ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2010
    ÎNSCRIS: 04.05.10
    JUN-2010
    3 AD. + 2 COPII

Un hotel corect

Traseu ales: Auzind ca autostrada Schumen Varna ba ar fi in reparatii, ba ca nu este, precum si ca traseul Schumen Karnobat e plin de gropi, m-am documentat si am ales traseul clasic de... Turcia. Adica: Ruse, Razgrad, Targoviste, Kotel, Karnobat, Burgas, Nessebar, adica aproximativ 390 Km, 5 ore si 30 de minute. Puteti sa-l parcurgeti si cu harta, nu neaparat GPS. Eu mi-am configurat GPS-ul "manual" in paralel cu Google Map, si nu am avut probleme. Am fost foarte multumit de alegere, netraficat, traversarea muntilor relativ usoara (mi s-a parut mai usor ca prin Varna), 50-60 km de autostrada (trakia), o singura problemuta, si anume, drum denivelat la intrarea in Targoviste, dinspre Razgrad cam 10-15 km, dar, care pot fi parcursi cu 70 km/h lejer.

Camera (la noi apartamentul): Check In si Check Out in 30 de secunde. Parcat in 30 de secunde. Aveam un apartament cu 2 camere, cu 2 balcoane, din care unul imens, exact deasupra "Main Street", cu vedere la mare, in corpul D, cel de 4*. Apartamentul nu este luxos, si nu este decorat stil Ludovic al XIV-lea, dar, totul, functional si curat: patute copii, frigidere, AC, etc. Curat zilnic, dar cateodata la ora de somn pt copii, adica 14.00. Acum, dupa terminarea sejurului, ma gandesc ca in celelalte copuri, de 3*, este mai convenabil dpdv pret/ calitate. Camerele mari.

Restaurantul: De fapt sunt 3 restaurante, unul principal, si 2 cu specific bulagresc si asiatic. La ultimele 2 nu am fost, fiind cu cei mici, dar cred ca sunt A la carte, si trebuie programare. As fi vrut sa depunctez un pic mai mult restaurantul pentru o usoare lipsa de diversificare si pentru faptul ca, cateodata, avem senzatia ca este un pic subdimensionat. Dar, s-a contrabalansat cu Snack Bar-ul, care mie mi s-a parut un mini restaurant in toata regula, chiar si peste unele de 5* (asa cum la DUNI 5* restaurantul principal aproape ca "spulbera" pe cel de la RIU, situatia este inversa la SNACK BAR). Aveai gratar, salate, inghetata, bauturi, fructe, etc.

Piscina si curtea interioara: Piscinele sunt foarte mari si pentru toate categoriile, cu o arhitectura interesanta. In afara de pisicine, hotelul are un fel de curtea interioara cu verdeta, locuri de joaca pt copii, Amfiteatru cu spectacole diversificate, minigradinta unde iti poti lasa copiii (peste 4 ani, altfel trebuie insotitor). Barul de la piscina aprovizionat clasic, cu sucurile alea chimice, dar si cu toata gama PEPSI, bere Kamenitza (mie imi place mult), cafea (totul pe baza de ness).

Plaja si marea: Impecabile, sezlonguri, umbrele, curat zilnic. Barul de pe plaja la fel ca cel de la piscina, fara cafele. In schimb, in ultimele 2 zile, marea s-a umplut de alge, astfel marea a fost impecabil de curata si limede. Nu pot depuncat aici hotelul pentru un factor natural.

Securitate: In fiecare cale de acces a ansamblui hotelier (fiindca sunt de fapt mai multe corpuri, care formeaza o curte interioara), paznic la ghereta. Sub nici o forma nu dati brata jos, altfel dormiti pe plaja, si din pacate, si pe cele cu plata. Acest lucru m-a facut sa ma simt in siguranta deplina.

Sanatate: AICI, CEI CU COPII MICI CITITI CU MARE ATENTIE SI BAGATI DE SEAMA. Primul copil febra 39. 2, diagnostic un fel de HERPANGINA. Cel de al doilea, la doua zile 39. 5, acealasi simptome. Intamplator, ne-am mai intalnit cu 3 romani cu acealeasi simtome. Este un virus, care da febra spectaculoasa, intre 39-40 de grade, fara muci, diaree, etc. Febra nu raspunde la nimic, decat in ultima instanta la Algocalmin. Eu as incadra acest incident la un fel de semi epidemie, fiindca, cei de la cabinetul medical, mi-au spus ca au avut in ultimele zile 10 cazuri. Eu cred ca le-au subevaluat, fiindca numai eu cunosc 5 (cei 2 copii ai mei, plus cei 3 romani, tot cu copiii mici). Tratamentul este antibiotic puternic. Noi, stiam de aceste probleme care pot aparea la mare, mai ales datorita piscinelor, anul trecut Sunny Beach fiind "regina" enterocolitelor. Nu am folosit picinele si am evitat colectivitatea. Se pare ca nu am scapat. Acum este la moda acest virus, foarte spectaculos, prin faptul ca 3 zile da febra uriasa, ultrarezistenta la antitermicele clasice, gen Panadol sau Nurofen.

Cei de la cabinet au fost prompti, colaborarea cu Asiguratorul a fost buna, sa vedem acum cum decurge decontarea retetelor. Daca nu aveti asigurarea, consultarea va costa 45 EUR.

Concluzie: un hotel corect, cu toate dotarile, de la parcare pana la plaja, fara fitze, stil nemtesc. Ne gandim serios sa revenim in septembrie, dar la corpurile de 3*, fiindca cele de 4* au doar vedere in plus. (la mare si pe aleea pietonala).

Trimis de radu_sergiu* in 28.06.10 14:45:12
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3085 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu_sergiu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.06.10 15:01:27]

Buna, eu am stat in corpul C cu vedere la piscina si pe usa erau tot 4 stele. Doar pe usa de la baie erau 3 stele.

[28.06.10 15:10:10]

Asta zic si eu, ca nu merita corpul D, doar pt faptul ca ai vedere la mare, ce-i drept spectaculoasa. Ce traseu ati folosit?

[28.06.10 15:14:00]

Pitesti, centura Bucuresti (cu valuri), Giurgiu, Ruse, Varna (pe autostrada am facut la un moment dat dreapta si am intrat iar dupa vreo 15-20 km din nou pe autostr.) Sunny Beach.

[28.06.10 15:17:42]

In afara celor 20 de km, Autostrada era ok?

[28.06.10 15:24:09]

La dus e buna. Are o portiune plombata, dar e bine.

La intoarcere e rau de tot o portiune de vreo 10 km. Am mers pe banda de urgenta (cred ca asa ii zice).

Aseara am venit. La 11 am plecat si la 16.30 eram acasa.

TORA INGRID
    [28.06.10 15:45:31]

Foarte interesant, obiectiv si bine structurat review!

Doua precizari: 1. in afectiunile virale, cum e si herpangina, nu se dau antibiotice, cu atat mai mult foarte puternice, echilibrul micotic-microbian e foarte fragil, mai ales la copii, si risti sa capete o afectiune micotica urmare a tratamentului antibiotic. se dau simptomatice, daca e nevoie antivirale. Antibioticele intra in actiune numai daca exista pericolul unei suprainfectii bacteriene.

2. asa cum poti sa afli si aici: click aici, spre sfarsitul verii-toamna, pericolul acestei viroze sezoniere e si mai crescut, cu atat mai mult cu cat din ce povestesti, focarul deja exista si e putin probabil, datorita conditiilor specifice (apa, tranzit de turisti, copii multi, etc) sa-l rezolve in miezul verii - poate doar inchizand hotelul si aplicand o igienizare ca la carte.

In orice caz, precizarile si completarea cu capitolul sanatate sunt deosebit de utile si inspirate.

carmenmachidon
    [28.06.10 15:47:57]

Buna, am citit cele scrise si m-am ingrozit. De maine (29.06) avem si noi rezervare la Riu Evrika. Problema este ca voiam sa mergem cu fetita de 1 an si 5 luni pe care azi am externat-o din spital dupa o enterocolita. Medicul mi-a garantat ca o pot lua la mare, ca acum este bine, dar citind cele scrise, m-am speriat. Nu stiu ce sa fac....un sfat ceva??? Daca am rezervare si pentru copil o pot lasa acasa, nu sunt probleme la hotel?

[28.06.10 15:50:31]

Noi am fost cu 2 copii de 7 si 12 ani si au mancat si baut tot ce au poftit. Nu au patit nimic.

[28.06.10 16:34:22]

In ceea ce priveste antibioticul, asa este, parerile sunt impartite. Diagnosticul nu a fost f. clar, fiindca doctorul a zis ceva de ANGINA si THROAT INFECTION. Asa ca nu am vrut sa riscam si, desi nu suntem fani antibiotice, am luat decizia de a le da Zynat. Dupa 3 zile se vad efecte, acum nu stiu daca din cauza antibioticului sau a descresterii "naturale" a virusului. Ceea ce pot sa spun, ca noi nu am mai avut pana acum astfel de simptome, adica, doar FEBRA SPECTACULOASA, fara efecte complementare gen nas blocat, muci, diaree, tuse, etc. Noi am observat si niste bubite pe limba, respectiv pe cerul gurii, ca afta. In ceea ce priveste copiii, cei afectati , din cate am observat erau sub 3 ani, cu sistemul imunitar inca "neformat". Nepotul meu, de 5 ani, nu a avut nici o problema si au stat tot timpul impreuna. E drept ca am vazut si un copil mai mare de vreo 7 ani, pregatit de perfuzii, dar cu siguranta nu din cauza asta, ci, mai mult ca probabil o insolatie.

[28.06.10 16:40:03]

@carmen

Nu piscina, se stie ca este "raiul" virusilor, bacteriilor, DA marii, fiindca este in general aseptica, datorita salinitatii. Si NU colectivitate, gen jucat la gradinita inchisa, etc. Desi noi am aplicat aceste principii, nu am scapat. Acum depinde si de... noroc, daca ma pot exprima asa. Oricum, asa cum bine preciza TORA, cred ca deja putem vorbi de un focar, asa cum s-a intamplat anul trecut in Golden Sands cu rotavirusul.

Later edit: Sper sa nu fiu inteles gresit, ca hotelul ar avea vreo vina. Eu cred , daca ma pot exprima asa, ca este normal sa apara astfel de probleme, datorita tranzitului fenomenal, de altfel, hotelul fiind plin de familii cu copii de toate varstele. este o gradinita mai mare, iar cei care au copiii la gradinita, stiu ce vorbesc, adica de problemele date de colectivitate. Ideea este sa fiti prgatiti, in permanenta verificati starea copilului, sa aveti asigurare si medicamentatia necesara (antitermice, termometru, etc etc)

valimi
    [28.06.10 17:30:30]

Felicitari pentru review, util de la cap la coada. Ai preferat sa ocolesti pe la Burgas in loc sa o iei pe Varna, de ce?

Puncte de la mine!

[28.06.10 17:45:20]

din 2 motive: intelesesem ca autostrada e nefunctionala si te baga pe niste drumuri secundare si al doilea, in 2008, cand am fost la Duni, mi s-au parut destul de "ciudate" serpentinele de la Varna si interminabile, cand traversezi muntii. Acum, daca mai ma duc in sep, am sa incerc poate si traseul "clasicata", adica ruse, schumen, varna, sunny.

zpedro*
    [28.06.10 17:58:21]

carmenmachidon de miine apar si eu la evrika

[28.06.10 18:06:40]

Si inca o chestie, apropos de romani. Dupa atati ani de all inclusive, inca nu stim ca la restaurant trebuie sa avem o tinuta decenta, este totusi un restaurant si nu o saormerie. Adica, fara slapi, maieu, slipi, pantaloni scurti. Cine era imbracat asa, stiai ca e roman. Seara, se recomanda chiar o tinuta de seara.

Sa incercam sa ne punem mai putin in farfurie, si sa mergem sa gustam din toate, cate putin, nu sa umplem farfuria toata cu ficatei, dupa care sa o aruncam, evident neputandu-i manca.

Sa incercam sa nu mai strigam de la balcon pe prietenul care face baie in piscina sau cand suntem in mare sa ne facem sotia de ras. Sau sa ne luam la bataie ca unii ne-au ocupat masa, ca ne lasasem pe ea sapca. Sau sa nu punem 8 sezlonguri in linie, blocand toate caile de acces pe plaja. Sa vorbim un pic mai incet, chiar daca burta ne tresara in hohotele de ras scaldate de bere, in timp ce zarurile bubuie la table.

Sa incercam sa fim un pic mai civilizati, este f. usor, nu este greu deloc.

TORA INGRID
    [28.06.10 21:18:19]

aici ai pus punctul pe i!!

ar fi multe de spus despre ce-ar trebui sa fim si sa facem, am convingerea ca site-uri ca acesta si ecouri ca acesta sunt o particica din lectia pe care incetul cu incetul o vom imvata in cele din urma. nu ca as vrea sa fim ca altii, ci sa fim noi insine, romani, calzi, veseli, dar civilizati...

[28.06.10 21:22:22]

subscriu, tora, si felicitari, radu_sergiu, pentru punctele de vedere exprimate.

p_luck
    [29.06.10 00:25:21]

Fi te rog mai explicit, daca ai asigurare nu platesti consultatia? sau cum?

Mersi.

mihaviena
    [29.06.10 08:10:55]

Un comentariu excelent! Ma asteapta peste cateva zile un sejur destul de lung la acest hotel si singurul lucru care ma ingrijoreaza este aceasta epidemie la copii. Deoarece am si copil te rog mai detaliaza un pic in legatura cu urmatoarele: cum ai luat legatura cu medicii ( exista ca in Albena un minispital) si vreau sa stiu daca ati tinut copii izolati( se pare ca nu trebuie) sau ati administrat antibioticul si dupa 2 zile de febra v-ati vazut in continuare de minunatul sejur.

Multumesc anticipat.

[29.06.10 08:47:40]

Multumesc tuturor pt. aprecieri.

Acum, sa detaliez un pic pentru sanatate. Hotelul are cabinetul propriu, 24 ore din 24, si din cate mi-am dat eu seama, ca NESPECIALIST, era destul de bine dotat.

Atata vreme cat aveti asigurare (noi am avut la Generali, iar cei de la hotel au fost multimiti de Asigurator... rog Admin-ul sa stearga numele daca se considera reclama) NU platiti consultatia.

Dar, reteta care va contine antibiotice, antitermice, etc, trebuie sa o platiti, urmand, ca in tara, sa primiti de la Asigurator contravaloarea ei. O astfel de reteta a costat ~ 40 leva, deci, nu ceva spectaculos.

La noi nu s-a pus problema de spitalizare, fiindca in cele din urma, febra a raspuns la Algocalmin fiole, iar cei care au copii, stiu ca asta e cam ultima solutie inainte de spital.

Simptomele sunt: prima zi 39.5 sau cum spunea o mamica 39.7, a doua zi 39, a treia zi 38.5, dupa care incet incet se ajunge la normal. Din a II-a zi, incep sa -si faca efectul si Panadol/Nurofen dar din 4 in 4 ore, iar din a III-a zi, pot fi administrate din 6 in 6 ore. Ramane la latitudinea voastra daca dati Antibiotic. noi nu am vrut sa riscam.

mihaviena
    [29.06.10 09:12:18]

ok, multumesc pentru sfaturi, m-am mai linistit daca au cabinet propriu.

O sa revin cu detalii dupa sejur.

[29.06.10 10:04:07]

Si inca o chestie, poate ma repet. Griji ar trebui sa-si faca, cred eu, doar cei cu copii sub 5 ani. La noi este prima oara cand au facut asa ceva (si aftele/bubitele alea din gura). Daca o sa mai faca pe viitor, organismul nu cred ca va mai raspunde atat de "violent", sistemul imunitar "stiind" deja cu cine are de a face. Asa cum am scris, nepotelul meu, traind in "razboiul biochimic" din gradinite, NU a avut nici o problema.

lucianaalex
    [08.07.10 00:55:16]

Buna seara, foarte utile impresiile tale, in ceea ce priveste povestea cu virusul "magic"! tocmai am citit comentariile voastre, pt ca nu mai intrasem de mult timp pe site si am ramas pe ganduri. Desigur si eu am o fetita de un an si o luna si urmeaza sa mergem la riu cu ea luna viitoare si imi fac tot felul de griji. Eu am deja o lista intreaga cu toate medicamentele pt vacanta, scrisa de pediatra, insa tot imi fac griji. spune-mi te rog radu sergiu copii au fost mai plangaciosi cat au avut febra, a trebuit sa stati cu ei in camera sau au avut alte simptome? a trebuit sa le dati sa manance altceva decat ceea ce este in restaurant? am inteles simptomele clasice nu le-au avut. Ai un vot si de la mine!

[08.07.10 08:25:03]

Acum parca imi pare un pic rau ca am scris de problema asta. Scopul a fost sa nu bag spaima in parinti, ci sa fie pregatiti si sa-si monitorizez copilul in permanenta.

Asa cum am scris, febra a debutat brusc, iar copiii au fost foarte apatici, nu mai mancau hrana solida (lapte la biberon da, e drept , mai putin), unul dintre ei dandu-mi senzatia ca nu suporta nici lumina. Dupa cum stiti problemele se agraveaza noaptea si mai putin in timpul zilei. Nu am stat cu ei in camera la pat, dar, evident, am evitat baile, activitatile solicitante. In afara de febra mare si rezistenta, alte simptome NU. Din a III a zi, boala scade foarte puternic in intensitatea. (acum nu stiu daca datorita antibioticului puternic sau datorita curbei naturale).

Eu zic sa nu-si faca nimeni griji sau sa anulati Doamne fereste concediul din ceva ce se poate intampla sau nu. (eu consider ca e NORMAL sa se intample asa ceva in colectivitati, mai ales pentru copii cu sistem imunitar "nerodat").

Nu este prima si nici ultima febra pe care au avut-o. Ce ne-a "speriat" un pic a fost rezistenta uluitoare la antiermicele clasice.

Orice parine isi cu el un minim necesar de medicamente (antitermice, siropuri de tuse, ceva pt stomac, batista bebelusului, etc). Oricum, cum mergeti de la RIU la Hotel Victoria, pe aleea pietonala, imediat este o farmacie pe partea stanga, cu o domnisoara de vorbeste engleza si foarte amabila. Ii cereti orice si va aduce din depozit, chiar daca nu are medicamentul pe raft.

Concediu placut tuturor!!!

lucianaalex
    [08.07.10 14:50:44]

radu sergiu ai facut foarte bine ca ai atentionat parintii, parerea mea! eu una am vorbit deja cu pediatra si mi-a spus ca nu este nimic grav, ca este un virus de vara care il intalnesti in colectivitate, poate fi luat oriunde si sa nu ne facem griji; a spus sa mergem si sa luam cu noi tote medicamentele necesare. am inteles ca nu se da antibiotic pentru acest virus! eu inca alaptez fetita si ma gandesc ca poate scapam fara febra, alaptatul fiind benefic pentru imunitatea copilului. multumesc pentru detalii!

carmenmachidon, lucianaalex, mihaviena, mmierla, p_luck, popai, radu_sergiu*, TORA INGRID, valimi, zpedro*
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :