Forum AmFostAcolo.ro: Intrebari si raspunsuri referitoare la CONCURSURI - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

• 8 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Intrebari si raspunsuri referitoare la CONCURSURI discutii despre aspecte privitoare la derularea concursurilor

#41 User is offline   georgiana 

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Locationsannicolau-mare,timis

Posted 14 October 2010 - 08:09 AM

O sa-mi spun si eu parerea,pentru ca ea exista!
Si nu vreau sa vorbesc pe din dos,ca nu am nimic de ascuns!Imi petrec foarte mult timp pe site,de dimineata pana seara sunt online.Observ aproape totul,poate uneori si ce ii scapa lui Cornel!Sunt lucruri minunate,dar mai sunt si altele…ca peste tot.Nu am treaba cu echipa de webmasteri,imi sunt simpatici.Unii mai mult decat altii!Ii recunosc dupa stilul personal,nu imi trebuie un numar sau un nume,ca sa-i identific.Ei,asta e,cand treci de 40 de ani,intuitia te ajuta mai mult decat ai sperat!Mai ales daca esti femeie!Si in definitiv e mai fain asa,fara sa stiti cine e ,e mai misterios,nu?
Cu masca,sau…fara masca!:))
Va spun un secret:webmaster 13 imi e cel mai simpatic si sunt sigur ca si voua!El ‘’ne canta si ne incanta’' mereu!
Eu personal nu am avut probleme majore de cand sunt pe site,si sunt in al 3 lea an de activitate,pentru ca eu nicodata nu voi cauta sa fac scandal,dar daca sunt provocata,sunt adepta proverbului:’’Cine seamana vant,culege furtuna’’!
Dar uneori nu mi-a placut atitudinea de superioritate din tonul ecourilor sau a mesajelor private a unor webmasteri,care incercau sa-si faca meseria ,punandu-ma pe mine la punct,ei care nu aveau nici activitatea mea pe site ,nici vechimea si nici varsta mea!Si nici motive intemeiate!Asta nu inseamna ca atunci cand gresesc,nu stiu sa-mi plec capul!Dar am stiut sa ma fac ca uit!Aici e ca in familie-La bine si la rau.Dar i-as ruga pe aceasta cale sa fie atenti la modul de exprimare de acum in colo.De multe ori nu jignesti neaparat prin cuvinte,ci si prin atitudine!
Uneori m-am mai infuriat ca pozele unora care au pus review-ul aproape in acelasi timp cu mine au fost validate urgent,iar ale mele nu,(dupa poza nr 7 se blocheaza pagina si pana nu ma ajuata ei si le valideaza nu mai pot face nici o miscare acolo,de aceea va raspund la ecouri foarte tarziu),dar sper pe aceasta cale sa se rezolve acest lucru.Consider eu ca cel ce citeste e mai multumit daca imediat vede si pozele,pentru ca daca iese de pe pagina respectiva ,in mod sigur in ziua aceea nu se mai intoarce dupa 3 ore ca sa-mi vada niste poze,care poate ca sunt mai sugestive decat review-ul!
I-as ruga pe cei care au ramas in concurs’’cocotati ‘’ pe niste locuri fruntase sa scrie frumos,sa caute subiecte cu adevarat turistice,sa nu uite ca nu concursul a fost primul, ci site-ul si sa nu denaturam rolul lui pentru care a fost facut.
Sa nu uitam ca ne-am vrut a fi o familie,la intalnirea de la Brasov!
Si uite cum ne dezmembram…a plecat @Presario,care daca voi nu stiti ,era cel mai vechi mebru activ AFA de pe site !Imi pare rau ca acum nu mai puteti da click la usercardul lui,sa va convingeti.Un coleg minunat si un prieten pentru unii.
Pleaca @Molko,care uneori m-a suparat,alteori m-a ajutat,dar regret ca nu ne mai vrea!
A plecat si @LaurentiuCapac,un user iubit de multi dintre noi,plin de sensibilitate,care in multe ecouri isi arata simpatia fata de mine,iar acum nu-mi mai adreseaza nici un cuvant,chiar fuge de mine( si ma doare acest fapt),pentru banuiala lui ca si eu as fi webmaster!!!!!!!
Nu,draga Laurentiu,nu sunt webmaster si nici nu mi-am dorit niciodata sa fiu,pentru ca nu am stofa de asa ceva si nici nu mi s-a propus vreodata.Sunt un user,ca orisicare.Scriu acest lucru,pentru ca nu numai el ,ci si multi altii ma banuiesc si ma privesc suspiciosi cand le raspund ca nu sunt.De ce ar trebui sa fiu?!Daca il voi putea ajuta pe Cornel ,il voi ajuta cu placere,la alte treburi la care ma voi pricepe,daca timpul imi va permite si daca va fi nevoie!Dar nu la ‘’Bucataria’’ site-ului!Pentru ca eu ‘’condimentez’’ prea rau:),sau uit ‘’mancarea pe foc’’,cand ma ia romantismul cu gandul la mari albastre si plaje seducatoare!
Ieri a fost un 13 cu ghinion pentru comunitatea noastra!Regret ca au plecat acesti 3 colegi ,care o sa ne lipseasca negresit multora.Oare…se mai poate face ceva?…ca sa fie din nou printre noi?Ca bine zicea @Mirelutza ca’’ in lume sunt si divorturi si apoi iar se mai impaca ‘’,la fel si la noi si noi suntem o familie!Cel putin asa stiu eu.Poate cineva sa faca vreo ‘’magie’’)?Ca e pacat sa pierdem oameni de valoare zic si eu!
Nu sunt de acord ca acum,cand mai sunt doar 2 luni si ceva pana la sfarsitul anului cand se termina concursul sa se retraga din concurs webmasterii,pentru ca eu stiu cata munca e sa scrii reviews-uri,stiu cat timp ia,cata documentare si cata emotie.Ar fi pacat de munca lor!Dar de la inceputul anului,ar fi indicat,parerea mea.Si vor putea scrie in continuare,daca vor avea ce si daca timpul le-o va permite!
Pana atunci,vreau sa le multumesc si sa-i felicit pentru ca ajuta ,din umbra la bunul mers al treburilor aici pe site!De ce ii priviti cu ochi rai?Sunt colegii si prietenii nostri!Iar daca vor gresi,gasim si pentru ei ‘’cartonase’’!
Si am o propunere pentru viitor:cand cineva va cere banarea contului sa i se dea ‘’un preaviz’’ de minim o saptamana,pentru ca omul la suparare sau la nervi nu gandeste prea limpede,de durere vrea doar sa fuga,considerand ca fiind departe,a scapat de sursa care ii producea durerea,dar de cele mai multe ori se inseala!Dar sper sa nu mai fie multe cazuri similare!
O zi frumoasa tuturor!
1

#42 User is offline   Costi 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 October 2010 - 09:10 AM

View Postgeorgiana, on 14 October 2010 - 10:09 AM, said:

O sa-mi spun si eu parerea,pentru ca ea exista! ...

Deşi îmi propusesem să nu mai intervin pe acest fir de discuţie, o fac din două motive: unul mai general, pentru că oricum Cornel nu vrea să închidă topicul şi, al doilea, mai special, pentru că ce ai scris aici mi-a plăcut şi te susţin în cele spuse. Se vede că ai scris totul dintr-o suflare, ceea ce implică în primul rând sinceritate.
Şi, cu scuze pentru întârziere, la mulţi ani pentru ziua de ieri.
1

#43 User is offline   georgiana 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 14 October 2010 - 09:36 AM

Multumesc frumos,Costi!
Da,am scris totul pe nerasuflate,cu multa sinceritate-despre bucuria si durerea mea.
Sper ca nu se vor supara ceilalti webmasteri,ca am scris mai sus ca il prefer pe web 13:))!
1

#44 User is offline   Admin 

• Administrator
  • Group: Administrators

Posted 14 October 2010 - 12:44 PM

M-am bucurat sa citesc luari de opinii echilibrate, din partea unor persoane evident in masura sa distinga atat "albul" cat si "negrul" situatiei.

--

Subscriu la propunerea facuta de georgiana mai sus - cea privitoare la "preavizul" indicat in cazul luarii unei hotariri "grave" - asa ca si in viata, ne mai certam noi si pe aici, dar nu e bine sa luam decizii sub "dogoarea" momentului, cu atat mai mult cu cat de multe ori timpul ne face sa avem o alta perceptie asupra evenimentelor.

Jur ca e coincidenta (hotarirea mea era luata inca de aseara) - prima aplicabilitate practica este in cazul celui "mult preapus la punct de catre useri si de catre Admin" (ca sa-l parafrazez) lol - molko.

Nu am de gand sa intreprind nimic in legatura cu cererea lui molko de a fi exclus din comunitate.

Daca el considera pe mai departe ca "nu-si mai gaseste locul in aceast comunitate" - sunt sigur ca verticalitatea-i binecunoscuta il va impiedica sa mai scrie. Si chiar sa citeasca, daca este foarte-foarte-si-aiurea incapatanat :-P

Daca vreodata isi va reconsidera pozitia (si - de ce sa nu o spun frankly - va aprecia ca a exagerat pe alocuri) - este binevenit "inapoi".

Punct. :-)
0

#45 Guest_adiruia_*

• Group: Guests

Posted 14 October 2010 - 08:56 PM

Eu sunt mai nou pe acest site. Chiar daca nu am scris aici, am citit mai mereu impresiile postate aici, chiar am dat si voturi cui am crezut de cuviinta. Ce am citit aici, acum, mi-a lasat un gust amar.Am aflat un secret, oare cate mai sunt. Acum imi dau seama cum unii obtin o gramada de puncte si pentru niste reviw-uri scrise cantitativ si nicidecum calitativ si sunt cocotati in varful topului, iar unele reviwuri caliative abia obtin cateva puncte. Probabil baietii la anumiti useri, se simt amenintati si "de la butoane" cenzureaza punctele. Impresia mea este ca ei dau premiile si tot ei le castiga. Imi aduc aminte de unii useri care erau nemultumiti de urcarea anumitora in varf, intr-o perioada relativ scurta. Eu am aflat de acest site de la un prieten care este membru aici, la randul meu am transmis si eu la alti prieteni de existenta AFA, iar acum o sa spun de secretul pe care l-am aflat tuturor prietenilor.
Am impresia ca se pune pumnul in gura, "cine accepta conditiile bine, cine nu - la revedere". Acum ca situl a crescut, ca are o gramada de utilizatori, este dictatura, la gunoi cu democratia. Daca as putea influenta userii le-as propune o greva, sa nu mai scrie nimic o saptamana, sa vedem ce iese.
Si altceva - lui pepsi care joaca dublu rol, nu o sa ii mai dau nici un vot si tuturor prietenilor si amicilor membrii AFA o sa le recomand acest lucru. (cred ca premiile importante sunt stabilite deja catre cine se vor duce).
-4

#46 User is offline   trandafir 1970 

• Member
  • PipPip

Posted 14 October 2010 - 09:22 PM

@adiruia,inseamna ca nu ai inteles nimic din ce s-a scris aici, :o ai citit printre randuri si ai tras concluzii gresite! :(
Spui ca nu ai scris niciodata pe Afa! Atunci nu poti intelege ca nu este asa usor sa scrii"cantitativ", cum spui tu,nu te poti lamuri cum este la hotelul X daca un user scrie:" este frumos, camera mare, mancare buna, mergeti cu incredere!"
Incearca sa ne descrii un loc pe unde ai fost,povesteste-ne cum ti-ai petrecut vacanta, poate vei primi voturi multe si vei urca si tu in clasament.
Ce nu ai inteles tu despre acest site, este ca aici scriu oameni care au un job, o familie, timp liber foarte putin, insa atunci cand scriu, o fac din pasiune. Acest site a nascut prietenii, unele virtuale, unele reale. Este greu sa intelegi asta, tu, cel din umbra care nu ai curaj sa scrii nici macar un ecou...Nu poti intelege ca acel user poate scrie cu sufletul aici, dar poate in viata reala este un om sever, sau suparat, cu probleme, dar, care, atunci cand intra in pielea user-ului Y, se schimba, devine un romantic, scrie cuvinte de care se mira si el, dar asa simte, poate si datorita celor care-i apreciaza munca, sau il dojeneste daca greseste!
Nu e asa usor sa scrii, sa stii, nu iti gasesti mereu cuvintele, nu ai timp sa incarci pozele, aici nu merge "las-o ma, ca mege-asa!"
Stii cat de usor este sa dai cu noroi in oameni pe care nu-i cunosti? Sa iei de buna o vorba spusa de cineva la suparare, iar apoi sa le mai spui si prietenilor tai impresia ta gresita?
Sper sa te mai gandesti la ceea ce ai spus mai sus, incearca sa scrii si tu ceva, convinge-ne ca esti de buna credinta si iesi la lumina, nu te mai ascunde dupa voturi!!!
Succes, sper sa citesc cat de curand un review semnat @adiruia!
0

#47 User is offline   Dragos 

• I'm a wonderer
  • PipPipPipPip
  • LocationBucureşti, Vitan

Posted 14 October 2010 - 09:42 PM

View Postadiruia, on 14 October 2010 - 10:56 PM, said:

Am aflat un secret, oare cate mai sunt. Acum imi dau seama cum unii obtin o gramada de puncte si pentru niste reviw-uri scrise cantitativ si nicidecum calitativ si sunt cocotati in varful topului, iar unele reviwuri caliative abia obtin cateva puncte. Probabil baietii la anumiti useri, se simt amenintati si "de la butoane" cenzureaza punctele. Impresia mea este ca ei dau premiile si tot ei le castiga.

Vreau şi io să ştiu cum se face!!! ne spui şi nouă secretul? dar ceva nume, poţi da? pliiiiz....
Dacă da, le aşteptăm, să vedem ce vrei să spui. Dacă nu, înseamnă că nici tu nu ai citit rugămintea Adminului de la începutul acestui topic: "Fără acuzaţii nefondate, generale, pe topicul ăsta!"

Tu gândeşti când scrii (sau preferabil, înainte)?!? care parte din "NU SE POT ANULA PUNCTE DE CĂTRE MODERATORI, NICI (ACEŞTIA) NU DEŢIN MAI MULT DE UN VOT (ASEMENI CELORLALŢI USERI)" nu ai înţeles-o???
1

#48 User is offline   georgiana 

• Advanced Member
  • PipPipPip

Posted 15 October 2010 - 05:12 AM

@Adiruia,
Buna dimineata,la o cafea!
Tu ne propui noua greva,dar...daca le vin lor ideile,webi-lor,iti imaginezi ce cacialma ar fi pe aici fara ei?
Sa inteleg ca tu,in calitate de membru nou inscris pe site,nu te simti bine aici?
Pe tine te intereseaza mai mult barfele sau ce informatii gasesti in paginile deloc putine ale site-ului?Sau doar concursul?Ca vad ca de scris nu ne-ai scris nimic din vacantele tale!
Nu stiu de ce am impresia ca nu esti atat de nou pe site,cum zici,am o vaga banuiala ca ...ne-am intersectat mai de multe ori pe aici si de foarte mult timp!
1

#49 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 15 October 2010 - 08:46 AM

Textul de mai jos apartine celui plecat de buna voie, dar intors un pic - presario.
A fost postat initial pe site, ca reveiw, unde in mod evident nu are ce cauta, pentru ca nu este un reveiw.

Locul lui este aici pe forum, astfel ca a fost mutat de mine aici

Niste raspunsuri...
ADAUGA ILUSTRATIE MUZICALA

Pentru cei nelamuriti inca – de unde stie lumea ca anumiti useri sunt si webmasteri?

Asa cum zicea danoradea pe forum, este vorba atat de “mirosul personal” cat si de “niste cunostinte un pic peste medie de utilizare a calculatorului”. Ambele.

Banuieli au existat de mult, inca din primavara acestui an.

Petrecand ceva timp pe site, citind aproape toate reviews-urile scrise, citind aproape toate ecourile scrise, in special cele ale userilor “importanti”, am sesizat imediat cateva “chestii”.

Unele “expresii” folosite de catre userul X erau copie fidela cu unele expresii folosite de catre webmaster 6.

Unele “cuvinte” folosite de catre userul Y se “pupau“ perfect cu unele folosite de catre webmaster 77.

Etc, etc

Atunci am avut primele banuieli.

Am avut un mare respect fata de userul pepsi70ro – pentru ceea ce a scris si mai ales cum a scris (cu cateva exceptii). De la un anumit moment dat incolo am inceput sa citesc imediat tot ce posta pepsi, pt ca imi placea. Am si scris la un moment dat intr-un ecou ceva de genul “cand posteaza pepsi review este eveniment pe site“. Asadar, cunosteam cam toate reviews-urile lui pepsi.

Intr-o zi am constatat ca si-a creat o sectiune noua, unde a scris un nou review punctabil, al nu stiu cate-lea despre Constanta. Unde mai avea nu stiu cate reviews-uri scrise deja. Era un review foarte bun, l-am si votat, dar – la aceea vreme – regulamentul prevedea ca se pot scrie doar 3 review-uri punctabile la o sectiune. Am “sesizat“ acest aspect prin functia “report“ - pt ca, da, i-am numarat reviews-urile despre Constanta si erau punctate mai multe decat prevedea regulamentul.

Deci nu i-am numarat “ouale” cu spunea pe forum un alt stimat webmaster. Repet – review-ul l-am votat pt ca mi-a placut, dar - conform regulamentului - nu trebuia punctat! Si primul care trebuia sa aplice regulamentul era chiar el, dar nu a facut-o.

Punctele au fost sterse abia DUPA ce am sesizat eu prin report!

Credeti ca din greseala si-a creat o sectiune noua unde a pus acest review, pt ca – din greseala – calculatorul sa-l puncteze automat?

De cate ori nu vi s-a intamplat voua – userilor simpli sa va creati o sectiune noua si sa postati un review, pt ca asa ati considerat voi ca trebuie creata o sectiune cu “Descopera X” si apoi sectiunea v-a fost stearsa si vi s-a incadrat review-ul la o chestie “apropiata geografic” – de genul “Descopera Ardealul” sau altceva. Din ratiuni intemeiate – evident.

Chestia asta am observat-o foarte des – cand userii simpli isi creeaza intemeiat sau nu o sectiune noua, aproape in fiecare caz li se sterge sectiunea. Cand userii-webmasteri isi creaza o sectiune noua, nu este nici o problame, asa ramane.

Credeti ca un alt user-webmaster – dupa ce a scris 3 reviews-uri despre cateva muzee din oras – si-a creat din greseala o sectiune noua, unde a mai postat inca alte cateva reviews-uri despre alte muzee din acelas oras? Doar pt niste amarate de 1000 puncte.

Sau alt user-webmaster care si-a creat sectiune noua ca sa poata sa scrie despre apusuri? Si nimeni dintre webmasterii-colegi nu sa grabit sa fie “obiectiv” si sa-i stearga sectiunea noua, desi era un singur review acolo.

Ce ziceti de niste poze vechi luate de pe net si postate de catre userii-webmasteri si punctate de catre colegii lor, sau chiar de catre ei.

Evident – sunt maruntisuri – este vorba de doar 100 de puncte la o poza, 1000 de puncte la un review, etc. Dar, ele se aduna. Maruntis cu maruntis.

Si acest gen de exemple de “obiectivitate” la limita regulamentului, din partea webmasterilor poate continua.

Revenind la review-ul lui pepsi – cel la care am dat report catre webmasteri - dupa cateva minute am primit un mesaj privat de la unul din webmasteri (nu mai retin care anume) in care se zicea ceva de genul urmator “acu’ pe bune colega, de ce nu te depunctezi singur, vrei sa-mi sara iar in cap cristian_3000? “ Mi-am dat seama ca mesajul a ajuns la mine din greseala. De ce din greseala? Pai de ce as fi fost eu “colega” cu un webmaster? De ce sa-mi “sara in cap” cristian_3000? De ce sa se depuncteze cineva singur? Asa ceva nu poate face un user! Atunci mi-a fost clar ca mesajul a ajuns la mine din greseala si ca pepsi este webmaster, iar cristian_h este tot webmaster.

Dupa vreo cateva minute a venit si “comfirmarea” – primesc din nou un mesaj privat de la acelasi webmaster, care gresise inainte si care imi spunea ceva de genul asta “ups! scuze, mesajul nu era pentru tine, era pentru pepsi”.

Repet - abia DUPA asta reviews-urile lui pepsi care erau peste limita de 3 au fost depunctate!!! Mai am si acum acel raspuns prin mesaj privat de la un webmaster care imi raspunde – ai dreptate, depunctate reviews-urile X si Y.

Un stimat webmaster se lamenteaza pe forum ca el este “benevol” si ca ii numar reviws-urile/ouale lui pepsi, cand poate chiar acel webmaster trebuia sa depuncteze reviews-urile/ouale lui pepsi. Dar asta e cu “obiectivitatea”, ce sa-i faci, unele mici “gainarii” (daca tot vorbim de oua) mai scapa, nu-i asa...

Am mai facut atunci si cateva verificari simple – am comparat user-cardurile webmasterilor cu user cardurile celor care banuiam ca au dubla calitate. Ca sa vezi – se potriveau perfect. Cu date, ore, minute, etc. Totul.

Am dat colegului de la IT sa-mi “studieze” ecouri/mesaje scrise de catre mai multi useri si sa compare cu ecouri/mesaje scrise de catre webmasteri. Mi-a comfirmat – adresele de IP se potriveau perfect.

Aceasta lista, intr-o varianta partiala, am vazut ca s-a postat si pe forum, dar a fost imediat stearsa, pentru ca era chipurile “informatie falsa”. Pai daca era falsa, de ce a fost stearsa imediat?

Asadar, in ordinea numerelor de pe tricou, lista este

[...]

Cu unii dintre ei chiar am si vorbit la telefon de-a lungul timpului si au comfirmat.

Vreau sa precizez ca webmaster 7 scrie foarte rar, are exact aceiasi data de nastere ca si Admin/Webmaster/Cornel deci este foarte probabil ca acest “alin” sa fie de fapt Admin/Webmaster/Cornel, la fel ca si userul tm67bru.

In momentul in care am avut confirmarea acestui fapt - am sesizat catre Admin si toti webmasterii faptul ca m-am prins de aceste “aspecte”, pentru ca asa mi s-a parut corect. Daca prin asta lor li s-a parut ca i-am “bombardat” cu mesaje, este doar problema lor.

Unii webmasteri mi-au transmis mesaje prin care ma asigurau de toata obiectivitatea lor, altii (de regula cei care acum se “victimizeaza” ca fac munca “benevola” si “obiectiva”) mi-au trimis mesaje mai “glumete”, mai “aburitoare” – de genul “ce tu crezi in Mos Craciun? ”, iar altii nu mi-au raspuns nimic. De fapt nici nu doream vreun raspuns. Am vrut doar sa stie ca stiu.

Mai am si acum toate mesajele venite de la ei.

Admin/Webmaster/Cornel mi-a raspuns, m-a si sunat, dar singurele lui preocupari au fost – sa pastrez confidentialitatea informatiilor (ca tin de “bucataria interna a site-ului) si “cum si unde am vazut chestia cu IP-urile? ”

Imediat a si schimbat user-cardurile, le-a schimbat/adaugat indicativele de webmasteri, au aparut webmaster XY, webmaster Jr, webmaster 78, etc, etc, a ascuns IP-urile, etc. Aceiasi webmasteri, dar cu alta palarie (pardon – indicativ). Ulterior nici nu m-am mai obosit sa-i identific pt ca mi s-a parut inutil. El a insistat insa mult pe tema “cum si unde am vazut chestia cu IP-urile? ” Dar degeaba, pt ca nu i-am spus, deoarece “tine de bucataria mea interna”.

De atunci a inceput sa-i “fie sila de mine”, sa i se para ca sunt “jalnic”, etc, asa cum imi spunea si la telefon. Din fericire, mie nu mi-e sila de Admin/Webmaster/Cornel, desi la cate mi-a zis la telefon poate ca as fi indreptatit sa am anumite resentimente fata de el.

Nu am absolut nici o problema cu el. Pentru mine ramane doar un OM, care incearca sa faca ceva, cu bune si cu rele, ca atare il respect. Nu am nici un interes ascuns, nu m-a interesat in mare masura concursul, pentru ca eu imi permit (ca si pana acum) sa merg pe banii mei in 2, uneori chiar 3 concedii pe an + alte cateva iesiri de weekend in tara si strainatate. Am si acum 2 sejururi la Ranca, “neconsumate” inca.

Nu am nici o problema cu nimeni altcineva de pe site, nici chiar cu pepsi. Punct! (cum zice Admin/Webmaster/Cornel)

Din punctul meu de vedere – concursul din acest an are un castigator detasat. Acesta este site-ul AFA. Pentru ca site-ul are cel mai mult de castigat de pe urma “scrierilor” voastre. Valoarea premiilor, pe care nici macar nu le da Admin/Webmaster/Cornel, ci le dau sponsorii, este oricum infima raportata la “cresterea” site-ului. Cand zic premii – ma refer evident la toate premiile de la concurs plus premiile acordate webmasterilor pentru activitatea lor “benevola”.

Din punct de vedere al clasamentului, adevaratul castigator al locului 1 – dupa parerea mea - este gEorgiana. Detasat. Pentru ca gEorgiana este userul care scrie cel mai bine, cel mai frumos, cel mai obiectiv si doar despre subiecte turistice.

Totusi – asa cum i-am spus si personal – nu cred ca ea va fi la final pe locul 1. Pentru ca vor fi altii care vor scrie pe banda rulanta despre “nimic”, sau despre subiecte “penibile” si vor ajunge sus din punct de vedere “cantitativ”, facand “filozofari turistice”, sau scriind despre mici si bere...

Revenind la mine - multitudinea de “evenimentele” din ultima vreme, m-au facut sa iau decizia pe care o cunoasteti. Este decizia mea si cu asta basta. Cu siguranta acum voi avea mai mult timp pentru mine, pentru familie, pentru servici, sau pentru orice altceva.

Acum 2 zile i-am cerut lui Admin/Webmaster/Cornel sa stearga de pe site toate reviews-urile, pozele si ecourile mele, deoarece nu vroiam sa aiba vreun beneficiu de pe urma lor. Mi-a raspuns imediat ca nici vorba, ca nu le sterge, ca alea ii apartin lui acum, etc, conform regulamentului.

M-am gandit mai bine – poate sa le pastreze pe site. Poate ca ele ii apartin lui conform regulamentului. In realitate insa va apartin voua.

Intradevar, am fost unul dintre userii destul de vechi pe acest site – cel cu nr 269. Pe vremea aia, multi dintre Dvs nici nu stiati ca exista acest site. Erau doar cateva impresii postate, majoritatea dintre ele copiate de catre Admin/Webmaster/Cornel de pe alte site-uri straine si postate sub pseudonimul “alinviola”.

Ii doresc lui Admin/Webmaster/Cornel sa ajunga la 269.000 useri.

Ramaneti cu bine!

Pt ca si eu raman acelasi, chiar daca nu mai scriu aici.

PS - M-am hotarat sa scriu acest ultim review, deoarece consider ca este important sa stiti toate aceste aspecte si adevaruri.

NOTA: Notatia [...] indica o portiune de text care a fost eliminata - lista inclusa de sus-numitul in review. Dupa cum am anuntat, nu este un subiect pe care doresc sa se discute public.

Urmeaza - unpic mai tarziu, cand o sa gasesc timp - clarificarile.

Lucurile sunt FOARTE simple, veti vedea - aveti un pic de rabadre, doar.
0

#50 Guest_webmaster77_*

Posted 15 October 2010 - 10:02 AM

Referitor la partea cu stergerea sectiunilor si mutarea review-urilor (de care ma ocup personal) nu pot decat sa-ti spun ca bati campii asa cum ti s-a mai spus, intr-un mod mai mult decat JALNIC.

Hai sa-ti explic mai pe larg cum sta treaba:

Aceasta stergere/mutare, pana nu demult se facea doar dupa o consultare cu Cornel in prealabil. deci practic il acuzi pe el mai mult sau mai putin direct. Doar un ultima vreme, dupa ce pot sa spun ca mi-am intrat in mana si cam stiu cum se procedeaza am mana libera in a crea/sterge rubrici noi introduse. dar de multe ori si acum il intreb pe Cornel daca e cazul sau daca nu. Cornel a decis ca eu sa fiu singurul care poate muta review-uri si care sa se ocupe de acest aspect al sectiunilor/rubricilor, deci practic ma invinuiesti pe mine personal pentru ca fac jocurile nustiucui prin aceasta stergere/mutare de sectiuni.

Imagineaza-ti ce s-ar intampla daca cineva ar defini o noua sectiune "descopera Mogosoaia", altcineva "descopera Corbeanca", altcineva "Descopera Snagov" etc. etc. este adevarat ca am ajunge sa avem mii de sectiuni, cate una pentru fiecare sat/comuna/catun din tara sau din lume? Nu e mai simplu sa fie toate grupate la “Imprejurimile Bucurestiului”? In concluzie, review-urile din zone apropiate sunt adunate mai multe la aceeasi rubrica, urmand ca in momentul in care apar 2-3-4 pe aceeasi tema (sau, din pacate pentru tine, cate o sa consider eu ca este necesar – da unele lucruri sunt la latitudinea noastra, a moderatorilor, ceea ce te roade pe tine) sa se faca rubrica separata pentru fiecare. Vezi cum s-a intamplat in cazul Castelului Peles, in cazul Muzeului Louvre (despre care initial s-a scris la "Excursie Paris") si exemplele pot continua, dar pe acestea nu le-ai vazut, nu? Deci tin sa iti spun inca o data ca faci niste presupuneri si niste acuzatii mai mult decat hazardate, ceea ce probabil ca denota anumite lucruri si despre restul presupunerilor pe care vad ca le tot faci de ceva vreme pe aici pe site (unde eu sincer nu stiu ce mai cauti atata timp cat e clar pentru toti ca este o proprietate privata in care poti sa ai doar privilegii CONDITIONATE, si in niciun caz drepturi).

Si daca tu ai o problema cu goana dupa puncte, in care te razboiesti cu anumiti useri/webmasteri nu e frumos sa arunci cu rahat in toti webmasterii care petrec cateva ore/zi pe acest site ajutandu-l pe Cornel fara sa ceara nimic in schimb.
In final te-as ruga sa-mi indici mie personal cand si unde am creat sau sters o noua sectiune pentru a posta un review sau a favoriza pe cineva in vederea adunarii de puncte care nu (m)i s-au fi cuvenit si eu o sa-ti explic/demonstrez ca nu ai dreptate si ca acea operatiune a avut motive si sustinere obiectiva.

PS: retine ca de multe ori s-a intamplat sa sterg sectiuni introduse de COLEGII MODERATORI si sa le mut reveiw-urile in sectiuni deja existente pe site - dovada ca acelasi tratament il au toti, dar asta nu ti-a conevnit sa vezi, nu-i asa?
1

#51 Guest_adiruia_*

Posted 15 October 2010 - 10:05 AM

Bravo trandafire, te-a trecut seful la prima, ai asigurat din partea AFA o cana. La fel si pt Dragos. Cum gandeam si eu - unii din membrii vechi, fara coloana vertebrala,sa pupe mana sefului, doamne fereste sa zica cineva ceva. In AFA sunt acum tot felul de grupuri si grupulete, care se voteaza intre ei si accepta orice compromis (poate au si ei calitate dubla).
Pentru webmasterul care a scris ceva de numaratul oualelor - cartonas rosu, daca era vreunul dintre useri, cei noi, nu cei vechi era banat imediat -discriminare.
Ati vazut cum se cunoaste o doamna de la o posta -georgiana-, ca este un user bine crescut si educat, poate nu i-a placut ce am scris eu, dar nu m-a jignit deloc, ceilalti - una doua arunca vorbe grele - probabil educatia lor sau slugarnicia. Unii nu suporta anumite pareri, care sunt contra lor. Am jignit pe cineva, nu, mi-am spus doar parerea.
Exact cum a scris si @presario, a ajuns sa se scrie de mici si bere, despre cum se merge pe autostrada, o sa se ajunga la alte subiecte si mai penibile si unii dintre useri in picioare, aplaudand si exclamand -extraordinar, nemaipomenit, ceva deosebit, voturi maxime-. Asta vreti asta o sa aveti.
Au plecat unii dintre cei mai valorosi, o sa mai plece si altii si o sa ramana numai cei care accepta compromisurile. Cei care le tineti partea ganditi-va ca poate o sa va vina si voua randul, ca poate l-ati suparat pe seful, iar atunci la revedere si o sa-mi dati dreptate.
0

#52 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 15 October 2010 - 10:21 AM

Cei care le tineti partea ganditi-va ca poate o sa va vina si voua randul, ca poate l-ati suparat pe seful, iar atunci la revedere si o sa-mi dati dreptate.

Mi se pare putin probabil, adiruia, exceptand cazul (real) in care cineva se dovedeste la fel de duplicitar, precum e cazul tau si al lui presario. :-)

Ca tot veni vorba, scrii tu cine esti, de fapt, sau o fac eu? :-)

Lumea trebuie sa stie cu cine sta de vorba pentru ca sa poata intrepreta CORECT spusele tale.
0

#53 Guest_adiruia_*

Posted 15 October 2010 - 10:28 AM

Cine sunt eu - o persoana careia ii place sa calatoreasca, sa spuna adevarul, sa fie tratat corect. Asta sunt eu si asa as fi vrut sa fii si tu.
0

#54 Guest_adiruia_*

Posted 15 October 2010 - 10:31 AM

Dar chiar, sunt curios - cine crezi ca sunt eu, as vrea sa spui tu aici pe forum sa vada toata lumea.
0

#55 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 15 October 2010 - 10:33 AM

Poate ca esti o persoana careia ii place sa calatoressca, dar in acelasi timp esti o persoana care prin mijloace imorale clar dovedite a vrut sa obtina castiguri nemeritate pe acest site, lucru care odata iesit la iveala te-a descalificat in ochii oricui.
Esti de acord ca daca ti-ai dezvalui adevarata identitate NIMENI nu ar mai da doi bani pe acuzatiile tale? :)
0

#56 Guest_adiruia_*

Posted 15 October 2010 - 10:55 AM

Vorbe goale, castiguri nemeritate...eu....nici gand. Nu am loc de webmasteri care sunt deja arondati la cele mai bune premii. Totusi insist sa spui cine sunt. Nu stii, pentru ca sunt....adiruia si incerci sa induci in eroare ceilalti useri.
0

#57 Guest_adiruia_*

Posted 15 October 2010 - 11:01 AM

Am o propunere pentru tine sa scrieti voi toate reviewurile si sa va dati premiile intre voi -poate chiar asa si faceti-.
-1

#58 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 15 October 2010 - 11:05 AM

Bun, gata.
Exista dovada tehnica CERTA, solida - pe care sunt gata s-o sustin inclusiv in justitie, in cazul unui eventual proces (daca ii avea timp):

- adiruia nu este din Bucuresti, cum pretinde, ci din Pitesti
- singurul utilizator care a mai folosit IP-ul de pe care a scris (ieri) este "stimabilul" adigogu, adica cel care o orchestrat "cea mai nesimtita campanie de manipulare de voturi" indicata aici: http://amfostacolo.ro/blog/?p=589

Odata prins cu fofarlica, odata ce i-a fost anulat un premiu obtinut prin pe FRAUDA, normal ca .. incepi sa vezi lucrurile altfel, nu? :-)
--

Dragi (ceilalti) cititori

In mod evident ca asemeneea "specimene" vor mai aparea. De data asta (precum si incazul anterior - cel al lui presario), din fericire pot dovedi caracterul duplicitar, dar pe viitor vor aparea, sunt sigur, alte cazuri, in care datorita masurilor pe care si le vor lua acese dovezi vor fi mai dificil de prezentat.

Nu-mi ramane decat sa sper ca va veti dovedi suficient de intelepti sa nu inghititi pe nemestecate tot ce se scrie aici (de catre oricine!), nu va grabiti sa va afceti opinii fixe, ci lasati timpul sa vi le confirme sau infirme.

Daca faceti asta, acest singur lucru - eu unul sunt multumit & impacat. Pentru ca sunt 100% sigur ca timpul intotdeauna clarifica lucrurile.

--
LATER EDIT: ultima ta afirmatie, adigogule, o consider ofensatoare la adresa celor intre 500 si 1000 de alti utilizatori care au castigat, de-a lungul timpului, premii pe AmFostAcolo.ro (numarul exact va fi prezentat cand termin documentarea in "dosarul" presario). Va asigur ca nu am un asemenea numar de moderatori pe site (mi-as dori eu).
Si o alta observatie la care va invit sa reflectati: premiile substantile (cele peste 1000, 2000 de euro) au fost castigate de persoane care nu au fost si nu sunt moderatori.
1

#59 User is offline   Admin 

• Administrator

Posted 15 October 2010 - 11:15 AM

Bun, odata clarificate lucrurile in acest caz, e necesar un

ANUNT IMPORTANT

Voi schimba regimul postarii in aceasta sectiune a forumului. Daca pana acum se putea posta si in calitate de guest, pe viitor vor fi posibile doar postarile sub username.

Toti cei care doresc sa scrie aici sunt invitati sa-si creeze un cont pe forum.

Postarea drept "guest" este cat de poate de neuzuala pe forumuri, am introdus-o in sensul de a va usura la maxim comunicarea, insa in mod evident nu pot tolera la infinit asemenea "manevre" precum cele ale lui adigogu de mai sus.

Masura va intra in vigoare de maine, 16 octombrie.
2

#60 User is offline   Miss Butterfly 

• Member
  • PipPip
  • LocationBucuresti

Posted 15 October 2010 - 02:10 PM

Nu stiu exact ce se intampla cu membrii comunitatii AmFostAcolo si nici din ce motiv a izbucnit conflictul intre acestia. Am citit zilele astea pe forum 'discutiile' acide dintre diferiti useri, dar si replicile moderatorilor. Nu inteleg de unde atata inversunare :blink: ; parca nici atunci cand se discuta despre practicile 'copy/paste' sau de 'decernarea' premiilor AmFostAcolo nu a fost atata zarva si tensiune pe site. Let's take it easy! Mi-ar placea ca fiecare dintre cei care au facut pana acum acuzatii catre X si Y sa-si prezinte punctul de vedere intr-un mod civilizat, matur si... argumentat.

Ce anume v-a deranjat la activitatea desfasurata de moderatori astfel incat sa ii determinati pe fiecare sa se scuze, sa se justifice in fata comunitatii?!? Chiar era necesar sa ajungem intr-o asemenea situatie, in care fiecare sa-si publice programul cu activitati si treburi zilnice? Ma intreb oare cati dintre dvs ati fi fost capabili sa luati locul unuia dintre webmasteri si sa va impartiti intre familie/serviciu/copii(eventual)si site?!? De ce trebuie ca o parte din persoanele care au ajutat cel mai mult la dezvoltarea si administrarea site-ului sa ajunga intr-o astfel de situatie: sa isi aduca ofense reciproc si sa despice firul in 14469283649283?!? Atat membrii, cat si webmasterii merita sa fie respectati atata timp cat activitatea lor se desfasoara in parametrii normali (greseli comitem cu totii, right?); dupa parerea mea, astfel de discutii nu fac decat ca stima noastra fata de X persoane sa scada; este adevara ca prima impresie conteaza, dar si ultima.

De-a lungul timpului s-au mai retras (intr-un mod mai mult sau mai putin placut/civilizat)membrii care ne incantasera cu review-urile lor, insa pe parcurs au aparut altii care nu le-au luat locul neaparat, dar au compensat lipsa povestirilor celor dintai; faptul ca in decursul acestei saptamani s-au retras mai multi membri nu e un capat de tara (si nu, nu-mi pare bine), insa fiecare are dreptul sa ramana acolo unde se simte cel mai bine; 'marea familie' pe care Cornel a creeat-o si pe care a incercat sa o mentina unita nu se s-a ridicat intotdeauna la nivelul asteptarilor lui si asta pentru ca odata cu premiile, concursurile si clasamentele, userii (nu vreau sa generalizez) care altminteri erau calzi si primitori s-au canibalizat. Punct.

Cine doreste a se retrage de pe site o poate face si intr-un mod discret si civilizat, nu neaparat cu surle si trambite ;) Grow up, people! Cat despre userii care au acceptat oferta de a fi moderatori, nu pot spune decat un singur lucru: "Bravo! Felicitari pentru timpul pe care-l "irositi" in folosul comunitatii si pentru a-i da o mana de ajutor administratorului! Asa cum am spus si la inceput, nu stiu cati dintre noi ar fi renuntat la timpul mai mult sau mai putin liber pentru a lucra benevol. Iar pentru cei care inca mai cred ca alegerea moderatorilor din randul userilor le aduce lor in mod indirect/direct prejudicii, lasati timpul sa va demonstreze daca afirmatiile voastre sunt sau nu nefondate.

later edit: presupun ca o sa primesc raspunsuri de genul : "esti inca mica; asteapta sa mai cresti". that's it. Mi le asum pe toate :P

This post has been edited by Miss Butterfly: 15 October 2010 - 02:12 PM

2

Share this topic:

• 8 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic