SUS

FEB-2008

ARTICOL ARHIVAT

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Aici s-a nascut Paradisul

Pentru ca ploua groaznic in concediul meu si pentru ca am fost criticata despre impresiile nu foarte fericite despre Rixos Lares, am sa va impartasesc o experienta care m-a convins ca Raiul exista!

Acum doi ani, cand criza nu era ce este, si nici macar nu se lasa prevazuta, am fost intr-un week-end la Paris. In Galeriile Lafayette este, la subsol, o zona cu agentii de turism. Din intamplare, cautand o cafenea, am descoperit aceasta zona! si tot din intamplare am intrat in vorba cu o doamna, Elodia, de un rafinament si o eleganta aparte! Intreband-o despre preferintele francezilor in materie de turism, ne-am trezit dand cardul pentru avansul unei vacante in Mauritius!

As vrea sa va spun ca, oricat de mult as incerca sa descriu ce am vazut acolo, cu siguranta ca n-as atinge nici a suta parte din superlativul serviciilor, a resortului, a mirosurilor paradisiace si a specialitatilor culinare. Asta ca sa nu amintesc de SPA-ul autentic Givanchy, in care as fi stat zile intregi, daca nu verificam, din cand in cand, soldul cardului.

Acum ma iertati, dar a aparut un soare superb si ma duc sa ma bucur de sfarsitul acestei dupa-amiezi. Deseara revin cu review-ul Paradisului din Mauritius!

Impresii încărcate de ioana_mar in 28.06.2010 16:44:05

VIZUALIZARI: 6344

A fost prima sa vizită/vacanţă în MAURITIUS

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ioana_mar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2000 PMA (din 6 voturi) nota2

- Admin
[28.06.10 17:04:09]

promitator si incitant "teaser"-ul :) -- asteptam detalii, dar cand ii gasi vreme (poate fi si dupa ce te-intorci, e de-nteles c-altele sunt prioritatile acuma)

Numa' sa nu initiezi, te rog, un review-dublura. Poti scrie aici, ca ecou, completam noi impresiile initial postate.

- valimi
[28.06.10 17:46:51]

Sper ca ai facut si fotografii in paradis..., nu uita sa faci si pe acolo, unde stai la soare

- chrismo
[28.06.10 20:34:27]

Singurele Spa-uri unde am fost nu aveau produse Givenchy, ci St.Barth sau Maria Galland (marci quasi-necunoscute la noi) si mi-au dat ameteli preturile.Nici nu vreau sa ma gandesc cat ar costa procedurile cu produse Givenchy. Oricum, in pretul afisat, de 7500e, este inclus si Spa-ul?

[28.06.10 22:15:42]

Din pacate, SPA-ul nu era inclus! Ideea era ca respectivul pret era pentru o casuta, cu plaja privata, cu un negru simpatic care statea 24 de ore langa usa, sa-ti indeplineasca cele mai ciudate dorinte... o terasa si doua sezlonguri din bambus si stergare din casmir... Asta e conceptul hotelului. Iar pretul nu includea zborul Bucuresti_Paris.

Dupa un zbor de multe ore, imbracata ca de Polul Nord, am ajuns in aeroportul micut, pavat cu marmura si acoperit cu stuf, din inima ocanului! Insula este mica, si este parca uitata de civilizatie. La aeroport ne-a asteptat un ghid pentru transfer... Si am pornit astfel in descoperirea perfectiunii lasate de Dumnezeu!

In primul rand, mirosul este mult peste cuvintele care-l descriu! O mireasma de scortisoara cu iasomie si cocos iti intra-n piele cu fiecare inspiratie... Acolo sunt cele mai brute laboratoare de extractie de arome pure pentru export. Cam am din asta si traiesc localnicii care, in majoritatea lor, sunt sclavi. Stiam pana aici ca sclavia s-a abolit, dar nu este asa. Oricum, insula este scaldata intr-un soare permanent, cu o clima binecuvantata, cu o vegetatie cu specii unice, si, totusi, cuprinsa de o saracie apasatoare... Asta pentru ca singurii exploatatori ai bogatiilor ei sunt si stapanii insulei, intr-o prima faza francezii, apoi englezii. Acum, terenurile sunt impartite intre ei, si, de asemeni, forta de munca le apartine!

La un moment dat, dintre tufele de aloe si colibele bastinasilor, au inceput sa apara resorturile. Acestea, absolut exclusiviste, proprietate a occidentalilor, sunt atat de elegante, incat iti taie rasuflarea.

Resortul nostru gazduia, in acea perioada, cativa magnati ai FormuleiI. Asta ca sa justific luxul si serviciile pe care vi le descriu.

Complexul era compus din casute, asta pentru ca nu mai tin minte cum se chemau camerele"nu stiu cum suite"si erau de diverse tipuri. Adica erau cateva care aveau piscina privata, jacuzzi in camera si alte chestii similare. Casuta noastra avea cam 60mp si era din cele mai modeste, o baie cu doua cabine dus si una cu o cada uriasa. Sa nu uit, toate produsele cosmetice erau Hermes, prosoapele erau spalate in uleiuri de flori iar baia ti-o pregatea negrul simpatic atasat de usa ta, punand in ea toate aromele posibile! Cand ieseai din cada, simtea parca si intra in baie, fara sa-l simti la randul tau, ca sa-ti schimbe prosoapele si sa stearga marmura.

In fiecare zi erau in camera fructe tinute-ntre cuburi de gheata.

Asternuturile miroseau a flori si paturile erau din casmir mov.

Plaja era de-o moliciune innebunitoare, si in fata casutei era numai plaja mea. Oricum, resortul nu are f multe camere, asa ca intimitatea era la ea acasa.

La capitolul culinar, n-am cuvinte. O terasa absolut superba gazduia micul dejun, singurul inclus in pret, dealtfel. Un fel de bufet suedez, dar cu toate fructele posibile (si ma refer exclusiv la exotice), cu dulceturi cate n-am stt ca exista, cu sucuri preparate in fata ta... cu cel mai plin de savoare capucccino din lume...

Pranzul si cina se luau in cele 5 restaurante, dintre care unul suspendat deasupra unui lac. Seara, tinuta obligatorie si masa cam 80-100 de euro de persoana, in serile tematice, fara sampanie! Asta m-a cam intristat...

Ar mai fi SPA-ul, concept exclusiv Givanchy, despre care voi povestii, daca exista doritori, maine.

Oricum, aici am intalnit Paradisul. Sau, mai bine spus, daca trebuie sa traiesti sfant ca sa ajungi aici, merita!

[28.06.10 22:17:07]

Fotografiile din Mauritius sunt acasa, dar le voi posta cand ajung.

- any
[28.06.10 23:40:38]

Frumos povestit, sa ai un concediu cit mai placut, si sunt prima care am dat un vot mare.

[29.06.10 06:38:41]

iti multumesc si esti prima care-mi dai o impresie minunata despre aceasta comunitate de iubitori ai calatoriilor!

- mariarosa
[15.07.10 22:07:31]

mi-a placut review-u. Bravo! Eu n-am ajuns inca aici, dar sper sa ajung curand. Destinatia mea favorita sunt de departe insulele tropicale! Un vot si de la mine!

- marian 1973
[17.07.10 16:01:10]

Fantastic! Dar plaja...plaja si apa cum erau?

Oricum,scump tare paradisul asta!

- miha_t
[19.07.10 22:52:18]

astept si eu detalii despre cum e plaja si apa. Si ma intereseaza si fauna oceanului in zona respectiva. Noi suntem amatori de snorkeling.

- Flaviu
[20.09.10 14:07:39]

Daca as fi dat eu banii astia si nu as fi intalnit Paradisul, mi-as fi trimis agentul de turism in Iad.

Foarte interesant review si, mai ales, ecou.

- kiti
[11.11.10 18:29:57]

Felicitari pt review Ioana! Citindu-l am retrait cu placere clipe minunate petrecute in Mauritius cu ocazia nuntii de argint. Surprinzator si pe noi tot niste francezi ne-au determinat sa ajungem aici, mirosul permanent de Ylang-Ylang ne-a fascinat (ei au plantatii cu ylang-ylang), iar majordomul ne pindea mereu sa ne prepare baie cu petale de trandafir. Noi am stat la The Residence in 2005

pagină generată in 0.547591924667 sec