ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2010
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Parere PRO si CONTRA

Salutare, in luna iunie 2010 am petrecut un sejur de 7 zile in satul de vacanta Russalka. Sa incep cu inceputul. Plecarea a avut loc in ziua de duminca dimineata la ora 5.30 pentru a prinde orasul Bucuresti liber si singurul lucru ce m-a oprit din avantul obstesc a fost o amenda de radar primita pe burat goala la piata Natiunile Unite. Am depasit momentul, si la ora 9.30 eram deja la Vama Veche.

Am ajuns la Russalka destul de usor (folosind un GPS) pe la ora 10.15 dar cei de acolo ne-au spus ca Check In-ul se face la ora 12, desi fiica mea facuse febra 41. La ora 12 am primit cheile si am fost adusi la vila unde aveam sa stam de catre o masinuta electrica.

Prima impresie: cele 3* platite nu sunt nici pe departe 3* Romanesti; senzatia mea a fost ca suntem la 0.5 panselute. Am uitat sa va spun ca parcarea masinii costa 5 LEVA/zi, bani pe care-i platesti la inceput. Ne-am cazat in camera mobilata mediocru (mobila de 30 ani, nu exista frigider, nu ai nici macar uscator de par in baie).

Baia arata groaznic, era un boiler ruginit, un WC pe care nu exista o banda care sa-ti spuna ca tocmai a fost dezinfectat, bateria de la chiuveta arata si mergea ca dracu, picura noaptea de te innebunea. Prin usa de la intrare, puteai sa bagi mana pe deasura ei, si scartaia de nu puteai sa iesi din camera fara sa nu te auda cei de la piscina.

Paturile erau destul de rezistente, dar aveau o groapa centrala, fapt ce nu te lasa sa cazi din el (lucru bun). Aveai balcon, AC, dar uneori nu aveai apa calda, fapt pe care daca-l reclamai, ii lasai pe cei de la receptie indiferenti.

In prima zi la ora 12 noaptea am fost nevoit sa chem doctorul pentru ca fiicei mele nu-i scadea febra. Exista un cabinet particular cu doi doctori cica (Sot si Sotie). Au venit imediat, i-au bagat fiicei mele un supozitor, i-au dat inca doua pastile si mi-a aruncat in fata o hartie pe care scria 180 LEVA echivaentul a 94 EURO. Apropo, nu exista in zona EXCHANGE, FARMACIE, SUPERMARKET.

I-am platit, fiica mea nu a mai avut probleme dupa a doua zi. De mentionat faptul ca cei doi doctori habar nu aveau cum se prepara ZINAT.

Mancarea era servita mereu la timp, dar gustul ei lasa de dorit. Pun absolut in orice mancare CIMBU. Laptele dimineata este rationalizat printr-un artificiu enervant. Acesta era pus intr-un recipient care avea atasat un robinet care practic picura. Nu am apucat nici macar o friptura la gratar, in cele 7 zile state.

Plaja era relativ mica, si nu cred ca incap mai mult de 50 peroane pe ea. Piscina este foarte curata si pe alocuri are 2. 20 m fapt pozitiv pentru cei ce vor sa inoate.

Parti pozitive: peisajul este superb, este o liniste deplina, ai foarte multe modalitati de a te distra: tenis de masa, tenis, volei, gradinita pt copil, seara exista animatori in zona restaurantului - folositor pentru copii. Se schimba lenjeriile zilnic.

Pentru cei ce vor sa mearga acolo alegeti 4*, dar nu stiu daca merita banii. Cele 4* sunt chiar 4* dar pretul este dublu.

Trimis de Radyx in 28.06.10 13:48:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Golden Sands - Madara

VIZUALIZĂRI: 4183 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Radyx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sbacau [28.06.10 14:04:38] »

parerea mea... un sat de vacanta ramane sat de vacanta, adica ai conditii mai mult destinate celor fara pretentii, gen elevi-studenti.

Si dupa umila mea parere, Zinatul sunt antibiotice puternice, care sunt gata preparate sub forma de pastile (asta daca nu au aparut si sub forma de suspensie) ; ma indoiesc ca orice doctor se poate transforma in Antibiotice Iasi. Daca aveai asigurare medicala, ii aruncai si tu cu aceeasi indiferenta asigurarea... sa se chinuie apoi sa scoata banii singurel.

Ca si concluzie, inteleg ca a fost ok pentru pretul platit, nu? Chiar daca la nr nopti ai trecut numai una, presupun ca e vorba de 10...roaga un web sa modifice

Admin [28.06.10 14:23:18] »

corectat rubrica "durata" (din fisa tehnica) la 7 nopti.

valimi [28.06.10 17:20:05] »

Radyx, se vede ca o mai fac si vecinii de oaie, pacat ca ai nimerit aici. Intradevar, arata jalnic.

teoanton [28.06.10 18:35:49] »

Radyx, poti sa raspunzi la cateva intrebari?

Mai functioneaza cele 3 bazine cu apa termala?

Doar o singura plaja e in continuare functionala?

Mai functioneaza barul Taverna, cel de langa plaja?

Mai functioneaza cel de-al doilea restaurant, cel fotografiat de tine?

Mai exista baza de calarie?

Se mai poate face caiac/tir cu arcul/gimnastica la bazin?

Multumesc

raton88 [30.06.10 12:37:27] »

Hm, se pare ca degradarea vizibila de la an la an continua. Ce pacat de asa loc frumos.

Marturisesc ca asteptam cu speranta un review de anul asta (multumesc, Radyx!). Desi nu prea ma mai trage ata, m-ar interesa totusi raspunsurile la intrebarile lui teoanton.

Nu prea cred sa fi reinfiintat baza de calarie si tir cu arcul, ca nici anul trecut n-au fost. Restaurantul din poza 7 era langa un amfiteatru si chiar langa "zona privata" in care se cazeaza mafiotii, deci nu prea cred sa-i dea drumul vreodata, cel putin nu cat sunt "privatii" pe-acolo.

Plajele sunt toate folosibile, chiar si alea din zona parasita, diferenta e daca pun sau nu sezlonguri pe ele si repara sau nu umbrelutele.

Caiac, gimnastica la bazin, umplerea zilnica a bazinelor termale erau anul trecut, dar sunt curioasa daca s-au mentinut.

Radyx [30.06.10 14:30:40] »

Raspuns la intrebari:

- functioneaza cele 3 bazine de apa termala si le schimba apa zilnic

- se practica doar caiac (nu am vazut tir & arc)

- Restaurantul de sus nu era disponibil

- Taverna de langa plaja nu era deschisa

- Erau sezlonguri pe plaja, dar desul de degradate... umbrelele unele erau foarte deteriorate.

L-am vazut si pe mafiotul cel mare, era pazit non stop de o gorila.

Radyx [30.06.10 14:35:27] »

Nu am avut asigurare medicala, si ZInat este sub forma de praf care se amesteca cu 20 ml de apa fiarta, se agita si se da cu lingurita.

Frate, nici uscator de par sa nu ai la 3*. Nu sunt deloc genul pretentios dar la noi la 3* trebuie sa intrunesti o gramada de conditii.

Nici nu stiu de fapt ce sa recomand, m-am simtit bine, dar se putea si mai bine....pacat, foarte pacat de locatie care este dementiala (ma refer la peisaj)

teoanton [30.06.10 16:08:41] »

Noi mergem de cinci sau sase ani acolo, nici nu mai stiu. De doi ani insa lucrurile au luat-o razna, se degradeaza accelerat.

Initial, totul era minunat: peisaj, bai termale, servicii ok, copii faceau calarie, gimnastica, ping-pong, tenis, tir, minigolf, caiac, toate astea in ciuda mafiotului si a suitei sale de neveste, soacre si copii obraznici, cu totii insotiti de bodiguarzi.

Era animatie in fiecare seara, erau animatori pe plaja si la piscina.

Intre timp lucrurile au inceput sa se degradeze, accesul a fost restrans la jumatate din statiune, insa preturile au ramas pe loc. Au fsot construite niste bungalow-uri de 4 stele, care sunt oferite la preturi destul de mari. Se vede ca bossului mafiot mu-i pasa si ca pentru el asta e o afacere secundara, as indrazni sa spun chiar ca spala bani acolo.

Anul trecut, in august, individul a alungat lumea cateva zile de la restaurantul principal pentru a da acolo o pertrecere si i-a trimis pe toti la restaurantul de la intrarea in statiune.

Ultima oara am fost asta toamna, la inceput de septembrie, la 3 stele, cu mizeria de rigoare descrisa si aici. In statiune erau doar cativa turisti, jumatat romani, jumatate rusi, nemtii disparusera. Nu mai exista animatie, plaja era inundata, nu se mai puteau practica sporturi decat pe bani. Apa termala functiona. Acum vad ca au inchis si barul taverna, cel din pestera de deasupra plajei, unul din punctele de atractie ale statiunii.

De unde se vede ca aceasta criza economica nu cruta nimic, mai ales cand e dublata de nesimtirea mafiotului concesionar (caci proprietar nu cred ca poate fi).

Radyx [30.06.10 16:16:36] »

Cred ca vorbim despre tipul cu parul lung si barba, foarte slab si care o saptamana a umblat cu niste pantaloni scurti de mi se facuse mila de el. Avea o fetita mica - Teodora, intradevr foarte alintata

Radyx [30.06.10 16:25:05] »

A uitat sa va previn pe cei ce mergeti aici, sa faceti asta ziua. Eu am plecat din Russalka la ora 10 seara, ca sa nu prind caldura pe drum si sa doarma fiica-mea si rezultatul a fost ca inainte cu 25-30 km de Vama am dat intr-o groapa de mi-a sarit cauciucul de pe janta si am fost nevoit sa merg cu un cauciuc (capra) care este limitat la 80Km/h pentru ca nu are insertii metalice.

teoanton [30.06.10 21:23:49] »

Da, seful este un tip mic, slab si cu barba. Sotia e o slabanoaga, careia ii place sa poarte lucruri stralucitoare. Are cel putin doi copii, o fetita si un baiat mai mare. Ah e si mama soacra, o toapa care am impresia ca nu a primit bodyguard. Deh, e mama soacra.

E greu sa nu-i remarci. Au un spatiu special pentru masa, unde nu au acces muritorii de rand, au bodyguarzi, au privilegii.

Sunt un soi de protectori ai artelor, muzica, pictura. Organizeaza tot soiul de festivaluri locale. E foarte amuzant sa-i observi de atatia ani. Si in acelasi timp trist.

E un soi de regat cu o mica dar viguroasa familie regala.

AlexRO [02.02.11 17:01:07] »

Ba chiar este patronul, ... din pacate

Asa o sa fie si acest an, cu probleme

AlexRO, Radyx, raton88, sbacau, teoanton, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂRussalka Holiday Village: