ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2010
ÎNSCRIS: 16.09.09
JUN-2010

Parcul Central Pazvante - Un colt de rai care merita vazut

Fiind o fana declarata a acestui site, tot butonand destinatiile am descoperit o locatie de care ma leaga copilaria, adolescenta... Tecuci. Am fost oarecum surprinsa si evident tentata sa vad despre ce locatii s-au scris impresii. O singura locatie (un hotel) si nici o impresie:). Trebuie insa sa va scriu despre o locatie care merita vazuta - parcul central al orasului.

Tecuciul e un oras destul de mic, fara nici o legatura cu turismul, dar daca din intamplare sunteti chiar si numai in trecere prin acest oras va recomand sa vizitati parcul central al orasului... garantat nu ati mai vazut asa ceva in Romania. Un colt de rai cum ii spun tecucenii... verdeata, flori, minicascade, sute de pasari (printre care o mierla africana care te intreaba "ce faci? ":), flori de mina, locuri de relaxare, paraiase artificiale. Nu le pot descrie in cuvinte, trebuiesc vazute.

Ca sa va faceti oarecum o imagine, sa vedeti niste poze pt. a intelege despre ce vorbesc, puteti vedea situl parcului click aici (sper sa nu gresesc dar nu cred ca e vorba de reclama fiind vorba de un parc pe care il poti vizita fara sa platesti nimic).

Va recomand acest colt de rai din toata inima.

Trimis de gabrielamgm in 29.06.10 12:26:16

VIZUALIZĂRI: 4663 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabrielamgm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.06.10 14:35:29]

redenumit sectiunea in "Tecuci si imprejurimi", poate vor mai aparea astfel de review-uri si atunci o sa le directionam tot la aceasta rubrica.

mariana.olaru
[29.06.10 20:30:44]

Foarte inspirată şi originală propunere de vizitare. Nu ştiam mai nimic despre Tecuci şi dacă aş fi trecut pe acolo, aş fi crezut că-i un alt colţ uitat de Românie. Şi totuşi, iată, acest oraş are ceva care-l individualizează şi care pentru unii dintre noi este deosebit de atrăgător: un parc cu adevărat deosebit, o bijuterie a naturii modelate prin truda oamenilor de acolo. De asemenea, link-ul ce ni l-ai recomandat este mai mult decât convingător în a admite că merită făcut un popas şi la Tecuci!

400 pma cu felicitări!

gabrielamgmAUTOR REVIEW
[30.06.10 11:06:53]

Multumesc mult pentru apreciere!... Trebuie sa fac o precizare fiindca al meu tata mi-a atras atentia ca am facut o greseala... mierla africana nu e africana ci indiana... asta daca intereseaza pe cineva. Si poate mai e un lucru pe care n-as vrea sa nu-l pomenesc daca tot am vorbit despre acest parc si anume faptul ca nu primaria sau alta institutie a statului s-a implicat in acest proiect, nici vorba. Singurul lucru bun pe care l-a facut primaria a fost ca a concesionat acest parc unei societati care se ocupa acum de administrarea parcului. Si cum patronul acestei societati este un visator, iubitor de frumos, a reusit sa imbine perfect o afacere cu implinirea unui vis...

gabrielamgm, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Tecuci și împrejurimi: