ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2010
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

O oaza de liniste

Dupa un drum cu peripetii prin Bulgaria, iata ca am calcat pt prima data in insorita Grecie si mai precis, in insula Thassos, supranumita si Insula de Smarald. Cine io fi zis “insorita Grecie” ca a fost innorat si racoare a doua zi si chiar a plouat torential noaptea. Adevarul e ca am ajuns pe 20 de grade, dar si dupa 10 zile am plecat cu limbile scoase la 37 de grade.

Localizare

Complexul Makryammos Bungallows este asezat intr-un parc natural, pe coasta unui munte, cu deschidere la mare intr-un golfulet magnific si poate fi gasit la vreo 3 km dupa ce te dai jos de pe ferryboat in orasul Thassos (sau Limenas pe plan local). Practic, Makryammos e lipit de oras si zic ei ca pe jos sunt numai 2 km pana in centru.

Se ajunge foarte usor urmand indicatoarele. Astfel, Thassos avand o sosea principala care inconjoara insula, se pleaca spre stanga in directia Aliki si Potos, iar la iesirea din oras sunt indicatoare catre Makryammos. Se trece pe langa un supermarket mai mare, de genul Mega Image sau Billa, si pe varful dealului se ajunge la o poarta pe care scrie mare Makryamos si 1965 (anul constructiei). La inceput, am cam avut indoieli cand am vazut anul, dar s-au spulberat repede.

Chiar in varful dealului, dupa poarta, se afla receptia, dar care in iunie era inchisa, probabil nefiind sezon plin. Mai exista receptia principala, dar trebuie sa cobori cu masina in cadrul complexului vreo 300-400 de metri, chiar langa plaja, pe o sosea destul de abrupta si cu cateva serpentine. Peisajul este de vis, intrebandu-te daca esti intr-o gradina sau intr-o padure de pini, cu vreo 25-30 de bungalow-uri raspandite pe creasta dealului, cu puzderie de garduri vii, alei, scari din piatra, parcari, terase etc.

Bungalow-urile

Fiecare bungalow are 4 sau 5 camere, fiecare cu acces separat din afara si cu terase cu vedere spre mare. Vederea spre mare poate fi pe alocuri obturata de copacii destul de numerosi (desi eram cazati mai sus pe deal si destul de departe de plaja, am avut noroc sa avem si vedere libera la mare). Deoarece sunt asezate pe panta unui deal, veti face zilnic sport pe scari mergand la plaja, la masa etc. , asta daca nu vreti sa folositi masina. Noi o foloseam cand mergeam la plaja, deoarece aveam multe de luat dupa noi, mai ales d-ale copilului.

Bungalow-urile sunt facute din beton, placat cu lespezi de piatra si marmura (chiar si acoperisurile sunt acoperite cu piatra) iar la interior predomina rigipsul si marmura si sunt destul de racoroase. Noi am avut o camera dubla standard, destul de mare incat sa incapa si un pat suplimentar (gratuit) pt baietelul nostru, cu terasa mare cu masa si scaune, aer conditionat cu spliter (care poate functiona si cand nu esti in camera), televizor (cam micut, cu vreo 25 de posturi printre care si TVRi), baie micuta cu dus si uscator de par, minifrigider (e prima data cand vad un minifrigider care sa raceasca foarte bine si chiar sa inghete bauturile), telefon, safe gratuit. Prosoapele se schimbau zilnic iar asternuturile ni le-au schimbat de 2 ori in 9 zile. Nu au prosoape de plaja.

La curatenie mi-au facut impresia ca o fac din datorie, dar fara prea mult zel, turcii fiind cu o clasa peste ei. Datorita vegetatiei abundente, am vazut furnici prin baie. Am fost inspirati ca ne-am luat aparatul si pastilele contra tantarilor, caci sunt din abundenta. Au plase la usi si geamuri, dar nu strica si aparatul. Camerele as spune ca sunt undeva intre 3 si 4 stele. Daca va doriti liniste, aici veti gasi o atmosfera de sanatoriu.

Plaja

Plaja este superba, are “blue flag” si este recomandata familiilor cu copii. Are o lungime de vreo 300 de metri si latimi de 10 – 100 m, putand sa vedeti copiii oriunde s-ar afla. Are numai nisip foarte fin si pe plaja si in apa, intrarea in mare este foarte lina iar apa este dea dreptul cristalina. In apa poti gasi iarba de mare, dar care nu este atat de dezgustatoare si urat mirositoare ca algele de pe litoralul nostru. Oricum, in fiecare dimineata ingrijitorii aduna tot ce aduce marea la mal.

Pe plaja sunt vreo 300 de umbrele si sezlonguri, dar din pacate se platesc, chiar daca locuiesti acolo – 7 euro/zi (1 umbrela + 2 sezlonguri). Ai parte de gratuitate numai daca ai facut rezervarea camerei direct la receptie, dar preturile camerelor sunt cam barosane. Dupa ce achiti la receptie, obtii o cheie (cu 5 euro garantie) cu care deschizi lacatul si lantul care leaga umbrela si sezlongurile. Deoarece nu scrie pe nicaieri asta, noi am stat gratuit vreo 6 zile, deoarece gaseam mereu lacate deschise (aveam vagi banuieli, dar am crezut ca lacatele sunt pt cei care vin din afara). Pana la urma, in a saptea zi au venit niste nemti care si-au revendicat sezlongurile ocupate de noi, si astfel am aflat ca trebuie sa platim. Oricum, nu verifica nimeni pe plaja. In concluzie, am economisit 35 euro. Au si o portiune pe plaja unde poti sta liber cu prosopul sau umbrela ta.

Exact langa plaja poti gasi piscina de adulti, cea de copii, toaleta, dusuri, terenuri de tenis, baschet si volei, barul in aer liber, receptia, restaurantul, taverna, loc de joaca pt copii, parcarea etc. Exceptand chestia cu plata, plaja Makryammos este perfecta. Localnicii din Limenas chiar o recomanda, astfel multi turisti preferand sa vina aici.

Masa

Aici se practica numai sistemul de demipensiune si au mancaruri foarte gustoase si feluri variate, mai ales din bucataria greaca. Micul dejun este variat, dar se cam repeta zilnic si dupa 4-5 zile te cam saturi. Pentru masa de pranz exista varianta tavernei din complex, dar nu am fost niciodata acolo. Mai luam cate o gustare pt copil de la barul de pe plaja, dar este destul de piperat. Alte taverne nu sunt in zona, cele mai apropiate fiind in oras la 1-2 km departare. Bauturile sunt scumpe: 1 sticla de 350ml de vin grecesc de la 5 euro in sus si de 750ml. de la 11 euro, berea de la 2, 5 euro in sus, sucuri 1, 5-2 euro.

La vreo 500 de metri, chiar pe drumul care duce la intrarea in complex, puteti gasi un supermarket mai maricel de unde puteti face cumparaturi.

Alte atractii

Pentru copii cele mai mari atractii vor fi caprioarele si paunii. Sunt multe exemplare si chiar ne-am trezit cu ele la terasa camerei, desi caprioarele au o intreaga panta de deal ingradita, numai pt ele. Baiatul meu numai pe acolo statea si le-a hranit la greu cu chifle (nu stiam ca mananca si paine!). Paunii ne-au cam stresat in prima zi, deoarece au momente in care sunt foarte galagiosi, dar ne-am obisnuit foarte repede.

Concluzii

Recomand Makryammos Bungalows pt peisaje, plaja, vegetatia abundenta, liniste, mancarea buna etc. S-ar putea sa mai revenim, dar Grecia e mare si sunt atatea de vazut. Nu mai vorbesc si de alte zone ale lumii.

Dupa cum am mai spus, locatia este ideala pt familiile cu copii mici.

Trimis de vini in 28.06.10 13:18:14

VIZUALIZĂRI: 17688 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 Baiatul meu hranea de 2 ori pe zi caprioarele cu chifle. Aici sunt doar o parte dintre ele

[28.06.10 13:23:19]

Pt WM

Am incarcat prima data foto, apoi am postat impresiile, sper sa nu fie vreo problema.

webmasterXY*
[28.06.10 13:29:31]

Este o problema, asa cum ai putut observa ele nu se ataseaza singure la review-ul care il postezi ulterior.

Acum le-am mutat la locul lor, nu-ti face griji.

[28.06.10 13:33:34]

Multumesc pt promptitudine.

O zi buna!

sbacau
[28.06.10 14:13:58]

@vini, imi place... si rw tau, apreciat conform uzantelor, si locatia. Cum ai descoperit-o? Ai luat-o prin agentie sau direct? Pretul presupun ca e in euro. In afara de ce ai platit pentru sejur, cat ai mai cheltuit, cu aproximatie?

Multe amanunte interesante si folositoare, chiar merita incercata zona.

valimi
[28.06.10 17:17:38]

Oho, un review care va face multe puncte, complet si amanuntit.

Puncte de la mine!

dananecula
[29.06.10 20:15:18]

Si-un SB bine meritat spre Bucuresti acum a si plecat!

Chiar urmarim de ceva vreme review-uri cu destinatia Grecia, caci am tot vazut super oferte la preturi excelente, dar inca nu ne-am hotarat spre ce insula sa optam. Nu stim nici daca merita mai mult cu avionul sau sa ne incumetam cu masina personala ori sa apelam la vreo agentie si sa luam pachet turistic cu tot cu transport cu autocar. Uff! Cam grea decizie ! Oricum vad ca sunt multe review-uri despre Grecia, iar voi in Thassos vad ca v-ati simtit minunat !

irinuca*
[29.06.10 20:39:10]

Poze frumoase si un review pe masura! te votez din toata inima!

[15.07.10 17:19:40]

Pt Dananecula

- Thassos are marele avantaj ca este insula greaceasca cea mai apropiata de Romania si ajungi intr-o zi cu masina sau autocarul

- daca mergi cu autocarul, ajungi relativ mai odihnit, dar in insula nu ai mijloc de locomotie. Poti inchiria auto - alti bani, alta distractie!

- cu avionul este cel mai comod si cel mai rapid, dar pe urma se pune iar problema transportului in insula. Nu mai vorbesc de limitarea de kg la bagaje

- cu auto ai multe avantaje, dar drumul e lung pt o zi, este destul de obositor, sunt multe radare etc. Noi am facut 13 ore.

- poti citi mai multe review-uri despre Drumul spre Grecia, inclusiv al meu despre drumul spre Thassos.

Inca odata, recomand Makryammos.

Honey1980
[27.07.11 13:49:14]

Salut

In ce luna ati fost? Stii cumva cum e vremea acolo in septembrie? Mersi!!

[28.07.11 10:14:56]

Salut

Noi am fost la inceputul lui iunie si a fost foarte bine.

Cred ca si in septembrie este foarte buna vremea, ca sa nu mai spun de preturi. Am auzit ca, deobicei, in Grecia perioada iulie - august e caniculara.

Honey1980
[28.07.11 12:27:18]