Forum AmFostAcolo.ro: Probleme intampinate, propuneri si sugestii - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

• 9 Pages +
  • « First
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Probleme intampinate, propuneri si sugestii intr-un cuvant - feedback

#141 User is offline   Admin 

• Administrator
  • Group: Administrators

Posted 18 September 2012 - 06:59 AM

In unele cazuri, absenta (indelungata) de pe site poate avea cauze pur personale obiective; in altele, motivele sunt cu totul altele.
Personal gasesc o asemenea masura prea dura; voi reflecta totusi si voi vedea daca va fi cazul sa introducem in Regulament si sa punem in aplicare pevederi care sa reflecte dedicarea constanta si in forma continuata in comunitate - in primul rand - sau, dimpotriva, extrema cealalta.
0

#142 User is offline   iulianic 

• Member
  • PipPip
  • Group: Members

Posted 13 December 2012 - 05:53 PM

Nu stiu daca aici este cazul sa semnalez problema intampinata de mine. Nu mai primesc mesaje de atentionare pe e-mail referitoare la aparitia unui nou review sau comentariu. Mantionez ca in urma cu ceva timp s-a mai intamplat acest lucru. De asemenea, mentionez ca adresa mea personala de e-mail este pe hotmail.
0

#143 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 14 December 2012 - 12:00 PM

Hotmail acceptă mailuri "bulk" (trimise în număr mare, pe multe adrese - precum înștiințările AFA) doar de la "calculatoare" (IP-uri) incluse în așa numitele "liste albe" (ale lor, ale lui hotmail / Microsoft).

Se pare că odată cu schimbarea serverului, e necesar să reluăm procesul (îndelungat, destul de birocratic), de includere a noului IP pe "lista albă" hotmail.

Am inițiat procedura, însă va mai dura...

--
N.B.: Pe viitor trimite o "Sesizare" cu problemele întâmpinate (de pe oricare asemenea link de pe sait), ajunge MULT mai rapid la cunoștința mea.
0

#144 User is offline   iulianic 

• Member
  • PipPip

Posted 14 December 2012 - 03:44 PM

Multumesc! Am vazut, am retinut!
0

#145 User is offline   Nicu V 

• Member
  • PipPip

Posted 20 January 2013 - 10:52 AM

se poate modifica/aranja formatul paginilor pe saitul AFA astfel incat scrisul sa fie cat latimea ecranului,fara spatiile goale de pe laterale? Ca aici spre exemplu.
0

#146 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 20 January 2013 - 01:37 PM

Spațiul alb de pe margini diferă mult de la un computer la altul - unele ecrane (mai ales de la laptopuri) au ecranul mult mai lat, altele (la desktopuri) - simțitor mai îngust (la unele desktopuri nu rămâne deloc spațiu alb pe margini). Ca să nu mai vorbim de dispozitivele mobile (telefoane și tablete), unde pagina "nu încape" nicipedeparte, de obicei, pe lățime. Tu priobabil citești de pe laptop, așa-i? :-)

Modificarea nu ar fi nici simplă (din punct de veder tehnic) și nici pe placul tuturor, sunt sigur.
Pentru mulți este mai ușor de citit un text restrâns ca lățime, găsind deranjant să urmărești cu privirea o coloană de text atât de lată (gândește-te cum ar fi că citești o carte cu pagini A4 "pe lat" -- dacă nu ai încercat, tipărește ceva de pe computer și fă o probă).

Pe de altă parte, această modificare (autoadaptatea lățimii paginii la lățimea ecranului) ar fi benefică, în schimb, pentru cei care citesc de pe dispozitive mobile (de pe tablete, de exemplu) - ar mai trebui să facă mult mai puțin scroll orizontal (ar rezulta însă o pagină mai scurtă ca lățime, și nu mai lungă).

Voi relecta asupra propunerii, însă nu întrevăd șanse mari de adoptare.
0

#147 User is offline   Nicu V 

• Member
  • PipPip

Posted 20 January 2013 - 02:18 PM

Am inteles. Asa e: am un laptop cu ecran lat, diagonala 15.6. Asa sunt cam toate acum. Era perfect daca se autoadapta.
Nu cu mult timp in urma am observat ca la deschiderea review-urilor aparea lat cat ecranul pentru cateva fractiuni de secunda,apoi revenea la normal. Parca ar fi incercat sa se adapteze ecranului dar nu reusea. Acum nu mai face nici macar asa. Credeam ca exista vreo setare sau optiune-ceva.
0

#148 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip
  • LocationBucureşti, Vitan

Posted 21 January 2013 - 07:44 AM

View Postnicu014, on 20 January 2013 - 02:18 PM, said:

Nu cu mult timp in urma am observat ca la deschiderea review-urilor aparea lat cat ecranul pentru cateva fractiuni de secunda,apoi revenea la normal...

"Minunea" aia de comportare se datora unui add-on pentru 'colectat' aprecieri oferit de meșteru' Zukerberg, a.k.a FB. Pentru că făcea și alte tâmpenii (mult mai grave) în afara acestei false lățiri, a fost momentan scos de pe paginile AFA.S-a pus și pe sait o întrebare legată de disfuncționalitatea acelui add-on, așa am aflat și eu.
0

#149 User is offline   Nicu V 

• Member
  • PipPip

Posted 21 January 2013 - 07:47 AM

Pai Zukerberg sa-si vada de FB lui. Ce, nu-i ajunge cati are acolo?
Mai am si eu o interbare: cum se pot vizualiza,pe saitul AFA, toti userii dintr-o localitate anume?
0

#150 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 21 January 2013 - 08:12 AM

View Postnicu014, on 21 January 2013 - 07:47 AM, said:

[...]Mai am si eu o interbare: cum se pot vizualiza,pe saitul AFA, toti userii dintr-o localitate anume?

Saitul nu oferă în acest moment o asemenea funcționalitate.
0

#151 User is offline   Nicu V 

• Member
  • PipPip

Posted 21 January 2013 - 08:16 AM

View PostAdmin, on 21 January 2013 - 08:12 AM, said:

Saitul nu oferă în acest moment o asemenea funcționalitate.

Atunci o trecem la propuneri?
0

#152 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip
  • LocationBucureşti, Vitan

Posted 21 January 2013 - 05:53 PM

Erau pe forum nişte topice - despre "orădenii de pe amfostacolo" ştiu sigur că e; parcă mai făcuseră şi ploieştenii unul... Caută!
0

#153 User is offline   Nicu V 

• Member
  • PipPip

Posted 28 January 2013 - 04:24 PM

vin si eu cu o idee-propunere (daca va fi posibil): cea mai frumoasa (votata) fotografie a saptamanii? Ceva in genul articolul saptamanii.
0

#154 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 28 January 2013 - 04:33 PM

View Postnicu014, on 28 January 2013 - 04:24 PM, said:

vin si eu cu o idee-propunere (daca va fi posibil): cea mai frumoasa (votata) fotografie a saptamanii? Ceva in genul articolul saptamanii.

Votarea la poze este o facilitate avută deja în vedere, de multișor (cam de prea mult, să fiu sincer).
Foarte probabil ca în această primăvară să fie implementată

Odaă implementată faciliattea (are implicații în sistemul PMA), clasamentul celor mai votate poze (pe diferite criterii) e imediat.
0

#155 User is offline   Nicu V 

• Member
  • PipPip

Posted 18 February 2013 - 10:11 AM

S-ar putea aranja in aceeasi ordine "butoanele" pentru acordarea voturilor la review-uri, ecouri si raspunsuri?
Sa zicem: FOARTE BUN -- BUN -- Nepotrivit / Deplasat / Eronat( NU-MI PLACE),(sau cum credeti ca-i mai potrivit, dar sa fie la toate la fel), sa nu se mai creeze dificultati sau greseli la votare.

Aceeasi propunere si pentru "TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]" (la inceputul articolului) si "TIPĂREŞTE ARTICOL + ECOURI [sau tipăreşte articolul fără ECOURI]" (jos, la final).
0

#156 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 18 February 2013 - 01:39 PM

View PostNicu V, on 18 February 2013 - 10:11 AM, said:

[..]

Propunere bune, corecte și constructive. Evident, apreciate.
Va fi luată în mod cert în considerare odată cu re-designul radical și complet al întregului sait (probabil chiar anul acesta, către sfârșitul lui).
Pân atunci nu cred că e bine să schimb - mulți (inclusiv eu) ne-am obișnuit cu poziția actuală a linkurilor (chiar dacă nu e uniformă) și în mdo cert vor apărea confuzii și apăsări greșite.
Obișnuința e - așa cum bine se spune - "a doua natură", iar de la o anumită vârstă-ncolo, poate chiar prima :-) [vbesc în primul rând în numele meu]
1

#157 User is offline   Nicu V 

• Member
  • PipPip

Posted 19 February 2013 - 07:25 PM

Foarte buna initiatiava de a afisa numarul de voturi langa PMA la fiecare review dintr-o destinatie. Nu stiu de cand a aparut, cred ca de curand, cel putin eu azi am observat.
Ar fi la fel de utila si la review-rile din pagina fiecarui usercard.
Felicitari intregii echipe pentru munca depusa.
0

#158 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 20 February 2013 - 04:52 AM

Mulțumiri

View PostNicu V, on 19 February 2013 - 07:25 PM, said:

Foarte buna initiatiava de a afisa numarul de voturi langa PMA la fiecare review dintr-o destinatie. [...]
Ar fi la fel de utila si la review-rile din pagina fiecarui usercard.[...]

Apare deja, de acum (ca urmare a propunerii tale)
2

#159 User is offline   Alex_Macedo 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 19 July 2013 - 02:07 PM

Intrebare : Unde a disparut sau au disparut rubricile - Cel mai votat review, saptamana in curs si saptamanii trecute???? S-au scos ??? Mai exista si s-au retras ??? .....
Multumesc !
0

#160 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 19 July 2013 - 03:36 PM

Hopa! Nu observasem -- chiar "dispăruse"

În urma unor modificări (mai vechi, nu mai țin minte de când), am "reușit" să introdus un "bug" în program, în urma căruia programul nu mai găsea (și deci nu mai afișa) articolul cel mai votat în săptămâna curentă (din clasamentul săptămânii în curs, la zi) - pe coloana din stânga, undeva la mijloc.

Am corectat / "împușcat" bugul respectiv, de-acum se reafișează această informație - în pagina întâi, pe coloana din stânga, la mijloc.

Mulțumesc de sesizare.

---

"Articolul săptămânii trecute" se afișa normal (aici nu a trebuit să intervin); rubrica acestuia este însă pe coloana din mijloc, jos (sub motto-ul HiQ și "Rezeră pe booking")
0

Share this topic:

• 9 Pages +
  • « First
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users