|
Impresii recente sejur FRANȚA sau din zona
|
-
Paris in 4 zile cu Hop on-Hop Off - Am ajuns pe aeroportul din Beauvais dimineata. Dupa ce ne-am luat bagajele am cumparat de la un automat, bilete la shuttle bus spre Paris. Biletele se pot luat de la automat cu cardul sau de la ghiseul de afara, pretul fiind de 16 E. Puteti lua si bilet dus-intors ca sa evitati alte cozi la bilete la intoarcere. Drumul spre Paris a durat cam mult din cauza traficului aglomerat, cca o ora jumatate. Ajunsi la Paris autobuzul ne-a lasat la Porte Maillot. De acolo am luat metroul spre hotel Vivienne despre care am scris [#un review#]http://amfostacolo.ro/franta-pareri, 30/paris, 211,1818/vivienne- [...]
- citeste intreg review-ul
-
Hotel Vivienne - Dupa indelungi cautari am hotarat sa ne cazam la acest hotel pentru 4 zile cat am stat in Paris cu scopul de a vizita orasul:[#]http://amfostacolo.ro/franta-pareri,30/paris,211,1818/paris-locuri-must-see,11886/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__39140.htm[/#].
Locatia a fost esentiala in algerea acestui hotel. Este situat destul de central in arondismentul 2, la 800 m de Opera Nationala Garnier, la 200 m de 2 statii de metrou (Richelieu Drouot si Grand Bulevards). In 15 min la pas am ajuns chiar la Muzeul Louvre.
In imprejurimi se gasesc o multime de terase, restaurante, baruri, Starbuck [...]
- citeste intreg review-ul
-
Mai mult decat ma asteptam - Am vrut un sejur la Disneyland si cantarind varianta de a sta in Paris la prieteni+drum dus-intors Paris zilnic versus cazare ieftina+ore de magie in plus+ ore de odihna in plus, ca nu mai facem naveta la Paris.
Am ales cazarea la Hotel Cheyenne.
Am mers cu Blue air, apoi am luat naveta de la Beauvais pana la Disneyland (a costat cu 50 centi mai mult decat naveta pana in Paris + RER) si ne-a lasat in fata hotelului.
De la inceput am fost uimiti de eficienta personalului. Totul atat de bine pus la punct la receptie, incat desi era o coada imensa in 15 min aveam cheile camerei si era inain [...]
- citeste intreg review-ul
-
Carcassonne - bijuterie medievala - Nu mi-a venit sa cred ca nu exista un review cu Carcassonne asa ca m-am grabit sa scriu...
Cand se pronunta numele Carcassonne multa lume se gandeste la un renumit joc de societate, altii poate se gandesc la un film care a fost realizat acolo sau la celebrul castel Disney, sau la focuri de artificii.
Fiind unul din cele mai bine conservate orase medievale e normal ca a fost o sursa de inspiratie pentru jocuri de gen, acolo au fost filmate Chocolat, o parte din filmul Robin Hood si seria Labirinth dupa un roman de Kate Mosse. Este sursa de inspiratie a castelului Disney (alaturi de Neuschwe [...]
- citeste intreg review-ul
-
Disneyland Paris - O lume de poveste - Mentionez ca aceasta excursie am castigat-o la un concurs si nu m-a costat nici un ban. :)
O excursie pe care o astept de o viata si planuita de mai bine de 6 luni a prins viata acum cateva zile. Nu stiam ce ne asteapta aproape deloc deoarece am vrut sa fie totul spontan. Eram inconjurati de faimoasele personaje din desenele animate pe care le stim de cand eram copii, de muzica si oameni de toate varstele fericiti si incantati de ceea ce vad. Este o lume in care se poate simti bine oricine si de orice varsta.
Cel mai neplacut lucru cu care ne-am confruntat a fost vremea din prima zi, ca [...]
- citeste intreg review-ul
-
Castelul Langeais sau castelul cu două fețe - De ce castelul cu două fețe? Pentru că din exterior este asemenea unui castel medieval, auster, cu pereți groși, cu turnuri falnice și un pod mobil cu lanțuri funcțional, strivind pur și simplu mica stradă de acces în castel. Privit însă din curtea interioară are un aspect chiar prietenos și plăcut cu turnuri, arcade și creneluri de unde aștepți să apară o prințesă cu alaiul ei.
Castelul Langeais se află în micul oraș Langeais, la aproximativ 25 km. vest de orașul Tours, la confluența unui mic râu numit Roumer cu fluviul Loara. De departe atrage atenția cu tur [...]
- citeste intreg review-ul
-
Castelul Villandry și grădinile sale sau cele mai frumoase grădini din … grădina Franței - „Chers amis visiteurs”… sunt cuvintele de întâmpinare ale lui Henri Carvallo, proprietarul și directorul castelului Villandry. Asemenea familiei lui, care a practicat de-a lungul anilor o largă deschidere față de public, astăzi el își asumă această responsabilitate.
Nu este ușor să gestionezi un astfel de castel și grădinile sale, întinse pe șase hectare. Dar toată această răspundere este recompensată de mulțimea de vizitatori veniți din toate colțurile lumii pentru a admira grădina din grădina Franței.
M-a impresionat dragostea și plăcerea proprietar [...]
- citeste intreg review-ul
Total [567] impresii / pareri din aceasta destinatie
|
|
|
|
|
Cele mai recente poze si imagini din vacanta
FRANȚA
|
total [10810] imagini si fotografii din aceasta destinatie
|
|