Forum AmFostAcolo.ro: Probleme intampinate, propuneri si sugestii - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

• 9 Pages +
  • « First
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Probleme intampinate, propuneri si sugestii intr-un cuvant - feedback

#121 User is offline   sttng 

• Newbie
  • Pip
  • Group: Members

Posted 10 August 2011 - 07:35 AM

Salutare,
2 chestiuni am de ridicat.

Prima, la textul de preview din pagina unei locatii, destinatii etc, sa taiati textul astfel incat ultimul cuvant sa fie intreg, si nu taiat si el de asemenea. Nu e deloc o mare problema, dar se pot evita anumite probleme, in functie de browser, rezolutie, etc, ca cea din imaginea atasata.

A doua, s-ar putea afisa undeva nota si gradul de recomandare pentru intreg litoralul, pentru intreaga zona de munte, pentru intreaga Romanie? La fel pentru alte tari, cu zonele lor turistice.

P.S. observ ca nu se pot atasa fisiere. "Internal Server Error". o sa pun imaginea dupa ce se rezolva.
0

#122 User is offline   Admin 

• Administrator
  • Group: Administrators

Posted 10 August 2011 - 08:21 AM

Raspund punctual

1) "taierea" cuvintelor la preview impresii, ecouri etc - este de mult in lista "to do".
Nu mi s-a parut foarte important / deranjant (comparativ cu multe altele) si datorita timpului meu limitat va mai trebui sa astepte inca un pic. Pana la urma se va implementa, bineinteles.

2) "Media generala" a satisfactiei unei sectiuni geografice (fie ca e vorba de statiune, regiune, tara) este deja afisata pe site -- se poate consulta in template-ul "POZE" a respectivei destinatii - vezi de exemplu

- LITORALUL ROMANESC - http://amfostacolo.r...-romania&rid=90

- ROMANIA: http://amfostacolo.r...=romania&tid=15

Paginile se pot accesa prin intermediul linkurilor "poze" de pe banda albastra de navigare (din capul paginilor tip "lista destinatii" de exemplu)

3) De asta noapte avem intr-adevar o problema la incarcarea fotografiilor de dimensiuni mari (nu stiu exact de la ce dimensiune incolo).
Se lucreaza la depistarea cauzelor si remediere (o sa anunt aici cand va fi gata)
0

#123 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 10 August 2011 - 10:04 AM

Problema incarcarii fotografiilor a fost, in sfarsit, rezolvata de cei de la hosting...
0

#124 User is offline   sttng 

• Newbie
  • Pip

Posted 10 August 2011 - 11:42 AM

Excelent.
Iata imaginea de care vorbeam. Bineinteles ca nu-i nimic foarte important / deranjant, e cel mult amuzant :)

Attached File(s)

0

#125 User is offline   sttng 

• Newbie
  • Pip

Posted 11 August 2011 - 07:53 AM

Am dat intamplator peste un lucru extrem de interesant.

Review Balada amfostacolo.ro

Review-uri Balada hoinari.ro

Uitati-va la review-ul unui anume Mircea pe hoinari, din 2011-07-26. Vedeti vreo asemanare cu cel de pe amfostacolo? De asemenea celelalte doua de sub, de pe hoinari, se regasesc pe amfostacolo.

Ce se intampla? E ceva intelegere intre cele doua site-uri sau e furt? Intelegere sincer nu cred ca e, pt ca altfel s-ar fi pastrat autorii.
0

#126 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 12 August 2011 - 08:36 AM

Se intampla ca e un furt ordinar al celor de pe hoinari

te rog sa confirmi ca nu esti tu autorul acelei postari (de pe hoinari) - voi putea folosi aceasta drept dovada intr-o eventuala actiunea penala si/sau civila indreptata impotriva nesimtitilor de acolo.
0

#127 User is offline   sttng 

• Newbie
  • Pip

Posted 12 August 2011 - 08:43 AM

Pai normal ca nu sunt eu. Altfel de ce as mai fi sesizat chestia asta. Dar nu ma bagati pe mine in problema asta. Eu doar am sesizat ce-am gasit. Cu restul, va descurcati. Cereti-le IP-urile, alte informatii despre conturi, dar pe mine nu ma faceti parte din asta. Please.
0

#128 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 12 August 2011 - 09:40 AM

Imi este suficient ce-ai scris mai sus.
0

#129 User is offline   sttng 

• Newbie
  • Pip

Posted 12 August 2011 - 10:46 AM

Multumesc pt intelegere. V-am trimis si un email. Ma gandesc ca raspunsul e acelasi ca aici.
0

#130 User is offline   santana 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 02 September 2011 - 09:27 AM

Am şi eu o mare nelămurire legată de probleme tehnice. Stimate Cornel Bociort, îmi permit să întreb dacă nu cumva programul pe care l-ai scris pentru siteul amfostacolo.ro nu poate cumva să simplifice procedurile de modificare a textul, la inserare. Mi-e peste mînă să folosesc italicele şi boldurile la inserarea review-urilor, la fel de greu îmi vine şi la ecouri. Ştiu cum se face, în mare, dar mi se pare dificil să scriu atîtea paranteze. Se poate face ceva să păutem boldui şi italici ca la forum? :rolleyes:

0

#131 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 03 September 2011 - 06:55 AM

In viitor (in cel INDEPARTAT) e posibil sa ajunga si programul meu la nivelul celui al forumului (in privinta formatarii), insa in acest moment raspunsul e negativ.
Sa nu uitam totusi ca programe precum cel al forumului sunt create si intretinute de o armata de oameni, pe cand la noi e un singur om (ce trebuie sa se ocupe, simultan, de multe alte lucruri (ce nu tin de programare), unele chiar importante/urgente)
0

#132 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip
  • LocationBucureşti, Vitan

Posted 15 October 2011 - 07:31 AM

View Postsantana, on 02 September 2011 - 09:27 AM, said:

... Mi-e peste mînă să folosesc italicele şi boldurile la inserarea review-urilor, la fel de greu îmi vine şi la ecouri. Ştiu cum se face, în mare, dar mi se pare dificil să scriu atîtea paranteze. Se poate face ceva să păutem boldui şi italici ca la forum? :rolleyes:

Îmi permit să ofer o soluţie alternativă, dar eficientă: caută "extensia" BBcodeExtra pentru Firefox şi instaleaz-o! Eu aşa am rezolvat problema. Poţi crea şi coduri care nu sunt standard (cum este de exemplu citatul [q] din ecouri)!
0

#133 User is offline   santana 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 16 October 2011 - 06:29 AM

Mersi de sfat Dragoş, dar îmi e tare peste mînă orice variantă. Ştii cum e cu naravul din fire... De 15 ani folosesc pe post de editor de text un soft puţin răspîndit, QXpress, iar "diacriticile mele" nu sînt poziţionate pe tastatura chiar ca la varianta româneasca. De fapt, acum văd că vroiam să-l întreb pe admin altceva (între timp am aflat răspunsul): de ce un text care a fost făcut deja într-un editor de texte cu italice, bolduri, etc, nu este preluat şi de softul afa.ro întocmai, la un simplu "ctrl c"-ctrl v"?
0

#134 User is offline   Alex_Macedo 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 01 June 2012 - 07:20 AM

O intrebare ca tot omu`

.....ma racaie o chestie.....observata de-a lungul unei luni de zile :
Se poate "confectiona" rubrica DIVERSE sub alta forma ???
Am sa argumentez pasnic prin observatiile vizavi de chestie.......daca par un examplu, prietenul pepsi, expune o chestie, ca aia cu tricourile si vin eu si pun un banc cretin, "il incalec" si pepsi nu mai apare pe frontispiciul central al forumului !!
La fel si cu rubrica de filme.....scriu acolo o polologhie si rubrica LA MULTI ANI a prietenului creivean (laudabila si foarte buna, dealtfel), imi i-a maiu.
SE POATE oare face altfel.....adica sub o forma de panel ca sa nu ne mai incalecam unii pe altii , pe frontispiciul central al forumului???
...e doar...
....O intrebare ca tot omu`
1

#135 User is offline   WebMaster6 

• Advanced Member
  • LocationAcasă

Posted 19 June 2012 - 09:10 PM

View PostAlex_Macedo, on 01 June 2012 - 07:20 AM, said:

O intrebare ca tot omu`

.....ma racaie o chestie.....observata de-a lungul unei luni de zile :
Se poate "confectiona" rubrica DIVERSE sub alta forma ???....

Alex, cu scuzele de rigoare că mi-au trebuit aproape 3 săptămâni să văd acest mesaj, încerc să-ţi dau şi un răspuns:
am selectat 5 topice, pe care le-am făcut "vârf de listă" (care rămân pe primele 5 locuri, indiferent dacă se mai scrie şi în altele, sau dacă apar topice noi). Aşa, vei vedea mereu pe primele locuri acele topice (considerate mai importante), urmate de restul mesajelor în ordinea postării lor.
Acum, dacă mai doreşti încă unul, mai spune. Dar ca idee, e bine să fie un număr limitat de astfel de topice, altfel cele cu trafic ceva mai intens o să ajungă pe la baza paginii şi nu le mai vede lumea.
În speranţa că am reuşit măcar să mai îmbunătăţesc situaţia,
respect!
0

#136 User is offline   Alex_Macedo 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 21 June 2012 - 08:28 AM

View PostWebMaster6, on 19 June 2012 - 09:10 PM, said:

Alex, cu scuzele de rigoare că mi-au trebuit aproape 3 săptămâni să văd acest mesaj, încerc să-ţi dau şi un răspuns:
am selectat 5 topice, pe care le-am făcut "vârf de listă" (care rămân pe primele 5 locuri, indiferent dacă se mai scrie şi în altele, sau dacă apar topice noi). Aşa, vei vedea mereu pe primele locuri acele topice (considerate mai importante), urmate de restul mesajelor în ordinea postării lor.
Acum, dacă mai doreşti încă unul, mai spune. Dar ca idee, e bine să fie un număr limitat de astfel de topice, altfel cele cu trafic ceva mai intens o să ajungă pe la baza paginii şi nu le mai vede lumea.
În speranţa că am reuşit măcar să mai îmbunătăţesc situaţia,
respect!

Multumesc Web6.....stiu ca ai multe pe cap....am vazut modificarile.....e OK !!
RESPECT !!!!
0

#137 User is offline   MCM 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • LocationBucuresti

Posted 25 August 2012 - 08:48 PM

To whom it may concern

De cateva ore nu mai pot trimite mesaje personale si nu mai pot vizualiza lista cu voturile acordate unui review.
Or mai fi si altele, dar astea mi-au sarit in ochi.
Va rog frumusel, sa-mi spuneti ce pot face?

Multumesc
0

#138 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 28 August 2012 - 04:28 PM

View PostMCM, on 25 August 2012 - 08:48 PM, said:

De cateva ore nu mai pot trimite mesaje personale si nu mai pot vizualiza lista cu voturile acordate unui review.
Or mai fi si altele, dar astea mi-au sarit in ochi.
Va rog frumusel, sa-mi spuneti ce pot face?

Atat mesajele personale, cat si lista voturilor (precum si alte asemenea functionalitati) se afiseaza intr-o fereastra de tip popup.
Se intampla cateodata (mi s-a intamplat si mie) sa uitam o asemenea fereastra (popup) mai veche deschisa si cand se apeleaza din nou acea facilitate (sau o alta, cu aceeasi functionare), rezultatul se afiseaza in VECHEA fereastra, de obicei minimizata in bara de programe, astfel ca aparent "nu se intampla nimic" cand accesez acea functie (lista voturi, mesaj personal etc). In fapt, rezultatul este afisat in *vechea* fereastra, atata doar ca ea nu 'sare in fata', asa cum eram obisnuiti (doar o fereastra noua popup 'sare').

Cel mai probabil, problema s-o fi rezolvat intre timp (prin efectul inchiderii si deschiderii din nou a calculatorului, efectul descris mai sus a disparut, disparand cauza = fereastra *veche* popup).
Am scris totusi aici, detaliat, pentru ca-i posibil sa se intample si altora -- aka aceste info sa fie utile si altor utilizatori

Daca intuitia ma inseala si nu este vorba despre cauza descrisa mai sus, rog scrie-mi - http://amfostacolo.r...mesaj.php?uid=1

--

sorry de rsp intarziat, am lipsit o vreme din tara
1

#139 User is offline   MCM 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • LocationBucuresti

Posted 29 August 2012 - 05:49 PM

View PostAdmin, on 28 August 2012 - 04:28 PM, said:

sa uitam o asemenea fereastra (popup) mai veche deschisa

exact asa a fost.
Multumesc mult
0

#140 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 16 September 2012 - 06:57 PM

Am o propunere.
Am văzut pe alte saituri că membrii acestora trebuie să viziteze saitul şi să activeze în vreun fel cel puţin o dată la un anumit interval de timp (o lună, trei luni etc.), pentru a-şi păstra statutul.
Propun, deci, ca şi membrii comunităţii AFA să fie retrogradaţi dacă nu activează în vreun fel pe sait un anumit timp. De exemplu, dacă nu îşi fac simţită prezenţa pe sait timp de, să zicem, trei luni, să fie retrogradaţi cu o treaptă.
În fine, condiţiile concrete pot fi discutate, dar cred că n-ar strica o astfel de măsură!
1

Share this topic:

• 9 Pages +
  • « First
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic