Forum AmFostAcolo.ro: Probleme intampinate, propuneri si sugestii - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

• 9 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Probleme intampinate, propuneri si sugestii intr-un cuvant - feedback

#21 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Group: Members

Posted 01 June 2010 - 08:07 AM

View Postdomidoc, on 28 May 2010 - 02:45 PM, said:

Oare cum ar putea admin-ii sa convinga anumiti useri sa scrie corect "tobogan-ane" in loc de "topogan"?

Ehei, ar fi multe de spus pe această temă.
Ce zici, de exemplu, de "ca şi distracţie ...", în loc de "ca distracţie ...". :-/ Sau "ochi de ou", în loc de "ou ochi" ... :-/
Pe de o parte, ar fi bine să fie corectate greşelile de exprimare/ortografie, pentru că altfel, alţii care citesc îşi zic că aşa o fi corect şi uite cum se generalizează greşelile.
Pe de altă parte, este foarte dificil de făcut un astfel de lucru, poate doar nou introdusa facilitate REPORT ar putea să mai ajute la corectarea greşelilor, dar şi asta ar putea duce la aglomerarea webmasterilor, şi aşa destul de aglomeraţi. Eventual doar pentru chestiile foarte supărătoare ...
Mă pun în locul Adminului Cornel şi ajung la concluzia că, oricum ai da-o,este foarte dificil de luat o decizie.
-1

#22 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip
  • LocationBucureşti, Vitan

Posted 02 June 2010 - 06:40 AM

am fost (si inca sunt) unul dintre cei ce si-ar dori un sait cat mai curat d.p.d.v. gramatical. dar pe de alta parte, inclin sa cred ca politica actuala (de a corecta - pe cat posibil - greselile "de tipar" si/sau lucrurile cu adevarat deranjante, cum ar fi articolele scrise EXCLUSIV cu majuscule, dar pe de alta parte, de a NU interveni in text, lasand greselile de exprimare asa cum au fost scrise) ne permite sa obtinem un plus de informatie (despre cel ce scrie). 
lucru util, mai ales cand sunt punctate negativ unele locatii laudate de o majoritate. 
dar nu numai... :P nici in locurile bine punctate de catre multi agramati nu m-as incumeta sa plec... (if you see what I mean)...
0

#23 User is offline   sanziana m 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • LocationRadauti

Posted 02 June 2010 - 06:45 AM

subscriu Dragos,una e sa corecteze web greselile de scriere facute in fuga din cauza tastaturii sau nu mai stiu eu ce,si una e sa corectezi nestiinta si prostia:)
Nu ca eu as fi perfecta...
0

#24 User is offline   Admin 

• Administrator
  • Group: Administrators

Posted 02 June 2010 - 07:21 AM

E exact si punctul meu de vedere (cel enuntat de Dragos).

As avea o sugestie, insa: cineva care are un pic de timp sa initieze o lista 'Indrumar pentru o scriere cat mai corecta' (unde sa figureze intrari precum "- se scrie corect tobogan si nu topogan'); o afisam undeva pe site (poate fi chiar o sectiune pe forum, unde se poate si discuta pe marginea ei) si, din cand in cand, CU MULT TACT, sa facem referire la acel link, prin ecouri scrise pe site, acolo unde e cazul.
Ce spuneti? :-)
0

#25 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 02 June 2010 - 08:47 AM

View PostAdmin, on 02 June 2010 - 09:21 AM, said:

E exact si punctul meu de vedere (cel enuntat de Dragos).

As avea o sugestie, insa: cineva care are un pic de timp sa initieze o lista 'Indrumar pentru o scriere cat mai corecta' (unde sa figureze intrari precum "- se scrie corect tobogan si nu topogan'); o afisam undeva pe site (poate fi chiar o sectiune pe forum, unde se poate si discuta pe marginea ei) si, din cand in cand, CU MULT TACT, sa facem referire la acel link, prin ecouri scrise pe site, acolo unde e cazul.
Ce spuneti? :-)

OK, eu unul cred că pot ajuta la aşa ceva :)
-1

#26 User is offline   creivean 

• Senior
  • PipPipPipPip
  • LocationOradea

Posted 02 June 2010 - 09:30 AM

View PostCosti, on 02 June 2010 - 11:47 AM, said:

Costi, vezi că am deschis topicul aici : http://amfostacolo.r...at-mai-corecta/
Te rog să participi cât mai activ cu putinţă.
0

#27 User is offline   krondia 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationbrasov

Posted 02 June 2010 - 11:50 AM

View PostCosti, on 02 June 2010 - 08:47 AM, said:

Si eu pot da o mana de ajutor, ce sa-i fac, defectele profesionale...
0

#28 User is offline   cosminp 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationbucuresti

Posted 02 June 2010 - 06:04 PM

cornel, intru si eu in aceasta hora a limbii romane, dar am si o propunere.
se poate pune pe fiecare pagina de impresii un link catre pagina de pe forum pentru acces rapid si direct?
-1

#29 User is offline   Andox 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • LocationSighisoara

Posted 02 June 2010 - 10:03 PM

Sincer imi vine sa rad de demersul vostru (fara suparare :unsure: ) . Daca va inchipuiti ca un agramat inainte sa scrie ceva o sa acceseze linkul pe care va chinuiti sa-l faceti va inselati.
Eu personal nici nu as dori sa o faca deoarece si felul in care scrie imi da indicii foarte bune daca sa iau sau nu in seama ce spune.
Pe de alta parte tineti seama ca mai sunt si greseli de typing neintentionate si neblamabile . Eu de ex. rar recitesc ce am scris inainte de a da send.
Pana la urma acest site nu este unul literar ci turistic iar o politica agresiva de a implementa scrierea corecta nu ar face decat sa-i indeparteze pe cei care ar vrea sa scrie ceva dar se tem ca ar putea gresi in exprimare.
Stiu ca ar fi bine ca toti sa scriem corect dar asta este o utopie. :)
0

#30 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip
  • LocationBucureşti, Vitan

Posted 03 June 2010 - 05:29 AM

View PostAndox, on 03 June 2010 - 12:03 AM, said:

... o politica agresiva de a implementa scrierea corecta ...
Stiu ca ar fi bine ca toti sa scriem corect dar asta este o utopie.  :)

mie tocmai ca NU mi se pare o abordare agresiva.
agresiv devin cand vad "k, dc, plm, cf" si alte zeci de astfel de exemple in alte locuri decat strict acolo unde ar fi (???) utile si pentru care au fost nascocite: SMS, mIRC, messenger.

intru totul de acord cu ultima afirmatie... :( :(
0

#31 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 03 June 2010 - 06:31 AM

Tocmai asta poate face diferenta: - o abordare agresiva poate avea de de multe ori un efect contrar celui scontat (ca sa nu mai zic ca poate leza sensibilitati - cateodata in mod nedrept sau chiar nejustificat); pe cand una discreta (explic imediat), cu rare trimiteri, coerenta, dar detasata poate aduce IN TIMP efecte de genul celor produse de picatura chinezeasca :)

Cum vad eu abordarea acestei probleme:
- referiri cu tact catre threadul cu 'asa s-ar scrie corect' termenul X si Y (acolo unde sunt mai multe greseli ori unele care se repeta sistematic)
- discutii pe tema greselilor cele mai frecvente pe forum - FARA a se face trimitere de la un post sau altul; in timp, despre lucurile astea se afla, si vor intra din ce in ce mai multi oameni sa citeasca pe acel thread, din curiozitate ori din dorinta de a invata
0

#32 User is offline   cosminp 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationbucuresti

Posted 17 June 2010 - 12:51 PM

cornel,
poate locul nu e foarte bine ales, dar cred ca mai mult conteaza mesajul.
incercand sa intru in legatura cu useri pentru rendez-vous de vacanta, am constatat ca nu-i pot contacta pentru ca au postat mesajul fara a fi logati.
in aceasta situatie am o propunere: postarea numai dupa logare, similar cu impresiile sau ecourile, sau posibilitatea de click pe numele userului si contactarea acestuia prin user card, situatie in care userul trebuie sa aiba cont.
in acest fel cred ca succesul va fi mai mare in a-ti gasi partener de drum.
-1

#33 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 17 June 2010 - 01:00 PM

am notat propunerea; aproape sigur se va implementa, insa in versiunea 2.0 a acelei pagini (este veche de tot, are nevoie de un face-lift complet)
0

#34 User is offline   cosminp 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Locationbucuresti

Posted 17 June 2010 - 01:02 PM

e bine si multumiri.
o alta propunere este de a face posibila tiparirea unor impresii si/sau ecouri, cum ar fi cele ale georgianei despre "prima vacanta in turcia" sau altele la fel de utile.
-1

#35 User is offline   creivean 

• Senior
  • PipPipPipPip
  • LocationOradea

Posted 21 June 2010 - 04:51 PM

Webmaster,
Pe sait, la rubrica întrebări, nu s-ar putea ca link-urile postate să fie transformate în aşa fel încât să intre direct pagina la care se face referire ?
Cred că ar fi util.
Eu azi, am pus mai multe întrebări, la Descoperă Budapesta, cu mai multe link-uri.
Este foarte greu, pentru cineva interesat, să le ia cu copy şi să le de-a paste, în browser pentru a urmării firul discuţiei.
Mulţumesc.
0

#36 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 21 June 2010 - 05:49 PM

Linkurile sunt transformate intotdeauna de moderatori.
Astazi insa s-a nimerit ca ai postat intr-un interval "mort", cand moderatorii de la acea sectiune nu erau prezenti
0

#37 User is offline   creivean 

• Senior
  • PipPipPipPip
  • LocationOradea

Posted 21 June 2010 - 06:20 PM

View PostAdmin, on 21 June 2010 - 08:49 PM, said:

Linkurile sunt transformate intotdeauna de moderatori.
Astazi insa s-a nimerit ca ai postat intr-un interval "mort", cand moderatorii de la acea sectiune nu erau prezenti

Ok., mulţumesc, am văzut că s-a rezolvat.
În altă ordine de idei, am mai discutat asta, transformarea link-urilor de către voi este muncă în plus, pe care o poate face userul.
Ştiu că, încă nu eşti de acord, dar mai gândeşte-te, vă uşuraţi vouă munca.
Dacă nu, vă bombardăm noi :rolleyes:
0

#38 User is offline   roobycrc 

• Member
  • PipPip

Posted 29 June 2010 - 05:44 AM

Buna ziua. As vrea sa postez niste impresii despre un hotel la care am fost si nu stiu unde. Nu am reusit sa gasesc zona unde as putea sa introduc acest hotel. Este vorba de localitataea Bilecik din Turcia. Despre acest hotel nu a ami scris nimeni nimic si de aceea nu il gasesc. Va multumesc si astept raspuns.
0

#39 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 29 June 2010 - 07:07 AM

roobycrc - poti adauga hotelul intr-o rubrica generica, de exemplu http://amfostacolo.r...diverse,23,115/

ne ocupam noi ulterior de definirea rubricilor si sectiunilor necesare.
0

#40 User is offline   roobycrc 

• Member
  • PipPip

Posted 29 June 2010 - 11:27 AM

Mulţumesc pentru înţelegere.
Am postat câteva impresii despre Hotelul Eronur, din localitatea Bilecik la hoteluri din Istambul. Am rugămintea ca după ce le mutaţi unde le este locul să mă anunţaţi şi pe mine ca să ştiu unde au fost mutate.
Vă mulţumesc încă odată şi vă doresc o zi bună. :D
0

Share this topic:

• 9 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic