt si multi roamani care nici acasa nu si-ar permite altceva. ma refer la un dom inginer cu pretentii de director care ne-a dus acolo. noai mai fusesem dar in alte tzari unde steaua era reala nu fictiva ca echipa cu acelas nume... nu sunt microbist, era doar o gluma.

in rest agentiile se bazeaza pe faptul ca multi din turisti nu se vor complica sa ai dea in judecata sa mai piarda timp si poate si bani, dar surpriza... pe acolo au mai trecut unii care isi permit

Andox
    [30.06.10 18:00:30]

Asta am inteles dar de pasti ziceai ca-i dai in judecata. Ce ai rezolvat? In ce stadiu esti cu procesul?

mocanudonald*
    [30.06.10 18:05:58]

dupa ce am venit, i-am chemat pe cei de la agentie la conciliere si le-am fixat termen undeva dupa 1 mai... i-am asteptat dar nu au catadicsit sa vina...

am fost la agentie si s-au certat cu mine ca la usha cortului ca in final sa ma scoata afara din agentie... descreieratul de acolo urla la propriu la mine si deschidea geamul cica sa aibe martori ca eu urlam la el... surpiza ca aveam la mine o camera video spion si toata tarasenia era inregistrata...

am formulat plangerea si urmeaza sa o depun... nu ma grabesc... o am pe mama bolnava de cancer si nu am avut timp... oricum am termen 3 ani de prescriere asa ca se vor trezi si cu surpiza... doar am spus ca nu ma costa nimik. nu ai lasam nici daca ar fi sa mor.

toti in afara de inginerul acela au facut plangeri... ala cum sa faca plangere... stia unde ne duce doar.

anul asta ma fac nationalist si aleg litoralul romanesc... cel putin sunt la mine in tzara

sinaiaAUTOR REVIEW
    [30.06.10 22:14:56]

La 450 eur pe saptamana sunt hoteluri cu mult mai bune conditii de cazare si masa decat ultraall-ul oferit de hotel Elena

danyepz
    [01.07.10 06:27:01]

asa meritam toti romanii care mergem in bulgaria...

nu sunt de acord cu generalizarea aceasta, fiecare padure cu uscaturile ei,

este drept ca in perioada de paste si 1 mai au fost destule impresii proaste pe litoralul bulgar insa va rog sa va uitati acum la impresii si sa vedeti ca peste 90% din impresii sunt pozitive...

din 1 mai am mai fost de 2 ori in Bulgaria, de fiecare data a fost excelent, imi puteti citii impresiile daca aveti timp, sau verficati impresiile de la hotel Slavey din Nisipuri (la care cat de curand vreau sa ajung si eu) unde 7 nopti all inclusive a pornit de la 95 euro si maxim 350 in plin sezon... va dau aceste preturi pt ca anul asta veti fi un roman "adevarat"

chiar astept cu nerabdare impresiile dvs dar va rog sa faceti comparatia nu cu Bulgaria ci cu alte tari mai dezvoltate exact cum a-ti facut si cu hotel Elena care de altfel este o mare teapa recunosc.

sbacau
    [02.07.10 17:19:04]

@mocanudonald... reclamatia trebuie depusa la hotel sau la agentie in termen de 5 zile... nici vorba de 3 ani... daca in trei ani nu mai exista agentia si hotelul se darama. , ... cu cine te mai certi? Mai vezi reglementarile pentru agentiile de turism, modul de a depune reclamatii este specific si este trecut si in contractul cu turistul pe care sper ca l-ai incheiat inainte de plecare

... si chestia cu camera ascunsa etc... mi se par dintr-un roman politist de slaba factura sau din emisiunile astea noi de pe posturi obscure avide dupa rating, gen "tradati... "sau cam asa ceva...

Nu te supara pe mine... dar vrei o parere sincera? Nu vei face nimic; sau daca o vei face nu te va baga nimeni in seama, cu toate inregistrarile tale... drept dovada nici nu a trecut mult timp si la agentie te-au dat afara cu urlete si tipete. Dar ma rog, poate ma insel. Bafta sa ai!

danyepz, mocanudonald*, sbacau, sinaia, teoanton
    Alte impresii din această RUBRICĂElena Hotel: