ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2008
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 06.08.08
NOV-2007

la PMM* = 37 USD

Incantator, desi nu a fost alegerea noastra

Am ajuns la acest hotel prin "amabilitatea" unei agentii din Timisoara careia nu vreau sa-i fac publicitate - nici macar negativa! Pana in ultima clipa (pe aeroport in Hurghada!) imi spuneau la telefon ca totul se va rezolva, ca vom ajunge la hotelul pe care l-am platit si pentru care am semnat contractul: un hotel de 5 stele, nu are importanta acum care anume. Ma rog, reprezentantul Calibra (tour operator-ul) ne-a inmanat voucherele pentru Hotel Palm Beach - 4 stele, ceea ce pe noi ne-a speriat de-a dreptul, eu personal eram pentru prima oara in Egipt, si aveam formata ideea cum ca la mai putin de 5 stele nu are rost sa te gandesti la un concediu placut.

Si de aici vine surpriza placuta si lucrurile frumoase pe care le-am trait acolo, si care intereseaza si pe cei care citesc acest site.

Hotelul este intr-adevar micut, cochet, as putea spune chiar intim. Spre deosebire de celelalte resorturi pe care le-am vazut in plimbarile noastre, era chiar foarte mic, dar noua asta ne-a placut - preferam sa nu "ne pierdem" in incinta si sa reusim sa ne decurcam intr-o lume a rusilor. Asa cum am citit si in alte postari, erau si aici extrem, aproape deranjant de multi rusi. Oriunde stateai auzeai doar limba rusa, ei sunt total lipsiti de maniere marea majoritate, iar tot personalul resortului se descurca mult mai bine in limba rusa decat in engleza. Nu a fost chiar neplacut, dar daca am fi fost insotiti de copil ar fi fost foarte greu, din cate am observat animatorii de pe plaja si de la kids club vorbeau doar in rusa - cel putin eu asa am auzit.

Asa cum am spus, hotelul este mic, format dintr-o cladire principala (paralela cu linia tarmului) si 3 corpuri secundare, dispuse oarecum perpendicular pe cladirea principala, inspre mare. Noi am avut camera intr-unul din aceste corpuri secundare; recunosc faptul ca am schimbat camera de 3 ori, ca pentru asta "am multumit" receptionerului cu 10 dolari, dar nu mi s-a parut ceva iesit din comun. Prima camera era cam "obosita", cu un miros ciudat in baie si cu vedere inspre zidul resortului, cea de-a doua avea 2 paturi separate :)). Am obtinut pana la urma o camera curata (mai ingrijita, mai bine pastrata de fapt), cu vedere partial la mare, la etajul 1. Asa cum spunea cineva mai jos, camerele cu vedere la piscina principala aveau un balcon superb, cu multe flori, iar cele de la parter au avantajul ca au dubla intrare (usa propriu-zisa si usa de la balcon, care are acces in gradina de langa piscina). Si camerele celelalte (cum am avut noi: vedere spre mare si piscina secundara) au balcoane mari, dar acestea nu au flori. Nu a fost asta problema, se putea sta intre flori dupa voie, in gradina hotelului. Pot sa va spun ca era de-a dreptul superba, chiar daca nu era deloc mare: totul foarte verde, o vegetatie bogata si foarte bine ingrijita, oriunde te duceai, inspre piscina, inspre Health Club, inspre plaja, aleea respectiva era inconjurata de "verde". M-a uimit ,recunosc, capacitatea lor de a ingriji impecabil gradina, fara sa deranjeze turistii. Inca un lucru important: in fiecare zi se stropea in resort cu o solutie contra tantarilor, nu mai tin minte ora, parca 19.00, atunci este indicat sa fie geamurile inchise. Nu am intalnit in toata perioada nici tantari, nici muste, nici o alta insecta !!!!

Sa incerc sa fac o sinteza:

HOTELUL: mic in comparatie cu celelalte hoteluri, situat la marginea statiunii, destul de izolat, dar noi am circulat usor pana in centrul statiunii cu taxi (ieftin!) sau cu transport local (un fel de maxi-taxi de la noi). Chiar vizavi de hotel este un mic magazin care are si un punct farmaceutic - foarte util pentru cei care fac "boala turistului" - cum a fost cazul meu. Reprezentantul Calibra (super OK) ne-a povestit despre aceasta posibila reactie la schimbarea de clima, mediu, etc si chiar ne-a spus care este medicamentul recomandat, pe care l-am gasit in aceasta farmacie, si care m-a pus pe picioare in 24 ore. Daca intereseaza pe cineva denumirea, pot cauta, trebuie sa mai am, nu a fost nevoie sa iau toate pastilele.

CAMERELE nu sunt extraordinar de elegante, mobilierul este destul de invechit pe alocuri. Dar sunt extrem de curate, curatenia se face de 2 ori pe zi, asternuturile le-au schimbat la 2 zile, iar prosoapele la fel. AC in camera, functiona bineinteles doar cu usa la balcon inchisa. Gresie pe jos, seif in camera - fara taxa suplimentara, paturile foarte mari si foarte confortabile.

MANCAREA buna spre foarte buna, era imposibil sa nu gasesti ceva pe placul tau, nu se repeta deranjant si era foarte frumos prezentata. Eu nu sunt mare amatoare de ciorbe/supe, dar la acest capitol am inteles ca nu stateau foarte bine, de aceea nu cataloghez masa ca PERFECTA. Foarte bine la capitolul dulciuri (preferatele mele), foarte bune si gustoase salatele, branzeturile, gratarele de peste, iar carnea de vita preparata impecabil - pacat ca nu repetau acest fel de mancare zilnic :)). Despre chelneri nu pot sa va spun nimic deosebit, nu i-am remarcat nici in sens negativ, dar nici in sens pozitiv. Sa nu uit: nu ratati fresh-ul de mango. Apare cate un chelner in timpul meselor cu o tava plina de fresh-uri: mango, portocale, etc. Cel de mango este exceptional, costa doar 1 Euro (nu intra in AI) si face toti banii. Pe acelasi pahar de fresh am dat in statiune 2 euro, si acela sigur era "botezat".

PISCINELE - foarte curate, nu foarte mari, dar erau bine amplasate - inconjurate de verdeata, cu destule sezlonguri pentru toti. Nu pot sa va spun daca erau probleme cu rezervarea lor, noi am preferat sa stam la mare, intr-o singura dupa-miaza am stat la piscina, (in zona de hidromasaj), si erau locuri la discretie. Langa piscina principala gasiti si un stand cu carti, uitate sau lasate de turisti - eu nu am gasit nimic in limba romana.

PLAJA: cu un nisip foarte fin, cam ingusta, foarte curata. Apa superba, culoarea aceea pe care nu o sa o vezi niciodata la Marea Neagra, foarte calda (la inceputul lui noiembrie!). Locul de joaca era situat cumva pe plaja, nu era foarte dotat , nici foarte mare, dar parea ok; imi pare rau ca nu pot sa dau mai multe detalii despre kids club, noi am fost singuri in concediul acela.

Barul de pe plaja este raiul impatimitilor de bere (foarte buna si tot timpul rece din cate am inteles) , eu mi-am facut plinul cu suc de rosii, nu pot sa va spun nimic despre sucuri, nu le-am incercat.

Pentru prosoape erau 3 centre de distributie - pe baza cheii de la camera, unul pe plaja, si 2 la piscine.Se deschid la 8 am si prosoapele trebuie predate la 18.00; asa a fost in perioada aceea , la ora 18.00 oricum era intuneric aproape.

Din cauza faptului ca dupa ora 17.00 nu se mai putea sta la plaja, noi am iesit aproape in fiecare seara in statiune: nu este complicat si nici riscant, atat timp cat nu va abateti din zona turistica.Taxiul este mai bine sa-l asteptati in strada, am inteles ca sunt tarife mai mari daca vi se cheama din receptie, iar maxi taxi functioneaza in regim de taxi daca-l opriti si este gol, sunteti singurii pasageri. Daca plecati prin Calibra ca tour operator, veti primi toate aceste detalii de la reprezentantul lor, inclusiv un tur gratuit de statiune in ziua sosirii (cu oprire la un bazar si la o "fabrica de papirus", inevitabil)

Statiunea este foarte animata, cu magazinele-bazar pe care le intalniti la tot pasul, multe terase unde se poate fuma narghilea, magazine de firma, noi am revenit cu drag in asa-zisa "zona noua" , pe langa Hard Rock Cafe, unde totul este mult mai curat, mai aerisit, mai occidental.

