Mukarnas Spa Resort [Okurcalar]

1920euro
+ COPII: 1-4ani

ARTICOL ARHIVAT

14 zile la Mukarnas

In aceasta seara ne-am intors de la mukrnas. am fost in acelasi grup cu domnul de la botosani doar ca noi am ramas inca 7 nopti. nici eu nu voi spune numele agentiei cu care am plecat, ci doar ca e din iasi. Anul trecut am fost tot cu aceiasi agentie in Turcia doar ca au fost mai organizati si hotelul pt care am optat anul trecut era ROYAL WINGS-LARA.

Sa incepem cu inceputul. Avionul a plecat cu 2 ore intarzaiere din IASI. Noi eram un grup de 3 familii, in total 9 pers dintre care 4 copii si 5 adulti. Ne-am pierdut noi rabdarea in aeroport, ce sa mai vorbim de copii. desi stiam ca transferul aeroport hotel e de 2 ore, dupa ce am aterizat in Antalya, mi s-a parut o vesnicie pana la hotel-DIN ACEST PUNCT DE VEDERE NU-L RECOMAND PERS CU COPII MICI (pana in 5 ani). Am ajuns la hotel unde insotitorul de grup ne-a lasat in holul hotelului si cred ca s-a gandit ca suntem mari si ne descurcam. La receptie au inceput surprizele: hotelul nu dispune de camere, in conditiile in care, noi am platit biletul in febr si mai mult, am asteptat confirmare pt locurile rezervate. Cei de la hotel au venit cu propunerea sa dormim o noapte 9 pers in 2 camere, urmand ca a 2-a zi sa ne mute in 3 camere. am intrebat unde sunt camerele pt care am platit si raspunsul a fost ca un grup de rusi, a piedut avionul si nu-i pot scoate pur si simplu din camera si noi sa avem rabdare pana maine. ASA CUM A PUNCTAT DOMNUL DIN BOTOSANI, la acest hotel intaietate au rusii-care sunt mari nesimtiti.

A doua zi la ora 9. 30 cand reprezentantul agentiei s-a prezentat la hotel i s-au pus in vedere aceste lucruri dar cred ca pe o ureche i-au intrat si pe cealalata i-au iesit pt ca cei din IASI-de la agentie-spun ca nu au stiut de cele intamplate la mukarnas.

Noi ne-am dus la receptia hotelului la ora 11. 30 unde am primit 3 camere super. la etajul 2, cu vedere la mare. intr-un fel fata de noi si-au spalat obrazul. in camera fiecare a primit cate o fructiera plinasi o sticla de vin.

Sezlongurile daca nu te trezeai la ora 6. 00-6. 15 sa-ti pui prosopul ca sa le rezervi, la ora 9. 00, dupa masa, adio plaja la piscina.

Minibarul din camera contine doar cola, fanta si apa.

Internetul din holul hotelului functioneaza cand si cand. atuci cand am vazut ca functioneaza am trimis mail la agentia cu care am plecat. din pacate nu am putut verifica raspunsul pt ca nu am mai avut acces la internet

In fiecare zi la masa erau aceleasi feluri de mancare. Nu prea aveai de ales pt copii. era condimentata puternic. La masa de seara daca nu te duceai la ora 19. 00, masa gaseai pe la 20. 00, cand la bufet nu mai aveai ce manca. un fel de mancare odata terminat, daca masa era pe la mijloc, nu era inlocuit. bufetul unde era masa era departe fata de locul de servit masa.

Enterteiment-jos palaria! IRINA, GYJMO SI CHARLIE de nota 10.

Tantarii ca la ei acasa. LUATI APARAT DE TANTARI

RUSII nu isi incap in pepeni de nesimtire. Calca in picioare tot pt a-si atinge scopurile.

azi, la plecare toti s-au bucurat si au spus ca nu-si mai doresc o vacanta la mukarnas. Plecand catre aeroport, ar fi trebuit sa luam de la alte 2 hoteluri cativa turisti. Surpriza! nici soferul autocarului, nici reprezentantul agentiei nu stiau unde se afla hotelurile.

CONCLUZIE: concediul nu a fost un fiasco prin grupul cu care am fost. daca as fi mers pt prima data acum in turcia, nu as mai fi calcat la turci repede. Pe viitor vor evita hotelurile in care predomina rusii. In masura in care voi putea, nu voi mai merge la hoteluri care nu au o referinta buna din partea prietenilor si nu a agentiilor. Fetita mea s-a simtit bine, in ciuda tuturor acestor intamplari. mini-clubul a fost ok, toboganele faine. A ravnit la jocurile care se vedeau seara in curtea hotelului de alaturi.

PENTRU CEI CARE MERGETI LA ACEST HOTEL, VA DORESC DISTRACTIE PLACUTA!

Am uitat sa spun ca din grupul care a fost lasat in holul hotelului, 2 familii au fost duse la alt hotel sa doarma in prima noapte, iar la ora 3 dimineata au fost adusi din nou la hotel pt ca li se eliberasera camerele

Impresii încărcate de oanavacaru in 29.06.2010 22:55:55

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: royal wings-lara

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (oanavacaru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  800 PMA (din 2 voturi) nota2

- mirelab
[29.06.10 23:08:06]

De cand colind pe acest site mi-a fost dat sa citesc multe, dar asta chiar le intrece pe toate. Mi-e greu sa cred ca cineva este trezit in concediu la 3 noaptea sa fie mutat dintr-un hotel in altul sau dintr-o camera in alta, DAR daca acest lucru se intampla... scuzati-ma, dar cred ca nu a muncit pe banii cu care si-a platit pentru concediul... altfel nu imi explic cum cei de la hotel au supravietuit in urma unui astfel de gest.

Dar na, ne meritam soarta daca inghitim astfel de practici doar de dragul unui concediu "afara" (sper sa nu se simta nimeni ofensat).

Vacante minunate in continuare!

- CCRRIISSYY
[30.06.10 13:51:32]

De rusi este plina Turcia. Nu cred ca veti gasi un hotel in care macar 50% sa nu fie rusi. Imi pare rau pt concediul vostru, dar nici eu nu as fi acceptat sa isi bata joc de noi (romani) pt niste rusi.

- oanavacaru
[30.06.10 13:53:49]

cred ca m-ati inteles gresit in ceea ce priveste pers care au fost mutate de la un hotel la altul. dv, ce ati fi facut in locul lor, ati fi dormit cu copil mic in holul hotelului? la ora 3 dimin cand li s-a adus la cunostinta ca s-au eliberat camerele, ati fi refuzat sa va intoarceti la hotel? eu nu cred asa ceva. oricine in locul lor ar fi procedat la fel.

Ne meritam soarta daca inghitim astfel de practici doar de dragul unui concediu "afara" - ACEASTA E O REPLICA RAUTACIOASA. Doamna, cand si-a cumparat biletul nu avea de unde sa atie ce va pati. In alta ordine de idei, asa cum spuneti dv, nu ar trebui sa calatorim nicaieri pt ca oricine si oriunde ar putea pati la fel. stiti ca e o vorba: tot patitul e priceput.

Cred ca nu a muncit pe banii cu care si-a platit pentru concediul... -alta replica rautacioasa. cum adica nu a muncit? SAU CEL PUTIN ACEASTA E TREABA DUMNEAEI. Credeti ca i-a fost usor sa accepte situatia? cand si-a platit biletul, sunt sigura ca nu scria ca va sta in holul hotelului cu copil mic dupa 8 ore de drum. sunt sigura ca a studiat foarte bine ofertele. nu cred ca exista cineva care sa-si cumpere o vacanta doar de dragul de a pleca undeva. fiecare strange banii cu multa chibzuinta. nu cred ca mai sunt vremurile in care se arunca cu bani si plecai in vacanta "in afara tarii" doar de dragul de a fi plecat. eu am relatat un fapt care s-a intamplat pt ca romanii sa stie ca si lor li se poate intampla asa ceva.

- mirelab
[30.06.10 14:11:52]

Oana, daca nu ai fi citat doar o parte din ce am scris eu nu ar mai fi parut asa rautacioase cele scrise de mine. Si am sa mai explic inca odata, poate cele de mai sus au fost scrise prea poetic si nu se intelege esenta:

1. "scuzati-ma, dar cred ca nu a muncit pe banii cu care si-a platit pentru concediul... altfel nu imi explic cum cei de la hotel au supravietuit in urma unui astfel de gest" - cu alte cuvinte lucrurile nu ar fi ramas fara reclamatii serioase dupa ce imi duceam copilul in camera! si asta tocmai ca muncim din greu pe banii platiti pentru un concediu mult asteptat.

2. "ne meritam soarta daca inghitim astfel de practici doar de dragul unui concediu "afara"" - da, daca am fi fost mult mai vehementi de-a-lungul timpului in a NU accepta astfel de practici, iar la intoarcerea in tara am fi depus plangeri la protectia consumatorului impotriva agentiei care isi permite sa ne vanda astfel de "pachete" turistice iar apoi ne lasa de izbeliste pe acolo, CU SIGURANTA nu s-ar fi ajuns la moda de a muta romanu' de colo colo, ca merge si asa (vezi nenumarate exemple si in Turcia si in Bulgaria - dintr-un hotel in altul sau dintr-o camera in alta).

Nu te-ai intrebat oare de ce in Bulgaria, unde suntem intr-o majoritate covarsitoare, ne trateaza in continuare "ca pe romani" chiar daca si rusii sunt la fel de "necivilizati" pe alocuri?? Tocmai pentru ca noi uitam mai repede si ne complacem in a fi consumatori de astfel de servicii diferentiate. Apropos, mai erau si alte nationalitati care se plimbau la 3 dimineata cu copii de mana prin hotel??

Sper ca de aceasta data sa se fi inteles exact ceea ce s-a dorit a fi ecoul de mai sus.

- Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[30.06.10 14:19:49]

Dar daca au fost duse la alt hotel sa doarma, nu era mai simplu sa doarma pana dimineata si apoi sa se mute la Mukarnas?

Eu asa faceam, de ce sa ma scol la 3 noapte sa ma mut? Chiar nu inteleg faza.

- petros0304
[30.06.10 21:15:45]

Doua dintre familiile cu care am plecat in Turcia, au foat cazate in aceeasi camera (1154), iar pe la 3.00 dimineata au fost treziti, si li s-a dat o camera, deci faza cu trezitul la 3.00 e reala. (tin sa subliniez ca una dintre familii avea 2 copii unul de 6 luni si unul de 7 ani).

- Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[30.06.10 21:54:10]

@petros0304, in cazul acesta inteleg si e normal ca s-au trezit si s-au mutat in alta camera, macar au mai prins 4-5 ore de somn normal.

Dar @oanavacaru a spus:

ori in cazul asta era greu de inteles de ce sa te trezesti si sa te muti dintr-un hotel in altul numai sa dormi la Mukarnas.

Oricum mare rusine hotelului Murkarnas deoarece ei au incasat cu siguranta un late check out de la rusi.

Macar au fost despagubiti cu ceva pentru situatia indurata?

Ati facut vreo plangere la agentie?

- pedro2010
[19.07.10 18:20:26]

Am fost si eu la mukarnas *30.09 - 10.07 şi nu am avut ghinionul să nu primesc cameră, recunosc că am stat cu teamă, după ce, înainte să plec în Turcia, am citit ce a povestit domnul din Botoşani, dar la faţa locului am fost cazaţi în jumătate de ceas, culmea, într-o cameră mai mare decât cea plătită... aşa că nu este cazul să generalizăm... Am auzit şi eu povestea cu mutatul la Granada şi, sincer, având în vedere că am fost cu maşina, chiar mă gândeam că nu mi-ar fi stricat două zile în plus la Granada...

- Sanziana
[02.08.10 15:08:55]

convingandu-ma pe deplin de cine este autoarea acestui review (se intampla sa o cunosc si ma bucur sa ne intalnim aici) va pot afirma ca persoanele din grupul ei au fost cu prea mult bun simt in aceasta situatie si sincer ma asteptam sa aflu ca ati daramat hotelul la asa nesimtire pentru ca stiu ce inseamna aceasta vacanta si cat de mult ati asteptat sa scapati putin de la munca si din stres.

Publicitate    [19.09.19 18:54:50]