Forum AmFostAcolo.ro: anvelope de iarna obligatoriu? - Forum AmFostAcolo.ro

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

anvelope de iarna obligatoriu?

#1 User is offline   OvidiuB 

• Newbie
  • Pip
  • Group: Members

Posted 11 September 2010 - 09:26 PM

ma bate gandul sa merg la Viena la inceputul lui decembrie si incerc sa-mi fac temele cat mai bine.
prima intrebare este daca e obligatoriu sa am anvelope de iarna cand ies din tara - adica daca la granita pot avea probleme din cauza asta.

sa nu ma intelegeti gresit, sunt un sofer contient :) cat timp am facut naveta cu masina (zilnic, Ploiesi-Bucuresti) aveam setul complet de 4, ca altfel nu se putea. de doi ani insa, mergand mergand cu trenul, am doar cele doua de pe fata plus lanturi, nisip si doua lopeti B) :una de palstic pentru zapada si una de metal pentru gheata.

ideea e ca incerc sa nu-mi incarc bugetul prea mult, ca si asa mai am pe lista (si nu stiu cum sa scap de ele fara sa le cumpar :lol: ) un dvd portabil, un gps, si schimbatul distributiei....
0

#2 User is offline   creivean 

• Senior
  • PipPipPipPip
  • LocationOradea

Posted 13 September 2010 - 02:28 PM

Conform saitului Ministerului Afacerilor Externe :
În perioada 1 noiembrie – 15 aprilie este obligatoriu ca autoturismele să fie dotate cu cauciucuri de iarnă.
Detalii la Condiţii de Călătorie în Austria aici :
http://www.mae.ro/in...lnk=3&cat=29919
0

#3 User is offline   presario 

• Member
  • PipPip

Posted 14 September 2010 - 07:15 AM

Daca nu ai anvelope de iarna, risti sa te opreasca politia austriaca si sa te ia la intrebari.
0

#4 User is offline   recul 

• Member
  • PipPip

Posted 16 September 2010 - 06:32 AM

da, in Austria sunt obligatorii anvelopele de iarna!
o parere personala, indiferent p eunde circuli, schimba toate anvelopele, daca le schimbi doar pe cele de pe fata, la o franare mai puternica vei avea surpiza ca stopurile sa ajunga in locul farurilor. dar alegerea iti apartine!
0

#5 User is offline   Florin Cristea 

• Newbie
  • Pip

Posted 20 September 2010 - 01:34 PM

Obligatoriu anvelope de iarna si vignieta in parbriz imediat ce ai cumparat-o..sa nu uiti si sa o bagi in buzunar ca nu e bine.
Amenda este 200 de euro.Nu merge pe principiul "Da cine ma cauta de vignieta"..ca nu te cauta ci te scaneaza...si te prinde.
Am amici care au fost in concediu acum 1 luna in Austria si nu au pus-o in geam....imediat i-a oprit..noroc ca unul dintr-e politisti a fost mai de treaba si si-a lamurit colegul si le-a dat drumul....altfel 200 de euro erau dusi.
0

#6 Guest_OvidiuB_*

• Group: Guests

Posted 27 September 2010 - 06:49 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri.
din pacate intru mai rar pe adresa de yahoo - unde sunt directionate atentionarile. asta ca sa nu las impresia ca sunt prost crescut :unsure:

@recul, merci de sfat, dar nu cred ca o sa reusesc sa le schimb pe toate. si asa risc sa ma coste pregatirea cat toata excursia... Pe de alta parte, mergand cu cel mic - care are doar 3 ani - nu apas asa tare pe acceleratie. o sa mergem pe zi (conducem pe rand cand eu cand sotia)cu oprire in zona Aradului, asa ca sper sa nu ajungem sa franam asa tare cat se ne veedm propriile stopuri.

@Flroin Cristea - merci mult si de sfatul cu rovigneta. eu sunt destul de ordonat si lipesc pe parbriz atat roigneta cat si RCA-ul, dar paza buna terce primejdia rea.

Sper sa ne hotaram rapid si cu perioada pentru a face rezervarile si a fi astfel cu un pas mai aproape de Viena. Avem un hotelas preferat datorita pozitionarii si mai ales a gradinii imense din"dotare", sper sa avem noroc sa gasim si camere.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users