ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2010
DE kmy
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
JUN-2010

In cautarea ursilor panda la Schonbrunn

Anul 2010 are o insemnatate deosebita pentru mine si de aceea am vrut sa revin la Viena.

Si cum in luna iunie mireasma trandafirilor este mai intensa in gradinile palatului Schonbrunn, ne-am hotarat ca o zi să o dedicăm exteriorului palatului deoarece în iarna lui 2007 am vizitat doar apartamentele imperiale.

Am luat metroul pe linia U4 si am ajuns la staţia de metrou Schonbrunn. Porţile palatului erau deschise de la ora 9. Pînă să ajungem la casa de bilete, am trecut pe sub imensa bolta de trandafiri roşii şi parfumaţi şi apoi ne-am indreptat spre Gradina Zoologica.

Cum aveam Viena card am beneficiat de reducere şi astfel am luat un bilet cu 12 euro in loc de 14.

Ne-am oprit la cafeneaua de la intrare, ne-am incărcat bateriile cu o cafea tare si o mare inghetată si apoi am intrat in lumea animalelor.

La intrare am facut cunostinta cu rinocerii si paunii, apoi am mers după indicatoare trecand pe langa hipopotami, capre de munte, caprioare si cerbi, lei si pantere, serpi, broaste testoase si indreptîndu-ne tot mai nerăbdători spre... ati ghicit... ursuletii panda. Erau atat de dragalasi, dar n-aveau nici o treaba cu noi, ne-au tratat pur si simplu cu spatele. Cand am ajuns langa ei isi faceau siesta.

Impresionant a fost si locul special creeat pentru pinguini. Desi afara erau cam 34 grade, ei înnotau intr-un bazin cu apa rece ce nu depăşea 10 grade. Am fost atat de captivata de faptul ca acestor animale li s-a creeat un mediu apropiat de locul lor natal, incât de foarte multe ori mi-am dat seama ca am uitat sa mai şi fotografiez.

La fiecare intersecţie de alei sunt panouri care-ţi indică locul în care te afli şi în ce direcţie trebuie să te indrepţi pentru a vedea animalul preferat.

Era foarte distractiv că te puteai fotografia alături de statui din bronz ce reprezentau diferite animale. Astfel am putut face poze în carapacea unei broaşte ţestoase.

Distracţia a fost şi mai mare cand am putut să ne împrietenim cu veveriţele şi să le hranim din palmă.

Am trecut pe lînga lupi albi şi rîşi. Pot să spun că am simţit un pic de teama cînd am traversat acea padure, cu toate că ştiam că animalele nu puteau trece de gardul securizat.

Cîtă diferenţă poate fi între animalele ţinute în captivitate la ZOO Băneasa şi această gradină zoologică... E o diferenţă ca de la cer la pămînt.

In interiorul grădinii sunt multe terase unde poti servi o cafea si răcoritoare sau ingheţata, iar în zona animalelor domestice sunt taverne unde se pot servi preparate naturale din producţie loco.

În încheiere nu pot să spun decît că nu trebuie ratată sub nici o formă aceasta vizită la gradina zoologică, iar pentru asta trebuie rezervată o intreagă zi.

Trimis de kmy in 28.06.10 21:41:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4455 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La cafeneaua de la intrarea in gradina zoologica

creivean [28.06.10 22:40:13] »

@kmy

Felicitări pentru review. Mă bucur că ţi-a plăcut la Zoo Viena. Şi noi am fost foarte impresionaţi.

danieltanase* [28.06.10 22:54:57] »

eu as vrea sa "te cert"! nu am vazut pozele cu pinguinii si cu panda. Dar review-ul tau e excelent

creivean [28.06.10 22:58:13] »

@danieltanase

Pozele apar doar după validarea lor manuală de către webmasteri, ceea ce durează. Oricum poze sunt destule de la Zoo Viena, inclusiv la review-ul meu, cu care te poţi delecta până se validează cele ( sper eu ) urcate de @kmy.

danieltanase* [28.06.10 23:00:03] »

am pus si eu 2 ca sa "ma laud" ca am trecut pe acolo.

dananecula [29.06.10 18:04:40] »

Excelent review kmy! Puncte si de la mine !

Iubesc la nebunie trandafirii, florile in general s-am admirat cu nesat bolta de trandafiri rosii din poza ta. Mi-as fi dorit mai multe sa postezi

Dar geniala si haioasa foc e poza cu carapacea de testoasa. M-am distrat copios la vederea ei)

Cat despre veveritele ce-ti mancau din palma, intr-adevar, este o mare diferenta intre animalele crescute in gradinile noastre zoo si cele din afara. cam aceleasi conditii pot spune ca au si cele de la parcul Bucov din Ploiesti: (

Dar pot sa-ti spun ca la inceputul lunii acesteia am avut ocazia (poate unica) sa vad caprioare salbatice domesticite, in parcul din Nara (Japonia), parc in interiorul caruia se afla si templul lui Budha, parc in care traiesc peste 1000 de exemplare de caprioare care mananca efectiv din mana omului. Poate voi avea timpul necesar sa creionez un review si despre acel parc inedit si sa postez si poze cu acele gingase caprioare si cerbisori, care cateodata mai dadeau si cu cornitele in trecatori

chelie_d [30.06.10 19:37:49] »

felicitari pentru review... nu ai cum sa compari gradinile de "afara" cu cea din Baneasa, anul acesta am fost si eu la zoo Barcelona si mi-a placut foarte mult (urmatoarea zoo pe lista asta este,din Viena; ))

chelie_d, creivean, dananecula, danieltanase*
Alte impresii din această RUBRICĂZoo Vienna: