ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2010
ÎNSCRIS: 28.06.10
AUG-2007

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Varianta de cazare pt. a vizita Venetia

Am fost sfatuiti de la agentie din tara... ca pt. a vizita Venetia nu e indicat sa stam chiar in Venetia pt. ca hotelurile sunt f. vechi si uneori nu merita pretul... asa ca ne-a sfatuit sa stam la un hotel pe autostrada intre Menstre si Venetia... zona se afla cam la 3 km de Menstre (un orasel unde am ajuns cu trenul si e statia anterioara garii Santa Lucia din inima Venetiei... A fost usor de ajuns la hotel... am luat taxiul si nu a costat f. mult... hotelul e f. frumos... cazarea a fost cu mic dejun doar (asa am ales noi pt. ca vizitam toata ziua Venetia si nu am fi avut timp sa venim sa servim masa aici). Pt. cei ce merg cu masina hotelul e chiar in drumul spre Venetia, iar in Piata Romana este parcare supraetajata cu plata, dar aveti grija la gps va poate aduce necazuri si-n Italia orice intrare pe autostrada se plateste... Micul dejun f. copios in stil italian dar si european... erau croissante calde adica celebrele cornuri frantuzeste, o gama intreaga de branzeturi italiene si sunca, oua, etc... fructe proaspete, compoturi exotice, dulciuri pt. copii... doar cu cafeaua nu prea m-am impacat pt. ca italienii servesc expresso si o cantitate f. mica... Cazarea in sine e f. buna... aveam baia dotata cu de toate inclusiv feon... dezavantajul e ca camera nu avea balcon...

Acolo vorbeam engleza si italiana... romanii nu sunt tratati cum trebuie... si nu-i condamn... sunt romani spre rusinea noastra care vandalizeaza iar la mesele in sistem suedez manaca cat zece si mai iau si-n camera... rusinos... civilizatia pt. multi romani e departe de ei... Trebuie sa aveti grija ca multe servicii se platesc... trebuie sa va informati bine inainte ce servicii sunt incluse in pret... spre exemplu sunt programe Tv pe care le platesti... cateva cunostinte au cautat un meci de la noi si dimineata s-au trezit ca au de platit... De la hotel pana in Venetia luam autobusul de pe o straduta din spatele hotelului, mergeam vreo zece minute pana in statie... noi am luat abonamente pt. 3 zile care erau valabile si pt. autobus si pt. vaporetto... costa atunci cam 10 euro pe zi... daca am fi luat individual pt. fiecare calatorie poate ieseam mai ieftin dar nu am vrut sa depindem de asta... sa stam fara griji... Venetia se poate vizita si pe jos, ceea ce am si facut... dar am mers si cu vaporetto... Am gasit si Supermarketuri unde mai faceam cumparaturi, in camera aveam frigider, luam mici gustari, apa, bere, etc... Nu sunt usor de gasit dar daca umbli pe stradute le gasesti... Am consumat mancare italiana pe la taverne... dar nu ne-a placut pizza nu era prea buna... nici pastele, scumpa si in plus am platit si locul la masa... ceea ce ne-a mirat... asa ca la supermarket era si mancare gatita... si am luat de acolo... a fost alegerea noastra... nu ne impacam cu mancarea italiana... Deci in concluzie cazarea a fost buna, noi am fost multumiti...

Trimis de lala-cri in 30.06.10 08:36:47

VIZUALIZĂRI: 3956 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lala-cri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Privelistea din Hotel...adica autostrada...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 47.00 EUR pe cameră

creivean
    [30.06.10 09:08:50]

Mă bucur să văd că ai scris în 2-3 zile de când ai intrat în comunitatea AmFostAcolo, 2 review-uri foarte utile, drept pentru care te punctez.

Interesant hotel, dar am văzut că-i cam scumpuţ, tu la cât ai scos cazarea?

@webmaster

Am văzut în pagina hotelului o adresă web de pe booking, ori hotelul are pagină oficială pe Holidayinn, aici click aici

Rămâne la aprecierea ta, dacă vrei să o modifici. Booking este totuşi un sait de rezervări, nu o pagină oficială.

[30.06.10 09:14:46]

Voi cauta actele pt. ca nu mai stiu exact... stiu doar ca fetita mea nu a platit nimic... in camera era pat matrimonial si pat pt. copil... revin cu detalii...

Multumesc pt. aprecieri... ador sa calatoresc dar experienta mea e modesta in privinta asta, dar voi incerca sa impartasesc si celorlalti ce am vazut...

webmasterXY*
    [30.06.10 09:18:09]

Modificat site-ul hotelului in fisa tehnica. Multumim @creivean!

creivean
    [30.06.10 09:27:43]

@lala-cri

Sensul întrebării mele nu a fost acela de a te face să-ţi răscoleşti arhiva.

Am văzut pe pagina oficială, preţuri de genul 125 Euro/noapte, B&B, copilul free, fără parcare, la 11-13 km. de Veneţia. Cam mult. Părerea mea.

Eram de fapt curios, dacă prin agenţii româneşti, poţi obţine preţuri mai bune decât pe saitul oficial. Mulţumesc.

[30.06.10 09:32:38]

Nu ma deranjeaza sa caut...uneori au si ei oferte atunci cand nu se ocupa camerele...revin cu detalii...

[30.06.10 10:36:23]

Am relocat acest hotel de la

Veneto/Friuli - Alte Zone

la

Veneto/Friuli - Venezia

Apropierea de Venezia ii justifica amplasarea mai degraba la sectiunea dedicata acestui oras.

oxy*
    [30.06.10 10:46:19]

Orasul se cheama Mestre si nu Menstre (este de fapt Venezia noua, oras industrializat) iar Venezia istorica (pe care o iubim cu toti) este Venezia -Santa Lucia.

Pentru cei care merg cu trenul sau autobuzul e util, pentru ca anunta statiile (venezia porto margherita, venezia mestre, venzia santa lucia-statie terminus)

[30.06.10 11:48:41]

Interesant treaba cu plata suplimentara a programelor tv, nu am mai auzit pana acum.

Oare suma ceruta a doua zi nu era pentru altceva si ai inteles tu gresit?

La restaurant stiu ca bacsisul e adaugat la nota de plata, un anumit procent, dar... locul nu stiam!

Cred ca depinde de fiecare locatie!

[30.06.10 12:15:12]

pt. oxy... asa este e Mestre... scuze, am gresit...

[30.06.10 12:20:18]

pt. Georgiana... la multe hoteluri din Europa sunt programe care se platesc... se numesc prepay sau asemanator nu stiu exact... si la plata pt. masa am platit in Lido la o terasa chiar langa statia de vaporetto si chiar in Venetia am stat la o masa si am servit bere, racoritoare... la fel am patit...

[30.06.10 12:22:09]

pt.crevian....pretul platit este cel de pe site nu am avut reduceri speciale...in jur de 100 euro pe noapte pt.camera...

mirelab
    [30.06.10 12:22:50]

Georgiana, este foarte frecventa in multe hoteluri din strainatate. Ai la dispozitie 6-10 programe gratis, apoi daca doresti programe de sport, cu filme (mai ales xxx), trebuie sa platesti. Esti intrebat la un moment dat daca esti de acord sa accesezi acel program, dar in graba telecomenzii se trece repede peste acest amanunt.

Sunt servicii care, alaturi de bautarile din minibar care trebuiesc platite si numai daca au fost "ridicate" de la locul lor, ne fac vacanta mai "interesanta")

Vacante minunate sa avem!

edit: acum am vz ca se raspunsese deja, asa ca acest ecou "a se citi oprional"

[30.06.10 12:43:11]

Merci de raspuns!

Nu mi-am imaginat ca in joaca cu telecomanda, pot sa... umblu la portofel, fara sa-mi doresc!

Si chiar asta nu merita, zic eu!

santana*
    [20.10.10 09:37:45]

Acum descopar ca este hotelul in care am stat si eu trei nopti. Uitasem cum se cheama. Va ajut cu unele informatii, daca-mi permiteti.

De la aeroport la hotel, un taxi costa 35 de euro. Nici un cent mai mult sau mai putin, pentru ca astia nu negociaza.

Hotelul este intra-devar de 3 stele, n-are balcoane, la fel de adevarat, iar camera costa 90 de euro, dubla cu pat de copil.

Pentru a merge in Venetia trebuie sa luati autobuzul 6 sau 6 barat (bilete se gasesc la receptie), dar mare atentie la intoarcere, ca nu vine pe acelasi traseu. Statia de plecare se numeste Via Paleocapa, iar cea de sosire se afla pe o alta strada (nu-i stiu numele). Noi ne-am trezit la capatul liniei, unde era un supermarchet, asa ca biletul de autobuz m-a costat cu vreo suta de euro mai mult decat era stabilit initial (barbatii stiu de ce!). Am pozat statia, iar la intoarcere, cand am vazut ca nu dam de ea, i-am aratat soferului poza din aparatul foto, i-am spus numele hotelului, iar el a intrebat ceilalti calatori daca ne pot ajuta. Amabili italienii astia!

Mi-am adus aminte, la micul dejun se coboara abia la ora 8, iar cine are probleme cu somnul dimineata, isi poate bea cafeaua la 100 de pasi de hotel, unde este o benzinarie.

Recomand hotelul, este curat, iar serviciile sunt peste 3 stele.

[26.08.12 16:30:16]

@lala-cri

As vrea sa te intreb daca in Marghera este plaja si la ce ora este ultimul autobuz din Venetia catre Marghera?

Cardul pe 24 de ore valabil pentru transportul pe apa se poate folosi si la autobuzul din Marghera pana in Venetia?

As dori sa ma lamuresti cu aceste lucruri si daca tu crezi ca mai ai ceva de spus despre Marghera, m-as bucura, pe internet nu am gasit prea multe informatii.

[26.08.12 18:34:30]

@georgiana:

Nu stiu daca este plaja acolo... cardul e valabil 24 ore si cu autobusul si cu vaporetto... programul nu mi-l mai amintesc dar era afisat in statia Piata Romana pana unde ne duceam cu autobusul de la hotel, statie de unde am luat si abonamentele de altfel...

creivean, georgiana, lala-cri, oxy*, santana*