Forum AmFostAcolo.ro: Tinutul Secuiesc - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

Tinutul Secuiesc Despre autonomia Tinutului Secuiesc

#1 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Group: Members

Posted 06 April 2010 - 10:59 AM

Ideea lui Costi cu autonomia Tinutului Secuiesc cu siguranta multora le va atrage interesul... :) Este ca si cum ai incerca sa starnesti din nou ceea ce a fost inchis de atata timp, o problema a nationalitatilor rezolvata si recunoscuta ca atare in Uniunea Europeana. Dar sa-l provocam pe Costi... :) Cum vede el aceasta "autonomie"? Crede ca drepturile cetatenilor maghiari din Romania nu sunt respectate? Exita discrimnare intre cetatenii romani indiferent de nationalitate in Romania anului 2010? Sau trebuie sa o creem noi artificial? Cum se va descurca Costi intr-o zona a Romaniei unde limba romana se studiaza la scoala alaturi de engleza, franceza,etc ca o limba straina, iar limba oficiala este limba maghiara? :( Cum crede ca autoritatiile locale maghiare vor gestiona aceasta autonomie?Vorbim despre istorie, dar uitam ce s-a intamplat in nord -vestul Ardealului intre 1940-1944.A auzit cineva de Ip si Traznea? Sau mai recent de martie 1990? Sau poate Costi sa explice romanilor de acolo minoritari de ce legea se aplica altfel pe teritoriul Romaniei? :unsure: Tinutul Secuiesc este o inventie a politicienilor...sau acolo unde este o majoritate locala trebiuie sa acordam autonomie pe principii etnice?
0

#2 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 06 April 2010 - 01:35 PM

Ei, asta da, provocare.
Cer timp de gândire. Nu, nu de gândire, dar problema este prea serioasă ca să o expediem rapid, iar acum am un ou roşu de mâncat :lol:
0

#3 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 06 April 2010 - 04:03 PM

pentru David
In legatura cu cele spuse vis-a-vis de "delasarea poporului roman" :(
Cred ca ideea este total gresita sau inteleasa gresit istoria Romaniei.Romania este una din tarile Europei care nu este intreaga in totalitate, parte a poporului roman se afla inca in exteriorul granitelor tarii, dar asta ca urmare a incercarilor pe care acest popor le-a suportat in ultima mie de ani.Poate ca "delasarea romaneasca" s-a manifestat doar in ultimi ani fata de reintregirea neamului romanesc, acum cand acest lucru a devenit posibil. Spiritul national nu a disparut niciodata iar comuniunea si apartenenta individului la acest popor este o trasatura definitorie a romanului,in special in Transilvania unde romanii au fost considerati tolerati pe propriile ogoare si lipsiti de orice drepturi si libertati pana la 1 Decembrie 1918. Romanii nu au fost un popor de razboinici migratori precum hunii sau tatarii iar pastrarea pamantului lor a fost posibila numai prin lupta armata organizata. Odata ce luptele se sfarseau oamenii se intorceau la vetrele lor si nu-si doreau alte posesiuni si pentru ca agricultura practicata le asigura existenta.Niciodata pentru a supravietui romanii nu au fost nevoiti sa prade sau sa cucereasca noi teritorii, dar Mihai Viteazu in supararea lui :) mai ca a ajuns cu ostiile Olteniei si Munteniei la zidurile Constantinopolului! Mai degraba toleranti si buni la suflet suntem noi romanii, in rest, total de acord cu cele spuse de tine. :)
0

#4 User is offline   David 

• Member
  • PipPip

Posted 06 April 2010 - 05:06 PM

Florina 38

Sa fim seriosi Olanda,Anglia,Spania in decursul istoriei nu au fost tari sarace dar au cucerit state ,insule pentru a extrage bogatii.
In comparatie cu aceste tari noi tot timpul am stat in banca noastra fara sa deranjam pe nimeni.Cu exceptia a catorva victorii memorabile obtinute de Stefan cel Mare si Mihai Viteazul nu prea avem cu ce sa ne laudam.

Dar aceste discutii dupa parerea mea sunt sterile ,NICIODATA Tinutul Secuiesc nu va avea autonomie atata timp cat in aceasta tara vor trai oameni iubitori de tara si de valorile acesteia.

Va asigur ca suntem foarte multi in toate zonele tarii.
0

#5 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 06 April 2010 - 06:59 PM

Cum putem compara Principatele Romane cu Imperiile Europei in Evul Mediu? Nicicum! Noi am stat sub semnul pierderii identitatii nationale luptnd pentru existenta iar Imperiile pentru impartirea bogatiilor regiunilor Europei. Noi am platit pretul existentei.La un moment dat Europa a fost prea mica.In tot Evul Mediu politica externa a Principatelor Romanesti s-a facut de la Istambul, cu mici exceptii. Fiind izolati cum puteam avea acces la cunoastere si la noi cuceriri?
0

#6 User is offline   biancuta 

• Member
  • PipPip

Posted 06 April 2010 - 08:28 PM

Florina38 "Ideea lui Costi cu autonomia Tinutului Secuiesc cu siguranta multora le va atrage interesul... Este ca si cum ai incerca sa starnesti din nou ceea ce a fost inchis de atata timp, o problema a nationalitatilor rezolvata si recunoscuta ca atare in Uniunea Europeana."
Nu a fost inchis nimic, din pacate este o problema care mocneste, cel putin in anumite zone ale tarii. Vad ca esti din Bucuresti, pe la voi sau in alte zone nu se stie mare lucru, iar la posturile TV se spune mereu ca acest conflict este inchis. Eu personal nu am nimic cu nimeni, am prieteni de alte nationalitati si nu ma deranjeaza, dar sunt persoane "mai aprinse" care duc problema spre extremism. Dealtfel, eu asa si consider, ca Autonomia tinutului secuiesc este dorinta unor extremisti, care se afla chiar si printre cei la putere, dar carora nu le ajunge puterea. Apartenenta politica se face pe etnii si ei sunt foarte invrajbiti in crezul lor. Eu nu sunt de acord cu acest tinut secuiesc.

david - "Dar aceste discutii dupa parerea mea sunt sterile ,NICIODATA Tinutul Secuiesc nu va avea autonomie atata timp cat in aceasta tara vor trai oameni iubitori de tara si de valorile acesteia."
Orice om normal gandeste ca tine. Si eu cred ca e o idee absurda care nu se va realiza niciodata, dar hai sa ne gandim putin: la fiecare alegeri, guvernul are nevoie de aliante si UDMR-ul este intotdeauna prezent. El negociaza pentru alianta diverse. Anul acesta a abuzat si a cerut foarte mult pentru cei 3% care-i aveau, astfel ca in curand vor ajunge la jumi-juma cu PDL-ul. Asa ca, in fiecare an de alegeri, ei sunt cei mai castigati si ciupesc tot mai mult, dai un deget si-ti iau toata mana, ca vad ca pretentiile lor nu au limita. Eu cred ca toate se intampla din cauza ca Antonescu nu a intrat la guvernare. D.a.p.d.v. Crin Antonescu la viitoarele alegeri a pierdut votul meu.

costi, cred ca stai asa linistit fiindca Pitestiul nu e in grila. Daca era, cum reactionai?
0

#7 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 07 April 2010 - 08:12 AM

Biancuta
Cand am spus ca problema minoritatiilor a fost rezolvata in Romania m-am referit la respectarea fundamentala a drepturilor minoritatiilor: reprezentare parlamentara si drept de vot, neingradirea accesului la istoria si cultura poporului din care face parte(chiar daca de atatea ori aceasta era in contradictie cu istoria Romaniei), invatamant mediu in limba materna, placute bilingve, etc.De tolerarea provocarilor individuale ale extremistiilor maghiari raspunzatoare sunt autoritatiile locale si centrale si desigur formatiunea politica aflata la putere PD-L. Forma noastra de protest constitutionala, este doar una: sanctionarea PD-L la urmatoarele alegeri parlamentatre, pentru ca UDMR va avea intotdeauna circa 7% din electorat si va fi prezenta in parlament
Haideti sa lamurim problema Tinutului Secuiesc, stiti cati secui sunt oficial in Romania conform recesamantului din 2002?...150, restul declarandu-se maghiari! Mai putem vorbi despre o problema a secuilor? NU!Dar despre pretentiile extremistilor maghiari? DA! Eu sunt din Bucuresti dar sotul meu este din Targu Mures.Nu conteaza pana la urma de unde suntem atata timp cat suntem romani si traim In Romania iar 'sageata' aruncata de Costi, a ajuns si la noi.
0

#8 User is offline   biancuta 

• Member
  • PipPip

Posted 07 April 2010 - 09:13 PM

Eu cred ca drepturile cetatenilor maghiari sunt respectate si nu exista discriminare intre cetatenii maghiari si cei romani. Dar, cu toate acestea, au ei fixul lor cu autonomia. Eu cred ca oamenii simpli nu au probleme cu aceasta separare, doar cei implicati in politica. Unul din lideri spunea odata ca problemele lor se vor rezolva, dar nu imediat ci in timp. Unele zvonuri mai spun ca se doreste extinderea acestui tinut secuiesc la intreg Ardealul. Vorbe sunt multe, nu stiu ce este adevarat, fiindca atunci cand sunt intrebati direct, toti neaga, spunand ca sunt straini de evenimente.
0

#9 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip
  • LocationBucureşti, Vitan

Posted 08 April 2010 - 11:33 AM

cand or fi Tara Bascilor si Corsica indepentente, mai vorbim si de ai nostri. :P
1

#10 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip

Posted 08 April 2010 - 11:39 AM

View Postbiancuta, on 06 April 2010 - 10:28 PM, said:

...  Eu cred ca toate se intampla din cauza ca Antonescu nu a ...

... terminat treaba inceputa, pana in 1944!
0

#11 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 09 April 2010 - 10:03 AM

View PostFlorina38, on 06 April 2010 - 12:59 PM, said:

... Cum vede el aceasta "autonomie"? ...

Pentru că sunt mai multe întrebări, am să răspund pe rând, la fiecare. Astăzi, primul răspuns.
Eu văd autonomia Ţinutului Secuiesc, ca şi a tuturor celorlalte regiuni din România, în spiritul descentralizării, care ar permite dezvoltarea regională cu specificul local.
Mai exact, cam aşa cum este în Franţa, vezi aici, sau aici, sau Spania, vezi aici
Şi ca să nu existe vreo confuzie, pentru mine, noţiunea de regiune nu are nimic în comun cu fostele diviziuni adminisrative din România stalinisto-comunistă, dinainte de împărţirea în judeţe.
Că, întâmplător, Ţinutul Secuiesc se suprapune aproximativ peste fosta Regiune Autonomă Maghiară, asta nu are nicio importanţă, nu trebuie să confundăm lucrurile.
Consider că împărţirea pe regiuni istorice (nu neapărat etnice, dar aici aşa stau lucrurile, istoric înseamnă şi etnic) este benefică, pentru că ea conferă o anumită omogenitate regiunii, care asigură şi o mai bună stabilitate.
În final, dau un citat din
Rezoluţiunea Adunării Naţionale de la Alba Iulia

... În legătură cu aceasta, ca principii fundamentale la alcătuirea noului Stat Român, Adunarea Naţională proclamă următoarele:
1. Deplină libertate naţională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra şi judeca în limba sa proprie prin indivizi din sînul său şi fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare şi la guvernarea ţării în proporţie cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc. ...

0

#12 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 11 April 2010 - 09:35 AM

Pentru Costi:
Spania si Franta sunt tari cam de doua ori mai mari decat Romania si desigur problemele legate de administrarea teritoriala sunt altele decat in Romania.Daca ne gandim cati parlamentari sunt in Romania acum si cati ar fi daca populatia s-ar dubla si legea electorala ar ramane acceasi 137+314=451 x 2 = 902 parlamentari... De la numarul prea mare de parlamentari s-a ajuns la ideea unei descentralizari si autonomii locale relative a teritoriilor din Franta si Spania.
Actuala impartire economico-administrativa mi se pare justa. Dezvoltarea regionala nu este impiedicata de lipsa de omogenitate sau alte considerente ce tin de specificul local,ci de lipsa de finantare a proiectelor existente aprobate. Am sesizat o usoara admiratie a ta fata de administrarea proprietatiilor private din acest tinut (secuiesc) si de o dorinta de acordare a autonomiei zonelor mai dezvoltate si mai bine administrate economic. Nimic mai gresit! Romania este si in zona rurala a Moldovei centrale si de sud si in Banat si la Sibiu si in Bucuresti, iar pana la urma responsabile cu dezvoltarea economica si bunastarea individuala sunt tot autoritatiile centrale prin repatizarea bugetelor si contractarea de imprumuturi de pe pietele de capital. Si actualii nostri conducatori alesi in mod democratic :( ce fac? Finanteaza cheltuieli aberante uitand de investitiile din infrastructura, lasand in paragina caile ferate, nenumarate drumuri judetene si comunale, stopand proiecte de dezvoltare a mediului rural si nu in ultimul rand finantand agricultura de subzistenta practicata in majoritatea zonelor tarii. Aberant! :angry:
Rezolutiunea Marii Adunari Nationale de la Alba - Iulia trebuie inteleasa cum ca stabilea principiile fundamentale in alcatuirea noului Stat Roman pana la adoptarea Constitutiei( realizata de Parlamentul Romaniei in 1923)in baza votului universal.Aceasta Constitutie prevedea clar la art.126 ca limba oficiala este limba romana iar la art.108 prevede descentralizarea administrativa prin infiintarea Consiliilor Judetene si Comunale si cu reprezentarea minoritatii.A face experimente in Transilvania pe seama romanilor minoritari in anumite zone, va duce la destabilizare si miscari nationale. :(
0

#13 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 11 April 2010 - 10:29 AM

pentru Mirelutza:
Notiunea de Tinut Secuiesc a aparut mai inainte de 1918 prin faptul ca populatia din zona geografica identificata cu actualele judete Covasna, Harghita si zona de nord est a Jud Mures era si este majoritara secuieasca si de religie catolica. Secuii de fapt nu sunt huni la origine si se presupune ca s-au asezat pe actualele pamanturi pe la 950 d.Ch.imprumutand limba si credinta maghiara de la urmasii hunilor. Ungurii nu i-au considerat egalii lor de-a lungul istoriei ci doar locuitori ai Principatului Transilvaniei si ulterior ai provinciei ungare Transilvania. Faptul ca populatia este atat de omogena in aceasta zona, proportia este undeva la 80% secui,i-a determinat pe liderii maghiari din Romania sa-i numeasca si pe secui - maghiari. Ghe. Gheoghiu-Dej a aprobat infiintarea Regiunii Autonome Maghiare in 1952, insa teritoriul acestei regiuni era mai mare decat cel locuit de secui, cu capitala la Tg-Mures. Ulterior Ceausescu prin noua impartire teritoriala din 1968 desfiinteaza aceasta Regiune iar prin politica nationala a reusit in toate judetele Transilvaniei pana in 1989, sa echilibreze structura etnica in asa fel ca acestia sa nu mai fie majoritari. Doar in Covasna si Harghita nu a reusit.
0

#14 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 12 April 2010 - 08:59 AM

View PostFlorina38, on 11 April 2010 - 09:35 AM, said:

... Rezolutiunea Marii Adunari Nationale de la Alba - Iulia trebuie inteleasa cum ca stabilea principiile fundamentale in alcatuirea noului Stat Roman pana la adoptarea Constitutiei( realizata de Parlamentul Romaniei in 1923)in baza votului universal.Aceasta Constitutie prevedea clar la art.126 ca limba oficiala este limba romana iar la art.108 prevede descentralizarea administrativa prin infiintarea Consiliilor Judetene si Comunale si cu reprezentarea minoritatii.A face experimente in Transilvania pe seama romanilor minoritari in anumite zone, va duce la destabilizare si miscari nationale. :(

Rezoluţia Marii Adunări Naţionale de la Alba Iulia trebuie înţeleasă exact aşa cum scrie şi nu cum au interpretat-o şi o mai interpretează unii, printre care te numeri şi tu.
Boala asta de a răstălmăci vorbele este tipic românească şi asta (printre altele) ne face să părem neserioşi în ochii străinilor.
Existenţa unei limbi oficiale nu exclude posibilitatea existenţei unor limbi regionale şi asta nu este un experiment pe seama românilor.
Numai un astfel de mod desuet de a gândi, ca cel expus de tine, poate duce la destabilizare şi mişcări naţionale.
Apoi, faptul că susţii nedescentralizarea este de fapt un îndemn la nemuncă. Astfel, cei leneşi vor gândi în continuare la fel: "Las' că trag alţii pentru mine, de ce să mă căznesc prea tare?". Împărţirea egală a beneficiilor este un principiu comunist, de care, iată, unii încă nu s-au putut dezbăra.
Eu cred că fiecare are dreptul să beneficieze de munca lui, fără să fie obligat să dea din beneficii decât într-o măsură rezonabilă şi de bună voie, în rest, este dreptul lui să trăiască aşa cum vrea. Asta este adevărata democraţie, care nu încalcă principiul libertăţii.
Ce este ciudat, este că atunci când este vorba de românii de peste graniţe, mulţi români de pe la noi susţin sus şi tare aceste principii, ale autodeterminării şi libertăţii, dar când este vorba de ungurii de la noi, acest mecanism de raţiune nu mai funcţionează. Oare de ce?
Într-o ţară membră a Uniunii Europene este momentul să operăm cu alte concepte decât cele pe care ni le-au strecurat în suflet, ca picătura chinezească, cei 25 de ani ai Epocii de Aur!
0

#15 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 12 April 2010 - 10:50 AM

Costi,cum poti vorbi de interpretarea mea in cazul unor realitati istorice? Nu am interpretat nimic din Rezolutiune chiar ti-am redat din Constitutia de la 1923 care a stat la baza formarii Statului Unitar Roman. Nu gandim la fel. :( Tu crezi ca descentralizarea si autonomia locala va rezolva macar o parte din problemele economice ale tarii, eu cred ca, din contra, numai ideea autonomiei locale destabilizeaza si poate crea proteste nationale, nu modul meu "desuet" de a gandi :unsure: . Ce indemn la nemunca vezi in actuala impartire economico-administrativa a tarii? Ce legatura are nedescentralizarea cu rata mare a somajului, cu fiscalitatea excesiva, cu saracirea populatiei indiferent de nationalitate? Notiunea de beneficiu a fost inlocuita cu cea de profit ( de cativa ani incoace), iar impartirea acestuia se face clar prin aportul de capital la realizarea acestui profit, asta intr-un stat ideal capitalist. Sa ne intoarcem in realitate si sa vedem ca de fapt de impartirea profitului - acolo unde este - beneficeaza marea parte a politicienilor sau reprezentantii capitalului strain in Romania. Problema nemuncii apare strict in aparatul de stat, unde salariile si mai ales sporurile se plateau de multe ori pentru ceea ce nu se facea. Vorbesti de beneficii individuale? Si de democratie? Si de libertate? Daca ar fi dupa libertatea de a alege a fiecarui individ , nimeni n-ar mai plati nimic, iar sustinerea economica a democratiei s-ar prabusi! Cred ca ne incurcam in notiuni economice si politice... :huh:
Referitor la romanii de peste granite, exista o diferentiere majora.
Romanii din sudul Dunarii, din regiunea Timocului sunt ca si asimilati populatiei sarbesti din zona si din cate stiu eu nu exista discriminare acolo. Romanii din zona Cernautiului - nordul Bucovinei au o situatie extrem de grea fiind deznationalizati fortat, ce sa vorbim de respectarea drepturilor minoritatiilor in Ucraina? Iar romanii de peste Prut mai devreme sau mai tarziu vor reintregi poporul roman, ca tot vorbeam despre Marea Unire de la Alba Iulia.
Romanii plecati la munca in tot cuprinsul Europei nu pot cere drepturi de nici un fel atat timp cat reprezinta o forta de munca necalificata, ieftina si de cele mai multe ori sezoniera.
Mai esti restant cu cateva raspunsuri...in legatura cu problema nationalitatii maghiare din Romania :)
0

#16 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 12 April 2010 - 05:58 PM

View PostFlorina38, on 12 April 2010 - 12:50 PM, said:

Costi,cum poti vorbi de interpretarea mea in cazul unor realitati istorice? Nu am interpretat nimic din Rezolutiune chiar ti-am redat din Constitutia de la 1923 care a stat la baza formarii Statului Unitar Roman...

Cei care au interpretat în mod "creator" au fost cei care au redactat şi votat numita constituţie (tu doar ai preluat ideile lor). Adică, după ce s-au văzut cu sacii-n căruţă, cu România Mare, altfel spus, au uitat că unii dintre ei promiseseră ceva. Democraţia înseamnă, printre altele, să creezi acea situaţie în care o minoritate, indiferent care ar fi ea, să nu fie strivită de majoritate.
0

#17 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 12 April 2010 - 06:30 PM

View PostFlorina38, on 06 April 2010 - 12:59 PM, said:

...Crede ca drepturile cetatenilor maghiari din Romania nu sunt respectate? Exita discrimnare intre cetatenii romani indiferent de nationalitate in Romania anului 2010? Sau trebuie sa o creem noi artificial? Cum se va descurca Costi intr-o zona a Romaniei unde limba romana se studiaza la scoala alaturi de engleza, franceza,etc ca o limba straina, iar limba oficiala este limba maghiara?...

Da, cred că cetăţenilor români de naţionalitate maghiară nu le sunt asigurate toate drepturile, mai exact nu le sunt asigurate drepturile colective, dar şi altele. Mie mi se pare corect, de exemplu, ca limba maghiară, să fie limbă oficială alături de limba română, în teritoriile unde ei sunt într-o proporţie semnificativă, nu numai acolo unde sunt majoritari. Asta pentru că eu mă pun în locul lor şi, drept să-ţi spun, nu m-aş simţi bine dacă aş trăi într-o altă ţară (cu rădăcini acolo de o mie de ani) şi aş fi obligat să vorbesc şi să gândesc într-o limbă care nu este limba mea maternă. Mi-ar plăcea ca certificatul meu de naştere să fie scris în limba mamei mele, de exemplu.
Şi nu ştiu ce ar fi aşa greu. Te-ai gândit vreodată cum se descurcă elveţienii, cu trei limbi oficiale? Sau belgienii? Nu mai dau exemplul Spaniei, pentru că spui că e o ţară mare şi nu putem compara :-/ .
Deci nu trebuie să mergi mai departe decât este necesar, nu spune nimeni ca româna să fie studiată ca o limbă străină oarecare, dar, să recunoaştem, limba română este o limbă străină pentru cei a căror limbă maternă este alta, îţi place sau nu, ei aşa o simt.
Cum m-aş descurca într-o zonă a României unde limba oficială este maghiara? Păi, nu cred că mai rău decât m-am descurcat la Budapesta. Pe de altă parte, atât timp cât Ţinutul Secuiesc este parte a României, este firesc ca limba română să fie şi ea oficială, nu cred că secuii ar avea ceva împotrivă, ei vor însă ca şi maghiara să fie oficială şi e dreptul lor să ceară asta. Oricum, eu cred că oficializarea nu ar face decât să recunoască o stare de fapt, pentru că, oricum situaţia este deja asta.
Atât pentru astăzi, restul data viitoare, stau cam rău cu timpul. :P
0

#18 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip

Posted 13 April 2010 - 05:45 AM

View PostCosti, on 12 April 2010 - 08:30 PM, said:

... Te-ai gândit vreodată cum se descurcă elveţienii, cu trei limbi oficiale? Sau belgienii? Nu mai dau exemplul Spaniei, pentru că spui că e o ţară mare şi nu putem compara :-/ ...

mai, nu stiu cum o fi fiind in Spania, nici in Elvetia; dar am o banuiala ca asta din urma seamana putin cu Belgia, unde copiii TREBUIE sa invete la scoala AMBELE limbi oficiale, astfel incat la sfarsit sa fie PERFECT bilingvi. nu le cere nimeni sa scrie si sa vorbeasca 100% perfect si corect dpdv gramatical, dar fii sigur ca la ei daca intri intr-un magazin nu-ti spune "ionopot" daca tu saluti cu "buna ziua", nici "teşek" ca sa te intrebe ce vrei, iar cand ceri o paine sa raspunda "nemtudom"!!! :unsure: tu chiar vrei sa inceapa toti copiii din Ro sa invete limba maghiara obligatoriu la scoala?!? :blink:
mai vreau sa prezint si cazul Letoniei, unde in 1991 (chiar inainte sa isi recastige independenta!) cand intram intr-un magazin, eram intampinat in letona, dar imediat ce raspundeam in rusa mi se raspundea inapoi tot in rusa. si sunt convins ca mai mult de trei sferturi dintre acei vanzatori erau la baza rusofoni, nu letoni! dar cu toate astea, se simteau letoni prin apartenenta la acea arie geografica. si reusisera sa invete destul limba viitoarei tari (pentru ca era clar catre ce se indreapta lucrurile) cat sa isi poata face meseria. (cam la fel cu rusofonii din rep. Moldova).
cam asta e nemultumirea mea, in legatura cu conationalii nostri... ei trebuie sa aiba drepturi, dar nu si indatoriri...
1

#19 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 13 April 2010 - 07:22 AM

Costi,vorbim de limba oficiala in justitie,in anchetele politiei,in declaratiile politice ale Consiliilor locale, nu de limba vorbita pe strada sau in magazine. Vorbeam de abuzurile si excesele autoritatiilor maghiare din istoria recenta a Romaniei, atunci cand li s-au permis aceastea.
0

#20 User is offline   Florina38 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 13 April 2010 - 07:30 AM

Dragos, perfect de acord, nu putem fi de acord cu inca o limba oficiala in Romania, mai ales ca este folosita de cca 7% din populatie. Romania nu este o confederatie asa cum este Elvetia.
0

Share this topic:

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users