Forum AmFostAcolo.ro: SFATURI PENTRU USERII AFA - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

SFATURI PENTRU USERII AFA Aici, cine ştie, poate pune tips & tricks, pentru ca să ştie şi al

#1 User is offline   Admin 

• Administrator
  • Group: Administrators

Posted 11 October 2010 - 11:50 AM

La sugestia lui Costi, inauguram astazi -- mai bine mai tarziu, decat niciodata :), nu? - aceasta sectiune a site-ului in care veti putea solicitar ajutor in ce priveste probleme de functionare a site-ului, a forumului sau a blogului care sunt mai putin explicat, mai greu de inteles intuitiv sau cu care cu care pur si simplu sunteti mai putin familiarizati
0

#2 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Group: Members

Posted 18 October 2010 - 08:39 PM

Deschid acest nou topic, pentru a veni în ajutorul celor care au nevoie de sfaturi.
Pentru că eu am deschis topicul, am o rugăminte. Cei care vor posta aici posturi care conţin tips & tricks să scrie textul cu roşu, pentru ca aceste posturi să poată fi uşor selectate dintre celelalte, care pot conţine întrebări, comentarii şi alte lucruri mai puţin interesante pentru cei care vor să afle mici (sau mai mari) şmecherii şi trucuri legate de utilizarea calculatorului.
0

#3 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 19 October 2010 - 10:36 AM

Deci, să încep. Astăzi, despre caracterele cu diacritice.
Foarte multe limbi folosesc în scriere anumite semne, numite semne diacritice.
Nici limba română nu face excepţie şi acest fapt face subiectul discuţiei mele de aici.
În primul rând, să vă spun că, din câte cunosc, cel puţin în cazul limbilor europene, toţi utilizatorii limbilor respective folosesc în scrierea pe calculator semnele diacritice, asta se vede după cum arată site-urile scrise în aceste limbi.
Numai la noi, deşi domeniul este, evident, .ro, de cele mai multe ori scrierea pe aceste site-uri este fără diacritice. Doar câte o încercare răzleaţă apare pe ici, pe colo, când un webdesigner îşi mai aduce aminte de biata limbă română şi pune deasupra lui a o tildă, pentru a scrie, crede el, ă.
Din fericire, nu e cazul webdesigner-ului site-ului nostru, motiv pentru care mă şi obosesc să scriu acest post, altfel, oricum ar fi inutil.
Acest lucru vine de la începuturile tehnicii de calcul, când, nici pentru limba română, nici pentru altele, nu existau caractere cu diacritice, pentru că în engleză, limba vorbită în ţara unde s-au inventat calculatoarele, aceste semne nu se folossc.
Dar nu numai webdesigner-ii gândesc că scrierea cu diacritice este opţională, majoritatea utilizatorilor de calculator procedează la fel.
Aceştia se împart în două categorii:
- leneşii, care merg pe principiul merge şi-aşa, eventual invocând scuza că aşa m-am obişnuit şi
- ignoranţii (iertată-mi fie folosirea acestui termen, n-am găsit altul la îndemână), adică cei care nici nu ştiu că se poate şi altfel, nu doar merge şi-aşa.
Postul meu se adresează acestora din urmă, nu celor din prima categorie, care nu au nici cel mai mic respect pentru limba română şi nici nu intenţionează să îşi schimbe atitudinea faţă de ea.
Marea majoritate a utilizatorilor de PC de la noi utilizează sistemul de operare Windows, într-una din numeroasele sale versiuni. Cred că mai sunt foarte puţini cei rămaşi la o versiune anterioară deja clasicului XP, dar chiar şi acestora le sunt utile lucrurile despre care vă voi vorbi, pentru că încă de la versiunea Windows 3.1 East Europe, lansată de Microsoft în 1992, au fost introduse opţiunile regionale şi de limbă (Regional and Language Options).
Deci, să începem. Am să exemplific pentru versiunea Windows XP, care este încă pe larg folosită. Pentru versiunile ulterioare, Vista şi 7, lucrurile sunt asemănătoare.
Urmaţi următorii paşi:
clic pe Start apoi Control Panel. Se deschide o fereastră, ca cea de la Windows Explorer. Daţi click pe Regional and Language Options. Se deschide o nouă fereastră, cu trei meniuri: Regional Options, Languages şi Advanced.
În meniul Regional Options, dacă în fereastra albă superioară este scris Romanian, e OK, lăsaţi aşa, dacă nu, daţi click pe săgeata în jos de la dreapta acestei ferestre şi alegeţi din listă opţiunea Romanian. Adoptând această setare, veţi constata, printre altele, că tabelele din word nu vă vor mai transforma automat virgula zecimală în punct.
Ca să vedeţi care este impactul acesti opţiuni, aveţi mai jos acele exemple (Samples), pe care le puteţi modifica dacă apăsaţi butonul Customize....
Al doilea meniu, Languages, este cel care vă permite să setaţi tastatura românească. Apăsaţi butonul Details.... Se deschide o nouă fereastră, cu două meniuri, din care numai la primul, Settings, este necesar să umblaţi.
În fereastra albă din acest meniu, dacă s-a făcut o instalare default a sistemului de operare, veţi găsi scrisă o singură limbă: EN English (United States), cu tastatura (keyboard) US.
Puteţi să o lăsaţi aşa, sau, dacă credeţi că nu vă e de folos, puteţi să o înlăturaţi, apăsând butonul din dreapta, Remove. Apăsaţi apoi butonul Add. În fereastra ce s-a deschis, alegeţi Input languge: Romanian şi Keyboard layout: Romanian. daţi OK şi, după închiderea ferestre veţi vedea că în fereastra anterioară, în fereastra albă veţi avea înscrisă limba română şi tastatura corespunzătoare. Puteţi adăuga astfel şi tastaturile pentru alte limbi, oricâte doriţi şi le găsţi în listă.
Mai aveţi de făcut câteva mici ajustări. Dacă aţi instalat mai multe limbi şi tastaturi, în fereastra mică, albă de sus, deasupra căreia scrie Select one of the installed input languages to use when you start your computer, alegeţi tastatura cu care se deschide Windows-ul. De preferat este să alegeţi Romanian, pentru că majoritatea textelor scrise sunt în româneşte. De altfel, o puteţi folosi şi pentru scrierea în engleză, cu mici modificări, ce depind de tastatura fizică de care dispuneţi. Cea mai des întlnită este cea privind schimbarea între ele a locului literelor y şi z.
Apoi, stabiliţi combinaţia de taste pentru a trece de la o tastatură la alta prin apăsarea butonului Key Settings.... Alegeţi combinaţia care vă convine, sau lăsaţi setarea implicită, cu care veţi putea trece de la tastatură la alta cu combinaţia de taste Left Alt + Shift. În plus, veţi avea pe Taskbar, o iconiţă în care este scris RO, EN, sau altă limbă selectată ca limbă implicită. Puteţi schimba şi de aici limba, dând click pe această iconiţă şi alegând ce doriţi.
Apăsaţi butonul OK în toate ferestele rămase dschise. Asta e tot.
Atenţie: s-ar putea ca, pentru instalarea noii tastaturi, să fie necesar kitul de instalare. În acest caz, când programul vă cere, introduceţi CD/DVD-ul cu kitul de instalare în drive, restul îl face programul, sau, dacă kitul este pe hard-drive, daţi programului calea pentru a putea găsi kitul de instalare.
Succes!
Mă opresc aici, pentru o pauză de masă, pentru că ştiu deja ce întrebare veţi pune şi la revenire am să vă răspund la ea, chiar dacă nu aţi apucat să o puneţi aici.
P.S. Dacă aveţi versiunea în limba română a Windows-ului, nu aveţi nevoie de cele prezentate, decât dacă vreţi să instalaţi alte tastaturi, pentru alte limbi
3

#4 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 19 October 2010 - 04:04 PM

OK, am revenit. Să vă răspund la întrebarea încă nepusă:
Care sunt modificările apărute la tastatură la trecerea de la cea engleză la cea română şi cum le pot afla?

Foarte simplu, folosiţi funcţia On-Screen Keyboard.
Procedaţi astfel:
Start -> All Programs -> Accessories -> Accesibility -> On-Screen Keyboard
Pe ecran apare imaginea următoare:
click aici
Dar atenţie, nu e o simplă imagine, este o tastatură virtuală, la care puteţi scrie cu mouse-ul.
Dacă daţi click pe Shift, sau pe Caps Lock, vedeţi caracterele ce se obţin cu aceste taste. Iar pentru caracterele "ascunse", apăsaţi Right Alt, sau combinaţia Ctrl+ALt. Astfel, veţi găsi şi caractere precum @ şi \.
După câteva "antrenamente", vă veţi obişnui repede cu scrisul pe tastatura românească, cu caractere diacritice. Şi, credeţi-mă, aşa este mai uşor de înţeles ceea ce scrieţi şi este şi o dovadă de respect faţă de limba română.
Şi profitaţi de faptul că site-ul amfostacolo.ro permite scrierea cu diacritice!
1

#5 User is offline   almona 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 20 October 2010 - 05:13 AM

View PostCosti, on 19 October 2010 - 06:04 PM, said:

OK, am revenit. Să vă răspund la întrebarea încă nepusă:
Care sunt modificările apărute la tastatură la trecerea de la cea engleză la cea română şi cum le pot afla?

Foarte simplu, folosiţi funcţia On-Screen Keyboard.
Procedaţi astfel:
Start -> All Programs -> Accessories -> Accesibility -> On-Screen Keyboard
Pe ecran apare imaginea următoare:
click aici
Dar atenţie, nu e o simplă imagine, este o tastatură virtuală, la care puteţi scrie cu mouse-ul.
Dacă daţi click pe Shift, sau pe Caps Lock, vedeţi caracterele ce se obţin cu aceste taste. Iar pentru caracterele "ascunse", apăsaţi Right Alt, sau combinaţia Ctrl+ALt. Astfel, veţi găsi şi caractere precum @ şi \.
După câteva "antrenamente", vă veţi obişnui repede cu scrisul pe tastatura românească, cu caractere diacritice. Şi, credeţi-mă, aşa este mai uşor de înţeles ceea ce scrieţi şi este şi o dovadă de respect faţă de limba română.
Şi profitaţi de faptul că site-ul amfostacolo.ro permite scrierea cu diacritice!

Costi, eşti o comoară la casa omului şi a comunităţii AFA. Şi mie îmi place să scriu cu diacritice la calculator, aşa cum scriu şi de mână. Să înţeleagă cel care citeşte că în cameră am avut două paturi şi patru pături, de exemplu. Însă cel mai greu îmi venea cu semnul @, pe care nu-l găseam şi, de fiecare dată, pentru el trebuia să schimb limba de scriere. Şi pentru că sunt primul "beneficiar" al învăţăturilor tale, un MULŢUMESC mare de tot.
0

#6 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 23 October 2010 - 07:52 AM

Scuze Cornel, nu am văzut această secţiune si am deschis şi eu un fir de discuţii în secţiunea DIVERSE, Sfaturi pentru utilizatorii AFA
Dacă ai timp, mută-le te rog aici. Mulţumesc!
0

#7 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 25 October 2010 - 08:53 PM

Astăzi, să discutăm despre fotografii. Mai exact, cum să încărcăm mai repede fotografiile pe amfostacolo.ro
Orice review care se respectă, este însoţit de fotografii.
Deocamdată, să ne ocupăm de cele digitale, adică cele pe care le-aţi făcut cu un aparat foto digital şi le-aţi descărcat pe calculator.
Interesul nostru este să facem fotografii bune şi una din condiţii este ca să folosim o rezoluţie mare. De fapt, cred că toată lumea (sau aproape) foloseşte rezoluţia maximă pe care le-o oferă propriul aparat.
Problema este însă că dimensiunea fişierului corespunzător fotografiei făcute este cu atât mai mare, cu cât rezoluţia este mai mare. Asta nu e o problemă acută, dacă aparatul are o memorie suficient de mare.
Problema pe care o întâniţi mulţi dintre voi apare atunci când încărcaţi pozele pe site-ul amfostacolo.ro.
Încărcarea acestora poate să vă dea destule dureri de cap şi asta datorită dimensiunii mari a fotografiilor, care, pentru o conexiune de Internet lentă, face ca timpul de încărcare să se prelungească supărător de mult.
Iată ce soluţie vă propun (mai sunt multe altele):
Mergeţi la adresa de aici şi descărcaţi programul gratuit IrfanView, împreună cu plugin-urile (de preferat în varianta irfanview_plugins_427_setup.exe). Instalaţi programul şi plugin-urile. Apoi, deschideţi cu Irfanview pe rând, fiecare fotografie pe care vreţi să o încărcaţi pe site şi procedaţi astfel: mergeţi la meniul File -> Save for Web ... (PlugIn). Apare o fereastră care vă atrage atenţia că fila conţine o imagine de înaltă rezoluţie. Apăsaţi butonul Yes, daţi OK şi la următoarea fereastră (eventual alegeţi o rezoluţie mai mică), după care apare o nouă fereastră, cu imaginea iniţială şi cea optimizată. Aici vedeţi exact la cât s-a redus dimensiunea celei optimizate, faţă de cea iniţială. Apăsaţi butonul Save. Se deschide o nouă fereastră, unde alegeţi un nume pentru noua filă şi, eventual o nouă locaţie (de preferat). După ce aţi prelucrat în acest fel toate pozele pe care vreţi să le ataşaţi la review, puteţi trece la încărcarea lor. Veţi constata că se încarcă mult mai repede.
Ţin să precizez că noile fişiere, deşi de dimensiuni mult mai mici, nu pierd practic nimic din rezoluţie, dacă nu o schimbaţi şi nici nu-şi modifică proprietăţile iniţiale (acelea pe care le puteţi vedea dând click dreapta pe numele fişierului - în Explorer - şi apoi pe Properties).
O ultimă precizare. După ce vă veţi juca puţin cu programul Irfanview, veţi constata că acest program este foarte interesant, îl puteţi folosi şi ca program de vizualizare şi organizare a fotografiilor, de corectare a unor probleme ale acestora, cum ar fi efectul de ochi roşii, contrastul, luminozitatea defectuoase etc.
Şi subliniez din nou, este un program gratuit. Nu vă temeţi, nu are viruşi, adware, sau alte minuni.
Succes!
0

#8 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 31 October 2010 - 01:26 PM

Am unit topicul creat de Costi cu cel initiat de mine cu doar cateva zile inaintea lui.
Am mutat firul de discutie comasat la "# Chestiuni administrative > Propuneri, sugestii, Probleme intampinate", langa cel care este dedicat Intrebarilor, sfaturilor etc referitoare la Concurs.
0

#9 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 29 January 2011 - 01:39 PM

Haideţi să ne amuzăm puţin, cu o chestie adevărată.
Un indian a descoperit că nu se poate crea nicăieri pe un computer rulând sub Windows un folder cu numele con.
Acest lucru incredibil nu a putut fi explicat de niciunul din membrii echipei Microsoft.
Încercaţi şi vă veţi convinge!
:lol:
0

#10 User is offline   livia72 

• Newbie
  • Pip

Posted 10 February 2011 - 01:46 PM

Pentru un utilizator mai neexperimentat, cum postez o intrebare referitoare la o anumita destinatie? Am raspuns la intrebarile altora, dar nu ma prind cum sa postez si eu o intrebare.

Multumesc,

Livia
0

#11 User is offline   anadragusin 

• Member
  • PipPip
  • Locationpitesti

Posted 10 February 2011 - 02:11 PM

View Postlivia72, on 10 February 2011 - 01:46 PM, said:

Pentru un utilizator mai neexperimentat, cum postez o intrebare referitoare la o anumita destinatie? Am raspuns la intrebarile altora, dar nu ma prind cum sa postez si eu o intrebare.

Multumesc,

Livia

Buna! Sa incerc eu sa-ti raspund: te duci pe review-ul postat din destinatia respectiva si pui intrebari la rubrica "ecouri", dar trebuie sa fi logat, este acelasi sistem ca si cum ai raspunde la ecourile adresate catre tine. Ecourile vor ajunge la autorul review-ului si acesta iti va raspunde, daca va dori bineinteles. Sau: te duci la pagina principala si gasesti rubrica "Intrebari si raspunsuri" si adresezi o intrebare tuturor utilizatorilor care au scris impresii. Cu atat pot sa te ajut eu...
0

#12 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip
  • LocationBucureşti, Vitan

Posted 10 February 2011 - 04:54 PM

View Postlivia72, on 10 February 2011 - 01:46 PM, said:

Pentru un utilizator mai neexperimentat, cum postez o intrebare referitoare la o anumita destinatie?

din păcate, anadragusin nu ti-a dat decât o parte a răspunsului, cea pe care cu siguranţă o ştiai deja. dar eu am înţeles că tu doreşti să pui o întrebare adresată tuturor utilizatorilor ce-au fost într-un anumit loc şi au scris impresii pe sait.
adică asta:

Intrebari si raspunsuri
nelegate de un sejur anume
(de exemplu intrebari adresate TUTUROR
celor care au scris impresii)

pentru a face acest lucru, mergi în pagina cu acel hotel/destinaţie/etc. şi în colţul din stânga-jos vei găsi un link numit SCRIE O INTREBARE
Apeşi pe el şi îţi va apare o casetă de editare în care scrii ce doreşti să întrebi, apoi postezi!
0

#13 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 16 February 2011 - 04:16 PM

Salut. Aţi găsit un filmuleţ pe youtube, vă place, aţi vrea să-l descărcaţi şi nu ştiţi cum?
Ei, aici este o poveste întreagă. Există programe pentru asta, dar ele trebuie cumpărate!
Dar staţi, am o soluţie gratis. E drept, este parţială, mai exact puteţi descărca doar fişiere audio, dar e bine şi-aşa, nu?
Pentru asta, intraţi pe acest site: www.listentoyoutube.com
Să zicem că aţi găsit filmuleţul cu Shakira - Waka waka, de aici, v-a plăcut melodia şi aţi vrea să o descărcaţi, pentru a o asculta când doriţi.
Introduceţi adresa URL a fişierului ("http://www.youtube.com/watch?v=pRpeEdMmmQ0") în fereastra corespunzătoare de pe www.listentoyoutube.com, apăsaţi butonul GO, aşteptaţi conversia în format mp3, după care se deschide o altă pagină, unde este un buton: Download mp3. Daţi clic pe buton, apare altă pagină, care are şi ea un buton Download mp3 daţi clic şi pe el şi se deschide o fereastră în care alegeţi destinaţie de pe calculatorul vostru, unde va fi descărcat fişierul. Dacă dorţi să ascultaţi ce aţi descărcat, pe pagina la care aţi rămas este şi un player, apăsaţi butonul Run (săgeata, sau triunghiul cu vârful spre dreapta) şi ascultaţi.
Audiţie plăcută!
1

#14 User is offline   WebMaster6 

• Advanced Member
  • LocationAcasă

Posted 16 February 2011 - 04:34 PM

View PostCosti, on 16 February 2011 - 04:16 PM, said:

Salut. Aţi găsit un filmuleţ pe youtube, vă place, aţi vrea să-l descărcaţi şi nu ştiţi cum?
Ei, aici este o poveste întreagă. Există programe pentru asta, dar ele trebuie cumpărate!...

Ei, io am găsit mai demult o soluţie care este completă (poate face conversii, upload/download de fişiere, chiar să scrie CD / DVDuri!) şi pe deasupra e şi MOKA!!!
Se cheamă "Free Studio"; click pe link, descărcaţi-l şi instalaţi-l. Utilizarea este mai mult decât simplă!
PS - pentru utilizatorii de Mozilla Firefox recomand şi extensia "Download Helper", care vă ajută să descărcaţi orice fişier multimedia de pe o sumedenie de saituri, nu doar youtube.
Un alt utilitar ar fi şi DownThemAll.
1

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users