Da, in Hurghada exista locatie Hard Rock Cafe, a fost surpriza maxima pentru mine! Acolo am baut singura cafea adevarata in acel concediu (aviz amatorilor!), si am gustat din plin atmosfera specifica. In Hurghada am intrat pentru prima data intr-un Hard Rock Cafe si am ramas impresionata, merita sa incercati experienta, te simti cu adevarat intr-o alta lume: muzica, ambianta, ospatarii, decorul, absolut totul fascinant!

In acele 8 zile am facut doar 2 excursii: una in Cairo si o "excursie" de zi pe mare. Cea din Cairo a fost foarte obositoare (pentru mine cel putin a fost infernala - nu pot dormi in nici un mijloc de transport): plecare cu autocarul la 2 dimineata, ne-am intors seara pe la 23.30. Masa de pranz din acea zi am avut-o asigurata in pretul excursiei in Cairo (sub orice critica, nu s-a putut minca nimic), pentru seara ni s-a asigurat cina tarzie la hotel. La Muzeul de Egiptologie din Cairo am intrat degeaba - pot sa marturisesc, era asa de mare aglomeratie, si atat de multe grupuri in jur, fiecare cu ghidul lui, incat nu am inteles absolut NIMIC din ce ne-a povestit ghida noastra (avea si un defect de vorbire, apropo!). A trebuit sa ne bazam pe ce citeam noi in limba engleza, sa tragem cu urechea la explicatiile altor ghizi de limba engleza, iar ultima treime din timpul petrecut in muzeu am fost preocupati sa ne gasim grupul, pentru ca datorita numarului mare de vizitatori din sala mumiilor (era si duminica!) ne-am pierdut de "gasca".

Asa zisa croaziera pe mare a fost un vis, eu am incercat atunci pentru prima data snorkeling - am descoperit ca este pasiunea mea :)). O experienta deosebita, un peisaj marin de vis, am nimerit un vas cu personal simpatic, din punctul meu de vedere a fost o zi mai placuta decat cea din Cairo. Dar... nu se poate sa te duci in Egipt si sa nu vezi piramidele! Asta este, data viitoare o sa putem sta linistiti la plaja si snorkeling, am bifat anul trecut piramidele !

Cred ca m-am cam pierdut in povesti, s-ar putea sa-mi fi pierdut si coerenta, imi doresc doar sa va fi ajutat in luarea unei decizii privind alegere unui hotel. Concluzia finala este ca hotelul merita incercat, este mult peste ceea ce va asteptati de la un hotel de 4 stele in Hurghada; cred ca e bine sa specific si faptul ca nu e cazul sa raportati conditiile de acolo la cele dintr-un hotel de 4 stele din Europa Occidentala sau chiar si de la noi.

Sigur o sa va farmece si pe voi gradina, zambetul permanent al baietilor care fac curatenia in camere, fresh-ul de mango, dulciurile prezente la toate mesele, snorkeling-ul, culoare marii, curatenia plajei si a piscinelor,si toate celelalte!

Trebuie sa ma opresc aici, sper ca nu am ratat nimic important, despre excursia in Cairo o sa incerc sa scriu un alt post.

Cu bine, sa aveti un concediu reusit!

Trimis de Mihaela Dinu in 25.08.08 07:43:08

VIZUALIZĂRI: 2051 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihaela Dinu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Hurghada vazuta de pe vaporasul pe care am plecat la snorkeling
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.48 USD pe cameră

[25.08.08 08:01:40]

super, acest review va primi bonus 100% [sper ca in timpul cel mai scurt sa finalizez implementarea asistemului PR; o sa va dezvalui atunci cum este gandit si ce beneficii poate aduce utilizatorilor AmFostAcolo.ro]

david
    [26.03.10 00:58:33]

Un review super complet care merita votat.

Din Timisoara ai plecat?

Mihaela DinuAUTOR REVIEW
    [26.03.10 11:35:52]

Nu, spre norocul nostru am plecat din Bucuresti-Baneasa. Spun asta pentru ca daca am fi plecat din TM as fi renuntat cu siguranta sa ma mai sui in avion, asa de suparata si speriata am fost de incurcatura facuta de agentia locala(am explicat in introducere ca Palm Beach nu afost alegerea noastra)! Din fericire am ajuns in Hurghada si am descoperit ca se poate si in Egipt sa ai o vacanta reusita la 4 stele! Iar anul trecut mi-a fost confirmata asta, cu Steigenberger Al dau Club!

david, Mihaela Dinu
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Beach Resort: