Forum AmFostAcolo.ro: Impresii de calatorie - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

Impresii de calatorie

#1 User is offline   Mama Michi 

• Newbie
  • Pip
  • Group: Members

Posted 31 March 2010 - 07:21 PM

Buna seara. Sunt noua pe forum, poate intreb o prostie, poate nu am stiut sa caut dar unde poti sa-ti scrii impresiile din calatorii nu legate neaparat de o anumita statiune sau hotel? Pentru deschiderea unui blog unde trebuie accesat? Cu scuze dar pana ma rodez, s-ar putea sa mai intreb multe enormitati. :unsure:
0

#2 User is offline   Admin 

• Administrator
  • Group: Administrators

Posted 01 April 2010 - 06:04 AM

Hello si bun-venit pe site. :-)

Acest site este organizat un pic altfel decat un blog sau un forum general, in principal pentru a permite o regasire cat mai facila a informatiei de care ai nevoie.

Daca intr-un blog sau forum se scriu in general informatii despre mai multe subiecte, 'la gramada' (iar regasirea informatiei despre unul dintre obiectivele descise presupune, in general, parcurgerea intregii succesiuni de articole), aici, pe amfostacolo, impresiile sunt fragmentate pe destinatii, amplasate distinct, astfel incat vizitatorii interesati de o destinatie particulara (de exemplu Disneyland Paris) sa gaseasca toate impresiile scrise de diversi utilizatori la un loc (si fara a fi necesar sa parcurga alte scrieri ale acelorasi utilizatori).

Pe scurt:

- impresii si recomandari despre o anumita destinatie (din alta categorie decat hotel / pensiune etc) desi sunt o categorie aparte pe site ("impresii de calatorie") se scriu in aceeasi rubrica ca si celelalte, despre cazari ("impresii de sejur").

- pentru a ne povesti despre o excursie / calatorie, trebuie sa cauti prima data sectiunea destinatiei respective, apoi sa initiezi un review nou (eventual si o rubrica noua, daca nu exista deja una unde sa poti scrie) - suna complicat, dar vei vedea ca in practica e foarte simplu.

- ar fi mult mai usor de explicat la concret. Spune-mi despre ce destinatii vrei sa scrii si iti voi indica pasii mult mai explicit.
0

#3 Guest_Mama Michi_*

• Group: Guests

Posted 01 April 2010 - 06:25 AM

View PostAdmin, on 01 April 2010 - 06:04 AM, said:

Hello si bun-venit pe site. :-)

Pe scurt:

- impresii si recomandari despre o anumita destinatie (din alta categorie decat hotel / pensiune etc) desi sunt o categorie aparte pe site ("impresii de calatorie") se scriu in aceeasi rubrica ca si celelalte, despre cazari ("impresii de sejur").

- pentru a ne povesti despre o excursie / calatorie, trebuie sa cauti prima data sectiunea destinatiei respective, apoi sa initiezi un review nou (eventual si o rubrica noua, daca nu exista deja una unde sa poti scrie) - suna complicat, dar vei vedea ca in practica e foarte simplu.

- ar fi mult mai usor de explicat la concret. Spune-mi despre ce destinatii vrei sa scrii si iti voi indica pasii mult mai explicit.

Astazi plecam cu un grup in Sicilia pentru zece zile. La revenire asi vrea sa-mi scriu impresiile. Asta iarna am fost o saptamana pe Costa del Sol cu un program UE. Vara trecuta Mocova, St.Petrsburg si altele. Asi avea ce scrie din perspectiva unui turist matur care apeleaza la servicii organizate unele bune, altele mai putin sau se descurca pe cont propriu marcand victorii sau esecuri. Multumesc.
0

#4 Guest_viorel_*

• Group: Guests

Posted 02 April 2010 - 11:58 AM

View PostMama Michi, on 01 April 2010 - 06:25 AM, said:

Astazi plecam cu un grup in Sicilia pentru zece zile. La revenire asi vrea sa-mi scriu impresiile. Asta iarna am fost o saptamana pe Costa del Sol cu un program UE. Vara trecuta Mocova, St.Petrsburg si altele. Asi avea ce scrie din perspectiva unui turist matur care apeleaza la servicii organizate unele bune, altele mai putin sau se descurca pe cont propriu marcand victorii sau esecuri. Multumesc.

@mama michi ce sfaturi imi poti da despre st.petersburg? am de gand sa merg acolo in august , de acolo sa merg la moscova cu trenul si din moscova sa iau transiberianul spre asia ..mersi. Vio
0

#5 User is offline   Admin 

• Administrator
  • Group: Administrators

Posted 02 April 2010 - 12:03 PM

View PostMama Michi, on 01 April 2010 - 09:25 AM, said:

Ei bine

## despre Sicilia poti sa scrii in una din rurbicile de aici: http://amfostacolo.r...-sudului,119,0/ [daca nu exista niciuna potrivita, poti crea o rubrica noua]

## sectiunea dedicata Costa del Sol o gasesti aici: http://amfostacolo.r...a-del-sol,33,0/

## in fine, diverse rubrici din destinatia Rusia gasesti aici: http://amfostacolo.ro/rusia-pareri,57/
0

#6 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • LocationBucureşti, Vitan

Posted 08 April 2010 - 11:42 AM

sau ma tragi pe mine de maneca si iti spun pas cu pas. :D

trebuie insa sa te inregistrezi ( http://amfostacolo.ro/cn_getdata.php ) si pe sait, separat! abia pe urma vei putea scrie si acolo.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users