ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2010
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 14.05.10
JUN-2010
2 AD. + 1 (8 ani) COPII

Concediu reusit... in ciuda vremii

Am fost la ASTERA in perioada 22. 06. 2010 - 27. 06. 2010... Am inceput cu perioada intrucit din toate concediile de pina acum asta a fost primul in care vremea a fost complet anopoda (a plouat 4 din 5 zile...) iar de aici incep meritele hotelului... nu stiu ce am fi facut fara piscina interioara, sauna, sala de fitness, lobby-bar etc. Prin toate acestea am reusit sa compensam oarecum lipsa soarelui...

Chiar daca hotelul era plin piscina interioara nu a fost extraordinar de aglomerata... Uneori nu se mai gaseau sezlonguri/prosoape dar exista vestiar cu dulapuri, dus, chiuvete si ca plus halate disponibile in camera. Apa calda, poate prea calda si cu ceva cam mult clor. Copilul a fost super incintat de piscina interioara iar la sfirsitul celei de-a 3 zi invatase deja sa inoate.

Pentru amatorii de miscare sala de fitness e super (am febra musculara si acum...)

Lobby-bar decent, la care se puteau servi pe linga obisnuitele "sucuri" de dozator si alte bauturi gen gin, whisky, cognac, lichioruri (atit marci locale cit si marci de import consacrate). Bere la halba din belsug (doar marca locala)

Camera super cu un singur minus pt. chiuveta, "fancy" dar cumva incomoda.

Am avut camera cu vedere completa la mare, situata pe partea frontala a hotelului, undeva la etajul 7 (view excelent si liniste).

Nu pot sa ma pronunt asupra sistemului de AC centralizat... a fost suficient de frig incit sa nu ne trebuiasca! L-am folosit totusi in prima zi (cind a fost ceva mai cald) dar l-am oprit repede... era prea frig.

Curatenie zilnic iar prosoapele si lenjeria cred ca se schimba o data la 2 zile.

Mincare decenta si variata chiar daca mi-au lipsit "gratarele" adevarate... Nu sunt pretentios/elevat la capitolul mincare drept pentru care nu comentez prea mult acest capitol.

Restaurant ok poate putin cam aglomerat in orele de virf... lucru compensat prin flexibilitatea orarului.

Piscina exterioara si terasa sunt super aratoase dar nu pot comenta prea mult intrucit nu le-am putut folosi din cauza vremii: (

Parcare gratuita, dar nu omiteti "atentia" ce trebuie acordata personalului de paza, de altfel extraordinar de util in acest demers:)

Intr-o periaoda normala sezlongurile, saltele si umbrela de pe plaja proprie sunt un foarte mare plus, pentru restul "litoralului" fiind o cheltuiala semnificativa (20 leva/zi - familie). Exista si barul de pe plaja (suc, bere, fructe, dulciuri etc)

Per total, pentru 2010, pot concluziona ca ASTERA e una din cele mai bune oferte (chiar daca nu este neaparat ieftin)

Sunt la al 3-lea concediu in Nispuri (am mai fost la Iberostar si Berlin) si cu siguranta voi mai reveni, probabil tot la ASTERA (in conditiile in care isi vor pastra acelasi pachet de servicii)

Trimis de Serj_74 in 30.06.10 11:52:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur: Iberostar, Berlin

VIZUALIZĂRI: 1828 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Serj_74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

voaleta [30.06.10 13:08:48] »

F util review. Puncte de la mine! Spune-mi, te rog, am inteles bine?? Astera are plaja proprie gratuita ptr all inclusive? Si bar pe plaja ptr all? Unde anume? In dreptul hotelului? Multumesc.

voaleta [30.06.10 17:27:07] »

Piscina interioara are sectiune pentru copii?

Serj_74 [01.07.10 08:32:25] »

plaja proprie cu sezlonguri si umbrele + bar este disponibila pentru UltraAll Inclusive.

Ca si localizare este undeva in stinga hotelului la aproximativ 100 m. Usor de localizat datorita umbrelelor personalizate cu sigla si logo-ul hotelului.

Serj_74 [01.07.10 08:35:00] »

Da, piscina interioara are si sectiune pentru copii. Nu prea intinsa ca suprafata iar adincimea in acea zona este de aprox 50 cm.

Si portiunea adultilor incepe cu o zona relativ separata si in imediata vecinatate a zonei copiilor cu relativ aceeasi inaltime.

voaleta [01.07.10 08:52:24] »

Perfect. Multumesc mult!

LUIZA_28* [01.07.10 11:54:17] »

Am vazut site-ul lor oficial si am ramas de-a dreptul impresionata. Chiar pare un hotel super. Ce vreau eu sa intreb. Am vazut ca exista 3 restaurante: Silver Gourmet, Arrogance, Mon Ami. Pentru Ultra All Inclusive e gratis la toate.

Cum e cu partea de "spectacole"? Te intreb pentru ca noi nu putem merge decat la inceput de septembrie cand avem toate sansele sa fie vreme urata. Asa ca: Seara au vreo chestie de distrat turistii? Sau doar prin statiune....

Merci

Serj_74 [02.07.10 18:59:29] »

cred ca partea cu cele 3 restaurante e mai mult comerciala... cel putin in perioada in care am fost eu mi s-a spus ca inca nu sunt deschise toate nefiind virf de sezon.

Exista ceva "entertainment" zilnic dar iarasi nu-mi pot da cu parerea intrucit n-am "participat". Copilul nu suporta prea bine "galagia" drept pentru care am preferat plimbarile...

mihais75 [04.07.10 15:54:02] »

pt volateta: eu am fost la mimosa, iar in autocar au fost pasageri ce si-au petrecut concediul la astera si erau foarte incantati de conditiile de acolo.

intr-adevar, am vazut pe plaja umbrelute si sezlonguri cu inscriptia "Astera", semn ca erau rezervate doar pentru clientii hotelului in regim UAI; de asemenea, cica exista si o terasa afectata tot pt UAI.

voaleta [04.07.10 19:37:53] »

Multumesc mult!

LUIZA_28*, mihais75, Serj_74, voaleta