Forum AmFostAcolo.ro: Agentii de turism din Romania si din lume - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

• 4 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Agentii de turism din Romania si din lume

#61 Guest_crina.cer_*

• Group: Guests

Posted 13 January 2013 - 08:31 PM

View Postdarius40, on 19 February 2012 - 08:30 AM, said:

Salut,
Mi-am facut o rezervare online pentru un sejur prin agentia dunarea albastra din oradea . Citind cele de mai sus am cam ramas pe ginduri, agentia urmind sa imi inmineze voucherul cu 7-14 zile inainte de plecare . Pretul sejurului e foarte avantajos chiar prea mic .
De aceea solicit ajutorul vostru . A mai calatorit cineva cu aceasta agentie ? Am de ce sa imi fac griji ?
Multumesc anticipat .

buna,
ai mai plecat cu agentia dunarea albastra din oradea in concediu? sunt seriosi? respecta ceea ce scriu in oferte?
noi am gasit o oferta f buna pe site-ul lor, dar nu am reusit sa gasim pareri(nici pro, nici contra) despre agentie.
multumesc!
0

#62 Guest_Razvan_*

Posted 14 January 2013 - 08:42 AM

View Postdarius40, on 19 February 2012 - 08:30 AM, said:

Salut,
Mi-am facut o rezervare online pentru un sejur prin agentia dunarea albastra din oradea . Citind cele de mai sus am cam ramas pe ginduri, agentia urmind sa imi inmineze voucherul cu 7-14 zile inainte de plecare . Pretul sejurului e foarte avantajos chiar prea mic .
De aceea solicit ajutorul vostru . A mai calatorit cineva cu aceasta agentie ? Am de ce sa imi fac griji ?
Multumesc anticipat .

Salut,

Imi pare rau ca nu ai putut obtine un raspuns intr-un timp favorabil, insa te rog sa imi spui cum a decurs colaborarea cu aceasta agentie. Urmeaza sa imi achizitionez si eu un sejur de la ei si nu stiu ce sa cred, avand in vedere faptul ca in trecut au avut ceva probleme...

Multumesc
O zi buna!
0

#63 Guest_daddy_*

Posted 21 January 2013 - 01:01 PM

Am mers cu Leisure Operator in 2011 in Turcia si in 2012 in Bulgaria, sunt foarte ok si au tarife bune!
0

#64 Guest_MaiTrei_*

Posted 06 February 2013 - 12:37 PM

In primul rand felicitari celui care a avut ideea de a deschide topicul acesta deoarece ar fi cazul ca acele asa zise "agentii de turism" ce fac f.f. multi bani vanzand oferte false, sa fie stiute de cat mai multi, pentru a nu fi si ei la randul lor pacaliti cum au fost pacaliti unii dintre noi.
Mi-am facut cont pe acest site deoarece vara aceasta am avut parte de cea mai groaznica vacanta pe care o putea avea cineva si nu doresc ca altcineva sa pateasca ce am patit eu si grupul cu care am fost. O sa incerc cat mai pe scurt sa va povestesc TEAPA pe care am luat-o de la agentia HELP TRAVEL din Bucuresti.
In luna aprilie [2012] eu impreuna cu mai multi prieteni (19 persoane dintre care doi copii de 2 respectiv 3 ani) ne-am cumparat de la agentia de turism HELP TRAVEL bilete (early booking)la un hotel de 5* UAI la hotelul Didim Beach Resort din Turcia, hotel ce parea a fi ok din cele prezentate de cei de la agentie (poze de pe site), biletele fiind pentru luna septembrie.
Avand in vedere ca aveam cu noi doi copii mici iar deplasarea urma sa o facem cu autoturismele persoanle, grupul a decis ca la dus sa inoptam o noapte la Canakkale iar la intoarcere sa ne oprim doua nopti la Istanbul pentru a vizita orasul. Pentru ambele locatii am mers pe sfatul dat de o domnisoara de la agentie ce parea ca stie ce vorbeste.
Cu cateva zile inainte de plecare, dupa ce am setat traseul de deplasare pe gps, am fost surprins sa observ ca hotelul din Canakkale pentru care platisem NU ERA IN Canakkale si era in localitatea Eceabat. Vazand acest lucru, mi-am pus reale semne de intrebare despre profesionalismul acestei domnisoare. Dupa ce am sunat la firma, respectiva a remediat intr-un tarziu situatia spunandu-mi ca nu a stiut ca hotelul recomandat de ea nu era in Canakkale ci in Eceabat. Intr-adevar, distanta dintre Eceabat si Canakkale este de 6km peste Dardanele dar avand in vedere ca aveam un drum lung de facut se pierdeau ore pretioase la traversare si la coada de la feribot de aceea am cerut camere la Canakkale.
Toate bune si frumoase, am plecat, am inoptat la Canakkale, surpriza a apartu cu aproximativ 200km inainte de a ajunge la Didim cand domnisoara de mai sus, reprezentanta HELP TRAVEL ne-a sunat sa ne informeze ca exista niste probleme la hotel si ca nu avem camere. La inceput am crezut ca este o gluma proasta facuta de un cunoscut sau ceva dar pana la urma s-a dovedit ca nu era nici o gluma ci ca situatia era cat se poate de reala. Am intrebat cum se poate sa nu avem camere avand in vedere ca am platit biletele la early booking din luna aprilie si acum eram in luna septembrie? Noi am intrebat si noi am raspuns.
Dupa discutii aprinse cu reprezentanta HELP TRAVEL aceasta ne-a spus sa fim linistiti ca la hotel ne asteapta managerul hotelului care ne va explica situatia. In acel moment, noi am stat linistiti. Glumeam bineinteles.
In jurul pranzului am ajuns la hotelul DIDIM BEACH RESORT unde ne astepta managerul, un umflat slinos, bineinteles de 5*, care ne-a spus sec ca pentru 2 nopti nu are camere si ca ne cazeaza la alt hotel la 10km distanta daca vrem...daca nu pe ei nu ii intereseaza deoarece noi nu semnasem nimic cu ei ci cu agentia din Romania.
De subliniat aici ca in timp ce acea creatura umflata ne explica ca nu are camere libere in hotel, a sosit un autocar plin cu englezi si polonezi care ghici ce.....au fost cazati(acestia spre deosebire de noi au avut bilete de la o agentie ce avea un reprezentant local sa ii reprezinte).Dupa cateva ore de show in receptie si avand in vedere ca cei doi copilasi nu aveau nici o vina a trebuit sa ne mutam la acel hotel despre care nu stiam nimic.
In jurul orei 21, ora la care noi nu ne cazasem inca am primit un mesaj de la reprezentanta HELP TRAVEL ce imi spunea: "Cum a ramas situatia? credeti ma ca imi pare sincer rau dar mi a fost peste puteri sa fac ceva in situatia data!" am citat exact. Acum va intreb eu pe dumneavoastra domnisoara draga...nu va fost peste puteri sa ne luati si banii?
Nu mai insist pe acest prim hotel si o sa trec la intoarcerea noastra la hotelul Didim Beach Resort hotel pentru care platisem noi de fapt. Ajunsi la receptie, ne-am luat cheile de la camere si ne-am indreptat spre ele. Parca eram in TOATE MI SE INTAMPLA NUMAI MIE.....camerele erau....praf este putin zis, in Romania nu cred ca luau nici 3* si cand zic asta stiu ce spun (am facut de-a poze si filme cu camerele de ne-am plictisit). Hotelul respectiv se poate incadra perfect zicalei "pe afara-i vopsit gardul, inauntru-i leopardul". Am auzit persoane care au fost anii trecuti aici si ca a fost ok dar eu va spun ca cel putin anul acesta a fost dezastru si o sa pun si poze.
Sa revenim la oile noastre....vazand aceste aspecte, am apelat iar la managerul slinos recomandat de catre agentia HELP TRAVEL care ne-a spus ca daca vrem alte camere trebuie sa mai asteptam doua zile si abia dupa aceea putem sa ne mutam iar deoarece atunci se elibereaza cateva camere. Cred ca ne-au dat cele mai proaste 7 camere care existau in hotel.
Dupa sejurul "magnific" petrecut la Didim am plecat spre Istanbul unde am ajuns pe la ora 22.30. Ajunsi la Tayhan Hotel obositi rupti, ghici ce credeti ca s-a intamplat?.....cel de la receptie ne-a anuntat ca nu mai au camere libere si ca ne muta o noapte la alt hotel. Am crezut ca inebunesc si bineinteles am sunat iar la reprezentanta HELP TRAVEL care sa ma lamureasca despre aceasta problema care se pare ca ne urmarea (parca traiam un vis urat). Raspunsul acesteia a fost ca nu ii vine sa creada, de parca mie imi venea, si ca sa stam linistiti ca ne rezolva ea. Am refuzat sa ne certam cu cel de la receptie in speranta ca, daca nu au camere la acest hotel, macar acolo unde aveau sa ne mute sa ramanem ambele nopti pentru a evita descarcarea bagajelor de atatea ori si plimbarile cu masina prin orasul ala aglomerat. Cand am crezut ca l-am convins pe acesta sa ne rezolve asa, a primit un telefon de la agentia minune, a devenit nervos si brusc nu s-a mai putut rezolva, ramanand sa stam o noapte la un hotel si cealalta la alt hotel.
La intoarcerea in tara bineinteles ca am facut reclamatie firmei, raspunsul acesteia fiind ca ei si-au respectat obligatiile din comtract si ca vina este a turcilor, ba mai mult ca pozele prezentate de noi pot fi facute oriunde si date ca fiind din Didim Beach Resort. Imi pare rau draga doamna ca nu pot sa va dau si filmele pe hartie dar ele exista si din ele reiese FOOOOOARTE CLAR unde sunt facute. Totodata ii aduc aminte reprezentantei HELP TRAVEL ca eu am semnat un contract cu HELP TRAVEL si nu cu Didim Beach Resort iar banii i-am dat tot agentiei HELP TRAVEL si nu hotelului Didim Beach.
Pe scurt sfatul meu catre cititorii acestui topic este sa nu incerce sa faca economie de cativa zeci de euro si sa apeleze la AGENTII DE APARTAMENT gen HELP TRAVEL asa cum am facut noi, sa dea poate ceva mai multi bani si sa mearga cu agentii ce isi respecta clientii si care au personal ce sa le reprezinte interesele in statiunile unde mergeti, adica ceea ce noi nu am avut.
Concluzia este ca daca vreti un concediu linistit NU MERGETI CU HELP TRAVEL.....daca vreti senzatii tari, incercati.
0

#65 User is offline   Mari67 

• Newbie
  • Pip
  • Group: Members

Posted 11 February 2013 - 03:13 PM

Buna,
Ce puteti spune despre agentia de turism directbooking? Este serioasa?
Multumesc
0

#66 Guest_Cristina_*

Posted 21 February 2013 - 09:54 AM

View PostMari67, on 11 February 2013 - 03:13 PM, said:

Buna,
Ce puteti spune despre agentia de turism directbooking? Este serioasa?
Multumesc
''''
Buna,
Si eu mi-am rezervat prin directbooking.ro si sunt interesata daca a avut cineva probleme cu aceasta agentie?
Am cautat informatii despre ei si nu am gasit nimic de rau.
0

#67 Guest_michi_*

Posted 25 February 2013 - 08:25 PM

Salut, m-am înscris împreună cu soţul şi o prietenă la o excursie pentru seniori pe 24 aprilie pe coasta amalfitană cu opţionale la Neapole, Pompei, Capri. Prietena nu mai poate merge din motive de sănătate. Agenţia nu-i mai restitue aconto 150 eu decât dacă aduce în loc o persoană în vârstă de peste 55 de ani. Excursia e superbă, cazare patru stele, avion, transfer, demipensiune la cca.400 eu. Locurile s-au ocupat de acum câteva luni.Dacă e cineva amator, rog contactaţi-mă.
0

#68 User is offline   Dragos 

• Senior
  • PipPipPipPip
  • LocationBucureşti, Vitan

Posted 26 February 2013 - 12:12 PM

View Postmichi, on 25 February 2013 - 08:25 PM, said:

Salut, m-am înscris împreună cu soţul şi o prietenă la o excursie pentru seniori ...

Michi, aici e condica de reclamații; mica publicitate este pe topicul acesta!
0

#69 User is offline   Amra 

• Newbie
  • Pip

Posted 27 April 2013 - 11:13 AM

View PostCristina, on 21 February 2013 - 09:54 AM, said:

''''
Buna,
Si eu mi-am rezervat prin directbooking.ro si sunt interesata daca a avut cineva probleme cu aceasta agentie?
Am cautat informatii despre ei si nu am gasit nimic de rau.

Si eu sunt in tratative cu aceasta agentie, dar nu stiu daca sa merg pana la capat cu ei, mai ales ca nu stiu cum se procedeaza in cazul ofertelor early booking, de pilda. Mai exact, am gasit o oferta buna la ei pe Grecia (cea mai buna de pe net, celelalte oferte sunt mai mari cu 6 pana la 30 de euro). Trebuie sa imi faca rezervarea locurilor la hotel, dupa confirmarea din partea partenerului lor grec, ar trebui sa platesc integral. Cum imi dau seama ca nu e teapa? Adica tipa de la agentie imi spune ca imi trimite datele si confirmarea din partea partenerului grec, dar daca plec la drum (si cu 2 copii mici) si ma trezesc ca la destinatie nu e nimic pt mine?

Ma puteti ajuta cu niste informatii legate de seriozitatea acestei agentii si despre cum se procedeaza in cazul unei oferte early booking? Multumesc!
0

Share this topic:

• 4 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic
0 members, 2 guests, 0 anonymous users