Forum AmFostAcolo.ro: Tinutul Secuiesc - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

Tinutul Secuiesc Despre autonomia Tinutului Secuiesc

#41 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Group: Members

Posted 13 April 2010 - 03:28 PM

View PostCosti, on 13 April 2010 - 03:09 PM, said:

Atunci, hai la Sânziana (adică în Bucovina) de Rusalii, să-i creştem PIB-ul :lol:
Serios! Noi mergem.

În altă ordine de idei, nu m-ar deranja ca Transilvania să capete autonomia pe care o merită, poate m-aş muta şi eu acolo, eventual în Târgu Mureş. :D

Haideti cu totii la Moeciu la Roua Diminetii de Rusalii si mai vedem cum e cu autonomia....
0

#42 User is offline   David 

• Member
  • PipPip

Posted 13 April 2010 - 09:14 PM

Referitor la autonomia Tinutului Secuiesc am mai spus-o, nu sunt de acord si nu voi fi niciodata.Nu stiu daca stiti dar in orasul in cara m-am nascut si traiesc de 30 ani Timisoara, 10% din populatia orasului este formata din cetateni de nationalitate maghiara (aprox 30000 oameni).
Am foarte multi prieteni, colegi,clienti de etnie maghiara, dar nu am auzit unul care sa pomeneasca sau sa -si doreasca autonomie si credeti-ma am abordat acest subiect.Majoritatea sunt exponenti ai clasei de mijloc si au un bagaj cultural foarte incarcat.De multe ori ii desconsidera pe secuii din Tinutul Secuiesc catalogandu-i drept inculti si usor de manevrat de puterile politice.
Cred ca este de bun simt ca limba oficiala a Romaniei sa fie limba romana nu maghiara ,sarba,sau chineza.Am intrebat in orasul Georghieni drumul spre Sovata si am primit raspuns in limba romana de la o persoana care dupa accent sigur era de nationalitate maghiara.Pana la urma cred ca depinde enorm de educatia , bunul simt si respectul fata de aproapele tau.
In concluzie in Timisoara traim in comuniune si respect reciproc alaturi de maghiari,nemti,sarbi,bulgari si nimeni nu -si doreste o autonomie care nu aduce lapte si miere pentru nimeni.

In schimb majoritatea timisorenilor si a locuitorilor din vestul tarii isi doresc AUTONOMIE ADMINISTRATIVA.Nu este corect ca toti banii colectati sa mearga la Bucuresti iar papitoii de politicieni sa-mi trimita inapoi praful de pe toba.M-am saturat sa-mi rup masina in gropi, sa am doar un sfert de centura ocolitoare,spitale scoli,gradinite si parcuri dezastroase. Germania este formata din 16 landuri aflate in diferite stadii de dezvoltare.Ca nivel de dezoltare se distanteaza clar landurile Bavaria si Baden Wurttemberg.
Din pacate va trece mult timp pana la autonomia administrativa ,papitoii de la centru nu vor renunta usor la spagi.
0

#43 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 April 2010 - 07:00 AM

View PostDavid, on 13 April 2010 - 11:14 PM, said:

Cred ca este de bun simt ca limba oficiala a Romaniei sa fie limba romana nu maghiara ,sarba,sau chineza [...]

In schimb majoritatea timisorenilor si a locuitorilor din vestul tarii isi doresc AUTONOMIE ADMINISTRATIVA.Nu este corect ca toti banii colectati sa mearga la Bucuresti iar papitoii de politicieni sa-mi trimita inapoi praful de pe toba.

Nimeni nu zice altceva, nici măcar secuii ăia inculţi de care spui. Doar că ei cer ca în zona lor să fie şi maghiara limbă oficială. Ceea ce nu ne-ar deranja cu nimic, mai ales că, de facto, ea chiar este.
Apoi, tot autonomie administrativă cer şi ei. Şi la ei am văzut şosele cu gropi, datorită aceluiaşi proces de distribuire "judicioasă" a fondurilor. Acum ceva ani am venit dinspre Bicaz la Sovata pe o şosea care nu mai fusese asfaltată de 40 de ani şi arăta ca după bombardament.
Eu asta şi spun, fiecare zonă (evit termenul de "regiune") să se administreze autonom, pentru că aceste fonduri strânse la bugetul central nu sunt nici măcar redistribuite în zonele mai sărace, ci dispar în gaura neagră de la guvern. În plus, în acest fel, bugetul central este o armă politică, numai bună de manipulat.
Dar nu numai fondurile administrate centralizat ar trebui reduse drastic. Chiar intervenţia celor de la centru, vorba lui nenea Iancu, ar trebui şi ea redusă drastic, iar reprezentantul guvernului în teritoriu, adică instituţia prefectului, să aibă prerogative cât mai puţine.
Astfel s-ar elimina şi o bună parte din frustrarea acumulată de-a lungul anilor şi transformată în tensiuni (interetnice şi de altă natură, vezi ideea cu "miticii" de la Bucureşti). Ani de zile, vestul a votat cu totul altfel decât estul şi s-a creat ideea (falsă, mai ales prin prisma ultimelor alegeri) că vestul este mai progresist, iar ăştia din est sunt nişte proşti uşor de manipulat (exact ceea ce spui că zic ungurii din Timişoara despre secui).
Dacă diferitele zone ar avea autonomie, nu ar mai apărea astfel de frustrări, pentru că rezultatul alegerilor generale nu ar mai avea o aşa de mare importanţă, cele locale fiind cele determinante.
Dar, până acolo, mai sunt mulţi bani de tocat prin aşa-zisele proiecte guvernamentale... :(
0

#44 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 April 2010 - 07:06 AM

View PostDavid, on 13 April 2010 - 11:14 PM, said:

Cred ca este de bun simt ca limba oficiala a Romaniei sa fie limba romana nu maghiara ,sarba,sau chineza [...]

In schimb majoritatea timisorenilor si a locuitorilor din vestul tarii isi doresc AUTONOMIE ADMINISTRATIVA.Nu este corect ca toti banii colectati sa mearga la Bucuresti iar papitoii de politicieni sa-mi trimita inapoi praful de pe toba.

Nimeni nu zice altceva, nici măcar secuii ăia inculţi de care spui. Doar că ei cer ca în zona lor să fie şi maghiara limbă oficială. Ceea ce nu ne-ar deranja cu nimic, mai ales că, de facto, ea chiar este.
Apoi, tot autonomie administrativă cer şi ei. Şi la ei am văzut şosele cu gropi, datorită aceluiaşi proces de distribuire "judicioasă" a fondurilor. Acum ceva ani am venit dinspre Bicaz la Sovata pe o şosea care nu mai fusese asfaltată de 40 de ani şi arăta ca după bombardament.
Eu asta şi spun, fiecare zonă (evit termenul de "regiune") să se administreze autonom, pentru că aceste fonduri strânse la bugetul central nu sunt nici măcar redistribuite în zonele mai sărace, ci dispar în gaura neagră de la guvern. În plus, în acest fel, bugetul central este o armă politică, numai bună de manipulat bizonatul.
Dar nu numai fondurile administrate centralizat ar trebui reduse drastic. Chiar intervenţia celor de la centru, vorba lui nenea Iancu, ar trebui şi ea redusă drastic, iar reprezentantul guvernului în teritoriu, adică instituţia prefectului, să aibă prerogative cât mai puţine.
Astfel s-ar elimina şi o bună parte din frustrarea acumulată de-a lungul anilor şi transformată în tensiuni (interetnice şi de altă natură, vezi ideea cu "miticii" de la Bucureşti). Ani de zile, vestul a votat cu totul altfel decât estul şi s-a creat ideea (falsă, mai ales prin prisma ultimelor alegeri) că vestul este mai progresist, iar ăştia din est sunt nişte proşti uşor de manipulat (exact ceea ce spui că zic ungurii din Timişoara despre secui).
Dacă diferitele zone ar avea autonomie, nu ar mai apărea astfel de frustrări, pentru că rezultatul alegerilor generale nu ar mai avea o aşa de mare importanţă, cele locale fiind cele determinante.
Dar, până acolo, mai sunt mulţi bani de tocat prin aşa-zisele proiecte guvernamentale... :(
0

#45 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 April 2010 - 07:19 AM

View PostFlorina38, on 06 April 2010 - 12:59 PM, said:

[...] Cum se va descurca Costi intr-o zona a Romaniei unde limba romana se studiaza la scoala alaturi de engleza, franceza,etc ca o limba straina, iar limba oficiala este limba maghiara? :( Cum crede ca autoritatiile locale maghiare vor gestiona aceasta autonomie? [...]

Să mai răspundem la câteva întrebări. Aşadar ...
Nimeni, nici măcar secuii nu susţin eliminarea limbii române ca limbă oficială. Ei susţin doar ca şi limba maghiară să aibă acelaşi statut, ca limbă oficială regională. Tocmai de aceea dădeam exemplul acelor ţări în care sunt mai multe limbi oficiale şi unde lucrurile merg foarte bine. Odată şi-odată trebuie şi noi să mai învăţăm de la alţii şi să admitem că, uneori, alţii ştiu mai bine decât noi anumite lucruri. Nu suntem nicidecum buricul pământului...
Sunt convins că autorităţile locale maghiare vor gestiona această eventuală autonomie foarte bine, în interesul locuitorilor acelei zone, inclusiv al celor români de acolo, chiar dacă ei vor fi nevoiţi să vorbească ungureşte mai des decât vor dori.
Pe de altă parte, în acel caz, aceste autorităţi vor fi cele nevoite să protejeze minorităţile din zona administrată şi să facă faţă eventualelor acuze de discriminare etnică.
0

#46 User is offline   biancuta 

• Member
  • PipPip

Posted 14 April 2010 - 07:53 AM

Costi, noi aici ne intelegem foarte bine romanii cu maghiarii. Asa cum am mai spus, am foarte multi prieteni unguri si nimeni nu le contesta drepturile. Dar sunt unele persoane care doresc clar a se delimita de romani, doresc separarea, nu vor cu nici un chip sa stea impreuna cu romanii (mai ales cei care doresc tinutul secuiesc) si acest lucru provoaca tensiuni.
O multime de maghiari nu sunt interesati de acest tinut, ei au o familie, un servici, copii, au alte griji decat separarea! Dorinta aceasta vine doar din dorinta unora de a fi mai puternici.
Am colegi de servici care au preferat sa-si dea copiii la scoli cu predare in lb. romana, pentru a acumula limba si cunostinte cat mai multe,considerand ca le foloseste mai mult,fiindca traiesc in Romania! Ei nu doresc a se izola in acest tinut secuiesc!
Desigur ca o mai buna administrare teritoriala a fondurilor este dorita de toata lumea, dar dupa cum stim cu totii, nu sunt bani!
0

#47 User is offline   David 

• Member
  • PipPip

Posted 14 April 2010 - 07:59 AM

Sa fim realisti, in cazul in care se va oficializa limba maghiara vor aparea tensiuni intre romani si secuii.Secuii vor vorbi doar limba maghiara avand argumentul oficializarii,si vor cere romanilor sa cunoasca acesta limba cat timp se afla in Tinutul Secuiesc.Iar pana la regionalizarea teritoriala nu va fi decat un pas din cauza precedentului provocat de Kosovo.Imi aduc aminte in mandatul lui Bill Clinton 17 familii de maghiari au cerut acestuia oficializarea limbii maghiare intr-un orasel cu 5000 de oameni.Nationalisti pana in maduva oaselor.
0

#48 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 April 2010 - 09:58 AM

Costi, tocmai aceasta este problema.
Odata cu obtinerea de noi privilegii(limba oficiala maghiara), excluderea romanilor din viata de zi cu zi va fi oficiala si... nu va fi bine. Accesul romanilor la institutiile regionale, chiar la institutiile centrale va fi ingradit si nu vorbim aici de discriminare, ci de izolare. Si pana la urma, pentru ce o minoritate etnica sa fie avantajata pe teritoriul romanesc? Si presupunand ca autoritatiile regionale maghiare nu vor proteja minoritatea romana din zona, cum vor putea autoritatiile centrale sa intervina? :blink: Nu, categoric nu trebuie sa cream conditiile pentru ca cetatenii romani de nationalitate romana sa sufere din cauza originii lor in Romania. :( .
Costi, tu tot dai exemplul altora in ceea ce priveste rezolvarea problemei conlocuitorilor, dar ce contributie a avut minoritatea maghiara in Transilvania la formarea Statultui Unitar Roman? Tot timpul au fost diferiti de noi, prin religie, prin traditii, prin limba vorbita, dar mai ales prin faptul ca romanii in Transilvania pana la 1918 au fost "natiune inferioara" in ochii lor, fara nici un drept in justitie, fara reprezentare in Dieta si ulterior in Parlamentul Ungar,desi tot timpul au fost majoritate absoluta pe acele meleaguri. Romania nu s-a format prin uniunea a doua formatiuni statale distincte, a doua popoare diferite pentru ca la un moment dat sa se poata puna problema separarii lor. Chiar mai mult, atunci cand au avut posibilitatea nu au recunoscut natiunea romana din Transilvania ca locuitori cu drepturi si obligatii, ci au incercat sa nationalizeze fortat si cu cruzime populatia romana. Romanii din Transilvania au fost "natiune tolerata". Nimeni nu pomeneste aici despre crimele si masacrele pe care le-au suportat romanii din Transilvania, despre miile de morti si schingiuiti pentru simpla vina de a fi romani si de a se impotrivi maghiarizarii fortate. Haideti sa vorbim despre zeciile de mii de romani din batalioanele de munca fortata ce au robit in Pusta Maghiara in cele mai groaznice conditii.
In Romania vreodata nationaliate maghiara a fost considerata "rasa inferioara" sau supusa unor asemenea atrocitati sau nelegiuri? :angry:
Cand va ganditi la Autonomia Tinutului Secuiesc si la dreptul de autodeterminare al maghiarilor din Romania tineti cont si de lectia cruda a istoriei recente a Romaniei. Am iertat... dar nu am uitat... :(
0

#49 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 April 2010 - 10:02 AM

View Postbiancuta, on 14 April 2010 - 07:53 AM, said:

Costi, noi aici ne intelegem foarte bine romanii cu maghiarii. Asa cum am mai spus, am foarte multi prieteni unguri si nimeni nu le contesta drepturile. Dar sunt unele persoane care doresc clar a se delimita de romani, doresc separarea, nu vor cu nici un chip sa stea impreuna cu romanii (mai ales cei care doresc tinutul secuiesc) si acest lucru provoaca tensiuni.
O multime de maghiari nu sunt interesati de acest tinut, ei au o familie, un servici, copii, au alte griji decat separarea! Dorinta aceasta vine doar din dorinta unora de a fi mai puternici.
Am colegi de servici care au preferat sa-si dea copiii la scoli cu predare in lb. romana, pentru a acumula limba si cunostinte cat mai multe,considerand ca le foloseste mai mult,fiindca traiesc in Romania! Ei nu doresc a se izola in acest tinut secuiesc!
Desigur ca o mai buna administrare teritoriala a fondurilor este dorita de toata lumea, dar dupa cum stim cu totii, nu sunt bani!

Bun exemplul cu colegii. Se poate!!!
0

#50 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 April 2010 - 10:17 AM

David, toti cei ce au postat pe acest forum si-au exprimat acordul pentru descentralizare si autonomie administrativa din considerente economice, ca o alternativa la situatia economica grea prin care trece Romania acum, dar nimeni nu a definit concret cum intelege fiecare aceasta. Tu cum o vezi? Ca respectiva regiune autonoma din punct de verdere economic sa colecteze taxele si impozitele de la agentii economici si persoane fizice si sa-i administreze in cadrul unui Consiliu Regional in baza prioritatiilor stabilite de acesta? O parte din aceste sume sa fie trimise spre bugetul central? Ca pana la urma problema e cine administreaza banii, nu?
0

#51 User is offline   David 

• Member
  • PipPip

Posted 14 April 2010 - 01:18 PM

Florina 38

Noi in Timisoara vorbim de Autonomia Administrativa de aproximativ 10 ani,sa nu crezi ca odata cu criza ne dorim acest lucru.Ii cunosc personal pe majoritatea liderilor politici din Timisoara indiferent de culoarea politica,la fel ca si ei vad autonomia administrativa dupa modelul Germania.Regiunea va fi formata din urmatoarele judete Timis pe post de locomotiva datorita nivelului ridicat al investitiilor straine raportat la numarul de locuitori,Arad care vine tare din urma,Hunedoara si Caras Severin doua judete sarace pe care le vom ajuta sa se dezvolte.

Capitala administrativa va fi la Timisoara de unde se va face si distribuirea fondurile colectate din taxe si impozite catre cele 4 judete.In acest fel vom spune la revedere Bucuresti si nu vom mai depinde de spagile lui Casuneanu ,Videanu si alti mafioti care au supt milioane de euro de la buget.Vom alege un presedinte sau cum vreti sa-i spuneti seic ,nabab,care va conduce cele 4 judete ajutat de un consiliu format din reprezentantii celor 4 judete.Acesti consilieri vor prezenta problemele arzatoare existente in fiecare judet pentru a gasi o modalitatea de rezolvare in folosul comunitatilor.

La fel vad si o regiune formata din Bucuresti,Ialomita,Giurgiu,Calarasi.Va fi o competitie intre regiuni care va atrage mai multe investitii si fonduri europene.

Viitorul va suna bine daca se va intampla astfel.
0

#52 User is offline   molko 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 April 2010 - 01:43 PM

first:
Cand eu ma refeream la o a doua limba oficiala etc. etc.. ma refeream la o situatie normala intr-un stat de drept si nu am luat in calcul parametri gen nationalism etc.. etc. Adica asa vad eu lucrurile normal. Ca daca facem lucrul asta exista posibilitatea escaladarii lucurilor e o alta poveste ce tine de specificul zonei si de faptul ca ambele parti uita ca traim in 2010 si ca e in beneficiul amandurora sa convietuim. Probabil ceea ce e normal e imposibil. Oricum ura exista si intr-o parte si in cealalta.
Second. David.. nu numai Bucurestiul e de vina pt neimplinirile Timisoarei.. dar asa va place voua sa dati vina. voi sunteti intotdeauna fruncea dar altii sunt de vina. Si la fotbal la fel... injurati miticii din Bucuresti dar tot un mitic (slinos si dubios), din Ferentari a dus in sfarsit Timisoara oarecum sus. Ba chiar cred ca zona Timisoara/Banat a avut parte de investitii destul de mari in comparatie cu alte zone. Ar fi chiar interesant o analiza venituri /cheltuieli in zona descrisa de tine. Eu stiu ca drumul Lugoj-Timisoara e gata, se lucreaza la centura, Orsova-Lugoj se tot lucreaza, aeroportul e renovat, autostrada va trece pe acolo... deci cel putin in ultimul timp au fost ceva bani aruncati in zona. Ceea ce tine de interiorul orasului tine de banii locali stransi din taxe si impozite locale. deci gropile din interiorul orasului exprima clar buna gospodarire locala!! Si cred ca Hunedoara si Caras Severin ar fi doi saci foarte grei de dus in spate!
Si inca ceva. Cand am fost ultima oara in gara din Timisoara am crezut ca m-am teleportat in filmul Borat! Asa ca putina curatenie in gradina proprie nu ar strica.
0

#53 User is offline   molko 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 April 2010 - 02:01 PM

Si ca fapt divers, apropos de investitii.. ia uite ce news primesc de la ZF acum 2 minute:

Consortiul Vinci-Aktor ar putea renunta la contractul de concesiune a autostrazii Comarnic-Brasov din cauza lipsei de fonduri pentru finantarea proiectului, in cazul in care CNADNR nu modifica termenul de incepere a constructiei si nu ofera mai multi bani.

Potrivit unor surse din cadrul ministerului Transporturilor, citate de ZF, "consortiul a solicitat reprezentantilor CNADNR modificarea contractului astfel incat termenul de incepere a constructiei sa fie prelungit cu circa 2 ani".

De asemenea, Vinci-Aktor ar fi solicitat si o suma mai mare - valoarea proiectului ridicandu-se la 1,5 miliarde euro - motivand ca, fata de momentul in care au inceput negocierile, in 2007, a intervenit criza financiara.

Contractul a fost semnat pe 18 ianuarie si la 90 de zile urma sa expire perioada in care contractul poate fi incetat unilateral amiabiabil.
0

#54 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 April 2010 - 02:45 PM

David, foarte interesant! Personal nu cunosc vreo initiativa sau program politic care sa-si propuna asa ceva. Ne amintim ca Revolutia din 22 Decembrie 1989 tot de la Timisoara a pornit, insa la scurt timp, o parte din dorintele timisorenilor adunati in Piata Operei au fost ignorate de puterea de la Bucuresti, liderii timiseni fiind ridiculizati acolo. Si eu ma gandesc de ceva timp ce solutie am putea gasi la problemele economice, pentru ca reformele s-au cam terminat, s-a vandut tot ce s-a putut, s-a furat tot ce s-a gasit si romanul tot sarac si dator a ramas. Politicienii indiferent de apartenenta politica sunt toti la fel. Guvernele se formeaza tot pe principiul apararii interesului de grup si evident distribuirea baniilor se face la fel, e clar ca ceva este gresit...
Acum, cu impartirea pe zone de dezvoltare regionala parerea mea este ca asta ar duce si la divizarea statala. Nu stiu daca va fi bine sau nu pentru toti romanii si aici vad exemplul fostei Iugoslavia. Probabil zona de vest a Romaniei asa cum o vezi tu, va urma exemplul Sloveniei si Croatiei unde cetateanul are respect pentru ceea ce-l inconjoara, pentru locul de munca,pentru alesii sai in institutiile ce-l reprezinta. Ce se va intampla cu restul Romaniei? Serbia si Muntenegru inca nu si-au gasit drumul european,saracia inca este predominanta chiar daca Belgradul este un oras european. Parca recunosc aici, fireste, la alte dimensiuni, zone intinse din Moldova si Muntenia. Cred ca restul tarii se va izola si saracia se va accentua, indiferent de administratie
0

#55 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 April 2010 - 02:58 PM

molko, nu putem vorbi de ura intre cele doua comunitati. E cam mult spus.
0

#56 User is offline   molko 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 April 2010 - 08:55 PM

View PostFlorina38, on 14 April 2010 - 04:58 PM, said:

molko, nu putem vorbi de ura intre cele doua comunitati. E cam mult spus.

poate e prea dur spus..un sambure de adevar exista totusi. dar se pare ca nici una din parti nu vrea sa cedeze si in acelasi timp se crede superioara..
eu cred insa ca IN GENERAL este normal ca in zone (si aici nu ma refer la un oras sau sat) unde o nationalitate e majoritara, indiferent pe teritoriul carui stat, acea populatie are dreptul ca limba ei sa fie considerata o a doua limba oficiala.. Nu vad de ce trebuie sa deranjeze acest lucru.
0

#57 User is offline   David 

• Member
  • PipPip

Posted 15 April 2010 - 06:41 AM

Molko
Bucurestiul nu este vinovat pentru neimplinirile noastre sau a tarii.Bucurestiul este hulit pentru ca de acolo se taie cascavalul si se imparte in mod inegal ,pe baza unor spagi babane, fonduri pentru diferite lucrari investitii.Timisoara in ultimii 10 ani a fost uitata la capitolul investitii in infrastructura.In ultimii ani datorita faptului ca PDL a obtinut rezultate bune in judet s-a mai deschis robinetul si am reusit sa terminam un sfert de centura si drumul Timisoara Lugoj care saracul de 5 ani tot se renova.Speram in cel mai scurt timp sa inceapa lucrarile pentru autostrada Timisoara- Arad si Timisoara -Szeged dar depindem de banii de la centru .
Spuneai ca avem un nivel ridicat al investitilor ,cred ca este normal avand in vedere pozitionarea noastra aproape de tarile civilizate iar autoritatile locale au stimulat aceste investitii prin diverse parteneriate.
In prezent in Timisoara sunt peste 2000 de firme din Italia si o comunitate de 14000 de italieni care sper sa nu ceara si ei autonomie sau a doua limba oficiala dar nu cred ca se va intampla.
Avem nevoie de investitii in infrastructura orasului datorita numarului cel mai mare din tara de masini la 1000 de locuitori(367 Timisoara fata de 316 Bucuresti).Nu stiu de unde a scos-o Costi contributia cu 40% la PIB in anul 2008 orasul Bucuresti contribuia la PIB cu 20%.
Referitor la fotbal multumim grasului si umflatului Iancu pentru ajutorul acordat dar este ajutat si de Consiliul Local cu 5 milioane de euro/an. Gara din Timisoara da,arata jalnic nedemna de istoria orasul dar depindem de banii de la Ministerul Transporturilor nu este o chestie locala.Totusi nici gara din Bucuresti nu arata a gara de capitala,era sa fiu muscat anul trecut de o gasca maidanezi infometati in drum spre Intercity.

In sfarsit ma bucur ca autoritatile analizeaza contractele pentru autostrazi si nu accepta umflarea la nesfarsit a devizelor de lucrari cum au facut-o nesimtitii de la Bechtel.

Florina 38

In privita decalajului care va fi intre regiuni depinde foarte mult de oameni de productivitatea si eficenta muncii.In anul 4 de facultate am fost 3 luni cu o bursa de studii in Germania in Stuttgart capitala landul Baden Wurtembeg cel mai dezvoltat din Germania alaturi de Bavaria.Exista o diferenta enorma de mentalitate intre RFG si RDG cu privire la munca si eficenta acesteia.Oamenii din fostul RFG sunt harnici muncesc de dimineata pana seara cu o productivitate ridicata iar cei din RDG care au fost multa vreme controlati de rusi nu reusesc la fel mai langsam.

Cred ca se obtin bani frumosi pentru fiecare regiune in cazul in care se fac proiecte eligibile si se atrag fonduri europene .Dar din pacate proiectele lasa de dorit.
0

#58 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 15 April 2010 - 08:18 AM

View Postmolko, on 14 April 2010 - 08:55 PM, said:

poate e prea dur spus..un sambure de adevar exista totusi. dar se pare ca nici una din parti nu vrea sa cedeze si in acelasi timp se crede superioara..
eu cred insa ca IN GENERAL este normal ca in zone (si aici nu ma refer la un oras sau sat) unde o nationalitate e majoritara, indiferent pe teritoriul carui stat, acea populatie are dreptul ca limba ei sa fie considerata o a doua limba oficiala.. Nu vad de ce trebuie sa deranjeze acest lucru.

Iti respect parerea molko dar asa cum am mai spus oficializarea limbii maghiare ar insemna din punctul meu de vedere izolarea romanilor din zona fata de comunitatea maghiara. Imagineaza-ti un proces civil intre doi cetateni romani de nationalitate romana care se desfasoara in limba maghiara si in care cei doi nu pricep nimic sau in cazul unui accident auto, cum te-ai putea intelege cu organele de politie maghiare pentru a le explica ce s-a intamplat?
0

#59 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 16 April 2010 - 08:59 AM

View PostFlorina38, on 06 April 2010 - 06:03 PM, said:

... Romania este una din tarile Europei care nu este intreaga in totalitate, parte a poporului roman se afla inca in exteriorul granitelor tarii ...

Dar nu suntem nicidecum singurii în acestă situaţie.
Uite, francezii au "reprezentanţi" şi în Belgia (restul de acolo sunt flamanzi, adică olandezi), în Luxemburg, în Elveţia.
Italieni sunt şi în Elveţia, dar şi în Franţa (corsicanii)
Nu mai vorbesc de nemţi, care sunt împărţiţi în două mari state (Germania şi Austria), dar mai sunt şi în Elveţia şi Franţa (în Alsacia şi Lorena).
Iar vecinii nostri ungurii, mai au comunităţi numeroase, în afară de România, în Serbia şi Slovacia.
În funcţie de timpul de când stau lucrurile aşa, unii şi-au pierdut conştiinţa apartenenţei la un anumit popor. Astfel, elveţienii, indiferent ce limbă vorbesc (franceză, italiană, sau germană), se consideră aparţinând aceleiaşi naţiuni, austriecii nu se consideră germani, iar corsicanii nu se consideră italieni.
Aşa şi cu vecinii noştri moldoveni. Dacă ei nu se consideră români, de ce să avem noi pretenţia să-i băgăm cu forţa în aceeaşi găleată cu noi?
Mult mai productivă ar fi (şi spun asta cu referire şi la ungurii de la noi) ideea de comunitate europeană, care nu mai face apel la noţiunea de naţiune în spiritul acela de naţionalism dus până la extrem(ism).
În acest context, dacă-i privim pe secui ca fiind cetăţeni români şi, deci europeni, putem admite mai uşor că poate au şi ei dreptul la autodeterminare, în limitele statului pe teritoriul căruia trăiesc.
0

#60 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 16 April 2010 - 01:00 PM

Costi, chiar ti-am simtit lipsa. Nu mai aveam pe cine sa contrazic pentru ca molko e cu Borat la plimbare prin Timisoara :D si David e alergat de caini prin Gara de Nord :lol: Sper ca nu se supara niciunul de glumele facute :rolleyes:.
Revenind, cred ca moldovenii se considera romani si ca apartin poporului roman iar acum exista si dorinta politica ca Republica Moldova sa revina in Romania asa cum este drept. Numai ca... nu depinde ne noi! Comunitatea europeana este greu de realizat prin renuntarea la identitatea nationala, nu vad o natiune europeana care sa contopeasca toate popoarele Europei, sunt prea mari diferentele.
0

Share this topic:

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users